Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:19 18.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Яка палатка  
Автор DVD ()
Публикувано15.09.03 19:29



трябва ми най-доброто което може да се намери в Бг! Изискванията са ми:
- колкото може по-лека
- двуслойна
- за двама души, но комфортно, а не сгъчкано

Моля серозните палаткаджии да си кажат тежката дума (марки, модели, телефони, приблизителни цени)!



Тема Re: Яка палатканови [re: DVD]  
Автор kamicv (тайна)
Публикувано15.09.03 21:57



...абе зяпах по магазините разни варианти от 50 до 250лв. ама и аз толкова разбирам:)))много ще съм благодарна и аз,ако някой вещ по въпроса сподели

Не е важно какъв цвят ще бъде котката,важно е тя да лови мишки!


Тема McKinley Ranger 2нови [re: DVD]  
АвторBятъp (Нерегистриран)
Публикувано15.09.03 22:07



+1. Двуместна е, но 8 дни спахме трима човека със съответните височини:
1.70, +1.80, 1.94
+2. Отлично предверие за мокрия багаж и на тримата.
+3. Наистина е здрава... откачи се от раницата ми от Дженгалското ръбче и се премята 20-на метра... добре че не отиде чак в циркуса. Дъжд вятър - няма проблем... опъва се отлично.
+4. Ефтина - цената и е около 60 евро, но на мен ми я донесоха от Баден Баден ("повтарям за да запомните" )за 30 евро... промоционална цена

-5. Малко е тежка - 3.7 кг, но приемливо за мен.

Снимки:





ТТДанни:

Най-долу на страницата



Тема Re: Яка палатканови [re: DVD]  
Автор4iro (Нерегистриран)
Публикувано16.09.03 16:08



Основният проблем е, че яките палатки са по-тежки от не-яките (по обясними причини...). Тоест, ако искаш да имаш много здрава палатка, трябва да носиш и повече тегло при равни други условия.

В "Стената" продават различни модели на чешката фирма Hannah.
Най-здравата от тях е моделът Vertigo. Тази палатка е изключително издръжлива на вятър. Предназначена е за зимна висока планина. Водният стълб на горния слой е 5,000 mm, а на пода - 7,000 mm, което означава, че може да издържи проливен и продължителен дъжд без проблеми. Тежи около 3,8 килограма и е за двама души. Цената мисля че беше около 460 лева.

Пак в "Стената" продават и палатка Stardust на италианската фирма FERRINO.
Тя също спокойно издържа на изключително силен вятър и става за зимна планина. Ако е произведена след 2002 година, водният стълб на горния слой е 3,000 mm, а на пода - мисля че около 4,000 mm (не съм сигурен точно за тези числа). Значи, тази палатка издържа на обилни дъждове.
Ако е с по-стара година на производство, този модел палатката е по-малко издръжлива на дъжд - воден стълб 1500 - 2000 mm, което означава,че при силен дъжд ще пропуска вода (нормален дъжд ще издържи без проблеми). Палатката е за двама души, цената е около 300 - 350 лева. Тежи около 3,5 килограма.

В магазин Алпи се продават модели на HIGH PEAK. Аз лично имам наблюдения върху модела MIRA LITE 2, която се употребява активно от моя приятел Mitaka.
Палатката е за 2+1 човека. Може да издържи на доста силен вятър без проблеми. Нормален дъжд ще издържи без проблеми, при проливен дъжд пропуска вода (воден стълб на пода 2000 mm, на горния слой 1500 mm). Тежи около 3,5 килограма. Тя е с по-големи размери от горните два модела и съответно комфорта е по-голям. Цена около 230 лева.

Основното, което трябва да гледаш е издръжливостта на палатката на вятър и дъжд.
Моите собствени наблюдения са, че тунелните палатки не се представят добре при силен страничен вятър.
Що се отнася до куполните палатки, по принцип колкото повече кръстосващи се рейки има една палатка, толкова по-добре (по-ветроустойчива става при равни други условия).

Издръжливостта на дъжд на материите се посочва от производителите като воден стълб в mm.

На практика палатка с воден стълб на горния слой под 1000 mm няма да ти върши кой - знае каква работа в планината.

1500 mm стават за нормален дъжд.
3000 - 4000 mm стават за силни дъждове.
5000 - 7000 mm са екстремистка работа.

Лошото е, че колкото по-здрава е материята на палатката, толкова повече тежи. Така че внимателно преценявай кака палатка ще си купиш. Няма смисъл да мъкнеш на гръб тента за хималайкси експедиции, ако ще ходиш на язовира за риба

Успех!



Тема Re: Яка палатканови [re: DVD]  
АвторLiNi (Нерегистриран)
Публикувано16.09.03 16:38



Na Camp - okolo 200 lv, nqma da sajalqvash!



Тема Re: Яка палатканови [re: DVD]  
Автор Mitaka ()
Публикувано16.09.03 17:44



Привет :-)

В допълнение на отговора на 4иро, мога да ти споделя впечатленията от моята палатка, която е Mira Lite 2 на High Peak.
Купих си я това лято и съм я ползвал 3 пъти, като единия имаше доста силен вятър и си мислех, че ще ни отнесе. Оказа се, че рейките се държат много стабилно и нямаше никакви проблеми.
Палатката е двуместна, и е много комфортна. При необходимост могат да се съберат и трима и няма да са съвсем наблъскани. Преди 2 седмици се натъпкахме 5 човека и даже имаше място за софра в средата
Цената й е 240 лв и е еднаква на всички места, на които съм виждал да се продава: Алпи, Мон Блан (на Екзарх Йосиф), а също и в каталога.

Тук можеш да я видиш:



А тази на Хана, за която 4иро също пише можеш да я видиш тук:

Успех в избора.



Тема Re: Яка палатканови [re: DVD]  
Автор4iro (Нерегистриран)
Публикувано19.09.03 15:45



Вчера минах през магазин Namaste.
Там продават модела SISWA на фирмата Camp. Палатката е двуместна, обаче е само с едно преддверие.

Не ми е ясно как се държи при силен вятър и дъжд, може да разпиташ продавачите за повече подробности.
Цена - 230 лева.

Палатката може да я видиш някъде тук:

http://www.camp.it/uksetcatalogo.htm



Тема Re: Яка палатканови [re: 4iro]  
АвторFRANCY (Нерегистриран)
Публикувано19.09.03 16:55



Палатка-JAMET(SHELTER) - 155лв./1,5кг. сгъната-15х50см.
Палатка-FERRINO(HURRICANE) - 2,5кг./350лв. сгъната-14х55см
Инфото е взето от www.stenata.com



Тема Re: Яка палатканови [re: DVD]  
Автор kamicv (тайна)
Публикувано19.09.03 22:11



Ние вече си купихме палатката,MIRA LITE 2 на HIGH PEAK,двуместа и ве4е похвалена тук. В магазина на Екзарх Йосиф в момента са на 161лв.1500/2000мм. воден стълб,3.6кг. и т.н. лесна е за разпъване и прибиране,изпробвано е в хола а през почивните дни и предстои изпитание в планината

---
Не е важно какъв цвят ще бъде котката,важно е тя да лови мишки!


Тема Re: Яка палатканови [re: kamicv]  
Автор Ивaн (оптимист)
Публикувано19.09.03 22:14



1500/2000мм. воден стълб :- какъв е този параметър ?

Прави каквото трябва пък да става каквото ще.


Тема Re: Яка палатканови [re: Ивaн]  
Автор kamicv (тайна)
Публикувано19.09.03 22:19



Че по-нагоре(в темата) е обяснено бе приятелю

---
Не е важно какъв цвят ще бъде котката,важно е тя да лови мишки!


Тема Re: Яка палатканови [re: kamicv]  
Автор Ивaн (оптимист)
Публикувано19.09.03 22:34



аха, ама като не чета подред ...
всичко си пише, да

Прави каквото трябва пък да става каквото ще.


Тема Re: Яка палатканови [re: kamicv]  
Автор 5rov ()
Публикувано19.09.03 22:44



Сигурна ли си, че нямаш грешка за цената? Миналата година са ни продали същата в Алпи за много повече пари..... да ги ........



Тема Re: Яка палатканови [re: 5rov]  
Автор kamicv (тайна)
Публикувано19.09.03 22:48



в момента там от 02.09 до 01.10 има % намаление на почти всички стоки

---
Не е важно какъв цвят ще бъде котката,важно е тя да лови мишки!


Тема Re: Яка палатканови [re: kamicv]  
Авторves (Нерегистриран)
Публикувано22.05.05 13:56



kade si nameril palatki za 50 lv?



Тема Re: Яка палатканови [re: kamicv]  
Авторcнeжko (Нерегистриран)
Публикувано24.05.05 15:58



На Lafuma модела CAMP-2
Съвсем спокойно спят 3-ма, а отпред се събират 3 броя 60-литрови раници



Тема Re: Яка палатканови [re: DVD]  
Автор Oлer ()
Публикувано24.05.05 16:50



И аз бих ти препоръчал модела Vertigo на Hannah. Сега има и по олекотен модел. Аз ползвам такава от 2 години. Имам много добри впечатления от нея основно в Хималаите. За съжаление, местата от които съм натрупал впечатление, не вали дъжд, защото е студено. :-))) Но мога да те уверя че духа силно.
Алуминиевите рейки на Hannah са здрави, шевовете също им ги бива, циповете не се съсипват от прахта. Мисля, че е добър избор като отношение цена/качество.



Тема Mnogo vuprosi za VERTIGOнови [re: Oлer]  
АвторKV17 (Нерегистриран)
Публикувано25.05.05 19:21



Mislq da si vzema i az VERTIGO,no tursq nqkoi koito da ima tozi model i da mi kaje dobur li e.Smqtam da polzvam palatkata kakto zimata v planinata taka i lqtno vreme po qzoviri-dali stava?4uval sum 4e ot silnoto slunce plata na palatkite pregarq i za 2-3 godini otiva na kino cqlata koliba!Tva sa mi go kazvali kumpingari koito kisnat po cqlo lqto po qzoviri i reki i lovqt riba.Bah maa mu!!!Ne iskam kato dam tolkova(460)kinti , te da idat na kino za nqkolko sezona!!! 4udq se dali tiq suvremennite palatki ne sa po-izdrujlivi sre6tu slunceto.Ili moje li da se predpazi po nqkakuv na4in vun6niq sloi na palatkata?Oleg razkaji mi pove4e za tvoite vpe4atleniq ot palatkata?A moje li da se suberat trima 4oveka vutre,s 4uvalite i ranicite?Moje li samata palatka v sgunato polojenie da se subere vutre v ranicata mi (nosq DEUTER AIRCONTACT 75+10) i da imam mqsto i za vsi4ko ostanalo(4uval , primus , drehi , hrana i dr.).Sujalqvam 4e pi6a tolkova nerazbiraemo i na latinica , ama tolkova si moga.6te ti buda mnogo blagodaren ako otgovori6 na vuprosite mi!!!



Тема Re: Яка палатканови [re: ves]  
Авторdragan (Нерегистриран)
Публикувано06.06.05 14:36



v PRAKTIKER ima 2.1/2.5 za 49 lv.podrobnosti neznam.



Тема Re: Mnogo vuprosi za VERTIGOнови [re: KV17]  
АвторYogi (Нерегистриран)
Публикувано07.06.05 13:24



Виж,
Това е много респектиращ модел палатка, предвидена почти изключително за високите планини както и за употреба в екстремни зимни условия. Да я лашкаш по язовири би било безсмислено амортизиране. По-добре си купи две различни палатки, всяка, от които да я използваш по предназначение. Vertigo е най-сериозната палатка, която съм ползвал и определено има защо. В началото на миналото лято ни беше препоръчана от познати, имащи отличен поглед върху пазара по простата причина, че с това си изкарват хляба от години, а и те ги внасят. Купихме си я, като я разгънахме в магазина и приятелчето, който си направи подаръка я пробва, за да се убеди, че с височинината му от 1,98 м. се побира и има достатъчно място. Оттогава я пробвахме на няколко места. На 4200 м. н.в. на ледник в Кавказ се събрахме за няколко часа удобно 4-ма души, а посредата си импровизирахме трапеза. Раниците през нощта ги държим отвън между двата слоя, а също така при затворен външен цип спокойно си използвахме и примуса пак там, като това позволява дори и да се разлее нещо то да не направи беля.
В Турция на Арарат също бяхме с нея като в международния палатков лагер от над 100 човека имаше още една същата като нашта. В разговорите стана ясно, че там могат да се намерят на доста по-ниска цена от тази, на която по принцип ги продават тука. Важно е да се има предвид, че тежестта на самата палатка варира до голяма степен от това дали има "поли" и колко дълги са те. "Полите" представляват удължение на горния слой, което позволява по-добро окопаване в снега, а могат да се слагат отгоре им, ски, щеки, пикели, камъни, буци лед и т.н. Идеята на всичко това е по-голяма ветроустойчивост, а също така и по-комфортни условия вътре. Вариантът на Vertigo, който е вкъщи тежи към 4,2 кг. Обикновено я носим върху раницата, защото багаж 30-40 кг на човек е логично да заема доста място. Случвало се е и да си разделяме компонентите й за равномерно разпределяне на тежестта.



Тема Re: Яка палатканови [re: ves]  
Авторmonk (Нерегистриран)
Публикувано29.12.05 16:40



В Метро, има и по 35 лв., двуместна палатка, с един вход, отвор за проветрение, поетиленово дъно, произход Китай, нищо чудно че цената е такава.



Тема Re: Яка палатканови [re: monk]  
Автор hairlia (непознат )
Публикувано12.12.06 22:44



Преди 10-на години си взех подобна за 60лв. Ползвам я за по седмица на година и то през лятото. Тежи 1,9кг, малка е за двама, но спасява положението. Като по новичка ме е валял як дъжд и не съм се мокрил изобщо. Една рейка ми се сцепи малко, но я вързах с тиксо и още ме кара, но трябва да се има предвид че си избирам място на завет. В интерес на истината съм виждал и същите палатки от Метро (~20лв) със счупена пластмассова част - тази, която е закрепена за пода на палатката и в която влиза една от рейките; не знам все пак как е счупена, дали от вятър или от невнимание.
До нови срещи по баирите



Редактирано от hairlia на 12.12.06 22:49.



Тема Re: Яка палатканови [re: DVD]  
Авторkukubau (Нерегистриран)
Публикувано13.12.06 12:07



NAI-IAKATA, NAI-LEKATA i Moje bi NAI-SKAPATA, dvusloina palatka N1 za men na pazara e SALEWA Zodiac II. Ne sym razo4arovan, ima si i ekstri.

Priaten den





Тема Re: Яка палатканови [re: DVD]  
АвторZonex (Нерегистриран)
Публикувано07.04.08 13:42



vij tezi. modelite sa na Coleman i Ozark Trail i sa mn dobri

http://www.palatki2.hit.bg



Тема Re: Яка палатканови [re: 4iro]  
Автор Дидo (Ентусиаст - Ръб)
Публикувано11.04.08 16:52



Имам Camp, модел Siswa II. Води се 2+1, т.е. за 2-ма човека+още 1 ако се посгъчкат.
спал съм предимно лятото, и по-рядко пролетта и есента.
Според мен е чудесна трисезонна палатка. Купих я за 212 лв. от един магазин в Лозенец, в уличките срещу басейн Спартак, ама не му знам името.


Да живей, живей труда...

Тема Re: Яка палатканови [re: DVD]  
Авторstt (Нерегистриран)
Публикувано13.04.08 22:23



Виж тази http://www.cham3s.com/uk/earlight-2p,4120,p.html




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.