Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:37 10.06.24 
Фен клубове
   >> Тери Пратчет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано05.06.05 12:38



Душа не ми даде да напиша във вече готовата тема...

02:49

Нямам нет. Това е основната причина за две неща - второто е, че поствам това сега (т.е. по времето, за което цифричките горе твърдят, че е "сега") а първото - прочетох Морис.:
От условно казано първото пък следва второто по един особен начин - а именно, ако не би бяха клъцнали кабела в 00:00, тези 3 часа без десетина минути, щяха да бъдат употребени иначе.
Тоест, прахосани.
Щото тази книга според мен е обощение на всичко онова, което ме накара някога да приема пратчет за човек, когото си струва не само да слушам, но и да си водя записки. Защото тази книга успя наистина да ме изплаши - Пратчет, копелета! -, да ме съсредоточи като пирон, на какъвто оказват специално внимание, да ме накара да мисля (или в моя случай - да си припомням какво съм мислил)....
Хора, тази книга е откровение. Може да е твърде фенска проява от моя страна, обаче не ми пука. Любимата ми на пратчет е, честно. Това нещо не е писано за деца. Или по-скоро писано е за деца, които не са човешките... на пратчет му се ще да са човешките, ама не са.
Мрачно? Сега ще ти кажа колко е мрачно. Има едни неща, наречени животинки и те живеят на една планета, дето е земята. А земята е една точица в едно голямо черо гадно, а то самото е част от едно още по-голямо и още по-празно. А на границата на това цялото... ами няма граница. Имало е едно голямо бум и материята е почнала да се разпростира, обаче не го прави много бързо и сега цялата НАША вселена е една сфера, разпростираща се в баавничко, а около нея е просто празно, защото до там не е достигнало нищо. Нищо. И това празно, хора, е напълно празно, няма и вакум там даже, щот няма от къде да се вземе. И е много голямо. И идва към нас. - или ние към него.
Ей толкова е мрачна книгата.
Но това нямаше да е пратчет, ако беше само тва. Щото е и забавно. Знаеш ли колко е забавно? Сега ще ти кажа колко е забавно. Толкова забавно е, че над оная чернилка и празнотия, дето я споменах, си виси един дебил, ама такъв, божествен, клати си краката от ръба и се хили. Ама това не е много забавно. А книгата е много забавна, особено след като известно време не ти е давала да дишаш. И после не можеш да не се разхилиш. Щото нямаш избор. Ей толкова е забавна книгата.
Ама е и умна. И имаш ли идея колко е умна? Ами 42 е умна, ако толкова много искаш да знаеш. Пратчет е събрал де що важни неща повтаря непрекъснато с Ринс и Ваймс и поне половината Баба и ги е събрал на едно място... и също и номите. Особено тях. Но и нещо повече. Защото номите не пишат историята си с кръв. Щото те са умни и забавни, но не са мрачни, а ти вече знаеш колко е мрачна тая книга, да. Щото искаш ли да знаеш колко е мрачна? Ами адски е мрачна. Не знаех, че пратчет може да е толкова мрачен, хора. Но сега, сега е друго. Сега е по-истинско. Защото тази книга, уж детска, не е приказка. О, свършва си като всеки Пратчет, да, чудесно, но този път краят не е най-важното. Най-важното е там, в кръвта, в малкото-зелено-гадно-нещо, което не трябва да ядеш от плъховете, в отровата, която ти влиза през краката и те убива много много гадно, и другите не могат дори да ти прегризат гърлото, щото ще я прихванат. В мрака зад очите, ама не като в крадец на време, щото тук мракът зад очите изобщо не е само фикция. Познава се по това, че в него има неща. Силата на книгата е в това, че държи клека кибрит над боричкащи се в сламата разумни чудовища и да не я пуснка върху главите не за друго, а защото... ами защото. Само за това. Защото обядът понякога казва "може ли първо да го обсъдим?".
Тази книга е книга на болката. АМй не го казах до сега, ама е важно. Мечти? Да, разбира се. Доброта, справедливост? Има ги, за къде без тях. Но книгата е посветена на болката. На страха. Никога няма да чета пратчет по същия начин, по който го четох преди, това ще ви кажа. А и се съмнявам, че той ще ми позволи.
Чудовищният полк не се води детска, има "чудовищен" в името и знаете ли какво, усещам как след нея известно време ще ходя не по права линия и няма да знам какво ми се случва.

Палпатин :
Анакин, ще ти направя предложение, което не можеш да откажеш.


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: ikew]  
Автор maurice (is back)
Публикувано05.06.05 19:13



Човече, откога съм ти казал, че т. нар. детска серия кърти мивки и ме кефи в пъти повече от голямата. Не случайно Морис е първата книга на Тери с такава голяма награда. Не случайно и аз съм Морис - това е велика книга, една от най-любимите ми.

I'm the man of a thousand faces
A little piece of me in every part I take...

Редактирано от maurice на 05.06.05 19:14.



Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: maurice]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано05.06.05 19:14



леле, колко други "детски" има?

Палпатин :
Анакин, ще ти направя предложение, което не можеш да откажеш.


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: ikew]  
Автор maurice (is back)
Публикувано05.06.05 19:16



2 - The Wee Free Men & A Hat Full Of Sky.

I'm the man of a thousand faces
A little piece of me in every part I take...


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: maurice]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано05.06.05 19:35



А, за тия не знаех, че даже се водят детски.
Шапката определено не можа да ме впечатли и на една 5,12та от мориса :)

Палпатин :
Анакин, ще ти направя предложение, което не можеш да откажеш.


Тема Re:нови [re: ikew]  
Автор the_alchemist (nevermind)
Публикувано05.06.05 22:31



Бррр... не ми звучи като нещо, което да искам да прочета...

Deliver me from reasons why
You'd rather cry, I'd rather fly...


Тема Re:нови [re: the_alchemist]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано05.06.05 22:38



СтраФливец! :))

Палпатин :
Анакин, ще ти направя предложение, което не можеш да откажеш.


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изум [re: ikew]  
Автор Flight of death (desert rose)
Публикувано06.06.05 14:10



a fairy tale...



Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изум [re: Flight of death]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано06.06.05 16:15



a fiery tail по-скоро

Палпатин :
Анакин, ще ти направя предложение, което не можеш да откажеш.


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изум [re: ikew]  
Автор Flight of death (desert rose)
Публикувано06.06.05 17:30



онова беше подзаглавието на animal farm
а тук може и това :)

просто се сетих за това до колко приказките са приказки

а тук твоето върви повече да :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.