Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:24 01.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема с.Гъбарево - с.Тъжа  
Автор пeшexoдeн (турист)
Публикувано10.09.03 14:49



Тази неделя и аз се понадигнах и мръднах към Ст. планина. Чувствам се герой, защото нямам никакво време напоследък - последният ми поход беше на Осогово с БФТ преди няколко месеца.
Та еднодневния ми маршрут беше: село Гъбарево - х.Соколна - вр.Мазалат - с.Тъжа. Препоръчвам ви го - винаги съм си падал по района на Соколна - и този път не се разочаровах. Ако някой се интересува за подробности, може да ми пише.
Мен ме интересува дали някой знае откъде (накъде) минава пътеката от седлото между Малък и Голям Кадемлия през х.Русалка към с.Тъжа? На картата (Е3) е обозначен със синя маркировка. Тя наистина е синя, но докато се навлезе в горския пояс ние видяхме само три маркировки за няколкото часово спускане по стърмния хребет. Може и да сме се лутали покрай пътеката, добре че времето предлагаше добра видимост.



Тема Re: с.Габарево - с.Тъжанови [re: пeшexoдeн]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано10.09.03 15:13



Казва се Габарево, какво сте гледали по картите...?

Не псувай огледалото, ако мутрата ти е крива!


Тема Re: с.Габарево - с.Тъжанови [re: Яceн_]  
Автор пeшexoдeн (турист)
Публикувано10.09.03 15:16



Винаги съм го наричал безкрайно грешно Гъбарево, но като дойде зимата ще си посипя главата с пепел и ще стана нов човек!



Тема Защо чак зимата?нови [re: пeшexoдeн]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано10.09.03 15:19



???


Не псувай огледалото, ако мутрата ти е крива!


Тема Re: с.Гъбарево - с.Тъжанови [re: пeшexoдeн]  
Автор Джeнraлa (скиор)
Публикувано10.09.03 17:53



Здравей!

За въпроса не мога да ти отговоря точно. Обаче до х.Русалка от вр.Голяма Кадемлия може да се стигне през х.Триглав. От изоставената сграда тръгваш на югозапад. Ние го изминахме без маркировка. И много скоро - не повече от 15 мин се показва самата хижа Триглав като на длан през един стръмен улей. И така на зиг-заг през улея стигаш хижата. Оттам вече има черен път надолу към с.Тъжа. По-късно по-черния път вляво има хубава пътека и табелка с надпис х.Русалка. И стигаш целта си. Не препоръчвам този маршурт - участъка вр.Г.Кадемлия - х.Триглав при мъгливо време и лоша видимост. Вероятността от изгубване е голяма.

Иначе не точно този маршрут съм минал, а следния : х.Мазалат - Росоватец - вр.Г.Кадемлия - х.Триглав - Бабското пръскало - Кадемлийското пръскало - х.Тъжа. Вече ми е един от любимите. Горещо ти препоръчвам, също и така на другите!



Тема Re: с.Габарево - с.Тъжанови [re: Джeнraлa]  
Автор Goofy (Ботев Пловдив)
Публикувано10.09.03 18:14



Еее, Ясен ме изпревари със забележката за името на селото. Идва от дървото Габар, а не от Гъбата Червена мухоморка. Благодаря за преподъките, много голяма част от маршрутите сме ги минавали. Едва ли ще тръгна да слизам по онзи лавинарник от връх Мазалат надолу. Друго си е да цепиш през Пиргос (2195) и Малък Кадемлия (2228). Относно Е-3, мисля че е с червена маркировка, нали е маршрут по билото. Той изобщо не минава през масива на Триглав.



Тема Re: с.Гъбарево - с.Тъжанови [re: пeшexoдeн]  
Автор hanake_ (котка)
Публикувано10.09.03 18:40



Пътека има и е маркирана наистина в св.синьо и бяло, НО често се губи маркировката и ако не знаеш накъде вие пътеката е трудно да се ориентираш.
Аз го вървях няколко пъти отдолу нагоре. На 10 мин. от х.Русалка по посока х.Тъжа, над изоставената кравеферма започва пътека в гората. Там горе-долу е маркирана и пътеката е ясна. Като се излезе над горския масив се продължава на север и нагоре. Пътеката се вие в серпантини нагоре, но може да се драсни и право към скалите, на които като приближиш си личи маркировката. Натакък по пътеката има още една вероятност за загубване на тревиста поляна, но отправната точка е пак нагоре, но не по ръба, въпреки, че не е грешка. Излиза се на добре оформена подсичаща пътека, на която няма маркировка. В края й се излиза на обширно плато и се държи пак северна посока. При ясно време вече се виждат коловете между голям и малък Кадемлия. Не е лошо първия път да ти покаже някой. Аз всяка година ходя в района и оставам поне седмица. Имах достатъчно време и търсих нарочно тази пътека, точно заради картата със синята маркировка. На много места се губи. Това е.

Не е важен задника, важен е характера!


Тема Re: с.Гъбарево - с.Тъжанови [re: пeшexoдeн]  
Автор Pилeц (VIM)
Публикувано11.09.03 06:12



Към написаното ще добавя само, че синята маркировка трябва да се търси не между Кадемлиите, а между Пиргос и вр.Мазалат. Това е дерето на Светишка вада. Наистина често се губи. Идвайки отгоре се следи реката и преди влизане в гората се търси по високо по десния склон.

Планинското притегляне е обратно на земното - не надолу, а нагоре!


Тема Re: с.Гъбарево - с.Тъжанови [re: Pилeц]  
Автор w_h ()
Публикувано11.09.03 13:06



Поправи ме ако бъркам. Като гледаш от х.Мазалат, от ляво на дясно са Мазалат, Пиргос и малък Кадемлия. Между първите има дълбоко седло, от което ако слезеш 100-150 м има хубав студен извор. От там ли тръгва Светишка вада.
За слизане след х. Русалка е добра пътечката, която тръгва малко след новото КПП вдясно и надолу по склона към ВЕЦ-а . Поздрави.



Тема Re: с.Гaбарево - с.Тъжа [re: Pилeц]  
Автор пeшexoдeн (турист)
Публикувано11.09.03 17:30



На кое казвате "Светишка вада" - гледам на картата - от юг на седлото между Пиргос и Мазалат има посочена рекичка и тя се казва Ели дере - това ли е въпросната "вада"? Освен това, пак по картата, от Мазалат на юг тръгват две пътеки (немаркирани) към с.Тъжа, които се съединяват по-късно в горския пояс. Не бяхме сигурни дали да тръгнем по тях, защото пресичат някакви скали и не знаехме доколко тези скали са проходими за обикновени туристи.
Благодаря на всички за съдействието! И най-вече на hanake_!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.