Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:53 20.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Хубав край, хубави хоранови  
Автор Бopивaн (вечно зелен)
Публикувано22.10.04 12:52



Здравейте,
със съпруга ми /Бориван / използвахме повода-сватба на колежка в Бургас - да си вземем два дни отпуск и да посетим Русе и забалежителностите в този край. Накратко ще ви опиша маршрута ни. От една страна, защото всичко, което видяхме наистина е уникално и много красиво, и от друга, защото хората в този район най-после се вижда, че искат да направят нещо, за да привлекат повече туристи в своя отдалечен край.
В центъра на Русе, до хотел Дунав има туристически информационен център, където ни дадоха информация кои от забележителностите работят и как да стигнем до тях. Към 11.00 ч. бяхме на Ивановските скални църкви. Екскурзоводът тъкмо идваше. Ето и координатите му.

Тодор Ангелов Петров

телефони:
- служебен: 08116 2219
- домашен: 08116 2348
- GSM: 0889 370006

ул. Й. Йовков 5
7088 с. Иваново
Русенска област

Много се зарадва на посещението ни и ни обясни, че се подготвят да посрещат туристите по доста атрактивен начин. В момента се строят заведение за бързо хранене и сграда за екскурзовода. Колите ще се паркират на няколко километра преди скалите и от там туристите ще имат възможност да се придвижат до църквата с велосипеди, файтони, влакче и пеша. Хората усилено строяха и в скоро време ще сложат и повече табели, защото сега трябва на доста места да се пита.
Следващата ни цел беше крепостта Червен. И там се строи и обновява. Явно по някакъв проект са дошли пари и сега хем има работа за местните хора, хем се поддържат забележителностите. Гледките и природата на Русенския Лом наистина са уникални, а като се запознаеш и с историческото минало наистина си заслужава посещението.
Накрая разгледахме и Басарбовския манастир, където ни казаха, че предстои да направят нова интернет страница с повече информация. Вечерта се насладихме на нощния град Русе, с великолепната архитектура. За съжаление времето не ни стигна за забележителностите в самия град /къщата на Баба Тонка, къщата на Калиопа, музея на транспорта и още много други/ и за пещерата Орлова чука/която в момента също се обновява /, но пак ще дойдем.

На другия ден по път за Бургас отидохме до Исперих и разгледахме гробницата при село Свещари и Демир Баба теке. До град Разград видяхме старинната крепост Абритус, където също цари обновление.

Целта на този малък пътепис е да събуди любопитството ви към този край, и при възможност да го посетите, защото наистина има какво да се види, и най-вече усетихме, че хората с радост и желание се готвят да посрещат туристите.

Хубавото вино се изпива, младата жена остарява, а гората вечно зелена остава.


Тема Русенски Ломнови [re: Бopивaн]  
Автор Mermaid (unique)
Публикувано22.10.04 15:03



Тошко Петров е най-драгия екскурзовод! :) Имах щастието да го срещна няколко пъти през последната година и установихме трайни и драги отношения :) На него хич не му е лесно, грижи се за местността около манастирите, пази ги, развежда туристите и куп други неща от личния и обществен живот. Да е жив и здрав!

love peace harmoney


Тема Re: Хубав край, хубави хоранови [re: Бopивaн]  
АвторДyнaвka (Нерегистриран)
Публикувано22.10.04 22:16



Хубаво е че си споделил впечатленията си. Аз сам русенка, но посетих всички тия места едва през последните 3 години. Имам страхотни впечатления от тях и винаги ми е било жал, че всичко е занемарено и изоставено. Добре че има развитие. Като започна да разказвам на познатите си за тия местности винаги ме гледат със зяпнали уста. Много малко са познати, а са приказни и в по-голямата си част уникални. Самата долина на река Русенски Лом е уникална, а много хора изобщо не подозират за този райски природен кът толкова близо до Русе.



Тема Хубава България...нови [re: Дyнaвka]  
Автор Бopивaн (вечно зелен)
Публикувано23.10.04 10:22



Съпругата ми Боряна наистина само е скицирала нашето кратко пътуване от София към Бургас през Русе (в Плевен казват "През Кайлъка за гарата"...).

И аз съм със страхотни впечатления. По пътя имаше още толкова интересни места за отбиване, но просто нямаше време... Във възторг съм не само от Лома, а и от Лудогорието като първо впечатление. От Русенския край ще добавя и много интересното с. Кошов - приветливите му къщи, училище, църква и мелниците под него. А старателно изораните безкрайни ниви и покълналото вече жито изглеждат невероятно.

По пътя към Демир Баба теке срещнахме много детски групи тръгнали с велосипеди (много от тях бяха с каски!). На поляната където се оставят автомобилите беше оживено и весело. Тракийската гробница при Свещари е великолепна. Задължително трябва да се види!

Досега не бяхме ходили в Разград и това което видяхме надмина всички наши очаквания. Градът е много чист, светъл и подреден. С хубави сгради и свързан с другит околни градове с много добре поддържани пътища. Музея при Абритус се ремонтира интензивно.

На връщане от Бургас се отбихме през Ямбол и Кабиле, но и там археологическия музей е затворен поради ремонт.

Дано да не се празни илюзии, но за първи път на есенния панаир в Пловдив ми се стори, че има лъч светлина в тунела. Че сякаш има първи признаци на оживление в БГ-икономиката. Сега при тази разходка видяхме, че и в историческия туризъм има раздвижване.

С много поздрави

Иван

Хубавото вино се изпива, младата жена остарява, а гората вечно зелена остава.


Тема Re: Хубава България...нови [re: Бopивaн]  
Автор _nnn (nnn)
Публикувано23.10.04 11:39



Ми... Благодарим за споделените добри впечетления.
Моят интерес със сигурно бе привлечен от факта, че и Вие препоръчвате посещение на Русенски лом. Бях позабравил за него. Ще го включа в листа с плановете за следващия сезон. Желая Ви по-чести възможности за подобни зареждащи разходки за гарата през Кайлъка. на мен те са ми любими.
кат разцъквате с колелетата около София, мятайте по 1 малко съобщенийце тук или бележки. бих дошъл с радост.

Поздрави за всички.


Тема Re: Хубава България...нови [re: _nnn]  
Автор Бopивaн (вечно зелен)
Публикувано27.10.04 13:42



Привет Ники,

с удоволстве ще "метнем" бележка за вело-турчета около София, но това най-вероятно ще е чак на пролет. Официално закрихме тазгодишния сезон с разходката до паметника на Гунди. Сега вече точим кантовете на ските :), а идната неделя мислим да се разходим като автотуристи до Трън да видим как е еко-пътеката...

Много поздрави

Иван

Хубавото вино се изпива, младата жена остарява, а гората вечно зелена остава.


Тема Re: Хубава България...нови [re: Бopивaн]  
Автор Pилeц (жаден)
Публикувано27.10.04 19:41



Горещо ви препоръчвам, като ходите към Трън да се отбиете и в село Банкя (3км преди Трън). Тамошната еко-пътека на р.Ябланица е не по-малко красива от Трънската, да не казвам нещо повече. Ако имате време отидете пеша и до село Врабча, над Банкя. И там има един участък на реката, който е впечатляващ. А в самото село има нещо като битов музей на един "надарен пияница" - всеки ще ви го покаже.
Ще се радвам, ако съм ви бил полезен!

Планинското притегляне е обратно на земното - не надолу, а нагоре!


Тема Re: Хубава България...нови [re: Бopивaн]  
Автор fantony (ТанцуващСВълци)
Публикувано28.10.04 22:14



бележки за колопоходите мятайте и на мен.
а за русенски лом тръгвам утре петък вечерта.
като се разрових из архива намерих една карта на местността, но няма да е зле някой да ми каже първо иди тук а после там да не се лутаме.
също така къде има хубаво място за бивакуване?



Тема Rusenski Lomнови [re: fantony]  
Авторvenci (Нерегистриран)
Публикувано28.10.04 22:36



Toni, varnenskata grupa stqga bagaja za Rusenski Lom. Radvam se, 4e nqkoj skoro e hodil tam i spodelq dobri vpe4atleniq. Nadqvam se da imame dostaty4no vreme da obikolim vsi4ki tezi mesta.
A az za vseki slu4sj shte pitam osven mesta za bivakuvane, dali ima i nqkyde vyzmojnost za prenoshtuvane na zakrito/just in case/:)
pozdravi
v.



Тема Re: Rusenski Lom [re: venci]  
Автор fantony (ТанцуващСВълци)
Публикувано28.10.04 22:59



потърсих в архива на клуба и събрах всички пътеписи (утре ги разпечатвам)
та ако ще се лутаме да се лутаме квалифицирано
и според описанията на приятелите тук.
дръж се варна, софия ще се присъедини с няколко участника.
до скоро




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.