Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:46 05.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Ники забравяш Бързиянови [re: Hиkи]  
Автор slavei (който не пее...)
Публикувано14.01.05 17:52



"Сондажите в селото започват едва през 1968 година и на дълбочина 400 м е открит днешния минерален извор, скойто се променят условията за живот на вителите на град Берковица и с. Бързия.
От 1974 год Берковица е обявена за национален курорт, а от 1975 г. с Бързия за курорт с местно значение.
Минералната вода в с. Бързия е определена като бистра, безцветна, без мирис, с pH = 9.15, обща минерализация 276 мл/л и темп. от 31.8 С. характеризира се като хипотермална, слабоминерализирана, хидрокорбонатно-сулфатна, натриева, флуорна и силициева вода и лекува....."
от "Бързия" на инж. Иван Михайлов издадена 2001

аз лично никога не съм разглеждал селото, макар че много често съм минавал от там. Това лято което мина имах намерение разуча района с няколко тур. маршрута но не успях .....

Редактирано от slavei на 14.01.05 17:59.



Тема Re: Тъмни бизнесменски страсти се развихрят под в. Комнови [re: Hиkи]  
Автор Щypчe (зелено)
Публикувано14.01.05 18:04



Ох, недей да емигрираш, че ще се озовеш от трън та на глог.


Скрита пътечка в гората знам...


Тема Re: Тъмни бизнесменски страсти се развихрят под в. Комнови [re: Hиkи]  
Автортypиcтaнreл (Нерегистриран)
Публикувано15.01.05 14:26



Радвам се на твоето възмущение! Това само показва, че българските туристи милеят повече за майката-природа, отколкото за скиорските страсти и пълните джобове на бизнесмените.
За съжаление не виждам изход - всичко, което казваш, ще се случи. а от главите на унищожителите и косъм няма да падне.

Спомням си през 2003 бях пуснал постинг, с който се възмутих от безобразията на Пирин и особено от разораната като картофена нива Бъндеришка поляна. Тогава 2/3 от хората тук ми се присмяхте, даже някои оправдаха безобразията (помня кои бяха). Виждам, че напредъкът е значим, но нека си кажат мнението по този материал тези, които ме мъмриха тогава!

Оглеждал съм внимателно зиме района на Ком. Пада доста хубав сняг - по северния склон средно към 120 см през март. Освен това въпросният склон на върха е идеален за ски-писта с категоризация по ФИС, макар на места да е лавиноопасно. Някои хора наистина са се съблазнили от това. От което и напълно справедливо следват тревогите ни...

Да се готвят Сюткя и (още) Чепеларе! И колко ли още знайни и незнайни обекти през следващите години на бурен капиталистически възход!



Тема Re: Тъмни бизнесменски страсти се развихрят под в. Комнови [re: Hиkи]  
АвторП. (Нерегистриран)
Публикувано15.01.05 19:16



Малко информация: "бизнесменът" Пламен Петров (т. е. бившият министър на транспорта и съобщенията!), който вече се вижда как върти брадвата в Стара Планина, е напред с материала: същият е стартирал проект за изграждане на Паничище на голям курорт...

През късната есен Пламен Петров заедно с "инвеститори" са облитали района около Паничище с вертолет, кацали са и по 7-те езера...

Лошо, Седларов, лошооо!!



Тема Да беше комично, ама не енови [re: slavei]  
Автор Malama (стопанка)
Публикувано15.01.05 19:37



Колкото повече писти се гласят, толкова по-малко сняг пада.
И всеки иска супер центрове да прави, и все за богати и по-богати. Не знаят ли нашите Кънчовци, че хората от Запада, към които се целят, не гонят евтиното, а искат добри услуги и условия, които ние хич, ама хич не предлагаме. И как тия мутрашки глави не родиха някоя по-свежа идея. На оплаквачка заприличах вече, ама много ме е яд на нашата си родна простотия!!!

... От вратата ми почва пътека...


Тема Предложениенови [re: П.]  
АвторBиxpa (Нерегистриран)
Публикувано16.01.05 11:46



Че природата ни отива по дяволите, за съжаление така е.
Само че надали има полза от нашето вайкане във форумите.

Ако някой наистина е загрижен за настъпващото опустошение и иска да помогне по някакъв начин, би могъл да направи нещо конкретно. Съществуват организации и сдружения, които се опитват да се борят с подобни случаи. Вярно, че едва прохождат, но ако туристите, които би трябвало да милеят за природата, не ги подкрепят, та кой друг.

Предложението ми е следното: Явно е, че сред посещаващите този клуб има и еколози, и историци, и (бъдещи) юристи, които знаят как да боравят с бюрократичните формалности. Може да се обединим в някаква форма на организация, или да се свържем със съществуваща вече такава и да опитваме да осуетяваме разни подобни начинания. Надали ще сме от ранга на Грийн Пийс, но ... Па можем и с чужди природозащници да се свържем, да искаме съвети и помощ...

Хора, вместо да се вайкаме и оплакваме, дайте да предприемем нещо!

Вихра



Тема Природозащитни организации има, хора трябват ...нови [re: Bиxpa]  
Автор Joro S (непознат )
Публикувано16.01.05 12:09



Те природозащитните организации си съществуват. И имат сериозна нужда от доброволци! Ето ти един линк за начало:





Тема Re: Природозащитни организации има, хора трябват ...нови [re: Joro S]  
АвторBиxpa (Нерегистриран)
Публикувано16.01.05 13:30



Благодаря ти за линка.

Още веднъж призовавам онези, които използват форума да изливат възмущението си от унищожението на природата, да се замислят за нещо по-практично. Иначе става само чешене на пръстите и, видите ли, много съм заинтересован от положението на нещата.

Вихра



Тема Re: Тъмни бизнесменски страсти се развихрят под в. Комнови [re: тypиcтaнreл]  
Автор Бopивaн (вечно зелен)
Публикувано17.01.05 01:01



Ако не ме лъже паметта, аз бях един от тези, които изказаха мнение, че развитието на ски-района над Банско е естествено следствие на пазарната икономика и не може да бъде спряно. В случая сега по новата мода да се разделяме на "добри и лоши", пак ще съм от "лошите", повтаряйки в общи линии мнението си от Пиринската темаот 2003г. (в една от скорошните Ком-Емински теми съм класифициран като "добър":)...

При разглеждането на теми като тази за Берковишкия Балкан мисля, че трябва да се опитаме да се дистанцираме (доколкото можем) от субективното - от това доколко намесата в природата е допустима. До каква степен приемаме тази намеса?

Мисля, че всички в клуба ни боли, че за да се направят новите писти над Банско и сега тези над Берковица се изсякоха и ще се изсекат още хиляди декари гори, но дали ни боли, ако си помислим колко дървета са изсечени за да се направи пътят и самите Комски хижи или х. Петрохан? Отсядайки в тях например, ние ставаме проводник на идеята за човешка намеса в природата. Това важи и за маркираните пътеки, за построените чешми и т.н. (движим ли се по тях, пием ли студена вода от чучурите или ги подминаваме с възклицание "ех, кой развали естествената природа"?) С какво се различава строежа на хижа и пътя към нея от строежа на ски-център? Не е ли само в степента на намеса в природата и в този смисъл оценката, до къде може, става много субективна.

Ние подсъзнателно може би искаме да останат нещата, така както си ги знаем - дали сме се замисляли, колко лошо е било, когато през 30-те години на миналия век са прокарвали пътя към х. Алеко на Витоша строили са старите сега хижи, имало е проект на вр. Камен дел да се монира голям светещ кръст, да ни е заболявало като сме поглеждали прокараните вече писти над Меча поляна (Мальовица), над Боровец и т.н.?

Има го и социалният момент - местните хора на всички нива подкрепят такива проекти, защото в тях виждат възможност за работа и съответно препитание. Ние разглеждаме природата от нашата гледна точка като място за усамотяване и почивка когато избягаме за известно време от стреса на големия град (в който пак се връщаме). Не сме ли в този смисъл егоисти?

В Банско се беше получило така, че в града имаше много голяма леглова база, а имаше една писта оставена на пълен самотек. Естествено беше да се очаква, че ще има такова развитие.

Не вярвам, че след 15-20 години по нищо няма да се отличаваме от Западна Европа. Икономически и сравнение няма да може да става. Дано обаче поне да сме успели да запазим част от истинската ни природа. Които са опитвали плодовете и зеленчуците на западно-европейците знаят какъв вкус имат те. Дано да не станем като тях, защото както вече съм го давал за пример, преди 15 години много им се присмивах, че трябва да изкарват колелетата си на багажници върху колите си от градовете, защото имат много натоварено движение. За съжаление вече в София положението е подобно, но това е естествено развитие и не можем да го спрем.

Това, което ме беше впечатлило много преди около 10 г. в Германия беше, че един познат като си беше подкастрил с лозарската ножица плодните дръвчета в градината трябваше да занесе клоните в специален контейнер в края на улицата, за който всички плащаха специална такса. На въпроса ми защо просто не ги запали на двора, получих отговор "изключено - съседите веднага ще се обадят където трябва и ще ми бъде наложена страхотна глоба, защото това е строго забранено, заради евентуалните вредни вещества, които биха се отделили във въздуха, ако дърветата са били пръскани". Тогава това ми се видя страшно неестествено, пресилено и ненормално, но като поразмислим малко, не трябва ли наистина да е така?

Лошото е че климатът над БГ се скапа много по-бързо от прогнозите (това го писах в темата за изкачването на Мусала на Андон, но никой не го подхвана). Може да се окаже, че ски-центровете след няколоко десетки години ще са неизползваеми, заради липсата на сняг. Мисля, че тогава при добро желание от бъдещите българи пистите ще могат да бъдат залесени и рекултивирани както провят например южноамериканците (и не само те, разбира се) с огромни открити рудници в планините.

Просто (бях го писал провокативно и в една от темите за Бистришко бранище) природата на Земята откак го има човека не може да бъде недокосната. Това е една фикция. Но естестено, че трябва доколкото можем да я пазим и да се мисли много какво би станало, ако... И да се действа.

Ние особено много действаме като пишем във форума :)... Има разбира се и такива като Борис (Синева), които намират време и правят каквото могат за да реализират това, което смятат че трябва да се направи.

С поздрави

Иван

Хубавото вино се изпива, младата жена остарява, а гората вечно зелена остава.


Тема Имаш право, донякъденови [re: Бopивaн]  
АвторBиxpa (Нерегистриран)
Публикувано17.01.05 12:34



Съгласна съм с логиката на мисълта ти. Винаги обаче има едно "но".

Малките деца правят бели. Когато пораснат разбират /в повечето случаи/, че са вършили глупости.

Навремето е нямало хижи, пътеки. Построяването на такива не е било в огромните днешни мащаби дали заради липса на съвременна техника или друго. Природата не е бивала опустошавана. Наранявана - да.

Би трябвало да сме пораснали вече и да осъзнаем, че не може току така заради наши прищявки или материални интереси да унищожаваме дома си. Все едно подпалваме собствената си къща. Та нали писти вече има достатъчно. Ами ако поискам в Троян да има море, за да печеля от хотелите, които ще построя там?

Всичко опира до съзнанието, а при българските управници, за съжаление, там, където би трябвло да има мозък, звънтят златните монети на чичо Скруч.

Мир в душата ти,

Вихра




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.