Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:00 03.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Злият Зъбнови  
Автор Sapata (непознат )
Публикувано10.01.05 19:11



Някои които го е качвал да сподели впечленията си.
Интересувам се дали може да се качи без използването
на въже и осигуряване от заслона на БАК (лятото и зимата)



Тема Re: Злият Зъбнови [re: Sapata]  
Автор kent (елф)
Публикувано10.01.05 19:34



Може и да може да се качиш без всичко което споменаваш / май от западния ръб /. Надали ще успееш да слезеш, обаче. При такива привидно лесни " върхове " слизането е често най-неприятния момент. Ако, го доживееш де . Ако нямате опит в алпинизма / осигуряване, катерене в свръзка, рапелна техника и т.н. най - добре придобити след курс / по-добре не опитвайте, резултатът няма да е БЛАГОПРИЯТЕН.



Тема Re: Злият Зъбнови [re: kent]  
Авторkoi (Нерегистриран)
Публикувано10.01.05 20:33



Ако си минавал ПОКРАЙ Злия зъб не може да не си видял многото паметни плочи на ИЗКАЧВАЛИ СЕ !!!
Повечето от тях изобщо не са задавали въпроса който ти задаваш и са стигнали до паметниците с техни имена (повечето от тях въпреки осигуровките).



Тема Re: Злият Зъбнови [re: Sapata]  
Автор A3_ ()
Публикувано10.01.05 21:18



Аз като минавах от Бака към Елени връх през орловец и т.н. се минава съвсем покрай Злия зъб и изглежда, че може съвсем спокойно да се стигне по пътечка по билото, но нямахме време, а и бяхме с големи раници, моята беше над 30 кг. Този маршрут е доста особен..., мисля че може, но не съм сигурен, тук не говоря за изкачване а за ходене по козя пътечка, незнам...



Тема Re: Злият Зъбнови [re: Sapata]  
Автор Yassen ()
Публикувано10.01.05 23:53



Може. Лятото.

Ти обаче дали можеш?

Няма може-не може. Има аз мога и аз не мога.




Поздрав
Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Може, но ...нови [re: Sapata]  
Автор Pилeц (жаден)
Публикувано11.01.05 06:29



Ето мнението на един изкачвал (с въже) върха. Може, но не ти го препоръчвам Не забравяй простичкия факт, че алпинистите катерят без помощта на въжето - то служи само за осигуровка. Но много често се стига до него.
Няма пътечка до Злия зъб. Качването си е чисто катерене на една отвесна стена от около 9-10 метра. Не е проблем, ако си физически добре и психически устойчив. При слизане обаче се налага да гледаш надолу, а под теб е една пропаст около 300-400 метра (поне на мен така ми се струваше) В този случай въжето ти пази страх и те осигурява, ако не дай си боже се изпуснеш от скалата.
Ако имаш малко алпийски опит , може да го направиш и сам, като на слизане се самоосигуриш с въже или го пуснеш на рапел. В противен случай - само с приятели алпинисти.

Планинското притегляне е обратно на земното - не надолу, а нагоре!


Тема Re: Злият Зъбнови [re: Sapata]  
Автор Orнeдишaщ (Змей)
Публикувано11.01.05 10:31



Най-лесният подстъп до връхната точка на Злия зъб е от юг.

От БАК се изкачваш на седловината Прозореца между върховете Злия зъб и Орловец. През лятото дотук няма никакви проблеми, особено ако си сам. Ако сте много, трябва добре да внимавате да не си събаряте един на друг камъни на главите, защото е много възможно. През зимата изкачването е доста лавиноопасно и трябва да се избягва при лош сняг. Добре е да става близо до скалите.

От Прозореца се подсича върховата пирамида от югозапад, като се насочваш към ръба, който свързва Злия зъб с Двуглав. През лятото има пътечка, а през зимата непременно трябва да си с пикел и котки и да умееш да ги ползваш, защото надолу е стръмно и бая високо, към километър и половина, и ако паднеш, ще е голям позор... Иначе не е трудно. Стига се безпроблемно до въпросния ръб.

Там се обръщаш с лице въм върха (вече ти е от север) и изкатерваш десетина метра скала - плоча с доста голям наклон, близък до отвеса. Не е особено трудна, но не препоръчвам на никого да го прави без въже, защото слизането обратно оттам без осигуровка е неприемливо опасно за всеки, който няма що-годе сериозни навици в катеренето. През зимата това е твърде опасно дори и с такива навици. Не че не става, но не е разумно. След плочата наклонът намалява и скоро си на върха, който е на много тесен скалист гребен. През зимата трябва да се внимава за козирки.

Слизането става по обратния път. Над плочата има (поне имаше - отдавна не съм минавал) голяма метална халка, през която си премяташ канапчето и слизаш. 25 метра трябва да са достатъчни.

Западният ръб, за който се писа, макар и дълъг само 40-ина метра, си е алпийско изкачване отвсякъде. Да се пробва по него някой, който е без въже и не е алпинист, хеле пък и през зимата, си е самоубийство. Ръбът води от Прозореца право на върха.

Източният ръб също е алпийски обект. Той е 3 пъти по-дълъг от западния, но лете е по-лесен от него. Зиме понякога става извънредно труден - много над лятната му категория. За любителски изкачвания оттук не бива и да се говори.

Всички други пътища към върха са значително по-трудни и са изцяло обект на алпинизма.

Съветът ми е: ако се чувстваш достатъчно печен, можеш да пробваш пътя от юг, но по-добре през лятото и в никакъв случай не без въже - поне 25 метра, истинско, с дебелина поне 6 мм.



Тема Re: Злият Зъбнови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Гьoko ()
Публикувано11.01.05 11:57



Невероятно описание! Поздравления! Аз мога да добавя само (както Веско спомена вече), че на слизане си е по-неприятно. Трябваше ми време, за да се реша да слизам (бяхме без въже). Иначе халката горе е много удобна за въженце, но ....
И това беше лятото....

"О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин...."


Тема Re: Злият Зъбнови [re: Orнeдишaщ]  
Автор vishko (туристангел)
Публикувано11.01.05 12:16



Да това е едно хубаво описание за качването на Злия Зъб.
През лятото няма проблем. Качването е лесно ако се абстрахираш от чувството че под теб има една пропаст 200 м. Препоръчвам на всички при слизане да се използва въже. Най отгоре има ПСС халка и е много удобна за пускане на рапел. Без въже /правил съм го преди / е доста безрасъдно, защото само една грешка може да бъде фатална.
Зимата ако не отиваш да катериш някой тур или да правиш траверса на Мальовица нямаш място там. Това си е чист алпинизъм.

помни, че си смъртен


Тема " Рапел да пуснеш е геройство ....нови [re: vishko]  
Автор if (The Designer)
Публикувано11.01.05 12:44



... Рицина води до разстройство" се пееше в една песен

Само да вметна, че за да пуснеш рапел не е нужно само въже (изключвам така наречения "пожарникарски рапел", при който въжето протрива около тялото), трябвт и седалка, протриващо съоражение (щихт, осмица и тн) и прусик (самозатяжка, не е задължителна, но препоръчителна).

Правя това уточнение, за да не тръгне някой да върже едно въже на ПСС клина и да тръгне да се пуска на ръце надолу и да си мисли, че е осигурен. При такава ситуация ако се подхлъзне или квото и да е там, щанса да се задържи е равен на нула.

Поздрави
Иво

Jivota e igra, siujeta e malko gaden, no za smetka na tova puk kakva Grafika



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.