Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:08 19.04.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Off - Така не се пише!  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано04.07.07 07:52



Така не се съставят документи!
Такава простотия не ми се беше налагало да превеждам - предметът на дейност на една офшорка излезе 9.79 страници (по знаци) и всичко това е ЕДНО ИЗРЕЧЕНИЕ! Това е от учредителния и договор.

Преводът е от централноамерикански английски и за украшение тук-таме има праснати на френски термини от финансовото право и областта на интелектуалната собственост. Красота!

Просто,... нямам думи!

С това "изреченийце" се борих 4 часа и 40 минути!

Досегашният ми рекорд за дълго изреч. беше 1 предмет на упълномощаване от 2.2 страници.

Аре, отивам да си направя поредното кафе!
А на вас, колеги, пожелавам лек ден и лека работа! И да не ви се падат такива "къси и спретнати, направо сбити" изреченийца!

Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните малко ме забавят.
Бъдете високи!

Редактирано от ABe на 04.07.07 10:01.



Тема Re: Off - Така не се пише!нови [re: ABe]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано04.07.07 12:47



АВе, събираш ли си такива бисерчета за спомен?

Иначе, много бързо си се справил. Аплодисменти.



DONKEY: Because that's what friends do! They forgive each other!

Тема Не...нови [re: Бepeзka!]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано04.07.07 13:12



едно време си водех спец. списък на новосъздадените от мен думи в бълг. ез. На АВеизмите, т.е. Мамка му и професионална суета... Та дори ги и засичах кога и колко пъти са употребени в разни медии и спец. издания. Особено бях горд, че някои мои нови думички вече са вписани в националното ни законодателство и са се превърнали в езикова и правна норма.
Хаха, дори подскачах от кеф, като чуех по телевизията или радиото някоя МОЯ нова думичка! Мда, неизживяна "пубертетска" свръхемоционалност...

Кво да ме правиш, млад бях и търсещ реализация. И все гледах да доказвам, че ми е по-голям ... бе, шпагата, бе. Докарах списъка до 153 думички.

Беше ми интересно дали ще навлязат новите ми думички в българския език. От "моите" новосъздадени в пресата и спец. литература навлязоха и вече масово се употребяват ок. 37-40%. Останалите бяха изместени от чуждици и некадърни калкирания.

Водех си и класация на "шашавите" случаи в работата ми. Като този от днешната ми тема...

Отдавна я изхвърлих таза папка при поредното пренасяне в нов офис.

Сега вече няма гордост от това. Само досада, рутина.

Но мога да ти разкажа поне смешни истории за създаването на нови думички. Тук и колегите с по-отдавнашна практика имат какво да разкажат. Ха-хах! Често новата думичка се ражда не само с чувство за хумор, но и със сарказъм, дори.

Наздраве!



Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните малко ме забавят.
Бъдете високи!

Редактирано от ABe на 04.07.07 15:08.



Тема Re: Не...нови [re: ABe]  
Авторnelly (Нерегистриран)
Публикувано04.07.07 14:09



Възбуди до крайност любопитството ми - кажи поне две от "твоите" думички, моля





Тема хех, не...нови [re: nelly]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано04.07.07 15:46



ги помня вече. Хвърлих на боклука папката още 1995/96 г. при преместването си в поредния офис.

Но, едно време, когато Нар. Събр. искаше преводи на чужди закони, които ние нямаме, а са ни нужни, въведох доста нови термини.
В самото начало на "промените", след последния комунистически преврат, водих голяма борба да не се въвеждат излишни чуждици в новите ни закони. Щяхме да се сбием с Й. Левкович за терминологията в Търговския закон. Много тъпо копеле беше! Тогава бях "Екогласност" активист. Защо ли, обаче...

Но... мога да ти разкажа за един от 46-те вида риби, чиито български наименования съм измислил.
Та, превеждам Декрет на Европейската Общност за рибните полета, разрешени за лов в определени сезони в морето м/у Шотландия и Норвегия. Изброяват се рибни видове, които никога не са били продавани на българския пазар. Нито някога са били използвани продукти от такива риби в нашата химическа, фармацевтична или козметична промишленост. Тогава предполагах, че няма и да дойдат на нашия пазар. И... намирам рибна интернет ециклопедия на Кралския университет в Осло. Всичко е чудесно. Има си я рибата, има си и снимка, описание, периоди на разплождане и всички допълнителни и напълно излишни възможни данни за този рибешки вид.
Но как да го преведеш на български, мамка му?!

А Министерството на здравето не приема наименования на животински, рибни или растителни видове на латински. Трябвало да бъдат преведени на български!

Дейба и министерските идиоти! Тези видове никога не са идвали в България, та да си имат местно наименование!

Все тая. Имаше едно много хубаво рибенце, масово се лови, суши и пр. Виждам му снимката в енцикл. на унив. на Осло и кво... кръщавам го по външен вид.

ГЪРБОНОСА ЧЕРВЕНОПЕРКА

Рибката беше с типично арменски нос и негърски бърни. И с червени странични и опашна перка.

Най-голямата ми изненада беше като минавам след две-три г. покрай един магазин на Графа и виждам същата шибана норвежка риба и отдолу надпис:

ГЪРБ. ЧЕРВП. - 6.80 лв./кг.

Останах шашнат. Разбира се, купих си от рибата, кръстена от мен. Панирах я, вкусна се оказа.

Същата картинка е и с растенията, използвани в разни вносни козметични продукти. До момента никога не са отбелязали присъствие на българския пазар, нито са се използвали от наши фирми като съставка на козметични или лекарствени средства. Съсипвах нервите на катедрата по ботаника в СУ и на архиварките в Ботаническата градина с "прошения" за справки. Най-често получавах общ отговор - това е раст. от група намсикваси, може би вид едикойси. И трябваше пак сам да сътворявам наименованията на български, само и единствено заради МЗ, което на приема названия на латински.

Като срещнеш странни наименования на растения, екстракти от които са използвани в козметичните продукти, с които се мажеш, да знаеш, че може би аз съм ги измислил.

Такивамитиработи.

Наздраве!



Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните малко ме забавят.
Бъдете високи!

Редактирано от ABe на 04.07.07 16:05.



Тема Re: Off - Така не се пише!нови [re: ABe]  
Автор Salt_of_the_Earth ()
Публикувано04.07.07 16:00



Ха-ха-ха

Има една доцентка в катедрата по германистика и скандинавистика в СУ (в скандинавската "секция"), която може много да поспори с теб колко трябва да са дълги изреченията в един текст и дали изобщо е необходимо да се разделя текстът на глави, точки и подточки Изреченията в книгата й са дълги по 1 страница.

Редактирано от Salt_of_the_Earth на 04.07.07 16:01.



Тема Няма да и...нови [re: Salt_of_the_Earth]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано04.07.07 16:09



чета книгите.
Благодаря за предупреждението!

Тя, може би, следва НЭКЪФ предварително зададен модел, образец за подражание.

На времето си, като четох исландските саги, имаше такива "екземпляри" - цялата история е едно изречение. Същото е и в "Калевала". И там има такива "брилянти" на словесното творчесво.

Наздраве!



Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните малко ме забавят.
Бъдете високи!

Редактирано от ABe на 04.07.07 16:28.



Тема Re: хех, не...нови [re: ABe]  
Авторnelly (Нерегистриран)
Публикувано04.07.07 18:25



Благодаря ти за търпението, разсмя ме с твоята гърбоноска.





Тема Re: хех, не...нови [re: ABe]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано04.07.07 19:10





"Арменски нос и негърски бърни!" Хи-хи-хи!!!

Много хубаво име си измислил, то затова и се е прихванало тук.

DONKEY: Because that's what friends do! They forgive each other!

Тема Радвам се, ...нови [re: nelly]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано05.07.07 11:49



че съм те развеселил!

Наздраве!



Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните малко ме забавят.
Бъдете високи!


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.