Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:58 29.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема "Мазалат" - слънце и сняг  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано16.03.04 19:52



Нямах никакво намерение да пиша, но като прочетох темата на Аспарух и ми дойде вдъхновение. Ще се постарая да бъда кратък, но не обещавам. Имам не особено приятното качество да разливам нещата като ми текне мисълта...

Та ето какво се случи:
В петък вечер в девет и половина ми звънна телефонът и един от основните инициатори за подобни еднодневни разходки ми отправи предложение, на което не издържах - в неделя да отидем до х."Мазалат" и да се приберем вечерта. Не, че той дойде... Важното е, че се събрахме осем човека - по четирима на кола. А не издържах на обхваналото ме изкушение, първо, защото ми се ходеше със ски, и второ, защото не се бях качвал на "Мазалат" през "Лъгът". Това е едно ловно стопанство и същевременно защитена зона в полите на Балкана на юг от Севлиево. Бях чувал само хубави неща за наклона на склона по този маршрут, но не ги бях изпитвал на гърба си. Е, изпитах ги и доста бих си помислил, ако някой ми предложи да повторя. Мястото си има чара, но е душевадник. Особено нагоре, особено при комбинация от сняг, слънце и жега. Но да карам по ред - как се развиха нещата...

Като никога на уреченото място и в уречения час - 7.00 в неделя сутринта - се събрахме всички и навреме. Вързахме ските на багажниците отгоре, раниците пъхнахме в багажниците отзад и поехме. С наближаването на Севлиево навлязохме в прословутата севлиевска мъгла, но това в края на краищата си е ежедневие за там. Не представляваше интерес за нас, още по-малко пък изненада. Къде с налучкване, къде с помощта на пътната карта, къде с питане, стигнахме до Лъгът. Не засякох час, и това комай беше грешка, защото не мога да кажа колко време се качвахме нагоре. Но де това да беше проблема... Проблемът се рояви в пълната липса на снежна покривка. Което предизвика дискусия да вземаме ли ски или да тръгваме пеша. Но нали сме ги докарали дотам в края на краищата... Вързахме ги на раниците и поехме. Около час се върви по път. Черният път, който излиза до х."Мазалат". На един остър завой се отклонява пътеката по долината на едно дере. Всъщност комай там някъде извира р."Росица". Няма значение. Лъгът се намира на около 500 м н.в. Първи симптоми за наличие на сняг се появиха с преодоляването на първите 100 м надморска височина. Не заради друго, а защото пътят влиза в тясна клисура и слънцето няма много възможност да пече там. Иначе по околните била имаше само петънца. А и снегът по пътя беше рехав - само от последния валеж, който долу в ниското беше дъжд. Но засега това ни удовлетворяваше и се качихме на ските. Аз си имах едно на ум за връщането, носи запазих резервите за себе си. Както се оказа после, притесненията ми се оправдаха напълно...
Продължихме по пътя, стигнахме до едно разклонение... Всъщност тук е мястото да отбележа, че маркировка по пътя почти няма, а има три разклонения. Първото не е маркирано, но е близо до Лъгът, така че не е късно да се пита. Тръгва се наляво там. После на следващите две разклонения има табели. След втората се напуска пътя и се влиза в тясно дере, което скоро се папуска и се хваща баира. (Там вече има маркировка.) Ама истински баир, няма майтап, няма измама. Като видях какво ме чака и ме бодна под лъжичката. Рекох си обаче: "Я се стягай, не ти е за сефте" и нали бях с пресни сили, хукнах нагоре. Тук групата ни силно се разкъса - всеки според възможностите. Изчакахме се веднъж по пътя и после - кой когато стигне...
Наличието на стар сняг се усети едва след преодоляването на първия и най-сериозен наклон. После дебелината на снежната покривка прогресивно взе да се увеличава - до метър под билото... Прогресивно взе да се усеща и наближаващата пролет. Като пекна онова слънце, като протече една пот... Народа се разхвърля по тениски и пак на реки се лееше вода от всички. Жега на квадрат. И за капак на изживяването дойде и последната екстра - мокър сняг. Е, имахме си и професионалист в групата, с три чифта колани в раницата. Свали тези, с които беше, и сложи други - подходящи за снега. И върви го гони. Ама нашего брата бедния турист, дето се радва и на едничкия си чифт... Не питайте! Крачка напред, още една ска на десния крак. Още една крачка - и още толкова тежест на левия. Лепне оня сняг, лее се оная пот, псува оная ми ти уста... Все едно си обул по няколко ски на всеки крак и ги влачиш по голата пръст. Докато се кача на хижата, изпих два литра вода. Това за около два часа някъде може би. Ама нали съм тръгнал да търся емоции - получих си ги с пълни шепи. Пробвах какви ли не тактики - натискам по-силно и като търна ската в снега, залепналия се отлепя и ската тръгва. Но в този момент разкрачът ми е свършил и спирам. Повтарям с другия крак процедурата и като се върна на първия - отдолу пак 7-8 см сняг. Пробвах и да удрям със щеката - вдигна ската - удар - пада снега - стъпвам - пак залепва. Махах, махах, като гламав, и се отказах. Влачих си го догоре.

Затова пък усилиятани бяха възнаградени пребогато - като излязохме на билото и като се оцъкли масива на Триглав насреща... Олекна ми и на краката, и на душата. Слънцето грее, небето синьо, кьорав облак няма, жега, сняг, красота и удоволствие! Абе какво да ви обяснявам, вие си знаете. Хванахме оттам пътя до хижата, който в последната си част се движи по билото, и след двайсет минути бяхме в хижата. Бях аз де, защото преди мен стигнаха трима, а след мен дойдоха четирима. Като му седнахме в 12.30 и отиде два и половина. Погълнах прилично количество храна, защото баирът ми беше изпил силиците (дали баира, дали бюрото, зад което стоя всеки ден...), няколко чая, няколко чаши вино... Абе само аз се бях сетил да мъкна вино. Тия хора да пият могат, пък да носят... Е, изпи се и половинка ракия преди моя литър вино. И като ми омекнаха краката - не ми се става от масата. Ама няма накъде - трябва да се връщаме. Надолу няма да ви описвам - кеф, докато имаше стар сняг отдолу. Като свърши и на всеки завой взеха да се усещат камъните и корените по ските, ги свалихме и айде на рамо. И като почна едно плуване в кишата, за чудо и приказ! Ей за това си мислех сутринта като се качвахме - че следобед снегът ще се топи и ще си отгазим на киша и кал. Е, така и стана. Шляпахме във водата, после в калта, докато стигнем колите.

Нататък е ясно. Ските на багажниците отгоре, раниците в багажниците отзад, и на път. Отбиване в дежурната крайпътна кръчма за по бира и тъкмо по мръкнало - в къщи. С дежурните мисли след подобни изпълнения - "хубаво беше, ама малко!" "Малко, ама не е без нищо! Ами хич?" И така с вътрешни диалози - под душа, под юргана и в обятията на Морфей. До следващия път....

Никога не спорете с глупак - хората може и да не забележат разликата!

Редактирано от Яceн_ на 16.03.04 20:00.



Тема Re: "Мазалат" - слънце и снягнови [re: Яceн_]  
Авторspasss (Нерегистриран)
Публикувано16.03.04 21:11



i kakto vinagi niama da se obadish...



Тема И ако се бях обадил, какво?нови [re: spasss]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано17.03.04 11:03



Щеше да прелетиш Балкана ли?

Никога не спорете с глупак - хората може и да не забележат разликата!


Тема Re: И ако се бях обадил, какво?нови [re: Яceн_]  
Автор Goofy (Родопи)
Публикувано17.03.04 11:42



Ясене, ти неподценявай Трабанта! Тия 26 двутактови коня по оная ми ти Шипка как пъплят не е истина. Верно, че 23 окуцели, а останалите 3 окьоравели, ама здраве да е. Да не забравяме, че кашонът тежи около 600 кг, със Спас да е 650 максимум.

Вземи обясни на авера си как да се регистрира и да пише на български, че тая латиница няма четене.

Поздравления иначе за изкачването на Мазалат (хижа, не връх). Трябва пот да се лее, няма начин!



Андон

Тема Re: И ако се бях обадил, какво?нови [re: Goofy]  
Автор Mиpa CM (несериозна)
Публикувано17.03.04 12:21



Беше му обяснил май веднъж за латиницата. Да продължава обаче да му обяснява, докато го научи.



Тема Re: "Мазалат" - слънце и снягнови [re: Яceн_]  
Автор Cтoян (изследовател)
Публикувано17.03.04 15:36



Браво Ясене
С кеф го прочетох.
Все едно и аз бях там, знаеш Триглав ми е съблазън№1.

Ама ако бях, нямаше само ти да носиш вино.
Хм! Малко носят, тройно повече го пият.
Така, че имай си едно наум за Козя стена
Аз си имам две наум



Тема Re: И ако се бях обадил, какво?нови [re: Mиpa CM]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано17.03.04 18:31



Така е, но той се прави на отнесен. Има това свойство...

Даже веднъж се излъга да напише нещо на кирилица. Ама само дотам...

Никога не спорете с глупак - хората може и да не забележат разликата!


Тема Имам, имам...нови [re: Cтoян]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано17.03.04 18:32





Никога не спорете с глупак - хората може и да не забележат разликата!


Тема Re: "Мазалат" - слънце и снягнови [re: Cтoян]  
Авторspasss (Нерегистриран)
Публикувано17.03.04 20:09



i bira iasko, i bira



Тема Re: И ако се бях обадил, какво?нови [re: Mиpa CM]  
Авторspasss (Нерегистриран)
Публикувано17.03.04 20:15



mira problemut ne e s obiasnenieto a s tova che v povecheto sluchai pisha ot klub a tam niama kirilica, osven tova i az sum malko neseriozen i ne mi se zadulbochava mnogo. a vednuj pisah na kirilitsa zashtoto biah v ofisa a tam imam kirilitsa. kato se vidim i mi se obiasni nadulgo i nashiroko moje i da shvana kak :)))




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.