Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:35 28.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Гложенският манастирнови  
Автор Typиcт (новак)
Публикувано15.06.01 11:27



е почти разрушен при вчерашния ураган, според в. "24 часа" от днес



Тема Re: Гложенският манастирнови [re: Typиcт]  
Автор Яceн_ (като в мъгла)
Публикувано15.06.01 15:44



А къде се намира той?



Тема Re: Гложенският манастирнови [re: Яceн_]  
Автор Typиcт (новак)
Публикувано15.06.01 16:03



е един от най-големите БГ манастири - намира се над с. Гложене, на път от Ябланица към Тетевен. Има може би и най-живописното разположение в БГ - на една скала, надвесена над долината на р. Вит - наричат го още и манастир-крепост. Когато човек го посети за първи път е наистина очарован, дори да е ходил на много красиви места преди това. Манастирът е известен със скривалището на Васил Левски и с това, че в манастира е бил заточен от режима на Стамболов Великотърновският митрополит Климент (със светско име Васил Друмев). И двете са превърнати в музейни кътове.

Край манастира е известната пещера Моровица.

Поздрави,
Турист



Тема Re: Ама монаха е гаднярнови [re: Typиcт]  
Авторkgm (Нерегистриран)
Публикувано16.06.01 02:32



Манастира си е хубав - или поне е бил ако вече е разрушен, но попа или монаха по точно е гаден царвул -- поиска да му плащаме по 5лв. за СНИМКА за да може да се снимаме или 15 лв. за камера. и това покрай манастира не вътре в параклиса.
егати светия човек - мръсен търгаш и използвач. Във всички други манастири човек се снима свободно и не се плаща на снимка. Естествено не платихме на този педал.

не е това начина този хитрец да събира пари - -сигурен съм че не са били за манастира.

хайде чао



Тема Re: Ама монаха е гаднярнови [re: kgm]  
Автор Typиcт (новак)
Публикувано18.06.01 09:24



Вярно е това за попа - отец Лазар се казва, не е много приятен човек - ние обаче му предложихме да се снима с нас и след това си снимахме безпроблемно



Тема снимки по манастиринови [re: Typиcт]  
АвторK. (Нерегистриран)
Публикувано19.06.01 14:09



Това за петте лева за снимане в манастир е по решение на шефовете на църквата в БГ. Просто на някои места не им пукат дали снимаш и си си платил или не.

Мен ми направи кофти впечатление отношението към посетителите в Гложенския манастир. Ама дай сега 5 лв. за снимане, ама я бързо да си запалиш свещ от по 1 лев, че иначе няма да ти кажа нищо за манастира и т.н. търгашества.

Ако наистина смерч е покосил Гложенския манастир, то е защото Господ забавя, но не забравя.

Да се готвят Чекотинския и още два-три, където има търговци за гонене от храма.

К.



Тема Re: снимки по манастири -ДАнови [re: K.]  
Авторkgm (Нерегистриран)
Публикувано19.06.01 22:27



прав си другарю (или другарко)
-- там евтини свещи не видях. запичваха от 0.50лв нагоре

хайде чао



Тема Re: снимки по манастири -ДАнови [re: kgm]  
Автор JJ_ ()
Публикувано30.06.01 10:19



Аз имам други спомени
http://www.online.bg/new/bulgaria/
Макар че приятелите ми от Гложене са ми разказвали за лошия поп



Тема Нищо му няманови [re: Typиcт]  
Автор Димитъp (новак)
Публикувано02.07.01 22:36



Проверка на място миналата седмица установи, че и една керемидан (плоча) не е разместена, камо ли да е "почти разрушен".

Интересно кой ли ще е следващият изсмукан от пръстите слух, който ще намери добра почва в този форум. То не бяха изсъхнали Байкушеви мури, порутени манастири....

А на Гложенския манастир наистина нищо му няма - и оригинала на чудотворната икона му няма, и вещите и богослужебното облекло на митрополит Климент му няма и скривалището на Лввски му няма.

Останал е само алчният поп, жена му с татуиран от китката до лакътя текст "Илия" (попът не се казва Илия) и двама монаси. Единият носи тениска на Хиподил, слуша Dead Can Dance, и с удоволствие разправя на посетителите легендата за чудотворната икона през XIII век. А другият дава малко по-конкретни данни за мистеризоното и изчезване през XXI.



Тема Една чудесна новинанови [re: Димитъp]  
Автор Typиcт (новак)
Публикувано03.07.01 10:16



Това е чудесна новина, манастирът си е много хубав и с живописното си разположение привлича много наши и чужди гости. А статията от вестник 24 часа съм си я изрязал, явно някои журналисти са търсили голямата сензация, многократно преувеличавайки слуховете. За чудотворната икона (оригинала) съм чувал че се намира в Ловчанската митрополия, като разбира се не съм проверил дали това е така. За богослужебното облекло на митрополит Климент не знам, но скривалище в което се е крил Апостолът няма къде да е отишло - намира се под трапезарията за гости - за да се види обаче трябва да се се открие капакът му.

С поздрав,
Турист

Редактирано от Typиcт на 03.07.01 10:30.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.