Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:11 19.04.24 
ТВ предавания
   >> Стани богат
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Колко страни има в света?  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано02.02.04 21:25



Всъщност зададеният въпрос беше: "Коя организация през 1904 година е наброиявала 7, а днес наброява 204 страни?"
Няма значение коя е организацията, защото по-интересният въпрос е "Колко са днес страните в света?". Този въпрос възникна, когато Н.К. (в типичен стил търсейки невидимата логика) попита състезателя колко страни има днес, той му отговори 220, а Н.К. поклати глава и каза "Много повече, към 320".
Правя уговорката, че може да не съм чул вярно - то наистина след това "320" човек трябва да се запита дали не спи или поне дали си е измил ушите. Ако наистина е казал 220, а аз му приписвам 320, тогава най-смирено прося за извинение.
Абстрахирайки се от предисторията, въпросът не е лек, особено ако става дума за точен отговор. Но не това е целта - тя е да видим кой е по-близо до истината.

И така:

1) На официалния сайт на ЦРУ в справочника The World Fact Book 2002 (там има много полезна информация) съществува поле за избор на страна от списък, в който фигурират малко над 270 записа. Проблемът е, че сред тях има такива като Антарктида, океаните, Порто Рико, Бермуда, Гренландия и др., т.е. там са включени територии и колонии, управлявани от други страни. Но това число е абсолютният максимум, до който успях някъде да се добера - около 270.

Следват няколко официални документа на ООН:

2) В бюлетина Terminology понякога се публикуват Country names (раздел, коригиран за последно септември 2000), където (ако се добваи Източен Тимор) и се извади едно от двете имена за Ватикана, се получават 194 страни (от които 191 членки на ООН... без да навлизаме в подробности на 3-те изключения).

3) Друга публикация на ООН е

, където са дадени и 3-цифрените им съкращения - таблицата има 234 реда, но тук влизат не-страни като Западна Сахара, Гваделупа, Гренландия и Окупираните палестински територии

3) На следващо място идва международния стандарт за имена на страните (), където има 239 имена.

4) Последен източник е , където са дефинирани съкращенията за използване в Интернет (т.н. TLD-кодове) - който иска нека сам се убеди, че там има 243 кода. има доста подробен анализ на по-особените случаи (препоръчителен е за любители на знанието), където основният извод е, че отговорът на зададения в началото въпрос е: между 194 и 239, без никой да е в състояние да каже колко са точно.

Както се вижда до 320 има още мноооооооого.
(но това е пак пример за желание да блеснеш: никой не го дърпаше за езика да уточнява, че дори и да поправя състезателя).

T-shirt slogan:
To err is human, to really foul things up requires a computer

Редактирано от ivz на 02.02.04 23:46.



Тема Re: Колко страни има в света?нови [re: ivz]  
Автор Bилekyлa (виличка)
Публикувано02.02.04 23:58



респектирана съм!



Тема Re: Колко страни има в света?нови [re: Bилekyлa]  
АвторMoxaмeд (Нерегистриран)
Публикувано03.02.04 16:17



Ето такива хора като ivz трябва да съставят и редактират въпросите в подобни състезания. Но всички знаем думичките "връзки" и "силно мой човек". Жалко е , че и Ники Кънчев е с ранг на полубог , само защото грее като кръгла пита на екрана.
Повече му подхожда определението " ЧЕТВЪРТ-ИНТЕЛИГЕНТ ".



Тема Re: Колко страни има в света?нови [re: Moxaмeд]  
АвторMoxaмeд (Нерегистриран)
Публикувано03.02.04 16:23



За ФИФА ли става дума ?



Тема Re: Колко страни има в света?нови [re: Moxaмeд]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано03.02.04 19:29



Да, за ФИФА.
Що се отнася до другия ти коментар, всичко си му е наред в състезанието, включително и въпросите, ние тук само дискутираме някои аспекти на презентацията.

T-shirt slogan:
To err is human, to really foul things up requires a computer


Тема Re: Колко страни има в света?нови [re: ivz]  
Автор Bилekyлa (виличка)
Публикувано04.02.04 01:51



прекалено тактичен си. Аз не мога



Тема Re: Колко страни има в света?нови [re: Bилekyлa]  
Автор HAMELEONA (хамелеон)
Публикувано13.02.04 13:45



Ако говорим за фифа мисля,че страните са доста повече от независимите държави,защото играят и такива,които са все още колонии за последно,когато се теглише жребия за световното 2006 мисля,че бяха към 204,чак 330 не това е невъзможно,Преди няколко години запретнах ръкавите и се опитах да пребрия всичките независими държави в света и стигнах до заключението че са 189 на брой.Поне толкова успах да преброя:) изпозлвах няколко атласа справочници и т,н критерия ми беше страната да има собствена форма на управление,Тук си признавам,че съм включил и Западна Сахара която е под контрола на ООН.

Глупостта е също толкова безграни4на,колкото и мъдростта

Редактирано от HAMELEONA на 13.02.04 13:46.



Тема Re: Колко страни има в света?нови [re: ivz]  
Автор amateur ()
Публикувано17.02.04 11:27



Абе не е всичко наред, ама нейсе.
Чували ли сте го Никито като казва цифрата, да кажем един милион.

Ето това винаги ме вбесява, и е типично за всички журналисти, политици и прочие хора дето говорят работи без да разбират за какво иде реч.
Масово не се знае какво означава думата "цифра" и думата "число".
И в книгата "Въпросите на Ники Кънчев" на няколко места се обявяват числата за цифри.
Колкото за цитираните 320 страни в света, аз бях на предаването и доколкото си спомням каза - "страните са повече - над 300" цитирам по памет, но го имам на запис и мога да проверя. Мисля, че не каза 320. Така или иначе, явно пак е далеч от истината.

Още нещо ме подразни - имаше един въпрос, който Ники коментира като много труден. Всъщност според мен отговоря се съдържаше във въпроса, но може не всеки да е на същото мнение.
Става въпрос за -
Коя мерна единица в системата Си се определя с периода на излъчване на Цезий133?
Отговорите
А:Кулон
B:Секунда
C:Лумен
D:Херц

Участникът каза, че с херц и секунда се измервал период, и даде отговор Херц. Ако не беше казал, че е студент в МЕИ, както и да е, но мухльото му с мухльо няма право да не знае подобно нещо след като е учил поне един семестър физика на академично ниво. Ясно накъде върви образованието, но и това е вече друга тема.
Смешното беше, че и Ники се съгласи с него че с Херци се измервал период, защото имало нещо общо с радиото, там обявявали мегахерците...
голям смях. Въпросът беше за 5000 лева. Защо не бях аз, мамка му.

Редактирано от amateur на 17.02.04 11:29.



Тема Re: Колко страни има в света?нови [re: amateur]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано17.02.04 13:00



Доколкото зная, Н.К. е завършил математическа гимназия, така че, ако не друго, поне разликата между "цифра" и "число" със сигурност му е ясна. Тук по-скоро става дума за "словесен автоматизъм", при който много хора говорят със щампи/клишета, без да се замислят над смисъла им. А виж кой, кога и защо е започнал да употребява (явно поради невежество) "цифра" в случаите, когато се има предвид "число", не е ясно. Поне на мен. (Преди време превеждах една книга и бяха написал на едно място "астрономична сума". Редакторката след мен (!) поправила това на "по-благозвучното" според нея "астрономична цифра". Наложи се да й разянснявам с остри думи каква е разликата и колко комично звучи нейния избор, но поразията беше направена: книгата излезе на сергиите с моето име като преводач и тази нелепост вътре.)

Що се отнася до "херц/секунда" това наистина бе нечестно лек въпрос за 5000 лева, но какво да се прави, има и късметлии. Толкова по-жалко за момчето, че не можа да се справи. Според мен, тогава Н.К. претупа коментара загубвайки за момент предпазливост (съгласявайки се, че и "херц" било за измерване на период), защото състезателят бе изгърмял и беше ред за следващия. Все пак, съгласен съм - можеше да му обясни съвсем коректно какво се измерва с "херц".

А "връзката" с радиото е още един пример за странната логика, която той понякога ни съветва, че трябвало да следваме. Има много примери в това отношение.

P.S. Що се отнася до това какво число спомена ("над 300" или "330"), мисля застраховах се, че може да не съм чул вярно. И затова просто разглеждам коментара към въпроса не толкова като гаф, колкото заради чисто познавателната му страна, която според мен остана скрита.

T-shirt slogan:
To err is human, to really foul things up requires a computer


Тема Re: Колко страни има в света?нови [re: ivz]  
Автор amateur ()
Публикувано17.02.04 14:48



Явно журналистическото му образование след това му е замъглило представите от математическата гимназия.
Съгласен съм, че някой глупав редактор може да ти съсипе труда по начина, който ти обясни, но аз съм сигурен, че съм чувал как Н.К. си говори за цифри без да се замисли, не само в книгата така е написано. Всъщност той участие в написването на книгата няма, само дето снимката му се мъдри отпред.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.