Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:32 18.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Екопътека Дряновски манастир  
АвторPaди (Нерегистриран)
Публикувано08.07.03 08:26



Ако някой знае, моля да ми каже от къде тръгва екопътеката и дали в момента има достатъчно вода, за да бъде красиво? Благодаря



Тема Хм!нови [re: Paди]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано08.07.03 08:42



Те това е въпрос. Поне кажи познаваш ли района на манастира, за да знам мога ли да ти обясня откъде започва пътеката. Иначе - трудна работа.....

По по-лекия въпрос - този с водата - мога да кажа, че наличието на повече или по-малко вода конкретно за тази пътека не е от съществено значение. На реката не й личи особено, а и там се набляга на други красоти. Пък и като надморска височина е ниско, така че много вода там тече само при дъжд или при снеготопенето, което предполага изключително много кал и невъзможност за преминаване на пътеката. Поне ако не искаш да се прибереш омазан до уши.

Пък за това, откъде тръгва пътеката - има два варианта. Като отидеш в манастира, излизаш от другата страна - има една площадка с едно-две заведения. Право насреща са високите скали с емблемата на БТС (тя май не личи вече, ама някакво петно все още се мержелее...) Та оттам имаш два варианта - наляво покрай реката има нещо като черен път, тръгваш по него, като свърши се отбива пътека нагоре вдясно по диагонал на склона. Излизаш в подножието на скалите и хващаш една метална стълба, по която се качваш нагоре. Оттам следваш пътеката и това е. Другият вариант е обратно - тръгваш към пещерата "Бачо Киро" и хващаш пътеката в обратна посока. Не ти го препоръчвам, защото слизането по металната стълба накрая не е от най-приятните изживявания. По лесно се изкачва. И ако тръгнеш от пещерата, хващаш надясно! Да не тръгнеш нараво наляво - ще изтървеш най-интересната част. Пък като тръгнеш надясно, пътеката прави кръг и накрая се връщаш от същото място. Абе омотано е малко, ама ако нямаш бърза работа все ще се оправиш!

Много обстоятелствен станах май. Айде със здраве....

Напразно и самите Богове с глупостта на хората се борят...

Редактирано от Яceн_ на 08.07.03 08:43.



Тема Re: Ходих!нови [re: Яceн_]  
АвторPaди (Нерегистриран)
Публикувано14.07.03 09:03



В събота ходих на Дряновския манастир и минах по екопътеката. Страхотно удоволствие. Само не можах да разбера защо на желязната стълба има верига с катинар. Ма това изобщо не ни спря. Малко беше страшно, защото е много отвесна, но това е част от преживяването. Благодаря на Ясен!



Тема За катинара.нови [re: Paди]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано14.07.03 11:08



Когато през есента на 2000 г. ходих на Дряновския манастир, пътеката току-що беше завършена. Беше прясна-прясна, така да се каже. Тогава разговарях с едни млади местни типове, които са участвали пряко в изграждането й. Та те крояха големи планове - да се направи сайт за реклама на пътеката, да се събира такса за преминаването й (с цел набиране средства за поддръжка - идея разумна, но нереализируема, за съжаление), ВСЯКО ПРЕМИНАВАНЕ ДА СТАВА ОРГАНИЗИРАНО И С ВОДАЧ, предвид някои недотам обезопасени места по пътеката.... Та катинарът си висеше още тогава. Казаха, че докато не се решат горните въпроси, пътеката ще бъде затворена. Е, ясно е колко затворена може да бъде пътеката в този й вид. Във всеки случай ние я минахме още тогава и останахме във възторг. После катинарът изчезна, сложиха нов и т.н. Така или иначе оттогава нито водач,нито поддръжка, нито нищо. А хората си вървят. Та конкретно за катинара - стои там, за да е чиста съвестта на тия, които са я строили. Един вид казва: "Предупредени сте, че е затворено и не трябва да минавате и ако пострадате не винете никой друг, освен вас." Измиване на ръцете, и с право, според мен. Защото си има невралгични местнеца пътеката, пък си няма поддръжка. А не може да се блокира достъпа, явно е! И според мен рано или късно ще я съборят, естествено, след първия нещастен случай. За да няма втори. Защото пътеката вече се руши. Още една-две зими и ще почнат да падат и мостовете....

Та не се чуди за катинара. И аз всеки път го прескачам, като минавам оттам. Като се замисля, в началото май и табела имаше - "Преминаването забранено". Ама не съм видял някой да се откаже досега, било заради катинар, било заради табела.

Напразно и самите Богове с глупостта на хората се борят...


Тема Re: Екопътека Дряновски манастирнови [re: Paди]  
АвторИнa (Нерегистриран)
Публикувано14.07.03 16:04



Озадачавате ме ... толкова ли е опасно, че чак "нещастен случай"?
Мислех да ходя идния weekend, ама като ви слушам ...
И струва ли си красотата, за да се излага на такава опасност човек?



Тема Re: Екопътека Дряновски манастирнови [re: Инa]  
Автор Poceн (непознат)
Публикувано14.07.03 17:47



Няма нещо кой знае колко страшно и опасно, но просто трябва да внимавате,
иначе табелата 'Забранено преминаването без водач" си е там.
Колкото до "красотата" за която питаш - заслужава си и още как !
Ако мислите да останете с преспиване мога да ти дам телефоните на къмпинга, хотела и механа 'Андъка'.



Тема Re: Екопътека Дряновски манастирнови [re: Poceн]  
АвторPaди (Нерегистриран)
Публикувано15.07.03 08:05



Не е чак толкова страшно. Наистина трябва да се внимава. Иначе има къде да се хванеш и всичко според мен е обезопасено. Аз искам да питам нещо друго. Точно преди да се влезе в Дряновския манастир има карта на местността. Там има отбелязани и други пътеки. Едната ме интересува. Тази, която тръгва горе-долу от същото място и минава над Синия вир, пресича реката, пресича на отиване ж.п. линията, изкачва се над нея на скалите и слиза някъде до хотела, като се пресича още един път ж.п. линията. Нещо да ми кажете за нея? Тя ми се струва по трудна. Благодаря!



Тема Айде сега! Чак пък много опасно...нови [re: Инa]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано15.07.03 09:17



Не е чак толкова. Чети по внимателно де! Имах предвид, че както вървят нещата без поддръжка мостовете до две-три години най-вероятно ще почнат да падат от самосебе си. Да не говорим за стълбите, които се разковават още отсега. И че никой няма да се сети да предприеме нещо, преди някой да е пострадал. Не е задължително обаче да си точно ти, нито пък има такава възможност за злополука в най-скоро време. Като цяло дървените части все още са си на мястото, в добро състояние....

Повишеното внимание обаче е задължително!

Приятно изкарване и преминаване на пътеката.

Напразно и самите Богове с глупостта на хората се борят...


Тема Re: Екопътека Дряновски манастирнови [re: Poceн]  
АвторИнa (Нерегистриран)
Публикувано15.07.03 09:40



Благодаря за предложението за информация къде може да се спи, но аз ще съм на вила в района, освен това съм с кола така че няма да ми се налага.



Тема Re: Айде сега! Чак пък много опасно...нови [re: Яceн_]  
АвторИнa (Нерегистриран)
Публикувано15.07.03 09:42



благодаря на всички :)
Аз "се уплаших" малко провокативно, за да разбера точно как стоят нещата с опасностите, защото може би ще водя хора и съответно ще нося отговорност за тях. От тази гледна точка ме интересува и продължителността на прехода по пътеката. Бихте ли ми казали?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.