Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:03 02.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Храна за един човекоден !нови  
Автор Yogi (турист)
Публикувано24.11.03 18:45



До колкото си спомням са ми останали само две неизпълнени обещания към форума, първото - относно пътеписа за Ерджияс и второто, което сега реализирам - за списъка с видове и количества хранителни продукти, необходими за един човекоден.
Необходимо е все пак да направя едно уточнение за тези, които не са имали възможност да се запознаят с темата. Става въпрос за това, че при обсъждане на различните храни подходящи за носене в планината, аз си спомних, че бащата на една приятелка, (който между впрочем е един от най-опитните планинари, които познавам и дълбоко уважавам ), си е направил за тази цел подробен списък, с количества и грамажи. Когато преди около пет години той ни беше ръководител при едно зимно ходене, за малко повече от седмица из Пирин, си спомням, че предварително събра цялата група у тях, за да съгласуваме храната по долупоместения списък. Естествено всеки има различни хранителни потребности и навици, поради, което съм далеч от мисълта, че това е някакво универсално предписание, но тази информация се е събирала и коригирала постепенно в резултат на опита от дълги години планинарска дейност и има своето практично приложение при планирането на дълги походи и престои в планината, при организацията, на които винаги възниква резонния въпрос, дали не е взета повече или пък по-малко храна от необходимото. Продуктите, които някои не консумира, (месо например), могат да бъдат заменени в подходящо количество с други, с аналогична хранителна стойност, а иначе по споменатия списък се събират около 1,5 кг. хранителни продукти за поглъщане на денонощие. И така:


Количества за един човекоден:

Месо (прясно) - 70 гр.
Сухи колбаси - 35 гр.
Сланина - 10 гр.
Сирене - 45 гр.
Масло - 30 гр.
Олио - 35 мл.
Яйца - 0,5 бр.
Сухо мляко - 5 гр.
Кафе - 6 гр.
Захар - 35 гр.
Оцет - 5 мл.
Маслини - 5 гр.
Сладка - 50 гр.
Кашкавал - 10 гр.
Ориз - 5 гр.
Хляб - 350 гр.
Брашно - 10 гр.
Юфка - 20 гр.
Боб - 10 гр.
Леща - 5 гр.
Грах - 5 гр.
Орехи - 9 гр.
Фастъци - 9 гр.
Какао - 5 гр.
Брашно царевично - 10 гр.
Червен пипер
Чубрица
Джоджан
Домати - 100 гр.
Чушки - 100 гр.
Краставици - 50 гр.
Зеле - 30 гр.
Тиквички - 20 гр.
Картофи - 80 гр.
Зелен фасул - 20 гр.
Патладжани - 20 гр.
Моркови - 10 гр.
Лук - 30 гр.
Чесън - 5 гр.
Люти чушки - 10 гр.
Лимони - 5 гр.
Плодове - 130 гр.
Лютеница - 30 гр.

Алкохол концентрат - 80 мл.
Вино - 30 мл.
Бира - 40 мл.
Сокове, конц. за 250 мл.

Веро 10 мл.
Сода 2 гр.

Бульони
Сухи супи
Спирт
Бонбони
Шоколади
Дъвки
Нафта или газ ~ 500 мл.

Безименният връх над х. Козя стена вече се казва "Котето"


Тема Re: Храна за един човекоден !нови [re: Yogi]  
Автор Goofy (Ботев Пловдив)
Публикувано24.11.03 19:50



Браво за едното от двете обещания. Малко трудно да се нарече списък това според мен. То вътре е изброено цялото растениевъдство, животновъдство, плодовъдтсво, кафевъдство, шоколадовъдство и т.н.

С нетърпение чакам утре реакциите на хората, които 'разбират' туризма на маса. Как ще се задоволят с по 40 мл бира и 30 мл вино, идея си нямам. Май ще подпукат изброения от теб спирт, няма начин. Да не говорим, че и бонбоните ще са им Пияни вишни.



Тема Re: Храна за един човекоден !нови [re: Goofy]  
Автор Yogi (турист)
Публикувано24.11.03 20:39



Вчера излизах с дъщерята на споменатия планинар, която упорито върви по стъпките на баща си и е моя добра приятелка, но имахме други по-належащи теми за разговор и само взех преписания лист с информацията без да го обсъждаме. Днес като хвърлих едно око също ми направиха впечатление някои неща, но затова съм оцветил с червено едно от изреченията, а иначе на сериозен дълъг преход от опит мога да те уверя, че последното нещо към което всеки се стреми е да се налива като казак. Просто организацията на амбициозни мероприятия изключва подобни екстри.
И все пак, за да не остане някой с погрешни впечатления за морала ми ще спомена с риск да се повторя, че всеки сам може най-добре да си прецени какво му е нужно и е склонен да мъкне. Хора разни, така например днес слушах по телевизията някакъв инструктор по фитнес, който гордо заяви, че целия му хранителен режим се състои най-често само от добавки ....

Безименният връх над х. Козя стена вече се казва "Котето"


Тема Re: Храна ...нови [re: Yogi]  
Автор MaPBuH (SWMP)
Публикувано24.11.03 20:47



сещам се за едни приятели туристи дето посред зима насред балкана бяха останали с няколко литра люта ракия и без грам вода... туристи всякакви има

аз лично съм изкарвал по няколко дни в планината предимно на овсени ядки; още по-добре е когато са смесени с други ядки; единствената опасност е да не почнеш да цвилиш накрая

--
Много е важно в началото да си поемеш дъбоко въздух


Тема Re: Храна ...нови [re: MaPBuH]  
АвторFRANCY (Нерегистриран)
Публикувано25.11.03 09:31



Храната е едно от най-важните неща за пребиваване в планината.От опит се Научих се да наблягам по-вече на качеството на храната отколкото на количеството.На по сериозни изпитания в планината съответства високоенергийна и калорична храна.Алкохолът е помошно средство за приятно доизкарване на вечерта в някоя и друга хижа.Но същото не може да се каже за него при осъществяване на някой по-амбициозна проява.
Освен това при подходящ подбор на храната освобождаваме някой и друг килограм от раницата.Така поне е при мен.Все пак всеки решава сам за себе си,колко и каква храна да носи и за колко време.

Лакомията ще погуби света.



Тема Re: Храна ...нови [re: FRANCY]  
Автор MилkaЧoko (лилава краВа)
Публикувано25.11.03 10:21



хм...аз като съм на планина, ако съм сам, ям доста малко...помня че на някакво 2-седмично ходене бях тръгнал с доста малко по нечии разбирания храна, а накрая си върнах част от нея в Сф...
най-важното е шоколад и сладки работи да има :)))

та...преди време някой беше пуснал едно някакво списъче, някакъв тхт-файл на някакъв линк за още по-някакво си ходене из Пирин...тогава не си го коп-нах, но помня, че ми хареса...ади, който стори това дело да повтори постъпката, т.е. да пусне линк-а пак, че нали знаете архива колко е услужлив... :)



Тема Re: Храна ...нови [re: MилkaЧoko]  
Автор if (The Designer)
Публикувано25.11.03 10:59



http://k2.vc-east.com/pirin0.txt

Jivota e igra, siujeta e malko gaden, no za smetka na tova puk kakva Grafika


Тема Леле, какъв дълъг списък! :-) [re: Yogi]  
АвторMиpa CM (Нерегистриран)
Публикувано25.11.03 11:32



Звучи стряскащо, но като се замисли човек, продуктите могат да се смесят и след това да се нарекат с по-кратки изрази като: 2 сандвича+една кутия салата+2 ябълки. Например.



Тема e hee [re: Yogi]  
Автор pirx (crazy diamond)
Публикувано25.11.03 12:33



az da ne sam katar ta da makna 1.5 kg na den hrana ta towa prawi 15 kg za 10 dneven pohod no way

A za pia4kata moje i powe4e ama zimata koyto pie i hodi yade boy

Turisti4eski pozdraw

welcome my son, welcome to the machine


Тема Re: Храна за един човекоден ! [re: Yogi]  
Авториckpицa живoт (Нерегистриран)
Публикувано25.11.03 19:03



С тоя списък се ходи на Еверест сигурно...5 дни по 2-2,5кг(грубо) за човекоден - 10-12кг без шоколадите, бонбоните и сухите супи. Трябва да си водя катър, та да ми носи багажа... Гола вода ти е списъчето.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.