Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:53 28.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Тема разказченови  
Автор PanTer ()
Публикувано14.10.03 19:14



Здравейте всички.
Искам да ви разкажа нещо, което едва ли е ново за вас като цялостна ситуация, но нали знаете – на човек като му дойде в повече започва да се дразни от неща, в които живее с години.
В неделя решиме да отидем на х.Амбарица като пътьом първо минем да видим х.Яваравя лъка, защото чухме,че е разграбена и вече я няма като хижа.
За да отидем до там, обаче първо трябваше да миенм през една “охранявана” вододайна зона. Е, минахме без всякакви проблеми, макар, че пазачът се постара да остави в нас впечатление, че наистина не пуска никой и за нас прави изключение като няколко пъти ни предупреди да пазим водата – да не слизаме до реката, да не ходим до тоалетна където ни падне, да не хвърляме боклуци – и изобщо, да минем възможно най-бързо и просто транзит. Ние му обяснихме, че сме от Плевен и пием точно от тази вода, така че тя е наша и ще си я пазим (не че ако не беше наша нямаше да я пазим) и му казахме маршрута си от което да му стане ясно, че така или иначе бързаме. Но както и да е. Всичко беше добре, докато навръщане се объркахме на една папратова поляна и вместо да слезем в с.Черни осъм директно взехме, че се върнахме обратно на х.Яворова лъка.
Пропуснах да ви кажа (за тези, които не знаят), че от хижата са останали само стените и покрива, тук-там недоуспял да се вземе паркет и плочките по стълбите, явно залепени яко. Нищо, ама нищо повече. Явно изнасяно с камион по единствения път, който на всичкото отгоре е “охраняван”.
Да, и още малко инфо – там в момента (понеже е вододайна зона) пускат всякакви идоти с коли, камиони и т.н., разбира се с официално разрешително за да изсекат каквото им падне. В резултат на това има прокарани пътища за коли толкова много и нови, че доста от преките пътеки за х.Амбарица са съсипани и не се виждат, а маркировката е изпосечена. Ако се движите по пътищата няма да сбъркате – ще стигнете най-накрая горе до пътеката с известно (доста) заобикаляне. Ние и затова се объркахме навръщане – сечища са най-невероятните места и върви търси следващата н-та маркировка ако си нямаш друга работа. На отиване срещнахме хижаря – Дончо, който за наш късмет смъкваше коне надолу, които бяха оставили хубави следи, та намерихме пряката пътека за хижата;)
Но да се върна на темата. Като се прибирахме от х.Яворова лъка към “пазача” видяхме: първо на х.-та – изоставен генератор на брега на реката – водата го облива и цялата ръжда и мизерия се връща обратно в нея. Тоалетни по пътя – чудно защо построени точно на брега, вместо на по-далечната страна. Няколко крави, които изобщо си нямаха представа, че това е вододайна зона и от реката нито се пие, нито до нея се правят разни кравешки неща... Една редица хора, просто на разходка – дамите с високи токчета и дамски чанти като на манифестация излезли; доста боклуци, нахвърляни наоколо; пияни може би дървосекачи – цигани с физиономии на престъпници, на всичкото отгоре мотористи. Един от тях дори падна и се сблъска в едно дърво, след което на зиг.заг се затътри до близката локва за да си наплиска лицето (умрях от страх да ни би да се удари в нас когато тръгна пак), някакви хлапета по не 14-15год. също на мотор, прелитащи с бясна скорост покрай нас. И.... дали не пропускам нещо? Ами освен един кон и едно магаре, пасящи си спокойно и няколко коли, пълни с – вероятни дървосекачи, май не. Та толкова по въпроса за охраняваната вододайна зона.
И още малко за х.Яворова лъка. Явно е била разкошна навремето – голяма, добре обзаведена предполагам, може би с 2ки стаи (освен ако не са били по на 2 етажа). Била е собственост на БТСто и ловно-рибарското дружество решава да я купи за да прави нещо като международен ловен туризъм там. Взема я от БТС, но не успява да си плати някакви такси и.... От тук историята мълчи. Остават само догадки как в същност я е взело от БТС-то без да плати на държавата и дали има съдебен спор или не и изобщо нищо не е якно осевн едно. Хижата остава безстопанствена и започва яко заграбване. Моите собствени предположения нямат значение в случая. Когато се видяхме пак с пазача, приятелят ми го попита, а той каза: “Ами те от х.Плевен и от х.Амбарица знам ли ги колко са крали.” Аз лично побеснях и не ми се разправяше (то още в началото се опитах да му обясня колко безсмислен е този разговор), защото познавам хижарите и от двете хижи и хич не ги виждам да се юрнат да обезкостяват хижата, но той настоя и каза, че това нещо може да стане само с камиони, а единствения път е този, на който сме в момента. Пазача смени плочата и започна да обяснява как той няма никаква представа и не може да спира и да проверяма каимоните какво карат и как дори не е бил той.... Това обаче продължава да няма значение. Куче влачи – диря няма. Това е нашата държава.
А аз си спомних как видях по абсолютно същия тертип – останали само стени и покрив две разкошни в недалечното минало почивни станции в едно село до Троян – Борима.
Тази година наред с природните красоти се нагледах на невероятни гадости – като се започне от мръсотиите в Рилския Бъбрек (да ме прощават Дановистите, ама голяма мизерия остават след себе си, та в тая връзка да се запитат докога ще могат да се радват на местността), мине се през канската сеч на Тодорките, където са изсечени декари и декари гори за да се правят п-нови неясно как разрешени лифтове и се завърши на старото събитие – подпалването на х.Белмекен, което май накрая ще излезе дело на пияния хижар и приятели – според един местен деец на ВМРО...........
Имаме си една страхотна държава, в която ако не знаете всичко е наред. Тя се оправя все повече и сме едва ли не в икономически и всякакъв друг разцвет, на една крачка от НАТО, където вече ще забравим всичките си проблеми.
Е, аз споделих с вас, както и исакх да направя, както ви казах в началото. Само дето нещо хич не ми олекна и изобщо не се почувствах по-добре:((((((
Лека вечер на всички.



Тема Шокиран съм!нови [re: PanTer]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано14.10.03 19:39



И изненадан! Че чак сега си изливаш яда в тази посока. След като нещата са поставени така от доста години и продължанат да си текат все в това русло. Нито по-добре, нито по-зле. Като последното май не е чак толкова лошо.

Конкретно за х."Яворова лъка" нещата стоят по описания от теб начин поне от две години. А я изоставиха през 1998-ма или даже още през 1997-ма.... Аз разбрах, като бях в казармата, а това беше през 98-ма. Така че нищо ново под слънцето. Както и нищо ново няма за х."Белмекен", както и за "охранявания" път към "Яворова лъка", както и за много други места....

Така че: стискай зъби и това е. Като си променим манталитета другото ще си дойде на мястото.

Ясен


П.П. С теб не сме ли се засичали в един друг клуб?

Глупакът е просто човек, който мисли другояче


Тема Re: Шокиран съм!нови [re: Яceн_]  
Автор PanTer ()
Публикувано14.10.03 19:46



Разбира се, че сме се засичали и като сложиш идиотщините от онази сфера в картинката може и да ти просветне защо от време на време ми писва.
Е, това е доста безобиден начин да си го излея. а защо чак сега - ами до сега не съм го правила просто защото не мисля, че има ефект. Е,сега го опитах и виждам, че наистина няма ефект - в смисъл не се чувствам по-разтоварена .

Редактирано от PanTer на 14.10.03 19:47.



Тема Re: разказченови [re: PanTer]  
Автор pirx (crazy diamond)
Публикувано14.10.03 20:52



A i po Balkana li po4naha Ne sam stapwal ot godini po tezi krai6ta.

Kolkoto do Danowistite ima lek az sam go izmislil zarawiat se okolo 100 protiwopehotni mini i towa mu e maykata. Kolkoto i da si goworim (tuka po edno wreme se podwizawa6e edin danowist) marliat i to mnogo.

Za Belmeken istoriata e dalga moje da pi6a do utre

welcome my son, welcome to the machine


Тема Re: разказченови [re: pirx]  
Автор PanTer ()
Публикувано15.10.03 10:22



Е, мините са доста краен вариант Така и ние няма да можем да ходим там, а ако не дай си боже някоя избухне ще съсипе хубавата местност.
За Белмекен май започнах да колекционерам версии. Ако исакш драсни на мейла, защото ми стана много мътно вече как точно се е случило.
А за Балкана - иди, заслужава си да се види, но там сега няма нищо общо с това, което е било преди 15ина години



Тема Re: разказченови [re: PanTer]  
Авторw_h (Нерегистриран)
Публикувано15.10.03 12:27



На твое място бих пратил копие (ПОНЕ) до МОСВ и ХЕИ. Колкото и да е скептик човек за реакцията на институциите трябва да се опитва. Скоро бях се обадил за една сеч и като че ли имаше резултат. Разбира се някой може да ме репликира, че може би не са бутнали на когото трябва...



Тема pirx...нови [re: w_h]  
Автор Goofy (Ботев Пловдив)
Публикувано15.10.03 21:13



къде ги намираш тези мини, че и на мен ми трябват. Иначе какво да кажа за описанието на хижата. По-добре да не казвам нищо. То всеки знае за какво става дума. Бих добавил, че за 15 години се променя абсолютно всичко. Даже и ние. Сега друг е въпросът, че някои неща към по-добре, други към по-зле. Нали трябва да има и малко равновесие все пак? Благодаря за леката вечер, дано да е такава за всички Вас.



Тема Re: разказченови [re: PanTer]  
Автор mislesht (Един човек...)
Публикувано16.10.03 11:01



Там, където стигат коли и мотори обстановката се осира за нула време. Тези хора не пазят по принцип, за другите отделно...

никога не е рано да стане късно...


Тема Re: разказче [re: w_h]  
Автор PanTer ()
Публикувано16.10.03 13:04



Нямам нищо против да пратя копия, макар абсолютно да не вярвам, че нещо ще се промени. Кой знае - може пък да се изненадам приятно. Само че прати адреси




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.