Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:00 19.04.24 
Спорт
   >> Тенис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Трябва ли да се увеличи скоростта на настилките?  
Автор Henman (сантиментален)
Публикувано21.01.13 21:09



Последните дни, особено след мача между Вавринка и Джокович, доста се говори по този въпрос и ми е интересно какво мислите вие.

Забавянето на кортовете започна още в началото на този век, когато тревата на Уимбълдън изведнъж заприлича на зелен клей. Мисля, че можем да се съгласим, че тенденцията е такава и на повечето от останалите турнири - ако не беше така, нямаше да се премахне изцяло терафлекса например.

Според мен в началото на века може би имаше основание за подобна промяна, тъй като доста от зрителите се оплакваха и отегчаваха от сервис фестивалите между играчи като Пийт, Горан, Крайчек, Мартин, Филипусис и т.н. Сега обаче нещата стоят много по-различно благодарение на развитието на ракети и кордажи и ми изглежда невъзможно при съвременното ниво на ретура да се получи същото замеряне от начален удар дори настилките да са значително по-бързи.

Сегашното положение обаче според мен е пагубно за спорта. Засега много хора не го осъзнават, тъй като имаме култови личности като Федерер, Надал и Джокович. Но единият е на почти 32 години, другият не е играл от повече от 6 месеца, а Ноле също няма да е вечен. Какво ще стане, когато тези се откажат? Отказвам да повярвам, че дори най-големите лаици ще следят със същия плам, ако големите финали са все между грайндъри от типа Нишикори, Томич, Беранкис и т.н.

Ако пак се върнем към мача между Джокович и Вавринка, неизбежното заключение е, че младите играчи в днешно време нямат никакъв стимул да търсят агресия, техника и въображение в играта си. След като шотмейкър като Вава, който беше във формата на живота си и на всичкото отгоре показа психика, пак не можа да пробие защитата на средно играещ Джокович, то как да се очаква от един юноша да реши да копира и развива този стил? Извинявайте, но според мен не е нормално, колкото и да е добър в защита Ноле, противникът му да пласира 6 или 7 последователни брилянтни удара, които изглеждат като неспасяеми уинъри, и въпреки това топката пак и пак да се връща обратно в полето му дълбоко и сигурно. А какво да кажем Вердаско - Надал отпреди няколко години, когато Нандо 5 часа игра като робот, целейки непрекъснато линиите и въпреки това трябваше да завършва всяко разиграване по 10 пъти?! Как е възможно изобщо да се очаква, че в подобни условия тези играчи могат да бъдат победени в последователни мачове в 3 от 5 сета?!

От друга страна, видяхме какво стана на Уимбълдън миналата година, когато покривът беше спуснат и играта стана далеч по-бърза. И Федерер, и Росол, дори лимон като Багдатис пласираха уинъри със значително по-голяма лекота срещу най-добрите ретрийвъри. Това, разбира се, не означава навсякъде да е така - естествено, че на червено и на някои турнири на твърдо би било нормално процентният тенис да доминира, но защо да нямаме малко разнообрази в хода на сезона? Вие какво мислите, абстрахирайки се от фенството към този или онзи?

Някой чупи рекорда,
някой пада зад борда.

Редактирано от Henman на 21.01.13 21:09.



Тема Re: Трябва ли да се увеличи скоростта на настилките?нови [re: Henman]  
Автор shevchenkoМодератор (специален)
Публикувано21.01.13 22:15



Според мен така си е добре. Имаме бавен хард на АО и бърз на УСО. Имаме трева и клей, според мен доста добър баланс. Играе се един мастърс и ТМЦ в зала, в Синсинати също е много бързо, така че не мога да кажа че е много голямо предимството на бавните настилки...

Аз днес докато гледах мачът на двамата (Фед и Раонич), които търсят само атаката си мислех точно това да ви питам. Харесва ли ви повече този тенис, отколкото Ноле - Рафа ? Естествено, че топ 4 са някакви явления в този спорт и няма да имаме гаранции, че винаги ще има такива като тях, само че виж че останалите в топ 10 са Бердих, Цонга и до скоро Сода. Така че след специалните играчи са си баш агресивните. На мен примерно 1/2 финалът между Сода и Бердих на РГ ми беше супер тъп, а хем е на бавния клей и беше 5 сета...

А и според мен клей настилките са доста бързи на места. Да не говорим с това извращение миналата година в Мадрид...



Тема Re: Трябва ли да се увеличи скоростта на настилките?нови [re: Henman]  
Автор shevchenkoМодератор (специален)
Публикувано21.01.13 22:25



И още нещо: Всъщност аргументът е че не може да се побеждават Ноле и Рафа ли ? Защото всеки друг щеше да бъде победен с агресивната игра на Вава вчера. Ами ти сам казваш, че те са явления, така че защо да копираш някого, който е явление и не може да се копира. По-скоро за копиране са дървета като Бердих и Сода. Да не говорим, че Цонга беше победил Ноле на "бавния" клей... Истината е че трябва да се атакува с топспин и тогава не можеш просто да блокираш топката и да я върнеш... И затова, когато Ноле и Рафа вземат инициативата в разиграванията не можеш да се върнеш, защото те мачкат с топспин, докато срещу плосък удар винаги можеш да обърнеш от защита в нападение. А да се говори, че Надал и Ноле са защитни играчи за мен е крайно несериозно и погрешно. Особено пък за Ноле...

Редактирано от shevchenko на 21.01.13 22:26.



Тема Re: Трябва ли да се увеличи скоростта на настилките?нови [re: Henman]  
Автор shevchenkoМодератор (специален)
Публикувано21.01.13 22:28



И наистина последно: дори на супер бавният хард от миналата година в Австралия, Бердих 2 сета се справяше супер срещу Надал, кое му е виновно, че не може да задържи това ниво на игра до края на мача (бавната настилка или по-слабата физическа подготовка съчетана с липса на увереност, че може да спечели) ?

И според мен средно играещ Джокович ти е оценката, защото именно играта на Вава не позволи да видиш "силно играещият" Джокович и това е и самата оценка на Ноле в интервюто след мача... Просто малко не стигна, Вава не чоукна, но Ноле си е Ноле и последните 2 години и половина има много такива измъквания и съответно по-голям опит и увереност в такива мачове + че на Вава му се схванаха повече краката в края.

Редактирано от shevchenko на 21.01.13 22:32.



Тема Re: Трябва ли да се увеличи скоростта на настилките?нови [re: shevchenko]  
Автор Henman (сантиментален)
Публикувано21.01.13 23:16



Абе не става дума конкретно за Надал и Джокович, дадох ги за пример, защото те са актуални, става дума, че тенденцията с всяка изминала година е топ 100 все повече и повече да гъмжи от ботове с еднообразна игра тип "клатене", както казва Агаси. Колко играчи може да откриеш в схемата на това АО, които да имат стил, сходен с този на Вава? Отговорът е много малко и всичките от по-старото поколение, като Оливие Рошу например. И как да бъде иначе след като можеш да имаш перфекната техника, да умееш да варираш прави, кроскорт, обратен диагонал, да сменяш темпото и в един момент ти излиза на бавната настилка някой, който хваща всичко с шпагати ала Илияна Раева, и ходи провеждай разигравания 3-4 часа в жегата. На третия турнир ще си грохнал.

Бердих и Цонга наистина са непосредствено зад топ 4 и не влизат в това число, за което говоря, но не забравяй, че те са от малко по-старото поколение - и двамата ще чукнат 30 след година-две, и също са уникални таланти, въпреки че не всички го виждат и оценяват. Колкото до мача на Томаш с Надал на АО ще ти отговоря, че по-бавната настилка беше причина и физически, и психически чехът да отпадне след втория сет. Не може да очакваш от един нормален човек да има такава точност и издръжливост, че 4 часа да кове уинъри на линията срещу подобна нечовешка защита... Бердих и Цонганаторе са го правили, но само когато са в супер форма и вдъхновени на макс, което се случва рядко и нормално.

Джокович и Мъри не са дефанзивни тенисисти по принцип, но когато се сблъскат с шотмейкър във форма, много често изпадат точно в глуха защита. Не си гледал мача на Ноле с Вава, потърси хайлайтс и ще видиш, че беше така. Аз нямам нищо против техния процентен тенис, но искам след 10 години в челото да има и тенисисти като Вавринка, демек повече вариативност в стиловете, а това няма как да стане, ако на въпросните не им се дава шанс да печелят. Не виждам нищо лошо поне Уимбълдън примерно да се играе на трева, подобна на старата, и някои като Печнер или Маю да може да пробие до полуфинал, а защо не и финал? Ще бъде супер освежаващо, а пък на по-голямата част от останалите турнири нека си имаме Надал - Джокович.

Някой чупи рекорда,
някой пада зад борда.


Тема Re: Трябва ли да се увеличи скоростта на настилките?нови [re: Henman]  
Автор naja_haje ((не)познат)
Публикувано21.01.13 23:36



Тук за ГШ ли става въпрос? Защото, като цяло, не мисля, че са чаак толкова бавни настилките. А и в момента топ 10 е балансиран, дори като цяло преобладават атакуващи тенесисти. А иначе не е само до настиликите, много идва и от физичската (или, според някои, химическата ;) подготовка в наши дни. Това, което правят топ 4, даже топ 5, ако броим и Ферер, чисто физически граничи с невъзможното. Ако Вавринак беше победил оня ден съм 99% убеден, че щеше да сдаде багажа с/у Бердих, както Симон вчера. Обаче за Ноле днес такива съмнения почти няма, то стига само да се види миналта година какъв маратон изкара полуфинал/финал.

Ето Надал например спечели Олимпойска титла на някакъв доста бърз хард, така че не е само до настилките.

А от младите кои са 'клатачите'? Раонич не ми прилича на такъв, нито пък Григор. Бернакис още така и не съм го гледал, Томич... де да го знам, той малко клати топчето, вярно е. Кои са останалите?

A man only sees what he wants to see...


Тема Re: Трябва ли да се увеличи скоростта на настилките?нови [re: naja_haje]  
Автор Henman (сантиментален)
Публикувано21.01.13 23:44



Като цяло условията са по-бавни от преди, което е резултат и от по-тежките топки, а не само от самите настилки. Доста тенисисти са говорили за това, включително Хенман и Марио Анчич.

Томич и Беранкис, да, има и много други, които просто са по-слабо известни.

Някой чупи рекорда,
някой пада зад борда.

Редактирано от Henman на 21.01.13 23:47.



Тема Re: Трябва ли да се увеличи скоростта на настилките?нови [re: Henman]  
Автор shevchenkoМодератор (специален)
Публикувано22.01.13 00:01



Мачът си го изтеглих току що в ХД по ЕСПН (9 ГБ почти) и сега ще изгледам някои ключови моменти като тайбрека и спасените скрити мачболи :)

Ами специално си виж ранглистата кои са в топ 20 и кои от тях можеш да наречеш ботове, които само клатят топката. Аз освен Монако, Симон и Нишикори други не виждам ?

Хубаво стари били, ами новото поколение си е баш разнообразно. Раонич е от тези недооценените таланти дето аз им викам дървари, Григор е бейби Фед, Томич има неортодоксален стил на игра (доста различен), Беранкис е по техничен и разчита на т.нар. процентен тенис

Сега като почнат февруарските фютчърси в латинска америка на бавния клей си пусни да гледаш, че там алмагро ги бие именно с агресивна игра, налага яко топчето и от сервис, и от форхенд и бекхенд.

Аз те разбирам, че ти искаш да се дава предимство на ограничени играчи, които със сервис и евентуално форхенд да мачкат специални играчи като Надал и Ноле. Това за мен не е правилно, комплексността трябва да дава предимство... А спомняш ли си как Иснър би Джокович на сигурно най-бавният хард в целият тур на Индиън Уелс ? Джокович в супер форма, даваш 100% от себе си от себе си от 5:5 първия сет успя да пробие един единствен път... Представи си го сега ако и настилката беше по-бърза. Така че както не му е лесно на Бердих да търси линиите 2 сета, така не е лесно и това, което правят процентните играчи. И пак казвам, ако налагат топчето със същата сила, но и с повечко топспин ще е доста по-трудно за такива като Джокович да връщат топката...



Тема Re: Трябва ли да се увеличи скоростта на настилките?нови [re: shevchenko]  
Автор shevchenkoМодератор (специален)
Публикувано22.01.13 00:06



И още нещо Федерер на 30+ години победи супер Ноле в най-пиковият му период на РГ'11, стигна до мачболи на УСО'11 и го победи на Уимби'12. Ето, че когато са двама специални играчи с различни стилове предимството не е задължително да е за по-дефанзивния... Просто Джокович е по-специален и е нормално да измъква мачове с Вава и Цонга, победата е за по-специалният играч, а не за по-дефанзивният.



Тема Re: Трябва ли да се увеличи скоростта на настилките? [re: shevchenko]  
Автор naja_haje ((не)познат)
Публикувано22.01.13 00:26



Сега като почнат февруарските фютчърси в латинска америка на бавния клей си пусни да гледаш, че там алмагро ги бие именно с агресивна игра, налага яко топчето и от сервис, и от форхенд и бекхенд.

Хехе, няма как да не се намеси Чудовищинце, великан е той! И наистина има баси яките удари, защо не печели повече извън клея не знам.

A man only sees what he wants to see...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.