Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:38 26.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Ima li niakoi nagledni materialiнови [re: HlKER]  
Автор Orнeдишaщ (Змей)
Публикувано12.01.05 12:33



Това очевидно не е мястото, което обсъждахме, а е началото на катерачния тур "Източния ръб" от седловината между Злия зъб и Ловница.

До Двуглав може да се стигне от Прозореца покрай "мястото". Чак пътека не е, но лете е много прилично. Горещо ти го препоръчвам, ще се накефиш много и от мястото, и от гледката. Между Злия зъб и Двуглав се минава край/през Халката - много интересна дупка в скалите току на билото. Гледката от Двуглав е за милиони.

Препоръчвам ти Елени връх - Прозореца като по-лесна посока. Говорим за лятото. Тръгваш от Елени връх все по билото на изток. Има пътечка и е добре да я следваш. До ниската, дълбока седловина преди Петлите няма никакви проблеми. По-нататък внимавай да следваш пътечката и здравия разум. Много е добре някой да те заведе първия път, защото по двата Петела има къде да се нахендриш. Те се подсичат, първият (Малкия) отляво, другия може и от двете страни, но не се върви по ръба, защото е труден. Добре е при подсичането да се държи пътечката, има тук-таме такава. Като минеш Петлите, излизаш на силно всечената седловинка между Големия Петел и Орловец. Тук почва най-трудната част. Орловец се катери нагоре и малко надясно по най-лесното, то си личи, по разни треволаци, туфи и камъци. Ако е мокро, дъждовно и пр. и си без въже, най-добре ще е да не тръгваш нагоре. Катеренето е съвсем лесно, но наклонът е много голям, качването е дълго и не бива да се пада, защото най-вероятно ще умреш :(( Ако си имаш въже - чудесно, възможности за осигуровка има бол, даже клинове се срещат.

След като се покатериш, излизаш на темето на върха и скоро си на котата. Продължаваш на изток, избягвайки всички жандарми по ръба отдясно (от юг). Тук се ходи сравнително лесно, макар че южният склон, който всъщност подсичаш, е доста стръмен и трябва да се внимава. По него слизаш диагонално надолу до Прозореца.

В обратна посока е по-кофти, защото мъчният западен ръб на Орловец трябва да се слиза. Все пак, не е бог знае какво. Преди две години водих там децата си (тогава на 10 и 12 год.) барабар с едно тяхно приятелче, хем на слизане, и те гък не рекоха, че са се уплашили или нещо такова. Вярно, бях ги вързал на ръба и слизаха със сериозна последователна осигуровка.



Тема Re: Ima li niakoi nagledni materialiнови [re: Orнeдишaщ]  
Автор vishko (туристангел)
Публикувано12.01.05 14:44



Едно уточнение,

Това на снимката е тур Югозападен ръб и е сниман от Орловец. Даже си мисля че те катерят тур БАК.



помни, че си смъртен


Тема Re: Ima li niakoi nagledni materialiнови [re: vishko]  
Автор Orнeдишaщ (Змей)
Публикувано12.01.05 16:22



Тю, не го познах. Значи тогава "официалният път" е по стъпките, дето се виждат, и после наляво и нагоре от човека в далечината, дето е кацнал като гарга.



Тема Re: Ima li niakoi nagledni materialiнови [re: Orнeдишaщ]  
Автор HlKER (horizonbound)
Публикувано12.01.05 17:12



И на мен ми се стори, че това не е Злия прелез, защото оттам поне съм минавал...
Благодаря за подробното описание и съветите ти! Доколкото разбирам "официалният" път до Злия зъб е по или покрай ръба в десния край на снимката...
Тъй като преди лятото не бих тръгнал нагоре /инстинкт за самосъхранение/, отново ще отправя една молба: ако някой разполага с панорамни снимки - нагледни материали от района на Мальовишкия дял и гореспоменатите върхове и има доброто желание, нека ги ъплоудва, ако му е възможно... Лично аз имам панорамни снимки от Голям Купен, Ловница и Попова капа, но предполагам, че така или иначе не съм видял най-доброто, което може да бъде видяно ...



Тема Re: Злият Зъбнови [re: The Bear]  
Автор Пaвeл (непознат)
Публикувано12.01.05 18:13



Къде се изгуби бре човек?
Аз досега си мислех, че си се качил на Зъба по нормалния "туристически" път, но явно съм сгрешил. Много бих се радвал да отидем някой път заедно там и да ми покажеш откъде точно си минал. Мисля си, че знам къде е "твоят" път, защото, когато ходих там за първи път бях сам и не знаех откаде точно да мина. Западно от мястото, откъдето минават повечето хора (туристи, а не алпинисти) ми се стори, че също става за изкачване, но все пак се качих по "нормалния" път. На слизане дилемата беше същата... От тогава до сега всичките ми качвания на Злият заб (и слизанията) са все от едно и също място. Ще ми се да опитам нещо различно, а и ще се радвам да се видим, защото си забравихме физиономиите вече...



Тема Re: Ima li niakoi nagledni materialiнови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Пaвeл (непознат)
Публикувано12.01.05 18:33



Много благодаря, кацналата в делечината гарга съм аз малко преди да се кача на върха. Митака е снимал от Южния склон на Орловец. Снимката е правена на 12 декември.
Поздрави!



Тема Re: Ima li niakoi nagledni materialiнови [re: HlKER]  
Автор Бopивaн (вечно зелен)
Публикувано12.01.05 18:38



Ами дай да ги видим и твоите панорамни снимки - ако успея събота/неделя ще ска(е)нирам каквото имам от Мальовишкото било и ще го сложа тук.

През лятото на 1992г. направих траверса по билото от Мальово поле, качих се на Злия зъб по западното ръбче и слязох по източното. По средата на източното вече леко съжалявах, че съм проявил неблагоразумието да тръгна сам и неосигурен. Технически не е трудно, но евентално изпускане, респ. подхлъзване и падане би било с много лош изход. В основата на източното ръбче малко преди Злия прелез си намерих една клема и си я взех за спомен. Вече гледайки го отдолу си дадох сметка, че съм поел неоправдано голям риск. Сега вече помъдрял :) и наближавайки Христовата възраст ще кажа, че неосигурен бих минал само по "пътечката", описана от Огнедишащ.

Поздрави

И.

Хубавото вино се изпива, младата жена остарява, а гората вечно зелена остава.


Тема Тук има 17 нагледни материала.нови [re: interesuvasht]  
Автор The Bear (въртоглав)
Публикувано12.01.05 23:57



http://velbor.com/zub.htm - без пояснения.
http://velbor.com/zubi.htm - с пояснения.

Поздрави!

Павка, тук съм си. Снощи открих вело-сезона (той вече се открива седмица след пант-сезона :-((( ) и полегнах на един връх да събера енергия, загледах се в небето, затворих очи, и взех че задрямах на няколко пъти... Не беше задълго щото звънна телефона и насред върха пуст пак се стреснах - покой няма. После забелязах как изгряват звездите... Имаше портокалов залез... Слънцето ми избяга и не можах да го видя, въртях в сянка докато грееше... Надолу се посмръзнаха някои части от тялото ми. Виж тук http://velbor.com/biker.htm как се издокарвам. Както се бях развъртял и позамръзнал надолу, въобще и не свалях маската из града... Уплаших неумишлено трима тинейджъри на един завой, добре че не ме подгони някоя мицифайка, че минавам на 50м от районното...

\\-\\-\\-Catch The Extreme Wind Power-//-//-//


Тема Re: Тук има 17 нагледни материала.нови [re: The Bear]  
Автор Tишo (?!?)
Публикувано13.01.05 00:35



Интересно местенце.

Но по интересно ми е да го видя на живо



Тема Много обзорни снимки!нови [re: The Bear]  
Автор Бopивaн (вечно зелен)
Публикувано13.01.05 09:49



Здравей Цецо!

Много хубаво си го показал - и като снимков материал и като схеми - накефих се!

Много поздрави!

И.

Хубавото вино се изпива, младата жена остарява, а гората вечно зелена остава.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.