Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:20 19.05.24 
Автомобили
   >> Toyota
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Разходите по колатанови  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано04.05.04 14:17



Здравейте тойотаджии,
вчера докараха колата от сервиз след смяна на съединител и накарах счетоводителката да сметне всички разходи от както сме я взели през 1998, за да си видя рентабилността по консумативите (без застраховки).

Ето какво се получи:
Корола 1.6 хечбек 08.1998г (23,580 лв след актуализацията на лева през 1999).
Вид Брой Ед. Цена Тотал
Масло 7 65 лв 455 лв
Филтър масло 7 20 лв 140 лв
Работа -Масло 7 20 лв 140 лв
Филтър въздушен 10 27 лв 290 лв
Бензинов филтър 1 24 лв 24 лв
Гуми 4 сезонни 5 88 лв 440 лв
Акумулатор 1 90 лв 90 лв
Съединител; работа 1 480 лв 480 лв
Ангр. Ремък 1 180 лв 180 лв
Работа - Ремък 1 100 лв 100 лв
Накладки предни; работа 1 100 лв 100 лв
Задни спирачки; работа 1 200 лв 200 лв
Други ремонти 1 160 лв 160 лв
Тотал 2,799 лв
КМ 100,000
Цена за км 0.028 лв

Излиза, че за 5.5 години в колата са вложени 2.8 хиляди, или малко под 3 стотинки на всеки изминат километър. Като се замислям сумата е голяма, но реално погледнато неоправданите пари са в съединителя (за съжаление сдаде багажа непредвидено рано), както и в едни скапани ремонти на спирачките (заблудиха ни в един сервиз за задните, 2 пъти се ремонтираха вместо да се сменят дълга и широка, но аз съм си основно виновен).
Значи в съвършен свят цената, ако се запази съединителя и не стане някоя измама, може да се доведе до 2.1 стинки /км до 100,000 км пробег с фирмено обслужване и маркови части. Но с ползването на всесезонни гуми след фабричните. Иначе става пак около 3ст. Все пак като се замисля, не съм чеквал климатика, май друго няма.
Интересно ми е вашето мнение по въпроса, как е с вашите коли? Ако съм тотален прецаканяк, моля споделете :)

Мишо

...чики на, чики на-на-на


Тема Само не знам [re: Mишo Шaмapa]  
Автор jamie (Bad to the bone)
Публикувано04.05.04 23:24



как така си с 20 левов маслен филтър - моя е оригинал от Тойота дилъра и е 12 лева например, маслата ми са полусинтетика Мотул и са 30 лв на смяна (и хартисва масло). Смяната на масло ми е между 2 и 7 лева. Съединител добър неоригинален е на половин цена спрямо посоченото от теб - с работата (изкарва колкото оригиналния), задните накладки какво има да им ремонтираш - направо смяна - не са скъпи !

ПП: Не мисля че си прецаканяк, просто не се стискаш като някой (аз например) :-)))
ППП: Карам дърта Корола 1.6.

UB40 !



Тема Re: Разходите по колатанови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор Em. (минувач)
Публикувано05.05.04 06:35



Здравейте, колеги,

И аз мисля като Джейми. В края на краищата колко пари ще похарчиш, зависи от това, колко можеш да заделиш. Винаги има и по-евтини, и по-скъпи варианти.

На мен ангренажният ремък - Gates си взех - ми струваше 37 лв, без монтажа. С един приятел двамата го сменихме. Дори оставихме същата гарнитура на капака на клапаните. Малко се омасли двигателя, но еднократно и повече не е текло. Все се каня да я сменя оттогава, вече близо 3 години. Предните накладки сам си ги смених преди 20 хил. км, около 40-50 лв струваха, някакви немски бяха (уж).

И 10 въздушни филтъра за 100хил км не е ли малко множко? Много често си го сменял, особено ако не караш много по черни пътища. От време на време може да го продухаш с компресор, то се вижда колко е замърсен.

Ама лошо няма, от прекалено добра поддръжка никоя кола не се е оплакала още :-))

Айде по-живо, че ще си лягам вече...


Тема Re: Само не знамнови [re: jamie]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано05.05.04 12:22



Здрасти,
Изглежда трябва да си сменям сервизчията ;) Колата е писана служебна и от самото начало хванах един познат да я сервизира на принципа взима я и я връща с готова фактура, като се разбрахме да ползва оригинални части. Сега обаче ако един филтър е 12 кинта, ще му направя ревизия (освен ако не взимаш твоя без ддс). За смяната на маслото и цената на труда знам, че е по-висока, но там пича включва профилактика, гресиране, проверка на ходовата част, чеква спирачки и прочие. 2х годишно прави тази процедура, но пък ако трябва да мина тези прегледи по отделно, мисля пак ще излезе същото. Но става въпрос за нова кола и честно казано до този момент не смеех да я замазвам, с цел да се подържа топ форма щото в ТМ ауто ремонтите са майка си и баща си, а нямам особено много време да издирвам от Варна качествени сервизчии. От друга страна колата ми трябва постоянно през работно време и не ме привлича перспективата да решавам един проблем по 16 пъти при евентуален лош късмет. Масло до този момент слагам само кастрол или шел 5/40 тубирано пълна синтетика то е по 20 кинта литъра, но мисля вече да минавам на наливно, щото след толкова километри няма смисъл да се хвърлят толкова пари а и е вече важна редовната му смяна, поне така си мисля де, ако не съм парв кажи.
Спирачките, целият проблем стана миналия септември, защото се наложи да обикаляме с един клиент старопланинските села и за 20 дни направихме на колата на г.з по мега скапани пътища, включая неасфалтови. Блокира едната гума, някакъв лададжия уж я оправи, после втори уж я чисти, след това се оказа, че първият прецакал някаква пружина. Сменя се пружината. След два месеца замириса на метал много яко, на пипане джантата пари. В сервиза уж я оправиха, после пак. През две седмици същият проблем. В софия я кара брат ми и от там нищо не направиха само дето казаха, че апарата бил наред, просто нещо се било прецакало по трасето и не можели да се синхронизират. Поискаха 8 стотака да сменят цялата спирачна магистрала. Сега последното е че сменихме задните апарати и вече месец май няма проблеми. Дано така да е и за в бъдеще, щото ми писна.
За съединителя, ще си отбележа да те попитам след 5 години ;)

...чики на, чики на-на-на


Тема Re: Разходите по колатанови [re: Em.]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано05.05.04 12:26



Хей,
значи ангренажния го купиха с ролката от вносителя, толкова поискали.
Въздушния го даватдо 15х , но честно казано, след 10така дига разхода и си мисля, че каквото ще спестя от филтър, ще го дам за гориво ;)

...чики на, чики на-на-на


Тема Не мислянови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор jamie (Bad to the bone)
Публикувано05.05.04 12:39



че непременно трябва да го сменяш сервиза. Споделих просто цени от ТМ-АУТО - Тойота дилър в София. Цената за масления филтър е 11.ХХ (не помня стотинките) с ДДС - издадоха ми фактура, просто е задължително при тях.
ПП: Частите на фирмите от групата Федерал Могул са с прилично качество - доста от тях се вграждат в колите още в завода ! Не виждам причина да не ги използвам и аз - на цена 1/2 от оригиналните при дилъра.

UB40 !



Тема Re: Corolla s podrajka ot TM Autoнови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор 6eff.bg (минаващ)
Публикувано05.05.04 19:04



Pisha ti za moiata Corolla 1.4XLI-ceni koito sam zimal ot TM Auto:
Vsichko koeto sam smenil s dds:
Maslen filtar-11.95
Angrenajen remak-61.71
1Rolka-71.29
1Rolka(Obtqgashta)-87.44
Remak alternatoren-20.56
Air filter-25.44
I sveshti sam smenil,no nqkade sam zatril belejkata i ne ti pisha cena.
Kato cqlo si smenql samo konsumativi na Toyotata,s izkl.na spirachkite i mislq ,che e v reda na neshtata razxodite po neq.No kato cqlo ,po- vajno e kolko pechelime a ne kolko xarchimeKarai si s zdrave Toyotata-xubava mashinka e!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.