Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:00 20.05.24 
Автомобили
   >> Toyota
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема RAV4  
Автор milenn (минаващ)
Публикувано22.12.02 07:40



ot minalata sedmitsa sym na Toyota RAV4, 1998g. e maj.
a i za purvi put sym na avtomatichna skorostna kutia.

rova se iz neta i ne namiram opisanie, nekoj link?
imam 3 vaprosa zasega
1. prisvetna mi nekolko puti edna kontrolna lampa,
oranzeva, stranna risunka s nadpis"check", namira se otlevo na lampichkata za masloto na dvigatela. gledah vsichki masla che sa dobre,
sega ugasna sama, ama vse pak iskam da znam za kakvo e bila.
2. butoncheto na losta, kakvo tochno pravi?
3. avtopilota ne mi e mnogo iasen, ama ne sam se i zadulbochaval zasega..
Pozdravi,
i chestita Koleda



Тема Re: RAV4нови [re: milenn]  
АвторDunlop (Нерегистриран)
Публикувано22.12.02 19:34



1. Лампата "check" може да присветне от много неща - от дребни проблеми с емисиите на изгорели газове до сериозни неща с двигателя или трансмисията. Най-добре е да отидеш в сервиз, за да видят кода на проблема.

2. Автоматичната трансмисия има 4 скорости. Последната е повишаваща (overdrive). Когато натиснеш копчето, колата ще използва само 1, 2 и 3 скорост. Полезно е ако се спускаш по наклон, или искаш да караш "по-спортно". Би трябвало на таблото да светне O/D.

3. Предполагам, че cruise control е на лостче отдясно на кормилото. Целта е колата да поддържа постоянно зададена скорост, без да пипаш газта. Копчето на върха на лоста включва режима и след това при достригната скорост, например 90км/ч, натискаш еднократно лоста надолу. Така колата ще поддържа 90км. Ако искаш да увеличиш скоротта - подвигаш лостчето. ако искаш да намалиш - натискаш надолу. Педалите си работят нормално, но ако натиснеш газта и ускориш, след като отпуснеш педала, колата ще се върне обратно на зададената скорост. И не е автопилот, защото не върти кормилото вместо теб



Тема Re: RAV4нови [re: milenn]  
АвторMilen (Нерегистриран)
Публикувано23.12.02 06:36



Mersi mnogo za infoto,
ok, iavno ste hodim na doktor.
ama tia liampata si ugasna sama, ima li smisal sega da hodia?
t.e. pazi li se nekakav arhiv na tezi kodove nekade iz pametta na komputarcheto?
za avtopilota iasno che ne e, az taka si se bazikam s nego, inache si e cruiz control ;-) ste se probvam da go naucha da go polzvam ;-)
a za avt. skorosti me interesuvashe po-podrobna info, kato naprimer algoritam na prevkluchvaneto. t.e. blokova diagrama na programata za smena.
koga smenia na po-gorna, koga na po-dolna, kakvo stava kato e po inercia,(otcepva li se dvigatela?) tova za podicia D , 2 i L
iavno e dosta info, ama ako ima nekade teoretichen material? mraza da polzvam neshta, koito ne poznavam ;-)
btw, koga se vkluchva tva 4x4? ili ako ima priplyzvane na nekoe kolelo samo togava?

i zashto ne namiram nikade iz neta "Owner`s manual" ? takava li e praktikata, da ne se publikuvat? inache knizkata trebva da 3e nekade iz kushtata na gadzeto, ama ne mozem da ia namerim
Pozdravi



Тема Re: RAV4нови [re: Milen]  
Автор LordDigital (DigitalDesigneR)
Публикувано26.12.02 09:38



Znaci DunLop (basi skapanite gumi btw) ti e otgovoril dosta dobre. Propusnal e obache da spomene che tova kopche pocti sys sigurno vliqe vyhu algoritama na prevklucvaneto na rezima na rabota na Torque Convertora (koeto tehniceski moze da se nareche i smqna na skorosti).

Pri karane vyv O/D rezim ,kato pusnes gazta naprimer skorostnata kutia NE SE POLZVA za spiracka ,t.s. motora otiva vyv 1500 oborota i si krotva tam ,dokato ako izklucis O/D se polucava edin takyv malko efekt kato na kola sys skorosti - kato pusnes gazta i motora igrae rolqta na spiracka. Osven tova pri karane bez O/D obiknovenno ima razliki vyv rezimite na smqna na skorostite smisal che motora vliza vyv malko povece oboroti.

Blok diagrama ne mozes da nameris ,poradi prostata pricina che na Avtomatik ot perioda sled 1990 transmisiqta ne samo ne e governor controled ami spored men e e gresno da se naricha i elektronna ,tq si e po-skoro Macro Proccessor Controled. Demek upravlqva se ot samoto ECU ,po predvaritelno zadadena programa zapisana vyv pametta mu. Tazi programa ,narichana po nqkoga Fuzzy Logic e napravena specificno za avtomobila i si e malko ili mnogo KnowHow na proizvoditelq. Tocno zastoto si e knowHow dori i da e vyzmozno da se opishe vyv Blok Diagrama ,ili po nqkakyv nachin kato Psevdo Kod - edva li ste mozes da go nameris nqkyde officialno pulikuvano. Zaradi tva nai-dobre e da pokaras i da i sviknes ,t.s. da si otgovoris na vyprosite koito te interusvat za rabotata na transmisqta chrez karane:)

A mezdu drugoto RAV4 nemase li centralen diff? Sys sigurnost znam che ako imas 4x4 to tova znaci che zadniq ti diferencial e TORsen koeto e nesto naistina unikalno kato stabilnost.



Тема Re: RAV4нови [re: LordDigital]  
Авторventzi (Нерегистриран)
Публикувано26.12.02 18:31



za check engine light - otidi da ti proveriat kodovete v komputara, oste nesto ne nalivai benzin s rabotest dvigatel;
za avtomatichnata transmisia - nai-vajnoto e da i smeniash fluida chesto imam predvid vseki 20k km, ako ne mi viarvash izvadi oranjevata prxcka i vij cveta na fluida, ako ne e chist i cherven, a cherveno-kafiav-cheren i mirishe na pregorialo, procedurata e drain@refill, t.e. iztochva se ot probkata i se pxlni prez otvora za izmervatelnata prxchka, naima nujda da se svalia kartera i da se smenia filtxra;
btw triabva da bxdesh siguren dali a-la e 4x4, v mnogo redki sluchai rav4 moje da bxde 4x2, t.e. samo s predno predavane, v tozi sluchai izpolzva atf-dextronII;
ako si e 4x4(kakto nai-veroiatno e ) fluida koito izpolzva e toyota part number
08886-00405, idva v opakovki ot edin gallon i ti triabva edna;
rav4 ima central differential, koito izglajda che e chast ot skorostnata kutia, no zabeleji che ima otdelni probki za iztochbvane i pxlnene, kato izpolzvanoto maslo e 75w-90;
otnosno nachina na prevkluchvane, ecu-to si gi prevkluchva po zadadenite mu programi, kato te sa razlichni v zavisimost ot temp na dvigatel/transmisia, kolko gas si podal i kolko vreme ia zadarjash i t. n.
btw mojesh po vreme na dvijenie da izkluchish ot skorost( D to N) i obratno, vnimatelno s golemia buton, tova dvijenie se pravi bez da go natiskash, togava che ti pozvoli da hodish sano mejdu neutral i drive, inache po greshka mojesh da ia vkarash v reverse i togava stava mnogo interesno.....
OWNERS MANUAL moje da pitash TM-AUTO ako imat ostanali takiva na bxlgarski, malko veroiatno, moje da izpolzvash vsiaka godina m/u 96-00;
ako cruise controla oste ne ti e iasen, pishi ste ti opisha i negovite funkcii
Uspeh...



Тема Re: RAV4нови [re: ventzi]  
Автор LordDigital (DigitalDesigneR)
Публикувано27.12.02 19:30



Dobre si napisal samo ne mi e qsno zasto mu davas syvet da ne smenq filtara. E razbira se ne trebe da go meni na 20k kilometra (izobsto mene bezkraino me symnqva da ima Auto Transmisia sys service na 10kmili!) no e hubavo na 2 smeni na fluida da si smenq gasketa i filtyra koito e vytre.

A inak za pylneneto pri rabotest motor ,zavisi naistina kakvo resi komputara - nai mnogo da ti iztreska nekoq greska po EVAP-a (small leak ,med leak ,kura mi qnko...:) ) samo che posle si e samizcistva. Drugoto e che ako e imal greski ,lampata mu e izgasnala pone sys tiq toolove koito az imam (engine diag na snapOn) ne moga da vizdam kakva e bila greskata. Moze bi dilyrite imat nesto koeto chete napravo ot pametta na ECU-to (kydeto vypreki sicko me symnqva che stoi greskata ako e izgasnala lampata)?

Редактирано от LordDigital на 27.12.02 19:31.



Тема Re: RAV4нови [re: LordDigital]  
Автор Milenn (непознат)
Публикувано27.12.02 20:54



Chestita Koleda, i mnogo mersi za infoto.
verno gadzeto mi ima navika da naliva benzin pri rabotesht dvigatel. nema da go pravim veche ;-)
no osven tova ima i dobri navitsi, naprimer, da ne propuska smenata na masloto, mnogo striktno ;-)
4x4 e,sviknah i veche na avtomatichnata, tia dni ste probvam i kruiza, ama tuka nema kade. a za kakvo e pozicia "2" na skorostnia lost? "L" bilo za planinski teren.

ta dnes behme na serviz i napravo mi se doplaka , kato prochetoh kakvo napisa komputara ;-(
imam i part-nomerata, ama v momenta ne sa pred mene
1 br.- sensor oxigene - 160$US
1 br. -drug sensor oxigene - 120$US
1 br sensor neshto si za smesvane na vuzduha - 250$US
1 remak alternator 30$
;-((
e, zasega smenihme samo remaka ;-(
egati senzorite. inache tehnika kaza che ne sa mnogo vazni, samo deto ste gori malko poveche, i naistina ot izvestno vreme ni pravi vpechatlenie tova, no ne e frapirashto mnogo. ste gi mislia sled NG. a mezdu drugoto ste pusna part-nomerata, ako nekoj moze da mi kaze dali se namirat po-eftini

a, i oste neshto. kato se rovih iz interneta, prochetoh vav saita na Toyota, che tozi model e praven da varvi s benzin bezoloven, s oktanovo chislo 87 i po-golemo oktanovo chislo ne dovezdalo do nikakav polozitelen efekt.

http://www.faqs.org/faqs/autos/toyota-faq/RAV4/section-33.html

vse pak dosega nie si go karame sas naj-skupia tuka, ama ne mu znam oktana i nikoj benzinzia tuka ne mu znae oktana, egati idiotite.
a tuka vav serviza me pitat s kakuv benzin ia karame i preporuchvat naj-skupia, stoto ne bila prednaznachena za nisak oktan i ako sme slagali ot eftinia stela da svetva "CHECK". koe e istinata?



Тема Re: RAV4нови [re: LordDigital]  
Автор Milenn (непознат)
Публикувано27.12.02 20:58



aa, i oste neshto se setih, kato kazvash che imash toolove, tva kabeli za PC i software li sa?
prodavat li se? i sigurno sa baja skupi?



Тема Re: RAV4нови [re: Milenn]  
Автор LordDigital (DigitalDesigneR)
Публикувано29.12.02 10:20



Toz mehanik ne go znam kolko razbira no ako 02 sensora (sensorite) naistina sa svyrsili gi smenqi vednaga. Pricinata e che ,posle sha trebe da smenqs i katalizatora primerno - ne zabravqi che po kolata mnogo nesta sa kato domino ,a katalizatora kato tipicen zelen izgyzlqg moze da byde otroven mnogo lesno (dano da gi iztrovqt sickite zelenqci)...

anywayz

87 e Oktanovo chislo po amerikanskata sistema (koqto spored men e po-tocna ot evropeiskata). Kato sqka moderna kola imas knock sensor ,taka che kakyvto i benzin da mu nalees ECU-to ti promenq timinga dinamicno ,ili kazano sys prosti dumi razlika ne MOZE i ne TRQBVA da ima mezdu razlicnite benzini. Ako ima ,to tq se dylzi nai-chesto na fakta che po-eftinite gorivi prosto imat i po-malko (vyv procent)( i arsortiment) ot dobavki.

Tiq ceni predi sicko sa nekvi strasno naduti ,02 senosra ne moze da struva povece ot $100 (toi mai ne beshe Denso ami e Бош). A vtoriq e oste po-eftin.

Onq drugiq sensor predpolgam e AirBlow sensora ,i za nego cenata mi se struva prekalena.

Spored men si gi zemi ot neko AutoStor i si gi smeni sam ,super trivialno e AKO IMAS TOOLOVE ,koito anyways ne sa tolkoz skypi.

Are uspeh i da dades feedback posle:)



Тема Re: RAV4нови [re: Milenn]  
Автор LordDigital (DigitalDesigneR)
Публикувано29.12.02 10:24



Samo na nekoi amerikanski koli ima naistina cool sistema ,koqt e za diagnostika i stava sys komputar. Ima si kuplung i SoftWare - zakacas edin LapTop i vizdas sicko.

Za syzalenie za pocti sicki ostanali ,se polzva Engine Diagnostic Tool (az polzvam samo SnapOn kato proizvoditel). Tva e edna malka dzadza sys nqkakyv mizeren macroProccessor koqto chete greskata ot ECU-to i q izkarva na ekrana kato nomer ili kato dumi - nisto povece.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.