Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:31 25.04.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: ?нови [re: MB]  
Автор webkid ()
Публикувано14.01.03 21:50



Не - че говориш за пунктуация, а сам не я спазваш в 100% от изреченията - две извадки от тая тема:

"Na parvite tri reda kazvate, che predishniya Vi posting e palna glupost."

"Posle kazvate, che IQ-to Vi e dostatachno."

Да не говорим, че на места ти липсват точките за край на изречението.

Може би ти се струва прекалено дребнаво и дори саркастично, но си е факт.

Друг е въпросът, че наистина латиницата не е много уместна. Чудно ми е как използваш един и същ символ ( "a" ) за две кирилишки букви - "а" и "ъ".

'Na parvite tri reda'

' [...] posting e palna glupost.'

Какво ти пречи да ползваш KREDOR-а ?

И още нещо - 'Moje bi zashtoto tova shte imala predvid' ?!

поздрави



Veni, Vidi, Vici.

Тема Не си заслужавашенови [re: webkid]  
Автор ClD (пристрастен)
Публикувано14.01.03 22:55



усилието, но добре си се справил!

Work like a slave.
Command like a king.
Create like a god!


Тема Re: ?нови [re: webkid]  
АвторMB (Нерегистриран)
Публикувано15.01.03 09:40



Priznavam, che dobre si se spravil (tova e edna golyama jalta tochka)

Po vaprosa za kirilicata imame razlichni mneniya. Az predpochitam da pisha na latinica. Vapros na izbor, koyto ne mislya da obyasnyavam, zashtoto e tvarde dalech ot temata "Machine Translation".

Kakto i poslednite postingi (sred koito ima i moi).

No da se varnem obratno na temata.

Ideyata beshe, che kogato ima dadeno izrechenie i to ima nyakolko znacheniya - v konkretniya sluchay "Give me a ring" - ne moje da ochakvame, che prevoda shte bade tova, koeto sme si namislili. I da se dava podoben primer e meko kazano... Znaete mi mnenieto.

Moje bi Vasheto mnenie e razlichno ot moeto. Bih go chul. No neka da e argumentirano kato mnenieto na webkid().



Тема Re: Machine translationнови [re: lrish stout]  
АвторMB (Нерегистриран)
Публикувано15.01.03 10:14



Zashto mislish, che mashinata "не може да направи разликата между отделните значения на дума, между идиом и сбора от думи, съставляващи дадения идиом." Ili che "Машина не може да улови нотка на хумор, която графично може да бъде предадена чрез пунктуация, специфична употреба на дума (напр. архаизъм), нито множество стилистични похвати, които имат отношение към значението на текста."

Az mislya, che moje. Problemat e che tezi produkti (programite za prevodi) sa oshte tvarde mladi, za da se spravyat dobre.

Inache vsyako edno ot izbroenite neshta se podchinyava na opredeleni pravila - primerno idiomite sa poredica ot dumi, koito se prevejdat razlichno ot istinskiya smisal na dumite (tova e moe opisanie bez pretencii za korektnost - celta mu e da obyasni ideyata) - zashto da ne se zaloji pravilo, kogato se sreshtne tochno tazi poredica da se prevede po opredelen nachin.

Sashtoto vaji i za ostanalata chast ot sluchaite. Dostatachno e da ima dostatachno golyama baza ot pravila, za da moje da se napravi prevoda korektno.

Inache ako se zamislite - kogato chovek uchi chujd ezik toy pravi tochno tova - sazdava i sled tova obogatyava dve bazi danni - ednata e rechnika, drugata sa pravilata - bilo to fonetichni, gramatichni i t.n.

Note: Ne govorya za usten prevod, kogato do golyama stepen uchastvat neverbalni sredstva za komunikaciya. Tam sa neobhodimi mnogo po-slojni programi.



Тема Бих разбралнови [re: MB]  
Автор ClD (пристрастен)
Публикувано15.01.03 13:36



някой, който пише на латиница поради техническа невъзможност за кирилица. Но някой да ми твърди, че съзнателно избира латиницата . Току-що ме загуби окончателно като читател!!! Просто нямам думи... Хора, осъзнайте се!!! Специално теб бих те попитал как правиш разлика между "А" и "Ъ", защо реши, че английските комбинации "sh" и "ch" са тези, които трябва да предават буквите "Ч" и "Ш", както и разни други въпроси!!! Бих, но няма да го направя, защото не смятам да чета мненията ти от тук насетне...

Work like a slave.
Command like a king.
Create like a god!


Тема Re: Толкова по-зле за теб,нови [re: ClD]  
Авторkиpилизиpaн (Нерегистриран)
Публикувано15.01.03 14:25



Аз явно мога да пиша на кирилица, докато ти явно не можеш да си представиш, че произведението на хората в Дир-а може пък и да не работи в някои браузери...



Тема Re: Бих разбралнови [re: ClD]  
АвторMB (Нерегистриран)
Публикувано15.01.03 14:28



Tova da chetesh ili da ne chetesh si e lichno tvoy izbor.

Kakto e lichno moy dali shte pisha na latinica ili kirilica.

Za men po-vajen e smisalat zad dumite otkolkoto samite dumi i saotvetno dali sa na kirilica ili latinica e bez znachenie. Taka che dali shte e 'sh', 'sch' ili neshto drugo - ako az razbiram che se ima predvid 'Ш' - nyamam problem.

Inache tozi fanatizam mi napomnya za edin spor ot predi ~1100 godini. Togava nyakoy beshe dokazal, che vajno e kakvo kazvash i beshe zavoyuval pravoto da pishe sas saotvetnata azbuka. I argumentite mu sa bili podobni na moite - che vajen e smisala.

Po tazi tema poveche ne mislya da pisha(za kirilica ili latinica)!

Temata, koyato mi e interesna e "Machine translation"!



Тема Re: Бих разбралнови [re: MB]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано15.01.03 15:09



Аз пък предлагам да не се занимаваме с теб.
А ти си пишииии и се интересувай.

T-shirt slogan:
To err is human, to really foul things up requires a computer


Тема Re: Бих разбралнови [re: ivz]  
Авторkиpилизиpaн (Нерегистриран)
Публикувано15.01.03 16:37



Що се хабиш да пишеш тогава?



Тема ei, MBнови [re: MB]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано15.01.03 17:56



radvam se 4e go POZNAVASH angliiskiq, ne vervam da e po-dobre ot mene, ama nz, prosto pak da ti napomnq 4e si smotan, pogledni si komentarite i utre iskam spisak na neadekvatnite ti izkazvaniq ( hronologi4en), a sega pro4eti pyrviq mi posting s pauza na vsqka zapetaika- razbra li sega:))) haide 4ao, мърльо




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.