Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:26 28.04.24 
Култура и изкуство
   >> Театър, Опера, Балет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Малко коментари.....нови  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано31.03.10 14:50



Коментари

dimanova - 31.03.2010 г. 04:49:33

Дори Радевски да подаде оставка, вторият класирал се не може да бъде назначен. Такъв е законът. Това е конкурс за директор, а не търг. Законът трябва да се спазва от всички, като се почне от министъра, кмета и т.н.



Таня - 31.03.2010 г. 13:32:03

дано министър вежди рашидов не се поддаде на натиска от стара загора зад който стоят нечисти интереси. нито депутата недялков нито кмета светлин танчев разбират от опера. жалко че представляват пп герб. що за държава сме след като жури определя един, а кмет и политик искат друг, неизвестно защо...



зрител - 31.03.2010 г. 13:58:50

Известно е защо. За да продължи да кадрува в операта БСП, чрез ченгето Калайджиев и отбора около него - пияната му любовница Фратева и сие клакьори, скрити зад синдикални лидери.




меломан - 29.03.2010 г. 15:51:31

ФОРУМЪТ на организираната посредственост реши:

Росица Ранчева да стане директор на Старозагорската опера., а Тенко Калайджиев - главен художествен ръководител. За заместник директор по оперно пеене незабавно да бъде назначен Борко Борисов, синдикалист и хорист, а за заместник директор по оперно свирене - Ирина Фратева.

Подписи: Светлин Танчев, Цанко Яблански и Петър Жеков - професори по животновъдство.



Тодор - 29.03.2010 г. 17:37:28

Доживяхме животновъди да организират протестен митинг срещу новоизбран директор на операта. Какво обединява организаторите, трима професори по животновъдство и главният организатор- Тенко Калайджиев- ДС/Държавна сигурност/. Наздраве!



ТОДОР - 29.03.2010 г. 17:40:01

От кого да опазим Старозагорската опера? От професионалисти ли ? Или от законно избран директор?

krumova - 29.03.2010 г. 21:19:48

Не може хора от колектива да искат беззаконие. Синдикатите трябва да спазват закона. Хайде синдикалистът да отговори той квалифициран ли е за певец? Не беше ли неуспешен оркестрант?
И такъв човек ще оценява директора, който се е явил на конкурс


Viktor - 29.03.2010 г. 21:33:56

Хората, които подкрепят протеста, не осъзнават как са използвани от други, които стоят в сянка и имат свои сметки.
И как си представят да реагира министърът, след като има законно избран кандидат?
Бойко Борисов няма да се включи като арбитър, защото за него нещата са ясни: сегашният кмет иска да пребори министъра. Това е поредното безумие на кмета, на когото се клатят крарата

С обич - 30.03.2010 г. 00:29:58

Предлагам на "Форумът на организираната посредственост" да включи и Мамето в ръководния състав. А ако там няма място, може и операта да се кръсти на нейното име - Държавна опера Богдана Попова. Нали и операта и тя са връстнички?!.... Та да я уважите! 85 години не стигат! Увековечете я!



Plamen - 30.03.2010 г. 03:35:15

Все протестират, срещу всеки директор. И против Марулев протестираха навремето. Ако Сашо стане директор, трябва да уволни жена си, защото такъв е закона за конфликт на интереси.



Marina - 30.03.2010 г. 03:43:49

Колкото е по-кадърен директорът, толкова е по-яростен протестът. Красимир Къшев се мисли за голям диригент, Борко Борисов се почувства велик, а уволнените точат зъби, ама няма да ви се получат нещата. Сега Бойко Борисов да ги спасява! Той много добре знае кой стои зад протеста и няма да застане на страната на шепа интриганти!


orkestrant - 26.03.2010 г. 20:23:42

Трябва Петър Радевски да си подаде оставката, защото не е за тази работа.
Но не може един синдикат да избира директора си. Това го няма никъде по света.



меломан - 29.03.2010 г. 14:59:39

Протестиращите са парашутисти. част от тях са без висше образование и се страхуват за местата си. Те не знаят нито какво е конкурс, нито какво е работа. За тях най-важното е кафето сутрин ипо обед ракийката. Много са притеснени, че Радевски ще ги накара да репетират!!!!! Това е много лошо, много лошо!!!!



старозагорка - 29.03.2010 г. 15:03:02

Стига с тези фалшиви синдикални лидери. кой е Борко Борисов, един мъж със средно образование, хорист, който се смята за най-важния синдикален лидер. Той е един мързелан без възможности. Ако нямаше връзки в БСП едва ли шеше сега да е в операта, а извън нея е 00000000. Колко души членуват в синдиката- 30-40, в операта работят близо 200. Срамота!!!!!


DarikNews.bg



Тема и още малко други коментаринови [re: pravdata]  
Автор дpyraтa пpaвдa (непознат)
Публикувано31.03.10 16:02



Проф. Румен Нейков: Слаб сценарий........... 491/29.03.10

Проф. Румен Нейков, д-р на изкуствознанието, е преподавател в НМА “Проф. Панчо Владигеров“, член на Академичния съвет. Има 74 постановки на опери, оперети и мюзикъли, някои от които са гостували в Европа и Азия. Автор на 6 книги, 17 публикации у нас и в чужбина. Директор на Държавна опера-Стара Загора от 1994/1998 г.

Звънят ми по телефона. Поводът - конкурс за директор на старозагорската опера. 11 години от живота ми са преминали в този театър, част от тях и като ръководител. Научавайки кои са кандидатите, се ровя в интернет, разговарям по телефона и със старозагорци, ревностни почитатели на операта, чието мнение особено ценя.


Трябва да дам писмен „обет“ пред министерството за конфиндециалност, без да предполагам, че ще бъда въвлечен в предварителен сценарий, в един лош театър с твърде посредствена режисура. И затова не мога да мълча.
Още началото на конкурса ме смути. Документите на кандидатите, пазени сакрално до началото, бяха в 7 екземпляра, а комисията е от 12 души! Вероятно поради това председателят й чете биографиите, а началничката на отдел „Музика“ - концепциите. Тъй като времето напредва, първоначалното темпо е в анданте, по-късно преминава в алегро, накрая се прехвърлят самите папки с концепциите, като се четат от двама души едновременно. Забелязвам, че някои и това не правят, тъй като очевидно предварително са се запознали с написаното. А уж комисията се държи в пълна тайна. Коментарът оставям на вас... Интересен е принципът на съставяне - диригент, режисьор (моя милост), хореограф, музиковед, представители на 3-те профсъюза (на най-високо ниво), представител на Община Стара Загора, както и 4-ма служители на министерството. В пледоариите с кандидатите служителите от министерството, с изключение на двамата от отдел „Музика“, мълчат като риби...
Минавам към най-важното: резултатът от конкурса. Запознанството ми със спечелия Петър Радевски е задочно, по интернет. Бивш директор на драматичен театър, опитал да стане районен кмет на Пловдив, два пъти се опитвал да оглави театъра във Велико Търново - не сполучил. Решил да пробва и в Стара Загора. Добре, но идеите му за репертоар, за работа в операта оцених с абсолютна двойка. Всички други платформи, вкл. тази на Офелия Христова, подготвила се много добре, но класирана по-назад заради липса на управленски опит, бяха за мен по-добри. Вие, г-н министре, бихте ли назначил за директор някого, който споделя, че до края на този сезон “щял да опознава състава“. Казах на Радевски пред цялата комисия, че предлаганият от него репертоар ще прогони старозагорската публика, че е много зле съставен. Открива сезон 2010/2011 с „Продадена невеста“ (Кои са Ви четиримата тенори, за да се постави заглавието, Радевски?), а после след един абсолютно неоперен и неатрактивен репертоар, сезонът завършва с „Орлеанската дева“ на Чайковски (гледал съм я в Москва, салонът беше полупразен, това далеч не е най-силният Чайковски). Сезон 2011/2012 започва отново с руска опера - “Княз Игор“ (Къде Ви са 12-те солисти с преобладаващи първи партии на ниските мъжки гласове, Радевски?). Като прибавя рокоперата на Алексей Рибников „Юнона и Авос“, имам чувството, че съм в побратимения Куйбишев, а не в Стара Загора в новата/стара представителна сграда. Не бих се спирал в детайли и на другите абсолютно неатрактивни творби, подбрани на случаен принцип, вероятно от интернет или по това, че отдавна не са играни в Стара Загора, но не мога да не отбележа, че репертоарният Верди се появява едва в края на сезон 2012/2013 и то с „Ернани“. Това Пучини, Росини, високите образци на класическата опера и мюзикъл - просто липсват.
Анализирайки бегло този съставен нехайно и без необходимата мотивация репертоар, искам да бъда разбран правилно. Репертоарът - това е визитната картичка на всеки театър. Не лобирам само за любимите, класически творби, които да се „въртят“ до втръсване, но ако се прави нещо ново, то наистина трябва да има качества, да е съобразено с профила на театъра, да е интересно на публиката.
Не мога да не посоча и моя фаворит в конкурса, представил се с най-добрата концепция, съобразена с конкретната среда, заетост на творческите кадри – Александър Марулев. Подчертавам, моите 10 максимални точки дадох за неговата концепция не за това, че той е „наш, местен, старозагорец“ и т.н., а защото се представи с най-добра визия за бъдещето на старозагорската опера.
Г-н министре, надявам се, че ще прочетете горните редове. Подписът, който съм положил, е само като член на комисията, но не и като съгласие за резултата от конкурса. Предлагам оценъчните карти да добият публичност, от което ще се види, че избирането на Радевски е било предварително решено и то от Вашите служители. Те трябва да мотивират оценката си, както аз го правя.
Провеждането на конкурс по гореописания начин смятам за абсурден и обиден. Ако сме европейци наистина, нека да постъпим така, както го правят в Германия, Австрия или други страни. В световнопризнатата виенска Щатсопера, например, след 19 сезона през юни от сцената слиза прочутият и многозаслужил директор Йоан Холендер. От почти 2 г. е утвърден, вкл. от виенската Община, следващият - французинът Доменик Мейер, шеф на Парижкия театър „Шан'з Елизе“, един блестящ мениджър, с когото съм разговарял лично. Ако въведете (и законово) такава промяна, ще си спестите много главоболия - подобни „конкурси“ и оперно-оперетни „бунтове“ (София, Варна, Стара Загора..), с което едва ли искате да бъдете запомнен в новата културна история на България.



Тема Re: и още малко други коментаринови [re: дpyraтa пpaвдa]  
Автор дpyraтa пpaвдa (непознат)
Публикувано31.03.10 16:07



Изпитваха ме хора, непознаващи "Набуко" 491/29.03.10

"Не се притеснявам, че съм загубил конкурса от човека, който е класиран на 1-во място, а приветствам подкрепата за човека, който е класиран преди мен - моя добър приятел Александър Марулев", заяви в петък пред протестиращите в Стара Загора докторът по изкуствознание Андрей Андреев.
"Дошъл съм да изкажа подкрепата си от уважение към хората, с които съм работил 8 години. Третото място не ме обижда - приемам го с над 70 постановки зад гърба си, с 18 години директорски мандат и със 7 години правене на опера на най-трудното поприще – частното. Конкретният случай обаче потвърждава тенденцията от 7-8 години в културните институти с комисии, направени в последния момент, и по поръчка да се слагат хора, които нямат хал-хабер от това, което правят", категоричен бе Андреев.


„Преди 3 години в Стара Загора сложиха човек без никакъв управленски опит, а м.г. в Пловдив назначиха един много голям български певец за директор, който в момента се чуди какво прави там и си го признава. Сега всички наематели там са ликвидирани и институцията е пред фалит. Сега отново при вас се назначава човек, който е много далеч от оперното изкуство, не казвам, че Радевски е лишен от качества", подчерта останалият трети в класацията на журито.
Неговата теза е, че точно затова тези директори не обръщат внимание "какъв апокалиптичен сценарий се готви на музикалните институции, на филхармониите и на операта. Да ги превърнат в културни предприятия, т.е. да вкарат търговски елемент да станат ЕООД или ООД и тогава приватизацията им е готова!".
Според него, конкурси като този хвърляли много голяма сянка на съмнение и разколебавали хората в това, че МК е способно да извърши правилен избор, да направи комисия, съставена от авторитетни български музиканти.
"Комисията можеше да бъде съставена от големи наши диригенти, режисьори и хора, които в момента са доказани с работата си, че водят институциите си напред. Нито един директор на опера или оперен мениджър нямаше в нея, за сметка на това имаше за шеф - диригент, който има 5 заглавия в репертоара си и хора, отхвърлени от общественото мнение и станали съветници в министерството, като Борис Панкин. Нищо чудно, ако не назначат Радевски и той да стане съветник. Реално погледнато, до министъра няма сериозен музикант, който може да му даде съвет. Аз нямаше какво да си говоря с тях - председателят на комисията не знае главни герои от опери, какво да говорим за действащите лица в "Набуко" или във "Вълшебната флейта". Влизайки, видях единствено българския режисьор Румен Нейков – човек, доказал качествата си, и Жени Захариева от СМДТ, и трябваше да питам кои са останалите. Не може директор на единствената извънстолична опера с доказани традиции да бъде избиран от анонимни хора. 8 години работя с Държавна опера-Стара Загора и макар че съм пловдивчанин, знам какво става с нея, а комисията ми задава глупави въпроси!", коментира Андреев и на финала призова: "Не се поддавайте на внушения да спрете протеста и да пишете жалби - спрете ли, след 3 години ще бъдете още по-малко!".






Тема Re: и още малко други коментаринови [re: дpyraтa пpaвдa]  
Автор лoлитa (непознат )
Публикувано31.03.10 21:57



Интересно,доколкото знам Андреев е приятел на РАДЕВСКИ.!Не прави чест на бивш директор да говори по този начин за други колеги!Дали не е направена сделка-да подкрепи Марулев и да взема костюми и декори? В тези неща няма чисти намерения!





Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор zvetarkata (непознат)
Публикувано01.04.10 09:44



Ще добавя и аз един коментар.
В повечето европейски оркестри и оперни театри
административните шефове и диригентите се избират от
самите артисти.Логиката е,че оркестрантите са най компетентни
за качествата на един диригент и е желателно да имат
свой доверен човек за ролята на административен шеф.
Изобщо не е важно кой дава парите.Въпрос на политика на съответната държава към културата.У нас такава няма.Плодовете вече 20 години се берат.



Тема Re: и още малко други коментаринови [re: дpyraтa пpaвдa]  
Автор дpyraтa пpaвдa (новак)
Публикувано01.04.10 13:20



Четиридесет и две години Фестивалът за оперно и балетно изкуство и почти оседемдесетгодишната Старозагорска опера оцеляха без да се разпаднат. Дори в най-трагичната за тях и за града им година, загубили своя водач, с опожарена сграда, бездомни състави и осиротяла публика, те правеха "Борис Годунов", "Бохеми" и "Дон Жуан" на пълни зали, запазвайки облика си на театър от голямата европейска оперна традиция. Така е и до днес, дочаквайки дните на своята възстановена оперна сграда.
Старозагорската опера е театър, който умее добре да прави опера, в ред години и балет. За него леките жанрове на музикалната сцена са били редки гости, винаги приемани и правени, за да обогатят изразността му, да разнообразят афиша и публиката му, а и да внесат средства, с които са си позволявали и т. нар. некасови заглавия. В същото време в сърцевината на постиженията му беше българската класика, именно оперната класика, не просто писаното в по-ново време творчество.
В наскоро проведения конкурс за директор на Старозагорската опера бе избран човек, който до сега не е проявявал нито отношение, нито качества да ръководи театър от традицията на голямата европейска опера. Защо такъв човек и защо в този град? Да превръщаш Старозагорската опера в място за всякакви музикални развлечения е като да искаш да отгледаш лозе на Мальовица и моржове в залива на Варвара. Толкова ли сме си надвили на харча? И толкова ли ни е все тая за едно дело - истинско есперанто в равностойното ни общуване с другите европейци?..

Розалия Бикс





Тема Waw, Rozalieнови [re: дpyraтa пpaвдa]  
Автор gusen (непознат )
Публикувано01.04.10 13:31



Последен пристан за женица със затихващи функции. Ах, този джин, Розали!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано01.04.10 15:10



news.stara-zagora.org


Анонимен /2010-03-26 15:59:17/:Ранчева, Ранчева, стига си кадрувала в операта, нали уж бяхте сигурни, че всичко е уредено. Хак ви е сега. И на протежето ти, ченгето Калайджиев му се свършиха дните.

опероман /2010-03-27 00:41:38/:Желателно е г-н Радевски час по-скоро да се откаже от поста, за да се отдаде изцяло на творчеството си и също така да разполага с повече време за търсене на нова, ПОДХОДЯЩА работа. Мястото му не е в нашата опера!!!

Jivka /2010-03-27 23:33:23/:Министърът по закон е длъжен да назначи класиралия се на първо място. Никъде по света колективът не избира директора си. Освен това не всички от операта са за Марулев.

Мария /2010-03-29 17:51:25/:Операта има законно избран директор, предпочетен сред останалите кандидати след конкурс. Стига Държавна сигурност и Росица Ранчева са решавали съдбата на културните институти в нашия град. Нима искате Тенко Калайджиев да управлява още 10 години операта. Не ви ли стигат животновъдите, които управляват общината, драги съграждани. Проявете разум и вкус!!!

Ани /2010-03-29 17:56:08/:На протеста не бяха 150, а около 40 души. От тях в операта работят не повече от 20. Защо лъжете???
Аз съм музикант и смятам, че новият директор трябва да започне работа. Защо някои протестират от наше име, а ние които работим в операта, не ги подкрепяме. Има закони в тази държава и те трябва да се спазват. Крайно време е от културните институти да бъдат освободени кадрите на Държавна сигурност.

Лора /2010-03-29 18:00:30/:Дано министър Вежди Рашидов не се интересува от мнението на Светлин Танчев, който ще бъде начело на общината още една година. Много жалко ще бъде ако един кмет диктува на министър кой да стане директор на опера!!!!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано01.04.10 16:26



жанина - 01.04.2010 г. 15:25:27

за стойков са малка част от хора и сценичните работници ..... много ми е любопитно те защо не бяха на протеста ( или може би отговора е ясен ) т.е. не цялата опера е за марулев . ако при всеки път когато се провежда конкурс за директор и избрания на първо място не се харесва от колектива винаги ли ще има протести ????? хора които нямат хал хабер от музикално образование казват кой ще е директор ?!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано01.04.10 16:37



http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=504826

далида - 31.03.2010 г. 21:27:02

ХА!Тези артисти с плакатите! Да попитаме -кой от тях има дори и средно музикално образование- класическо. Не може тези хора да решават кой да е директор!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.