Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:47 11.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема pohod ot rozino do dobrilaнови  
Автор vanita (непознат )
Публикувано25.03.05 18:56



Imame ideia da napravim 5dneven pohod v centralna stara planina po mar6ruta:\
Rozino-Exo-Kozia stena-Dermenka-Dobrila-Sopot. 4 intusiasti smiatame da tragnem na 1 April. Pritesniava me raztoianieto Kozia stena-Dermenka. Ako niakoi znae podrobnosti za mar6ruta - lavini,specialna ekipirovka, vreme i dr. da spodeli

Podgotvena sam za natovarvane, hodene po sniag, no ne poznavam raiona v cialost. Stava li po tova vreme za prehod?



Тема Re: pohod ot rozino do dobrilaнови [re: vanita]  
Автор kyky (изкукал :-))
Публикувано25.03.05 19:37



Мен ако питаш повече трябва да те притеснява разстоянието Дерменка - Добрила ако нямате снегоходки. Ама 5 дена на това разстояние са му много. 3 са предостатъчни. Иначе Козя стена - Дерменка не е нещо особено ако не падне още сняг дотогава. По-сериозен може да е участъка до вр.Козя стена, но снега по южните склонове вече е почти стопен, така че едва ли ще имате проблеми. След това е почти равно било чак до Дерменка. Общо около 5 ч. Според мен повече проблеми ще имате със слизането от Юмрука към Ехо и с участъка Ехо - Козя стена, където не е ясно положението със снега (предполагам че по пътеката е доста :-))
Във всеки случай пожелавам ви успех в начинанието.
И да пишеш какво сте направили



Тема от Добрила до Сопот [re: vanita]  
Автор anniaiki (пътека --> do ?)
Публикувано26.03.05 01:58



От мен една идея за слизане от х. Добрила към Сопот - предполагам,
че е доста нестандартен вариант, но поне аз останах много очарована
от маршрута.

Лифтът я работи, а не. Пътеката под лифта, не съм я слускала / имам все
пак мераци за качване /, но доста сипеща се според пострадали ...
Така че моето предложение е да хванете гората.

Тръгва се на юг, право срещу връхчето, което се вижда от хижата. Това е
ръб, спускащ се от в. Левски. Не се катери, а се подсича от запад. След
около двадесет минути се стига до място, където ясно се очертава рида,
по който се слиза до Сопот.

Зашеметяваща гледка. От дясно е р. Леевица, от ляво Манастирска река,
разтваряш ръце и имаш чувството, че извират от пръстите ти. Срещу теб
е вододелното било с три огромни гористи гърбици. Това са Големия и
Малкия Сопотски Купени. Пътеката, ако изобщо има такава минава по
билото. Навлиза се в гора, но е проходимо. Няколко спускане и катерене,
но не стръмни.

Условията, при които направихме този преход са 70 см. сняг около хижата
и над метър сняг в гората на Купените.
Продължителност - 5 часа.

Единственият проблем е в намирането на пътеката от последното връхче
на билото. Ние започнахме да спускаме директно по ръба и след минути се
озовахме в капана на дърпащи и дращещи клони. Малко борба, инат,
следене на посоката само на юг и след петнадесетина минути излязохме на
много добре отъпкана и широка пътека. По нея се стига до вилите, на
триста метра от манастира.

Ако имате нужда от допълнителна мотивация - обърнете се към хижаря
на Добрила Наско

Успех



Тема Re: pohod ot rozino do dobrilaнови [re: vanita]  
Авторjo (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 15:03



Остава ли в сила идеята , с оглед МТО прогнозата ? Вероятно ще вали сняг .
Приемате ли гости от север ? С какво обурудване смятате да тръгнете ?
Успех !



Тема просто малко инфонови [re: vanita]  
Автор Yogi (турист)
Публикувано29.03.05 10:46



Информацията ми, е че х. Ехо и х. Козя стена не работят! В неделя щях да мина през първата на път от х. Васильов за с. Розино, но времето сутринта като станах беше доста кофти, а горе по маршрута ми имаше доста сняг, така че се прибрах през х. Коман и с. Шипково за Троян и София.

Все по-тревожни стават новините, които пристигат за споменатите хижи. И тази година група от ТД "Приста" - Русе тръгват на традиционния си зимен поход от Вежен до Шипка, послучай 3-ти март. След 12 часова борба с многото сняг, уморените скиори достигат х. Ехо, където ядат и лягат да спят оставайки си багажа в столовата. На сутринта направо тръгват, отлагайки закуската за из пътя. С каква изненада, обаче установяват, че багажът им е претарашен и липсват доста хранителни провизии. В хижата освен тях е бил само хижарят, същият, който на предната зимна сбирка на форума ни прати с Дидо през улейте под Кавладан, твърдо уверявайки ни, че нямало сняг по лятната, а положението беше коренно различно.
Коментираният случай на кражба не е изолиран.

Пак неотдавна приятел на хижарите на Васильов тръгва от Розино с идеята да им гостува. Тъй като пътят е дълъг първата вечер смята да спи на Ехо. Стигайки там се оказва, че няма никой, а хижата е заключена. Търсил е варианти да влезе, но след като не е успял е счупил прозорец и влиза. Стаите са били заключени, а в столовата липсвали дърва. При липса на нормални условия за пренощуване единственото, което му е оставало е да побърза да си слезе обратно преди да напредне времето.

Миналата седмица обърнах внимание, че и двете коментирани хижи, ползвани от един и същи арендатор не дават информация в ПСС за снежната покривка и метеорологичните условия. Не се включват и на радиосеансите.
СРАМОТА !!!, военна му (мърляшка) работа е по подобен начин да се изолира толкова ключова и красива част от Балкана. Побно безобразие на това място за първи път виждам от години, а иначе порочната практика да се заключват хижите, на която се възмущавахме едно време, все по-широко се прилага.

В такива случай, особено зимата най-правилното решение е при липса на друг начин на влизане да се чупи прозорец и така да се ползва обекта.

Безименният връх над х. Козя стена вече се казва "Котето"


Тема Re:pak azнови [re: Yogi]  
Авторjo (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 13:18



На Козята изглежда има вече някой . Гледам дали са инфо на ПСС-то , за Ехо е мистика . Всъщност за какво ти е хижар дето ти бърка в раницата и чака да го почерпиш . Пък за заключването - значи трябва да се носи ключ /пикел/ . То с военните/арендатори/ е тъй много трябва да им се обяснява. На чорбаджиите от "академика" в Русе още повече , но това е дъвкано много и няма смисъл .
Чух че Николай не е на Васильов . Някой знае ли нещо , или е злостна вражеска пропаганда ?
Смятам че въпреки лошото време може славно да се походи по маршрута ако се вземе малко повечко багаж .



Тема Re:pak azнови [re: jo]  
Автор todorovt (минаващ)
Публикувано29.03.05 16:51



Николай и Пепа са на х. Васильов и Yogi е бил при тях (поне така мисля). Надявам се той да пише повече за тях. За първи път чувам, че някъде се говори, че вече не са на х. Васильов. Откъде имаш тази информация?
Преди около месец Николай беше в Русе. Говорихме за освещаването на параклиса при х. Ехо. Оттогава не съм се чувал с него, но въобще не е ставало дума да напуска х. Васильов.

НИКОЕ ДОБРО НЕ ОСТАВА НЕНАКАЗАНО!


Тема Re: просто малко инфонови [re: Yogi]  
Автор kyky (изкукал :-))
Публикувано29.03.05 17:01



Добре де, какъв е проблема, то зимата без пикел не се ходи :-)
Аз лично моя го нося предимно затова. Въпроса е на коя хижа ще и излезе късмета. Навремето знам че този принцип беше отучил хижарите да оставят хижите заключени, може би след като се разбият известен брой хижи, отново ще влязат в правия път
Във всеки случай досега не съм се върнал от хижа защото е заключена...



Тема Re:pak azнови [re: jo]  
АвторCeви (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 19:06



Драги jo и Yogi,
В случая, като повечето подобни, когато се представят за инфо слухове, преразкази и т.п. много се
рискува относно достоверността. В няколко постинга, вкл. и от самите титуляри Марин и Зо(познати от х.Рай) се знае,че те са новите хижари на Козя стена. Имало е проблем с акумулаторите,
но преди седмица им е доставен нов и обажданията са възобновени. Що се касае за "Ехо" заедно с другия нов хижар Станьо и дружина се качихме наскоро след "гостуването" на въпросния приятел.
Влязохме без проблем, входната врата не бе "виждала" ключ от години, защото няма и механизъм за
тази работа. В столовата, в стаите за спане всичко бе нормално - заредени печки и фенери, кибрит.
Наистина намерихме счупени стъклата на двукатния прозорец в ст.№2 - с метална шилоскоба за парапет. Дълбоко се съмнявам, че проблемът на "гостенина" е бил нормалните условия, по-скоро намирисва на поредния скалъпен сценарий.
P.S. Слизането на Станьо бе именно за осигуряване на желаната и от него радиовръзка, предвид, че бурята през февруари отнесе антената далеч в улеите под билото.



Тема Re:pak azнови [re: todorovt]  
Авторjo (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 19:47



Информацията ми я разказа един БТС - пенсионер от Плевен и тя много ме зачуди , затова попитах . Много е вероятно да е невярна .
Надявам се да се чуе кога ще е освещаването на параклиса .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.