Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:12 18.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема ranichaнови  
Автор jurid (непознат)
Публикувано20.03.05 00:25



kakva ranicha bihte preporycha li na edin nachinaesht turist.
za sega niamam predstava kolko cesto steia izpolzvam ,mojebi za izleti za dva-tri dni.
imate li predstava kam koi klub dase obyrna v plovdiv da zapocna da izlizam v planinata



Тема Re: ranichaнови [re: jurid]  
АвторTihon (Нерегистриран)
Публикувано21.03.05 22:06



Вариант 1: Отиваш в Метро и си взимаш "Ташев"ка до 45 литра.
....



Тема Re: ranicaнови [re: jurid]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано22.03.05 10:42



Раниците на Ташев са удобни и здрави. Това важи особено за по- големите модели. Най-малките модели (градски тип) не са удобни за преходи, защото окачването им е опростено пред вид това, че такива обикновено не се носят продължително и непрекъснато.
По-големите раници имат повече места за прогонване (регулиране) на презрамките, което е много важно, ако носиш 10-20 кг. на гърба си или по-малко, ако за теб е тежко. Освен това, голямата раница може да носи и малко багаж - разликата е, че остава място. Понякога на планина се носят обемисти, но леки неща - спален чувал, шалте - с малка раница ги закачаш отвън и може някой клек да ти съдере чувала или да го намокри дъжда. С голяма раница това ще го избегнеш. Имай обаче пред вид, че голямата раница (80 литра) тежи примерно 2.5 кг, а малка (40-50 литра) - вероятно 1 - 1.5 кг. 1 кг. за някои хора се усеща, ти ще прецениш от кои си. Цената на големите и на малките може да е доста близка понякога. Но раницата е инвентар, който се ползва дълго време (ако е здрава), затова не се води предимна по цената, а по това какво наистина ти трябва и ще ти върши най-добре работа.
Аз съм с Ташев 80+15 от кордура (това е материал - по- здравия от двата, които се използват) и вече доста години съм доволен, а нерядко я товаря доста. И по-малките са здрави.
Обърни внимание на мекото на колана за кръста - има два вида - по- обикновения вид (и по-ефтин) мекото е покрито с плат, а другия вид - с нещо като мрежичка. Това с мрежичката е по-обемисто и по-малко спарва. При дълги преходи лете ще се усети разликата.
Една туристическа раница има два колана - кръстен и гръден. Тези от 40 литра може някой път да нямат гръден. Вземи с тебе в магазина да се посъветваш с някой, който е носил поне 5-10 дена по 6-8 часа раница на гърба си, ако не можеш да се ориентираш дали избора ти е подходящ.
Успех!

П.П. Тук има постоянно пловдивско присъствие, сигурно някой ще ти напише къде да провериш. Ако не - патай на 144 за телефона на БТС в Пловдив - там също ще ти предложат алтернатива.
Не е абсолютно задължително да излизаш с клуб, макар че е най-лесно за начинаещ. Достатъчно е да си намериш поне един, а най- добре няколко съмишленика и да започнете с ходене по по-леки и познати маршрути. Прочети все-пак първо в сайта на

, в този клуб, в и където намериш още за опасностите в планината, за екипировката, времето и т.н. Ако ще ходите повече, не е зле да си направите планинска застраховка - без такава ПСС е категория лукс - чух за 300 лева само да те закарат с линейка, ако си счупиш крак. Запишете телефоните на ПСС в GSM-ите си, но не разчитайте на тях, а на това никога да не ви се налага да ги викате. Имат и телефони за информация за условията в планината.

Редактирано от .mitko. на 22.03.05 11:00.



Тема Re: ranicaнови [re: .mitko.]  
Автор Dixi (странник)
Публикувано22.03.05 11:00



Скоро си купих "Ташевка" - 45, но незная как да си нося спалиня чувал, ако е в раницата не ми остава много място за другите неща :)))), а отвън не зная как да го закача и няма покрай мен разбирачи да ми обяснят, ти знаеш ли?
сори за наивния въпрос



Тема Re: ranicaнови [re: Dixi]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано22.03.05 11:14



Значи, ако капака на раницата е на ремъци, които се регулират, може да пробваш под капака - така хем ще го пазиш от клоните и дъжда.
Ако не - купуваш си ленти или въжета, каквито си харесаш - може и за просотр в краен случай, обгаряш крайчетата и/или връзваш по едно възелче да не се разплитат и импровизираш - не може да няма място за връзване на допълнителен багаж или поне за пикел по раницата.

Опаковаш чувала допълнително в найлон - ако си без дъждобран за раницата това е задължително - когато затрещи изневиделица, не ти е до опаковане на чували, ами се изнасяш по най-бързия начин към хижата или заслона, затова е важно да си взел мерки предварително да не ти се намокри чувала.
Найлона обаче се къса много лесно - едно клонче да закачиш и отиде. Затова е добре да предвидиш нещо по-здраво над него. Ако няма такова - може да опиташ найлона да е вътре или позвай поне 2 отделни найлонови торбички - все ще им се разминат малко дупките и ще се намокри по-малко.
Най-добре е дъждобран за тебе заедно с раницата - имаме един на Ташев и един на Мило. На една цена бяха - 35 лева. Лично на мен този на Ташев ми се вижда доста по-практичен. Ако си под 160 премери внимателно и си прецени дали няма да ти се влачи по земята и тогава купувай.



Тема Re: ranicaнови [re: .mitko.]  
Автор Dixi (странник)
Публикувано22.03.05 11:25



на капака има ремъци, довечера ще пробвам. Калъфа на чувала е непромукаем, дали мога да му се доверя!? Толкова парички дадох за този "ОРИГИНАЛЕН ФРАНЦУЗИН", че ако не си отговори на характеристиките, да му мислят тези от магазина!!!!
Благодаря за отговора!



Тема Re: ranicaнови [re: Dixi]  
Автор Slavei (който не пее...)
Публикувано22.03.05 21:47



един чалъм:
аз за летния чувал нямам компресионен калъф и го навивам на руло и го мушкам така в раницата, че после между навивките на чувала да мога да мушкам малки предмети. Ще се изненадаш колко неща можеш да събереш така. Недостатък е че като почнеш да търсиш нещо става една...... , другият недостатък е, че вечерта вадиш всичко от раницата за да и извадиш спалния чувал и може да загубиш нещо в тъмното.
По този начин за 3 дневен зимен поход съм събирал багаж (+спален чувал), храна и дрехи (без резервни, с изключение на бельото) в 40 литровия Айгер на Ташев. Признавам, че е по удобно за такъв случай да си ходя с голямата раница, отдлението за чувала е просто незаменимо удобство
С голяма раница и малко багаж в нея на мен ми е много неудобно, да не говорим че изкушава да взимаш ненужни неща!!!



Тема Раницинови [re: Dixi]  
Автор Aндoн (Родопи)
Публикувано22.03.05 22:28



Държа да си дам мнението. То си е лично мое и изпитано

Раници над 60+10 литра за Българските планини не са за хора, те са за камили, коне, мулета, катъри и магарета.
Идеалните раници за 2-4-дневни разходки са 40-50 литра.

Юлия, моята раница е Ташев - 45 литра. В нея събирам Чувал (ЛаФума разбира се, 1 кг), две блузи, шапка, ръкавици, шал, наушник, маска за лице (тия последните рядко ги ползвам, но Зимата се намират из раницата), един анцуг долнище, чорапи, тениска, 1 кг вафли, 1 кг Мръвки, 1 хляб, 1 кг салата, 4 литра течности, 1 тенджера (само когато имам Имен ден я нося), 2 челника, свещи, хартии за огън, запалки, компас, четка и паста за зъби и др. дребни предмети. Това всичкото го събирам вътре. Естествено според зависи много работи рядко ми се налага да нося всичките тези неща. Само шалтето ми седи отвън на ремъците. Нося си и въженца, с които мога да закача още някои предмети отвън на раницата, но никога досега не ми се е налагало да ги ползвам, щото всичко съм си събирал вътре без проблеми.
Така че налягай си парцалите (в раницата) и си събирай багажериите.

И хубавите раници имат два отвора, така че проблеми с товаро-разтоварната дейност нямат.

Всичко гореописано си има доста свидетели.
Ако някой хвърля съмнения, да пита Ясен от София какво събира в неговата раница за 7 дни. Е, той яде и пие по-малко от мен, ама ходи двойно повече дни.




Тема Re: ranichaнови [re: jurid]  
Автор jurid (непознат)
Публикувано22.03.05 23:15



Blagodaria za preporykite.
Az nesam savsem nachinaesht turist ,no poveche ot 10-12 godini nesam hodil.
Predi kato malak same vodili na niakolko ekskurzionni letuvania v Rodopite.Posledno sam izlizal v raiona na hija Rai i do Botev vruh togava biahme sas starite triygylni ranici sas samari :((( Zatova popitah za preporyka za novite ranichi.Dokolkoto razbiram mi preporycvate ot Tashev model Treker45 ili Treker55+. Imam goliamo jelanie da hodia po balkana predimno prez liatoto ,no niamam samishlenichi:(



Тема Даааа,нови [re: Aндoн]  
Автор Dixi (странник)
Публикувано23.03.05 10:56



Считай че си поканен да ми подредиш раницата, само веднъж, после аз ще си зная Така че следващият път, като дойдеш ще си имаш ангажимент, сока ще е от мен.
Събота и неделя мисля да се присъединя към туристическо дружество В.Търново - Крушуна и Емен, там чувам няма да ми трябва и някък ще се справя, но към 20-ти април......




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.