Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:42 22.09.24 
Култура и изкуство
   >> Театър, Опера, Балет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Малко коментари.....  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано31.03.10 14:50



Коментари

dimanova - 31.03.2010 г. 04:49:33

Дори Радевски да подаде оставка, вторият класирал се не може да бъде назначен. Такъв е законът. Това е конкурс за директор, а не търг. Законът трябва да се спазва от всички, като се почне от министъра, кмета и т.н.



Таня - 31.03.2010 г. 13:32:03

дано министър вежди рашидов не се поддаде на натиска от стара загора зад който стоят нечисти интереси. нито депутата недялков нито кмета светлин танчев разбират от опера. жалко че представляват пп герб. що за държава сме след като жури определя един, а кмет и политик искат друг, неизвестно защо...



зрител - 31.03.2010 г. 13:58:50

Известно е защо. За да продължи да кадрува в операта БСП, чрез ченгето Калайджиев и отбора около него - пияната му любовница Фратева и сие клакьори, скрити зад синдикални лидери.




меломан - 29.03.2010 г. 15:51:31

ФОРУМЪТ на организираната посредственост реши:

Росица Ранчева да стане директор на Старозагорската опера., а Тенко Калайджиев - главен художествен ръководител. За заместник директор по оперно пеене незабавно да бъде назначен Борко Борисов, синдикалист и хорист, а за заместник директор по оперно свирене - Ирина Фратева.

Подписи: Светлин Танчев, Цанко Яблански и Петър Жеков - професори по животновъдство.



Тодор - 29.03.2010 г. 17:37:28

Доживяхме животновъди да организират протестен митинг срещу новоизбран директор на операта. Какво обединява организаторите, трима професори по животновъдство и главният организатор- Тенко Калайджиев- ДС/Държавна сигурност/. Наздраве!



ТОДОР - 29.03.2010 г. 17:40:01

От кого да опазим Старозагорската опера? От професионалисти ли ? Или от законно избран директор?

krumova - 29.03.2010 г. 21:19:48

Не може хора от колектива да искат беззаконие. Синдикатите трябва да спазват закона. Хайде синдикалистът да отговори той квалифициран ли е за певец? Не беше ли неуспешен оркестрант?
И такъв човек ще оценява директора, който се е явил на конкурс


Viktor - 29.03.2010 г. 21:33:56

Хората, които подкрепят протеста, не осъзнават как са използвани от други, които стоят в сянка и имат свои сметки.
И как си представят да реагира министърът, след като има законно избран кандидат?
Бойко Борисов няма да се включи като арбитър, защото за него нещата са ясни: сегашният кмет иска да пребори министъра. Това е поредното безумие на кмета, на когото се клатят крарата

С обич - 30.03.2010 г. 00:29:58

Предлагам на "Форумът на организираната посредственост" да включи и Мамето в ръководния състав. А ако там няма място, може и операта да се кръсти на нейното име - Държавна опера Богдана Попова. Нали и операта и тя са връстнички?!.... Та да я уважите! 85 години не стигат! Увековечете я!



Plamen - 30.03.2010 г. 03:35:15

Все протестират, срещу всеки директор. И против Марулев протестираха навремето. Ако Сашо стане директор, трябва да уволни жена си, защото такъв е закона за конфликт на интереси.



Marina - 30.03.2010 г. 03:43:49

Колкото е по-кадърен директорът, толкова е по-яростен протестът. Красимир Къшев се мисли за голям диригент, Борко Борисов се почувства велик, а уволнените точат зъби, ама няма да ви се получат нещата. Сега Бойко Борисов да ги спасява! Той много добре знае кой стои зад протеста и няма да застане на страната на шепа интриганти!


orkestrant - 26.03.2010 г. 20:23:42

Трябва Петър Радевски да си подаде оставката, защото не е за тази работа.
Но не може един синдикат да избира директора си. Това го няма никъде по света.



меломан - 29.03.2010 г. 14:59:39

Протестиращите са парашутисти. част от тях са без висше образование и се страхуват за местата си. Те не знаят нито какво е конкурс, нито какво е работа. За тях най-важното е кафето сутрин ипо обед ракийката. Много са притеснени, че Радевски ще ги накара да репетират!!!!! Това е много лошо, много лошо!!!!



старозагорка - 29.03.2010 г. 15:03:02

Стига с тези фалшиви синдикални лидери. кой е Борко Борисов, един мъж със средно образование, хорист, който се смята за най-важния синдикален лидер. Той е един мързелан без възможности. Ако нямаше връзки в БСП едва ли шеше сега да е в операта, а извън нея е 00000000. Колко души членуват в синдиката- 30-40, в операта работят близо 200. Срамота!!!!!


DarikNews.bg



Тема и още малко други коментаринови [re: pravdata]  
Автор дpyraтa пpaвдa (непознат)
Публикувано31.03.10 16:02



Проф. Румен Нейков: Слаб сценарий........... 491/29.03.10

Проф. Румен Нейков, д-р на изкуствознанието, е преподавател в НМА “Проф. Панчо Владигеров“, член на Академичния съвет. Има 74 постановки на опери, оперети и мюзикъли, някои от които са гостували в Европа и Азия. Автор на 6 книги, 17 публикации у нас и в чужбина. Директор на Държавна опера-Стара Загора от 1994/1998 г.

Звънят ми по телефона. Поводът - конкурс за директор на старозагорската опера. 11 години от живота ми са преминали в този театър, част от тях и като ръководител. Научавайки кои са кандидатите, се ровя в интернет, разговарям по телефона и със старозагорци, ревностни почитатели на операта, чието мнение особено ценя.


Трябва да дам писмен „обет“ пред министерството за конфиндециалност, без да предполагам, че ще бъда въвлечен в предварителен сценарий, в един лош театър с твърде посредствена режисура. И затова не мога да мълча.
Още началото на конкурса ме смути. Документите на кандидатите, пазени сакрално до началото, бяха в 7 екземпляра, а комисията е от 12 души! Вероятно поради това председателят й чете биографиите, а началничката на отдел „Музика“ - концепциите. Тъй като времето напредва, първоначалното темпо е в анданте, по-късно преминава в алегро, накрая се прехвърлят самите папки с концепциите, като се четат от двама души едновременно. Забелязвам, че някои и това не правят, тъй като очевидно предварително са се запознали с написаното. А уж комисията се държи в пълна тайна. Коментарът оставям на вас... Интересен е принципът на съставяне - диригент, режисьор (моя милост), хореограф, музиковед, представители на 3-те профсъюза (на най-високо ниво), представител на Община Стара Загора, както и 4-ма служители на министерството. В пледоариите с кандидатите служителите от министерството, с изключение на двамата от отдел „Музика“, мълчат като риби...
Минавам към най-важното: резултатът от конкурса. Запознанството ми със спечелия Петър Радевски е задочно, по интернет. Бивш директор на драматичен театър, опитал да стане районен кмет на Пловдив, два пъти се опитвал да оглави театъра във Велико Търново - не сполучил. Решил да пробва и в Стара Загора. Добре, но идеите му за репертоар, за работа в операта оцених с абсолютна двойка. Всички други платформи, вкл. тази на Офелия Христова, подготвила се много добре, но класирана по-назад заради липса на управленски опит, бяха за мен по-добри. Вие, г-н министре, бихте ли назначил за директор някого, който споделя, че до края на този сезон “щял да опознава състава“. Казах на Радевски пред цялата комисия, че предлаганият от него репертоар ще прогони старозагорската публика, че е много зле съставен. Открива сезон 2010/2011 с „Продадена невеста“ (Кои са Ви четиримата тенори, за да се постави заглавието, Радевски?), а после след един абсолютно неоперен и неатрактивен репертоар, сезонът завършва с „Орлеанската дева“ на Чайковски (гледал съм я в Москва, салонът беше полупразен, това далеч не е най-силният Чайковски). Сезон 2011/2012 започва отново с руска опера - “Княз Игор“ (Къде Ви са 12-те солисти с преобладаващи първи партии на ниските мъжки гласове, Радевски?). Като прибавя рокоперата на Алексей Рибников „Юнона и Авос“, имам чувството, че съм в побратимения Куйбишев, а не в Стара Загора в новата/стара представителна сграда. Не бих се спирал в детайли и на другите абсолютно неатрактивни творби, подбрани на случаен принцип, вероятно от интернет или по това, че отдавна не са играни в Стара Загора, но не мога да не отбележа, че репертоарният Верди се появява едва в края на сезон 2012/2013 и то с „Ернани“. Това Пучини, Росини, високите образци на класическата опера и мюзикъл - просто липсват.
Анализирайки бегло този съставен нехайно и без необходимата мотивация репертоар, искам да бъда разбран правилно. Репертоарът - това е визитната картичка на всеки театър. Не лобирам само за любимите, класически творби, които да се „въртят“ до втръсване, но ако се прави нещо ново, то наистина трябва да има качества, да е съобразено с профила на театъра, да е интересно на публиката.
Не мога да не посоча и моя фаворит в конкурса, представил се с най-добрата концепция, съобразена с конкретната среда, заетост на творческите кадри – Александър Марулев. Подчертавам, моите 10 максимални точки дадох за неговата концепция не за това, че той е „наш, местен, старозагорец“ и т.н., а защото се представи с най-добра визия за бъдещето на старозагорската опера.
Г-н министре, надявам се, че ще прочетете горните редове. Подписът, който съм положил, е само като член на комисията, но не и като съгласие за резултата от конкурса. Предлагам оценъчните карти да добият публичност, от което ще се види, че избирането на Радевски е било предварително решено и то от Вашите служители. Те трябва да мотивират оценката си, както аз го правя.
Провеждането на конкурс по гореописания начин смятам за абсурден и обиден. Ако сме европейци наистина, нека да постъпим така, както го правят в Германия, Австрия или други страни. В световнопризнатата виенска Щатсопера, например, след 19 сезона през юни от сцената слиза прочутият и многозаслужил директор Йоан Холендер. От почти 2 г. е утвърден, вкл. от виенската Община, следващият - французинът Доменик Мейер, шеф на Парижкия театър „Шан'з Елизе“, един блестящ мениджър, с когото съм разговарял лично. Ако въведете (и законово) такава промяна, ще си спестите много главоболия - подобни „конкурси“ и оперно-оперетни „бунтове“ (София, Варна, Стара Загора..), с което едва ли искате да бъдете запомнен в новата културна история на България.



Тема Re: и още малко други коментаринови [re: дpyraтa пpaвдa]  
Автор дpyraтa пpaвдa (непознат)
Публикувано31.03.10 16:07



Изпитваха ме хора, непознаващи "Набуко" 491/29.03.10

"Не се притеснявам, че съм загубил конкурса от човека, който е класиран на 1-во място, а приветствам подкрепата за човека, който е класиран преди мен - моя добър приятел Александър Марулев", заяви в петък пред протестиращите в Стара Загора докторът по изкуствознание Андрей Андреев.
"Дошъл съм да изкажа подкрепата си от уважение към хората, с които съм работил 8 години. Третото място не ме обижда - приемам го с над 70 постановки зад гърба си, с 18 години директорски мандат и със 7 години правене на опера на най-трудното поприще – частното. Конкретният случай обаче потвърждава тенденцията от 7-8 години в културните институти с комисии, направени в последния момент, и по поръчка да се слагат хора, които нямат хал-хабер от това, което правят", категоричен бе Андреев.


„Преди 3 години в Стара Загора сложиха човек без никакъв управленски опит, а м.г. в Пловдив назначиха един много голям български певец за директор, който в момента се чуди какво прави там и си го признава. Сега всички наематели там са ликвидирани и институцията е пред фалит. Сега отново при вас се назначава човек, който е много далеч от оперното изкуство, не казвам, че Радевски е лишен от качества", подчерта останалият трети в класацията на журито.
Неговата теза е, че точно затова тези директори не обръщат внимание "какъв апокалиптичен сценарий се готви на музикалните институции, на филхармониите и на операта. Да ги превърнат в културни предприятия, т.е. да вкарат търговски елемент да станат ЕООД или ООД и тогава приватизацията им е готова!".
Според него, конкурси като този хвърляли много голяма сянка на съмнение и разколебавали хората в това, че МК е способно да извърши правилен избор, да направи комисия, съставена от авторитетни български музиканти.
"Комисията можеше да бъде съставена от големи наши диригенти, режисьори и хора, които в момента са доказани с работата си, че водят институциите си напред. Нито един директор на опера или оперен мениджър нямаше в нея, за сметка на това имаше за шеф - диригент, който има 5 заглавия в репертоара си и хора, отхвърлени от общественото мнение и станали съветници в министерството, като Борис Панкин. Нищо чудно, ако не назначат Радевски и той да стане съветник. Реално погледнато, до министъра няма сериозен музикант, който може да му даде съвет. Аз нямаше какво да си говоря с тях - председателят на комисията не знае главни герои от опери, какво да говорим за действащите лица в "Набуко" или във "Вълшебната флейта". Влизайки, видях единствено българския режисьор Румен Нейков – човек, доказал качествата си, и Жени Захариева от СМДТ, и трябваше да питам кои са останалите. Не може директор на единствената извънстолична опера с доказани традиции да бъде избиран от анонимни хора. 8 години работя с Държавна опера-Стара Загора и макар че съм пловдивчанин, знам какво става с нея, а комисията ми задава глупави въпроси!", коментира Андреев и на финала призова: "Не се поддавайте на внушения да спрете протеста и да пишете жалби - спрете ли, след 3 години ще бъдете още по-малко!".






Тема Re: и още малко други коментаринови [re: дpyraтa пpaвдa]  
Автор лoлитa (непознат )
Публикувано31.03.10 21:57



Интересно,доколкото знам Андреев е приятел на РАДЕВСКИ.!Не прави чест на бивш директор да говори по този начин за други колеги!Дали не е направена сделка-да подкрепи Марулев и да взема костюми и декори? В тези неща няма чисти намерения!





Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор zvetarkata (непознат)
Публикувано01.04.10 09:44



Ще добавя и аз един коментар.
В повечето европейски оркестри и оперни театри
административните шефове и диригентите се избират от
самите артисти.Логиката е,че оркестрантите са най компетентни
за качествата на един диригент и е желателно да имат
свой доверен човек за ролята на административен шеф.
Изобщо не е важно кой дава парите.Въпрос на политика на съответната държава към културата.У нас такава няма.Плодовете вече 20 години се берат.



Тема Re: и още малко други коментаринови [re: дpyraтa пpaвдa]  
Автор дpyraтa пpaвдa (новак)
Публикувано01.04.10 13:20



Четиридесет и две години Фестивалът за оперно и балетно изкуство и почти оседемдесетгодишната Старозагорска опера оцеляха без да се разпаднат. Дори в най-трагичната за тях и за града им година, загубили своя водач, с опожарена сграда, бездомни състави и осиротяла публика, те правеха "Борис Годунов", "Бохеми" и "Дон Жуан" на пълни зали, запазвайки облика си на театър от голямата европейска оперна традиция. Така е и до днес, дочаквайки дните на своята възстановена оперна сграда.
Старозагорската опера е театър, който умее добре да прави опера, в ред години и балет. За него леките жанрове на музикалната сцена са били редки гости, винаги приемани и правени, за да обогатят изразността му, да разнообразят афиша и публиката му, а и да внесат средства, с които са си позволявали и т. нар. некасови заглавия. В същото време в сърцевината на постиженията му беше българската класика, именно оперната класика, не просто писаното в по-ново време творчество.
В наскоро проведения конкурс за директор на Старозагорската опера бе избран човек, който до сега не е проявявал нито отношение, нито качества да ръководи театър от традицията на голямата европейска опера. Защо такъв човек и защо в този град? Да превръщаш Старозагорската опера в място за всякакви музикални развлечения е като да искаш да отгледаш лозе на Мальовица и моржове в залива на Варвара. Толкова ли сме си надвили на харча? И толкова ли ни е все тая за едно дело - истинско есперанто в равностойното ни общуване с другите европейци?..

Розалия Бикс





Тема Waw, Rozalieнови [re: дpyraтa пpaвдa]  
Автор gusen (непознат )
Публикувано01.04.10 13:31



Последен пристан за женица със затихващи функции. Ах, този джин, Розали!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано01.04.10 15:10



news.stara-zagora.org


Анонимен /2010-03-26 15:59:17/:Ранчева, Ранчева, стига си кадрувала в операта, нали уж бяхте сигурни, че всичко е уредено. Хак ви е сега. И на протежето ти, ченгето Калайджиев му се свършиха дните.

опероман /2010-03-27 00:41:38/:Желателно е г-н Радевски час по-скоро да се откаже от поста, за да се отдаде изцяло на творчеството си и също така да разполага с повече време за търсене на нова, ПОДХОДЯЩА работа. Мястото му не е в нашата опера!!!

Jivka /2010-03-27 23:33:23/:Министърът по закон е длъжен да назначи класиралия се на първо място. Никъде по света колективът не избира директора си. Освен това не всички от операта са за Марулев.

Мария /2010-03-29 17:51:25/:Операта има законно избран директор, предпочетен сред останалите кандидати след конкурс. Стига Държавна сигурност и Росица Ранчева са решавали съдбата на културните институти в нашия град. Нима искате Тенко Калайджиев да управлява още 10 години операта. Не ви ли стигат животновъдите, които управляват общината, драги съграждани. Проявете разум и вкус!!!

Ани /2010-03-29 17:56:08/:На протеста не бяха 150, а около 40 души. От тях в операта работят не повече от 20. Защо лъжете???
Аз съм музикант и смятам, че новият директор трябва да започне работа. Защо някои протестират от наше име, а ние които работим в операта, не ги подкрепяме. Има закони в тази държава и те трябва да се спазват. Крайно време е от културните институти да бъдат освободени кадрите на Държавна сигурност.

Лора /2010-03-29 18:00:30/:Дано министър Вежди Рашидов не се интересува от мнението на Светлин Танчев, който ще бъде начело на общината още една година. Много жалко ще бъде ако един кмет диктува на министър кой да стане директор на опера!!!!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано01.04.10 16:26



жанина - 01.04.2010 г. 15:25:27

за стойков са малка част от хора и сценичните работници ..... много ми е любопитно те защо не бяха на протеста ( или може би отговора е ясен ) т.е. не цялата опера е за марулев . ако при всеки път когато се провежда конкурс за директор и избрания на първо място не се харесва от колектива винаги ли ще има протести ????? хора които нямат хал хабер от музикално образование казват кой ще е директор ?!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано01.04.10 16:37



http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=504826

далида - 31.03.2010 г. 21:27:02

ХА!Тези артисти с плакатите! Да попитаме -кой от тях има дори и средно музикално образование- класическо. Не може тези хора да решават кой да е директор!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано01.04.10 16:48



оперен фен - 26.03.2010 г. 15:48:47

Каквито журналистите, такива и протестиращите. На тях все не им харесват директорите. Ами хора, изводът е ясен, вие не сте за харесване.


Krumova - 26.03.2010 г. 20:37:12

Протестиращите са около 30 души от операта.


feio - 27.03.2010 г. 13:49:32

Простотиите нямат край! Сега от Музикалния плачат за Панкин!!! Новия И.Д. го командвал чрез секретарката индиректно пак стария Донев!И нещата пак по старому!Така ще стане и със нас-колкото по мърдаш,по ти влиза!Подписки да не е Стойков,сега пък и този не бил хубав,ами има ли някой,който да е хубав???
krumova - 28.03.2010 г. 23:01:14

Министърът ще спази закона.
А Сашо Марулев дали осъзнава как го употребяват? После и него ще оплюват.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор дpyraтa пpaвдa (новак)
Публикувано01.04.10 23:06



Ето и cъстава на комисията за избор на директор на държавна опера Стара Загора:

Доц.Атанас Варадинов-преп.в ДМА оперно пеене с диригент
Проф.Румен Нейков-режисьор,преп.вДМА
Проф.Боянка Арнаудова-музиковед,преп.ДМА
Доц.?Маргарита Градечлиева-хореограф
Проф.Жени Захариева-СМТД
Елиана михайлова МК -дирекция "Изкуства и твоческо поколение"
Денислава Юрукова мк финанси
Митко Тодоров директор на театъра на армията и предс. На БАРОК(българска асоциация на работодателите в областта на културата)
Деляна Иванова мк юрист
Борис Панкин-театрален режисьор и мюзикъл, съветник на Министъра на културата
Боян Даскалов община Ст.Загора,изпълняващ длъжността зам.кмет по "Хуманитарни дейности
Ангел Апостолов- в качеството си на представител на КТ "Подкрепа"

Пребройте колко са музикантите и вижте има ли поне един представител на оперна институция/директор или гл.диригент или изпълнителен директор/,директор на филхармония,известен оперен певец.С изключение на
проф.Р. Нейков,с кого да разговаряме за организационни и художествени проблеми на Старозагорската опера?. Знам,че конкурсите отдавна се подреждат, но този надхвърли всички представи!То бива гьонсуратщина,ама чак толкова!!Може ли зам.министър два месеца преди конкурса да изрича името на своя фаворит!?Нямам нищо лично към другите кандидати,но тенденцията на пълна безотговорност и некомпетентност на българската културна администрация ще досъсипят останките на професоиналната ни оперна култура.Щели да правят музикалните институции "културни предприятия" Ами да взема ви спретна от Министерството едно предприятие с търговска цел?Колко директори реагираха на тези уж работни предложения?Ами "блестящата" идея за Тракийска опера??!!Не..нямам думи,останаха само попържни.

Андрей Андреев





Тема Re: Малко коментари.....нови [re: дpyraтa пpaвдa]  
Автор poco a poco (непознат )
Публикувано02.04.10 00:03



Този конкурс прехвърлил всички представи. А за филхармонията в София май не знаеш?

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=cmusic&Number=1950681982&page=0&view=collapsed&sb=5&vc=1

А да помниш как ехидно се подсмихваше ти на критиките на Венци Николов по повод състоянието на филхармонията на конкурса през 2006-та? Къде ти беше професионализма тогава, Андрей?



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: poco a poco]  
Автор Stefania Sandrelli (новак)
Публикувано02.04.10 01:14



Ама вие това нали го знаете:http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=prestapnost&Number=1945476910 Направете си труда,много работи ще ви се изяснятл



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано02.04.10 13:19



далида - 01.04.2010 г. 16:33:46

Не само малка част от хора и сценичните работници са зад Стойков. Има доста повече подържници! Това ,че не афишират това с крясъци и скандали е друга тема!


жанина - 01.04.2010 г. 16:55:36

Да.какво ли ще стане с тези които той е назначил ..... ( или тези които по времето на попредния директор едва не са изхвърчали от операта .... с извинение и без )



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: дpyraтa пpaвдa]  
Автор viola da gamba (непознат)
Публикувано02.04.10 20:28



Ами когато беше Елка Константинова, (твоята маминка) с кого разговаряхте и на какъв език, на австрийски или за порно говорехте? А в Пловдив в оркестъра на какъв език говорехте със заместник-директорката, на езика на мъните ли? Или стояхте в 5 позиция?



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано03.04.10 19:00



далида - 02.04.2010 г. 23:11:48

ХАХАХАХАХ................. Сделки.. тайни срещи ,явки, типично в стила на Къшев! Измислете някакъв друг по талантлив сценарий,че този е много скучен !Срещи в сладкарница?Много агенти !!!!!!!!!!!!!!!Къшев има много ангажименти в чужбина като 2 тенор! Най-много!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор zordieza (непознат )
Публикувано03.04.10 22:33



Тази правда ако знае колко е крива???

Редактирано от zordieza на 03.04.10 22:34.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: zordieza]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано04.04.10 20:06



Е,колко?



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор viola da gamba (непознат)
Публикувано05.04.10 16:24



Николко!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано06.04.10 12:33



йоан - 06.04.2010 г. 11:08:09

Цялата тази истерия, представена като колективен протест, е ужасно манипулативна и хората, които сътвориха скандала и го дирижират зад кадър, знаят много добре това. Не познавам Радевски и не мога да кажа дали е подходящ за директор. Но познавам Т. Калайджиев и А. Марулев, който някога го назначи за свой заместник. Ще бъде жалко операта да бъде съсипана от вътрешни крамоли, които не са в полза нито на колектива, нито на меломаните в града.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано06.04.10 19:21



„Срещу кандидатурата на г-н Радевски има събрани 3000 подписа към момента. Той няма да бъде допуснат в сградата на Операта. Това е решението на колектива", заяви пред Дарик председателят на синдиката на Съюза на българските музикални и танцови дейци в Държавна опера Стара Загора Борис Борисов.




един от колектива - 06.04.2010 г. 16:45:24



На кой колектив е това решение?! И аз съм част от колектива, но не съм вземал такова решение. Това са глупости на болни мозъци. И най-важното е незаконно.

DarikNews.bg

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от pravdata на 06.04.10 19:22.</EM></FONT></P>

Редактирано от pravdata на 06.04.10 19:23.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано06.04.10 19:58







Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано06.04.10 21:11



Християнски милиции - 06.04.2010 г. 21:04:54

Като слушам записа имам чувството,че действието се развива в Ливан........ "Да удържим сградата"!?Има закони и те важат за всички!Полицията в Бейрут,т.е. в Стара Загора да се самосезира!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор дpyraтa пpaвдa (новак)
Публикувано07.04.10 10:24



Министър Вежди Рашидов - непреклонен


Трима представители на Гражданския комитет за защита на Държавна опера - Стара Загора, се срещнаха вчера в Министерството на културата с министъра Вежди Рашидов. Синдикалистът Борис Борисов, солистът Александър Марулев и почетният гражданин на Стара Загора Крум Георгиев изложиха пред министъра и неговия екип мотивите за протестите на трупата и гражданството. Това е предопределеният резултат от проведения конкурс за директор на оперния театър, класираният на първо място кандидат, който по мнението на всички е "спуснат парашутист", за да изпълняват нечии задания. Не на последно място "първенецът" не познава възможностите на трупата, интересите на публиката и просто няма добра репутация сред хората на изкуството.
Много категорично министърът заяви, че няма да допусне "площадно кадруване" и ще спазва правилата на тази държава. Т.е. той ще изпълни решението на комисията и ще назначи за директор на Старозагорската опера "нежелания" Радевски. Освен спазването на закона, г-н Рашидов извади "железни аргументи", че работата в Старозагорската опера не върви. За изминалата 2009 г. министерството е отпуснало 2 милиона лева за заплати и осигуровки на артистите, срещу които приходите са едва 3.6%. С този наистина сериозен мотив той е оборил и застъпничеството на премиера Бойко Борисов за разрешаване на проблема. Повишавайки адреналина, гениалният скулптор не пропусна няколко пъти да подчертае, че ако една опера не може да се самоиздържа, той ще я закрие!
Оказа се обаче, че министърът е подведен от служителите си и подадената му информация не е точна. Осигурената държавна субсидия е не 2 милиона, а 1 167 000 лева, като Община Стара Загора дава за издръжка от собствения си бюджет 980 000 лв., почти толкова, колкото и министерството.
При това "злепоставяне" министърът смекчи тона и каза, че разговорите би следвало да се водят преди провеждане на конкурса. Той остана изненадан от новото разкритие, че в продължение на година и половина ведомството му е бомбардирано с писма, които доказват лошото управление (или неуправление) на досегашния директор Веселин Стойков. На въпроса му получавани ли са писма, зам.-министър Димитър Дерелиев отговори уклончиво, че са получавани, но разпределяни по предназначение, т.е. или хвърляни в коша, или събирани в папка за всеки случай. Дерелиев не пропусна възможността да съобщи, че е получавал и "хвалебствия за Веско".
Съобщеният трети аргумент на старозагорци разби мита за законно проведен конкурс. Месец и половина преди провеждането му г-н Дерелиев е заявил пред народните представители Недялко Недялков и Живко Тодоров, че кандидатът на министерството е Петър Радевски. Той е направил и пазарлък с другия народен представител Емил Караниколов да назначат за директор искания от старозагорци и Операта доказал се директор и мениджър Александър Марулев, а Радевски да му стане заместник.
Борис Борисов връчи на министъра подписка с имената на над 2000 старозагорци, които не желаят Петър Радевски да управлява Старозагорската опера и застават твърдо зад кандидатурата на Марулев.
Въпреки тези безспорни факти, които уличават високопоставените служители най-малко в нелоялност, въпреки насъстоятелността на старозагорското гражданство, министър Рашидов остана непреклонен. Той каза, че единствен шанс да се изпълни този вариант е, ако Радевски сам оттегли кандидатурата си.
Със същата мисия следобед министърът беше посетен от областния управител Йордан Николов и кмета на общината проф. Светлин Танчев. По неофициални данни не се е стигнало до никакви положителни резултати.
По решение на Гражданския комитет от тази сутрин денонощно започва обсада на сградата на Операта с твърдото намерение Петър Радевски да не бъде допуснат в нея по никакъв повод. Досега записалите се доброволци за постови са над 60 души.
На 8 април от 13 часа пред служебния вход на Операта е поредният протестен митинг. На него ще се иска оставката на Димитър Дерелиев и на Борис Панкин. На 9 април 2010 г. (петък) от 16 часа пред Министерския съвет започва протестен митинг. На него отново ще се изразят мотивите за справедливото недоволство на артистите и подкрепящите ги колеги от музикалните институции на столицата и страната; ще се поискат оставките на Дерелиев и Панкин; ще се връчи подписката на старозагорци на премиера Бойко Борисов.
Тръгването на автобусите от служебния вход на Операта е от 13 часа на 9 април.

Росица РАНЧЕВА, в-к "Старозагорски новини" 6 април 2010 г.





Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано07.04.10 13:44



Минаващ през Стара Загора - 06.04.2010 г. 23:33:15

Доколкото виждам надписа на сградата е Държавна Опера,а не Общинска,Градска или Частна,така че "метежниците" не могат да поставят условия на МК кой трябва да бъде директор!!!


бесен театрал - 07.04.2010 г. 08:11:05

Какво имате против театралите, че непрекъснато ги слагате в по-ниска категория?! Защо делите музиканти, хористи, театрали и особено вие протестиращите, които сте на сцена! Операта също е театър! Ооо, пардон, забравих, че сте самодейци, а и скоро както сте тръгнали няма да работите в оперен Театър, а в ЦИРК ОПЕРА! Но и там няма да просъществувате, защото и клоунадата е изкуство, а тази която вие играете си остава самодейна!
И последно, ваше величества, кажете на въпросните изказващи се да не казват "Оперен човек", защото в ушите на нас простосмъртните театрали звучи като "Пещерен човек".....


меломан - 07.04.2010 г. 12:57:05

Кой ще протестира? Може би професорите животновъди- проф. Цанко Яблански и проф. Петър Жеков, близо 20 служители, уплашени че трябва да ходят редовно на работа и ... кой друг? Ако община Стара Загора се управлява неуспешно от животновъд, трябва ли това да се случва и в Операта на Стара Загора?
3000 подписа е едно безумие на хориста Борко Борисов, който се чуди каква глупост още да измисли. РАДЕВСКИ спечели конкурс, нещо което е отдавна нечувано и невиждано в Стара Загора. Три културни института са без директори благодарение на животновъдната политика на кмета Танчев, който непрестанно се оплаква че ПП ГЕРБ няма кадри, а самият той не обявява конкурси........


гражданка на Стара Загора - 07.04.2010 г. 13:00:52

Моля не разбрах кмета Танчев ще участвува ли в протестите срещу законно избрания директор на Операта в Стара Загора, които организира. Може би ще свири на акордеон или йоника за да подкрепи протестиращите. Колко романтично, може би и фотографката му ще го снима....
Ойларипи!!!!!!!


Жена - 07.04.2010 г. 13:07:45

Какво научавам днес на пазара, Светлин Танчев ще назначава за директор на сградата на Операта Тенко Калайджиев. Човекът навършил години за пенсия ,но нали е възпитаник на АОНСУ и като такъв изкара над 10 години като заместник-директор на Операта, търсят му топло място. Това е да си Човек на БКП, пардон БСП. Това е топло място за хора с връзки. Абе мъжът ми твърди, че кметът Танчев бил избран като кмет от ПП ГЕРБ...не знам, само чух...



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано07.04.10 17:25



Новоизбраният директор на старозагорската опера Петър Радевски получи подкрепа на местно ниво. Общинският съветник от ГЕРБ адв. Антоанета Масленска одобрвява избора за директор на културната институция.

Пред Дарик адв. Масленска сподели, че е "дълбоко потресена" от развоя на събитията.

"Законът е над всичко! След като е имало конкурс и е назначена компетентна комисия, е незаконно и неморално да се настоява класираният на първо място "доброволно" да се откаже. След като разбрах за случилото се, се обадих на министъра на културата Вежди Рашидов и зам. министъра Димитър Дерелиев. Културният министър потвърди, че комисията е компетентна и че изборът е законов. Рашидов е запознал с проблема в Стара Загора и министър-председателя Бойко Борисов", обясни адв. Масленска.

По думите й подобни протести и искането старозагорец да застане начело на старозагорската опера издават "дълбокия" провинциализъм на мисленето.

"Целта на закона не е да угоди на определени лица. Защо трябва да се оттегли избраният на първо място и да бъде назначен друг кандидат, подкрепен неизвестно от кого", допълни адв. Масленска.

За Дарик Петър Радевски информира, че ще се срещне с кмета проф. Светлин Танчев утре в 10:00 ч.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=509298



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано07.04.10 17:34



гражданин на Стара Загора - 07.04.2010 г. 15:40:24

Част от подписите са на бабите от нашия вход, които нямат хабер от опера. Другите са от месарницата - записваха се за агнешко. Следващите от бензиностанцията, там се записваха за карти с намаление от Лукойл. Да живее простотията!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор qwertfgv (непознат )
Публикувано07.04.10 23:12



Айде Калайджиев и Марулев да се разберат най-после кой да плати на Веждито пачките че охтикясахме от чакане!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано08.04.10 14:32



Алооо - 08.04.2010 г. 01:02:19

Протестиращите, хайде по-кротко относно жената! Все пак тя се изказва от позициите на юрист и на закона. А какво да кажем за вашите "адвокати" - шефа на газовите уредби, фолклориста, агронома, филоложката, философа или животновъдите. Може би повече разбират от опера? Между другото, те въобще влизали са в операта? О, да филоложката общественичка даже ви хвалеше и професора агроном също! Успех с операта, а ако неуспеете може да си спретнете едно селско стопанство, имате специалисти от всичко и добър терен в Ягода. А от сградата на операта какво хубаво Молче ще стане, нали г-н Кмете? Тенко, ти какво мислиш?


режисьор - 08.04.2010 г. 10:36:55

излишни са притесненията, освен ако не се касае за бездарници. радевски е в нивата на високия професионализъм и талантливите могат само да са благодарни на този подарък от съдбата за ст.загорската опера.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано08.04.10 14:50



"До края на седмицата очаквам министър Рашидов да подпише заповедта на новия директор на старозагорската опера, в момента вървят административните процедури, той просто изпълнява закона", съобщи вчера за "Новината" Красимира Филипова, директор на Дирекция „Театър, вариететно и цирково изкуство“ при Министерството на културата. Същия отговор даде и спечелилият първото място в конкурса за шеф на оперната трупа Петър Радевски. В отговор на въпроса как ще процедира, ако входът на културния институт в града на липите бъде барикадиран, както заплашиха от Инициативния комитет за граждански протести, той заяви:


"Ще потърся разговор и с кмета, и с областния управител на Стара Загора. Уверявам ви, всичко в моите действия ще бъде публично и тези, които желаят да работят в старозагорската опера, ще останат и ще работят, а тези, които не желаят и искат да ползват медиите за прокарване на собствените си цели - ще си отидат!". Красимира Филипова бе категорична, че при срещата си вчера с представители на Инициативния комитет министър Рашидов е заявил, че законът изисква да подпише заповедта на първия в конкурса.



Тема КОРУПЦИЯ!нови [re: pravdata]  
Автор qwertfgv (непознат )
Публикувано08.04.10 15:16



Господа Калайджиев и Стойков, пращайте академика Рашидов в Москва и доплатете останалите 50 % от парсата за директорството си , че съвсем мухлясахме и Операта пак стана за ремонт ....

Редактирано от qwertfgv на 08.04.10 16:08.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано08.04.10 15:26



Наряд от музиканти и хористи ще варди от днес входа на Старозагорската опера, за да не влезе новият й директор Петър Радевски. Част от състава въстана срещу избрания им с конкурс началник, по сценария на столичната Оперета, където не бе допуснат режисьора Борис Панкин. Недоволните от избора на културното министерство обаче не са мнозинство, твърдят старозагорци!!!!!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано08.04.10 15:38



От: Ана Петрова 06:41 Сряда 07 април 2010

Действително е така, но в годините се размиха ценностите. Всички талантливи изпълнители си намериха местата в чуждестранните музикални институции, а у нас останаха тези, които работеха със статуквото и се нагаждаха според обстоятелствата, тъй като не можеха да се реализират в чужбина. Така навсякъде в музикалните театри останаха такива изпълнители, които сега при новите условия ще се борят за хляба си със зъби и нокти, защото никъде другаде не могат да отидат.Това се белезите на протестите и в Стара Загора, и в София. Много скоро трябва да се реформират и културните институции, защото не може някои театри да издържат на гърба си останалите, които създават недобър творчески продукт, което показват показателите на сайта на министерството. Мястото на Старозагорската опера е на последните места по посещаемост и творческа реализация. Не разбирам защо протестират тези хора?! Явно не им се работи и се страхуват от промяната. Все пак тя е неизбежна, ако искат да съществуват. Така е по цял свят.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано08.04.10 15:42



Карина Димитрова - News4000.bg



Пловдивският композитор и интелектуалец Петър Радевски е един от кандидатите за директор на Старозагорска опера, които се борят за поста, въпреки протестите на хората там. Министърът на културата Вежди Рашидов е категоричен, че номерът на старозагорци няма да мине, макар че бунтът там копира едно към едно сценария на колегите от Младежкия театър. Конкурсът бе миналата седмица, но трупата не иска да допусне новото. От 7-те кандидати, комисията, допусна двама. Радевски е един от тях.

Смяната на директора в Стара Загора е наложително, защото ведомството на Вежди Рашидов осигурява 2 милиона лева бюджет годишно, но собствените приходи на Старозагорската опера са само 3,48 на сто от тази сума, което е крайно недостатъчно.
Петър Радевски има управленски опит, дълги години беше директор на Драматичния театър в Пловдив. След това направи няколко специализации в чужбина.



Мария - 13:14, 31 мар

В стара загора протестират 20 оперни артисти и хористи. Подкрепя ги асоциацията на животновъдите.това е горчивата истина. дано вежди рашидов назначи радевски и да не се съобрази с организираната посредственост в града на липите.

Редактирано от pravdata на 08.04.10 15:43.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор Machu Picchu (потъващ)
Публикувано08.04.10 18:22



Господи, музикантите се побъркаха!!!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано09.04.10 14:30



Не-почитател - 09.04.2010 г. 09:37:19

г-н Къшев, изказвате се като пастор в сектантска църква. Бъдете творец какъвто винаги бихте искали да бъдете. Разбирам, че това е звезден миг за вас и сте "героят на народа", но бихте ли споделили конкретно как си представяте развитието на институцията, за която милеете, в творчески аспект разбира се? Ако вие сте главен диригент в управлението на Марулев, какви биха били вашите приоритети? Надявам се, че няма да се ограничите с думите "старозагорски" и "оперни" и ще ни дадете повече информация, все пак имате богат творчески опит и постижения като диригент, хорист, оператор на субтитри и др. и разбира се висок професионален респект от колегите във вашата опера, както заявява и вашата майка в постингите си! Моля,отговорете на обществеността , какъв е вашият принос за развитието на операта до сега и за вбъдеще! С уважение ваш творчески Не-почитател


Владимир Петров - 08.04.2010 г. 23:26:21

Тези протестиращи в операта са абсолютни мързеливци,които ги мързи да работят и да учат нови оперни постановки и затова искат Марулев,който е част от тях. Аз съм любител на оперното изкуство и мога да кажа,че последния директор г-н Стойков направи много за нашата опера, но тези същите пак бяха недоволни,защото за първи път той ги накара да работят. Повечето от тях е вярно,че работят за малки заплати,но почти всички имат по втора работа, защото разполагат със страшно свободно време. Сега в момента се страхуват, защото знаят,че новия директор няма да допусне да им минават номерата и трябва пак да учат нови неща.Докато директор беше Марулев се въртяха все едни и същи представления, които те знаят на изуст и не е нужно да се подготвят.
Нашата опера не заслужава тези мързели, като са недоволни да напуснат. Не съм превърженик на това да работят само хора от Стара Загора, защото нашата опера е национално богатство и ние публиката заслужаваме да видим нови лица и нови достижения.



Roni - 09.04.2010 г. 12:39:10

Всеки нещо иска в тази държава и все от нещо е недоволен Най-добре е всеки да си върши работатат и нещато може и да потръгнат



Кремена - 09.04.2010 г. 13:25:40

Истината е друга. Ще протестират артисти, граждани и животновъди, организирани от кмета на Стара Загора Светлин Танчев. Той иска на всяка цена да се съхрани номенклатурата отпреди 1989 година. Единият автобус е заплатен от проф. Петър Жеков, животновъд, който се прави на композитор......



ралица - 09.04.2010 г. 13:27:59

Дарик пак подвежда с информацията. Няма да протестират само артисти, сред отпътувалите до София има представители на старата номенклатура, които мечтая да се върне времето отпреди 1989. Дано министър Рашидов установи истината.



Мария - 09.04.2010 г. 13:29:26

Протестиращите днес няма ли да работят или в тази опера работят кой когато си иска ? Днес е петък, работен ден......??????



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано09.04.10 16:11



Позиция на Министерството на културата за протестите на артисти от старозагорската опера
09 Април 2010 | 14:13 | PR Kernel | Новини

По повод въпросите на журналисти за обявените от малка част от колектива на Старозагорската опера протести, Пресцентърът на Министерството на културата заявява:

Министърът на културата Вежди Рашидов е длъжен да спази закона и ще го спази. Министър Рашидов няма правомощия да отмени резултатите от проведения конкурс за длъжността директор на операта в Стара Загора. Конкурсът бе спечелен от Петър Радевски, който получи най-много точки при оценката на 12-членната конкурсна комисия.

Хората, които протестират в Старозагорската опера, са малка част от 188 - членния колектив на този културен институт.

След изтичането на срока за обжалване на резултатите от конкурса министър Вежди Рашидов ще подпише заповед за назначаването на Петър Радевски за директор на Старозагорската опера.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано09.04.10 19:00



Протестиращите оперни артисти от Стара Загора внесоха становище в Министерски съвет
09 април 2010 | 17:52 | Агенция "Фокус"
Начало / Култура
София. Артистите от старозагорската опера, които протестират в центъра на София внесоха в Министерски съвет становището си във връзка с решението на Министерството на културата за нов директор на операта, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Диригентът в операта Красимир Къшов заяви, че протестът не е синдикален, а професионален, граждански. Две трети от протестиращите били артисти от операта, а останалите са представители на сходни културни организации, които ги подкрепят. По думите на Къшов зад позицията на артистите стоят кмета на Стара Загора проф. Светлин Танчев, депутати от всички политически партии, лекарския съюз в Стара Загора, както и много други неправителствени организации. Транспортът на протестиращите от Стара Загора до София бил осигурен от частни спонсори. Има много други частни лица, които се занимават с бизнес и които са готови да помогнат финансово на артистите от старозагорската опера да защитят позицията си, каза Къшов.
Част от протестиращите вече напуснаха пространството пред Министерски съвет и тръгнаха да се разхождат в центъра на столицата.В края на протеста Къшов заяви, че каквото и да става артистите от операта няма да пуснат новоизбрания директор Петър Радевски в сградата на институцията.
Весела БАРЪМОВА



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор Machu Picchu (потъващ)
Публикувано09.04.10 19:40



Брех, Къшев е на гребена на вълната! Той не се ли занимавашпе с нототеката на операта и не ходеше ли на турнета като хорист? както и един друг директор като виолист от Враца, гдето гарга не каца!!!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано09.04.10 23:33



tan4o.tanev - 09.04.2010 г. 20:13:51

stiga s tez nomera ot selski ve4erinki. 6tom pi6e "dargawna opera" nqma kakvo da se komentira. pravilata gi opredelq sobstvenikat,t.e. gargavata.ministara nazna4ava direktora i opredelq vsi4ko. na koito ne mu otapva da si tarsi drug rabotodatel



Мен - 09.04.2010 г. 20:34:52

Има ли оперен театър, който да приеме новия си директор? Винаги са недоволни и протестират. Щом има спечелен конкурс - това е....Просто стават смешни.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано09.04.10 23:38



Sintia Peterson
Очевидно изобщо не е вярно, че целият Музикален театър е в подкрепа на протеста. Да не говорим, че зад гърба ви Марулев вече се е споразумял срещу каква точно сума и наеми да ви "продаде"/уволни. Отворете си очите и не се оставяйте да ви водят за носа, защото не знаете какви преговори са водени в общината и областната управа от земеделци, млекопрои... Вижте повечезводители и прочие. На тия от Музикалния им е лесно - ако стане напечено при вас, те бият отбой. А вие? По-добре си пазете местата, наместо да се хвърляте в чужди битки.

Синдикатите на Музикалния театър направиха изявление във връзка с декларация от протеста на колегите им от Старозагорската опера
09 април 2010 | 19:33 | Агенция "Фокус"
Начало / Култура
София. Синдикатите на Музикалния театър направиха изявление във връзка с прочетената от тях декларация по време на протеста на част от колектива на Старозагорската опера. В изявлението от името на Пеньо Пирозов - председател на синдикатите на Музикалния театър се казва: „Тази декларация, която прочетох е от името на синдикалните организации при ДМТ „Стефан Македонски” – това са КНСБ и КТ „Подкрепа”. Ние сме морално задължени да изразим нашата солидарност с колегите си от Стара Загора, защото в труден за нас момент те изразиха своята подкрепа. Тази декларация не е официално становище на ръководството на Музикалния театър, а само на синдикалните организации.”



Тема Re: и още малко други коментаринови [re: дpyraтa пpaвдa]  
Автор vasselin (d-r)
Публикувано10.04.10 13:53



Какви празнословия, какви дитирамби!!! Толкова е жалка кликата Стойкова! Та тази pravda /милата/ сама си пише и сама си отговаря - типичната шизофрения за Стойков и сие, ама какво да се прави, когато никой не им обръща внимание. Ами защо не се покажат. Протестиращите били малка част от колектива?!? Колко са неговите подръжници - Ивонка, Радостинка, Еленка, Пенка, смешната Румяна Лечева и никому неизвестния и мъж и черешката на тортата - Масленска или позната като Мазненска - Фидосова. Па те не изброяват и пръстите на две ръце. Затова си пишат и си отговарят сами. Жалка картинка! Така наречената малка част протестиращи бяха приети вчера на най-високо ниво. Събрахме се към триста човека пред Министерския съвет. Подкрепиха ни наши колеги и приятели. На микрофон говориха проф. Р. Нейков, В. Байчев, В. Вачев, П. Пироозов и други достойни хора. Не сме чули досега и една качествена личност да даде положителна оценка или да подкрепи нещастника Стойков. Напротив! Вчера докато течеше митинга Стойков, в компания на Мазненска и Педерадевски се разхождаха из центъра на София с цел /представете си/ да направят разговор с министър
Цветан Цветанов, който разбира се въобще не ги е приел. Ама нали П. Радевски и Стойков не се били познавали??? Как така се разхождат двамката из София? От самото начало започнаха с лъжите и педерастките номера!



Тема Re: и още малко други коментаринови [re: vasselin]  
Автор лoлитa (непознат )
Публикувано10.04.10 15:23



ОПРЕДЕЛЕНО СТЕ МАЛКА ЧАСТ!ЕДНИ И СЪЩИ НА ПРОТЕСТИТЕ!КУМАТА ,СЪСЕДКАТА И ДРУГИ !СРЕЩНАЛИ СТЕ СЕ С ХОРА НА НАЙ-ВИСОКО НИВО-АЗ ПЪК НАПРАВО СЕ ИЗНЕНАДАХ,ЧЕ ПРЕМИЕРА НЕ ВИ Е ЧАКАЛ!БОЖЕЕЕЕЕЕЕЕ,КАК МОЖА ДА ОТИДЕ НА СРЕЩА С ОБАМА СЛЕД КАТО ГО ЧАКА БОРКО БОРИСОВ!СРАМОТА!И ТОЗИ МИНИСТЪР РАШИДОВ ДА ВЗЕМЕ ДА ВИ КОЗИРУВА И ТОЙ! КАК МОЖЕ! ХАХАХАХАХАХАХАХА



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано10.04.10 18:18



Тема Re: За конкурса в Държавна опера Стара Загоранови [re: pravdata] Отговор на мнението
Автор лoлитa (непознат )
Публикувано 10.04.10 15:57



САМО НЕ РАЗБРАХ КАК СЕ ПРЕБРОИХТЕ 300 ДУШИ!Я СЕ ПРЕБРОЙТЕ ПАК НА НЯКОЕ ВИДЕО!!!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор mimo13 (непознат )
Публикувано10.04.10 21:26



В клубовете на дира се пише на кирилица.

Редактирано от Пъpпъл на 11.04.10 17:18.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: mimo13]  
Автор лoлитa (непознат )
Публикувано10.04.10 21:37



МИМО 13 Е МИЛЕН ДЕНЕВ!





Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор тaйният areнт oo9 (непознат)
Публикувано10.04.10 22:43



Ако добавим и хората от оркестъра ,които в петък въпреки натиска отказаха да пътуват за София-колко човека стават?Бройте де ,господа говорещи от името на ЦЕЛИЯТ КОЛЕКТИВ-ДО КОЛКО ПРЕБРОИХТЕ??????????

Дали няма да се окаже,че неподкрепящите Митингите Ви са повече отколкото очаквате:))



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор тaйният areнт oo9 (непознат)
Публикувано10.04.10 23:21



вор Т. - 10.04.2010 г. 21:27:47

Къдрокосият Пирозов, дето се прави на синдикалист, май е от екипа на Кристиан Вигенин и Азер Меликов, от тяхната сексуална ориентация е младежа! Факт!
Бог да пази България от таквиз псевдосиндикалисти и измислени оперетни "певци"! Смешници са тези протестиращи заралии и техните софийскси помагачи от оперетата...оперетни страсти!





Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор тaйният areнт oo9 (непознат)
Публикувано10.04.10 23:31



Какви 300, какви 5 стотинки? Или може би сте броили и няколкото журналиста, случайно минаващите бабички, биячите на уж синдикатите, едно куче, дето лежеше на стълбите, дебелия марулев и още по-дебелото му синче николчо (като от чорбаджи Нено и Неновица), дето на първия ред вееше плакати в подкрепа на татю си? Защо никой не отваря дума за това, че явявайки се пред комисията Марулев казал, още преди да представи концепция /не че има/: Изберете мен, че да си нямате проблеми. Това ли са ви протестите? Защо досега тихо и кротко си ходехте по халтури, а изведнъж почнахте да плюете по който сварите? И най-вече: Защо лъжете обикновените хора в операта? Виждате се, че сте 4-5 човека, подлизници на спаружената марула, довечовъди, говедовъди и други видове хайванчета. Я одете си копайте и да берете джанки, а изкуството оставете на можещите!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: тaйният areнт oo9]  
Автор mimo13 (непознат )
Публикувано11.04.10 01:26



В клубовете на дира се пише на кирилица.

Редактирано от Пъpпъл на 11.04.10 17:18.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: mimo13]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано11.04.10 01:56



В грешка си ,мой човек,защото е много лесно да се оплюва нещо,което си отива вече,нали?Аз не съм Весо.Защо не допуснеш,че има и други,които могат да мислят различно от "партизаните",които се напъват неистово да изпъкне още повече некадърността им.





Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор mimo13 (непознат )
Публикувано11.04.10 09:24



В клубовете на дира се пише на кирилица.

Редактирано от Пъpпъл на 11.04.10 17:18.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: mimo13]  
Автор Machu Picchu (потъващ)
Публикувано11.04.10 11:05



И този ли е виенски възпитаник? Като Магьосникът от Оз?



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: mimo13]  
Автор Babaca (Умерен)
Публикувано11.04.10 11:49



Мимо, какви са тези умалителни педерастки обръщения? Да не си бър....те по ду......те там в Берое?



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: Babaca]  
Автор mimo13 (непознат )
Публикувано11.04.10 20:39



В клубовете на дир.бг се пише на кирилица.

Редактирано от Пъpпъл на 12.04.10 09:30.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано12.04.10 23:38



Soap Opera - 12.04.2010 г. 23:21:42

Браво! Хайде сега взимайте си операта и дано кметът ви намери пари да издържа щат, който явно не е нужен на държавата, след като кадрува сам! Госпойца Пресиана Андреева очевидно сама с голи ръце ще меси пасти за колектива, част от който очевидно не е, съдейки по смелия начин, по който наводнява форумите и ще ги гарнира с лист Марулев с ГМО - генно модифицирани оперети и опери, от рода на "Аз съм вашта леля".Вашта леля, вашия чичо, вашта, опера, в чиято вече няма да се изливат държавни милиони. Да ви е честита! Вашите освободени щатове след минаването ви на заплата към кмета наистина ще идат за по-полезни хора, които творят, а не се занимават с площадни рев/олюцийки/.



elica - 12.04.2010 г. 19:50:54

Тъжна и срамна картина беше този така начерен протест, искрено съжалявам, че творец като диригента Къшев беше в тази оскотяла тълпа!Ако тези протестиращи работеха в частна опера-дали така щяха да крещят и да не допускат спечелилия с конкурс директор? Като не са съгласни с решението на принципала в лицето на министъра на културата-да напуснат! Останалото е подигравка със закона! Дали е добър или лош - да се сърдят на законодателите!



Камелия Динева - 12.04.2010 г. 23:04:21

Защо смятате, че Къшев е творец. Безумно посредствен диригент. А в нашата държава царства посредствеността и беззаконието. Поредният протест е доказателство за това. Къде е министърът да осигури условия за работа на назначения директор?! Не познавам Петър Радевски, но на негово място бих си търсила правата в най-високата съдебна инстанция. Нали сме уж правова държава?!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор popopular (непознат )
Публикувано13.04.10 00:03



Vania Vlahova Сръчкайте Синтия да дава аванса!!!:D
Ако не сте разбрали още -да ви светна : Докато мъжът ви и сестра му пречат на законно избрания директор на операта Петър Радевски да влезе на работното си място и да подпише счетоводните документи, няма да има нито аванс нито заплата,а Стойков и Калайджиев нямат право вече да подписват никакви документи на операта ,тъй като вече не са директори.Успешни гладни бунтове.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано13.04.10 14:06



kontrapunkt - 13.04.2010 г. 08:36:15

Ачоф Вие имате ли представа как се работи в Операта?До момента само мързеливи и некадърни хористи виждам,които на всичко отгоре са с претенции? На какво отгоре питам аз?Нека си покажат дипломите да видим колко от тях ги имат!Май повечето са си платили на баба богдана за лукса да са хористи!Смешни сте!!!!



мария - 13.04.2010 г. 13:53:47

Нещастни некадърници, окупирали операта. Вижте си тъпите физиономии и си отговорете на въпроса, всъщност защо протестирате. Защо никой от вас никъде досега не се е изявил. Жалкият ви избраник е на почивка в Египет. Може би ще бъде удовлетворени ако ви изберат за директор Иван Трендафилов. той най-много ви приляга.



иван - 13.04.2010 г. 13:55:37

Господин Министър Рашидов крайно време е да се намесите, защото организираната посредственост вече взе властта. Това ви очаква в цялата страна. Нима се уплашихте от местния бос Недялков, който не различава Верди от Бетовен?



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор zvetarkata (непознат)
Публикувано13.04.10 18:28



От 55 постове в темата 29 са Ваши!
Очаквам 30-тата с поредната простотия!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: zvetarkata]  
Автор тaйният areнт oo9 (непознат)
Публикувано15.04.10 14:01



http://www.skat.bg/videos/10-04/news_10-04-12_3.wmv



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: тaйният areнт oo9]  
Автор тaйният areнт oo9 (непознат)
Публикувано15.04.10 14:05



Камелия Стойчева
Митко ,май не си разбрал за какво е протеста.Той не е във подкрепа на Марулев,а за това в Стара Загора да има опера,такава каквато е била от времето,когато баща ти е работил в нея!!!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: тaйният areнт oo9]  
Автор фeн нa диpekтopи :) (новак)
Публикувано15.04.10 14:58



Eй, Митак - хитър си като тромпетист !!! Но за да бъде коректно посланието ти към Камелия, трябваше да постнеш и това :

Dimitar Chamov

За мен се иложихте невъобразимо.....Личното ми мнение,без особено да ми е важно колко време ще ми остане тук поста или кой какво ще ме реплекира е,че хората в тази опера според мен!!!просто клонят на където ще им е угодно и където е лесното.До колкото помня Марулев беше шеф нали...а така-и моят въпрос е-Какво се промени,да не би и сградата на изго... Вижте повечерялата опера да се възстанови??не нали,да и аз така зная.Жалко е,че като свалиха Марулев предният път пак имаше едно ....накланяне на където пак е угодията,било към новият шеф или знам ли кого!Мисълта ми е,че според мен вие не тарсите доброто оправление и успехи,а другите неща.....
Наистина не ми е важно какво кой ще каже и споредмен ще ми изтриете поста,но тази заигравка с институцията"Опера Стара Загора" не прави чест на никого.Като искате да сте честни и принципни ОК,направете нов открит конкурс и ВИЕ си изберете шеф,иначе предполагам,че хората отказали да дойдат ж мелето на тея протести са потенциално съкратени.Искам да разясня.че нямам интерес нито пристрастия,просто мисля че не е това начина.Иначе ако греша,дано да успеете в целите си :)




А ако ИСТИНСКИ пожелаваш успех на съгражданите и колегите си, да беше постнал и тоя линк :



И разбира се - поработи върху граматиката и словореда си! Ще ти е от полза, щом си решил да се редиш "барабар Петко с мъжете..."



Тема Да се стяга следващият :)))нови [re: фeн нa диpekтopи :)]  
Автор БУM (трясссссс)
Публикувано15.04.10 17:41



Айде, честито!
Ще има нов конкурс!


Съобщение на МК:

Изненадващо днес следобед в Министерството на културата е депозирано заявление от г-н Петър Радевски, в което той моли министърът на културата Вежди Рашидов да го освободи от заеманата от него длъжност директор на Държавна опера – Стара Загора. В заявлението си Петър Радевски не посочва мотиви. Министър Рашидов ще разгледа заявлението на г-н Радевски.
След консултации министърът на културата Вежди Рашидов ще назначи изпълняващ длъжността директор на Държавна опера – Стара Загора до провеждането на нов конкурс.

Редактирано от БУM на 15.04.10 17:42.



Тема Re: Да се стяга следващият :)))нови [re: БУM]  
Автор фeн нa диpekтopи :) (новак)
Публикувано15.04.10 20:54



Да се стяга !

Приемаме директори всякакви. И ги гониме - всякак !

Макар, че тази новина трябваше да се постне "първоинстанционно", т.е. правдата трябваше да я сервира - от името на непогрешимото, всезнаещо, всевиждащо и вездесъщо Министерство, пълно единствено с капацитети и специалисти, тип "дупки пробиваме всякакви" и разбира се - стриктно прилагащи чудните закони на (в) милата ни Татковина ...

Колко правилно е забелязал Виктор Майер във Фейсбука - от 6 конкурса за директори на този министерски екип - 5 скандала!

Да се готви следващия, наистина! Ама да вземе, че да се подготви!!!

БРАВО, СТАРОЗАГОРЦИ! Може пък и наистина да има светлина в тунела ....



Тема Re: Да се стяга следващият :)))нови [re: фeн нa диpekтopи :)]  
Автор hipnotika (непознат )
Публикувано15.04.10 22:58



За съжаление опорочаването на избора на директор на културен институт не започва от ТОЗИ екип на МК,както се казва-"Нищо ново под слънцето!"Тези конкурси ВИНАГИ са били нагласяни,ВИНАГИ се е знаел предварително победителя,ВИНАГИ са имали някаква цена-ти на мене,аз на тебе!Цирк,в който се сменят кукловодите,които манипулират бедните маймуни.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано22.04.10 16:27







Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор mimo13 (непознат )
Публикувано24.04.10 09:34



Нагъл си Веселине !!!!!!!!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: тaйният areнт oo9]  
Автор forzabene (непознат)
Публикувано24.04.10 13:17



http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=517270





Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано24.04.10 19:27



Игличо Карфичев - 24.04.2010 г. 02:16:33

Работя в Старозагорска опера и съм от "лошите",т.е.от хората неподкрепящи протеста.В операта има колеги,които се въздържат да вземат страна,а също има и такива,които са против протеста.Върху тях се оказва огромен натиск,оплюване и психически тормоз.Системата е"ако не си с нас,си против нас".Ядрото на протеста са шайка самозабравили се мрънкачи и недоволници,като голяма част от тях са и некадърници.От години този състав плачеше за атестации,но никой директор не посмя да ги направи,защото трябваше да изхвърли най-малко 1/3 от състава.Защо тези хора не допуснаха Радевски до операта и дори не пожелаха да разговарят с него?Ами много просто,защото се побояха да не би той да направи тези атестации.А има и друго,че тези хора бяха жестоко манипулирани от външни фактори,както и от техни послушници отвътре,защото предстои откриване на новата сграда,и тук апетитите са големи.Лошото е,че един интелигентен човек винаги е готов да изслуша отсрещния и да се съобрази с него доколкото му позволява позицията която защитава,а ако трябва и компромис ще направи в името на разбирателството и общата работа.А простака е праволинеен и арогантен,и зачита единствено собственото си мнение.На един от протестите,когато не пускаха Радевски в сградата се чуха и думите:"Или Сашо (Марулев),или няма опера".Безумници!Срам ме е заради колегите ми и вероятно занапред ще ме е срам да кажа,че работя в операта,ако въобще операта оцелее от тази задушаваща я простотия.




аз не работя в операта - 24.04.2010 г. 08:11:16

Повече кракът ми няма да стъпи в тази опера и с тези хора, които уж "работят" в нея. Върхът на арогантността беше този т.н "протест". Еманация на политическата ни класа, която се опитва с беззаконие да управлява и културата. Омерзена съм от думите на госпожата за Веселин Стойков. Коя сте вие и с какво право раздавате квалификации. Това е безумие. Тези хора да работят в културен институт. Ами, колкото и да ми е мъчно, по-добре да я няма старозагорската опера, отколкото в нея да работят такива самозабравили се хора.




Извинение - 24.04.2010 г. 08:47:29

Аз също работя в операта, но се разграничавам категорично от протестиращите, от тяхната култура и от техните безмислени, неаргументирани искания, поднесени с огромна лична злоба и извенете ме, но и с огромна доза невежество. Колегите, ако мога да ги нарека така, преминаха всякакви граници изживявайки се на "спасители". Започнаха да прилагат психологически тормоз на всички другомислещи - първо в операта на собствените си колеги, а сега забравили се започнаха да раздават правосъдие на журналисти, гражданство, а от утре няма да се учудя, ако някое дете случайно извика някое име на улицата и него да натупат, просто защото не е с тях. Безгранична злоба отговаряща на безграничните им комплекси. "Колеги" изживейте си звездния миг и се огледайте около себе си. Нито един от вас не може да твори сам и ще трябва да работим заедно. Ако имате все още някакво нормално чувство останало във вас, сведете глави и се извинете на Публиката ни, на гражданствеността, на колегите си, на себе си. Болката и срама са големи!
Не мога да сдържа крясъка в себе си - вижте за Бога какво постигнахте - разбит театър, огорчена публика, възмутени журналисти, намалели почитатели и най-вече директор дори временен, който не мога да си представя как ще прави изкуство - с талант, мениджмънт, дипломация, авторитет, деспотизъм или..?!? Станахме за посмешище на гилдията!
Ако въобще тази опера остане да съществува, искам да се извиня на всички старозагорци и на бъдещата ни публика и да им кажа, че не всички сме такива в операта и не това е културата ни и когато можем правим и хубави неща, но на сцената. Там ни е мястото и ако ни простите, ще се радвам да забравим този черен период и да се радваме на хубави спектакли на новата сцена!


DarikNews.bg





Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор mimo13 (непознат )
Публикувано24.04.10 21:23



Вече няма кого да манипулираш Нагълчо!!! Късно е чадо !Хващай пътя към Германия и си играй борче в ляво на сцената каквото играеше и преди да дойдеш в България ! Хайде бягай Веселинчо !!!!!!!!!!!!!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано26.04.10 11:54






- След Музикалния театър и Старозагорската опера си позволи да гони новоназначения си директор. Докъде се простират правата на артистите и защо позволихте това да се случи?

- Аз изпълних задълженията си точно както повелява законът. А самоуправството принуди законно избрания директор да дойде и да си подаде оставката. Странното е , че и в двата случая нямаше синдикални искания - артисти не стачкуваха за заплати и издръжка, които са им осигурени от държавата, а решиха да играят ролята на принципала, който единствен може да решава кой да е директор. За мен е важно тези артисти да не стават известни с крясъците си по улицата, с които да бъдат забелязани и от медиите, а с играта си на сцената. За съжаление второто е като че ли по-трудно. Мисля,че е редно тези артисти да си отворят трудовите договори и да видят какво са подписали - че имат ангажимент да играят, да пеят, да танцуват на сцената, а не да кадруват. Но какво да се прави - домашни истории...

Редактирано от pravdata на 26.04.10 11:57.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор фeн нa диpekтopи :) (новак)
Публикувано26.04.10 15:15



Отворено писмо от Петър Райчев и деятели на българската култура



Сега е момента Тошко Демеров и компания да оплюят и Райна, и Александрина, и останалите, подписали горното ....



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: фeн нa диpekтopи :)]  
Автор toje_to (непознат )
Публикувано26.04.10 15:29



Няма какво да се оплюва!Всичко е много точно написано и описано!Браво!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано26.04.10 19:17





Daniela Kuzmanova Уважаеми колеги! Публикацията на текст от Отворено писмо в раздел Информация на вашата група е некоректна. Съдържанието на писмото не отговаря на последната му редакция, а личности,като Райна Кабаиванска, Стефан Цанев и Иван Ничев не са го подкрепили. Моля да заличите публикацията. Никой не е опълномощаван да ви препра...ща с недостоверни твърдения нашето писмо! Имаме готовност да ви изпратим оригинала.
С най-сърдечни поздрави!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор фeн нa диpekтopи :) (новак)
Публикувано26.04.10 20:55



ПРАВИЛНО

Ето по-долу окончателната (засега) редакция на възванието към Премиера. Това че Р. Кабаиванска не го е подкрепила е компенсирано с други именитости, в това число и от света на операта



Отворено писмо до Премиера Г-н Бойко Борисов и БТА

Днес в 17:54

До Министър председателя на Република България Г-н Бойко Борисов

Отворено писмо от деятели на българската музикална култура


Уважаеми Г-н Борисов,

Обединени от тревога за разграждането на културните ценности в България и посегателството над културни институции, без които националното културно наследство и бъдещото културно развитие на страната не би било възможно, ние настояваме пред Вас да упражните цялото си влияние, власт и авторитет и да оправдаете доверието, което Ви гласувахме, за да съхраните българското музикално-сценично изкуство и центровете за създаването и популяризирането му сред българското общество. Във Ваше лице, ние виждаме единственият гарант за неговото оцеляване!

Некомпетентният подход при провеждането на т.н. реформа, опитите да се унищожават Оперни театри и Националния музикален театър “Стефан Македонски”, всъщност са прикритие на деструктивните намерения на група хора, които не принадлежат към гилдийното съсловие на искрените български културни деятели и преследват интереси, които не са в услуга на културното развитие на България и потребностите на българските почитатели на музикалното изкуство.
А перспективата за сливане на Национални институции като Опера, Филхармония и Музикален театър би довела до тяхното обезличаване и тоталитарно управление.

В една от първите си публични изяви, министърът на културата Вежди Рашидов каза, че театрите трябва «да излезнат на пазара». Шокиращо и абсурдно твърдение, което говори за непознаване същността на това велико изкуство и неговата жанрова многоликост. Поставянето под общ знаменател на драматичните и музикалните театри, сравненията за приходите на Музикалния, Народния театър и Националната опера, в съотношение към бюджетите им, които Министърът привежда постоянно, са внушения от негови съветници, които го злепоставят пред културната общественост. Чии интереси обслужват тези «съветници» сравнявайки несравними неща?! Та нима, министърът на културата на България не знае, че участниците в един оперен или оперетен спектакъл са минимум 120-130 души, докато в един театрален спектакъл участват не повече от 30 души. Да не говорим, че има моноспектакли или камерни пиеси с двама, трима актьори... Очакването и вменяването на задължение един оперен или оперетен театър «да дава печалба», когато го "пратим на пазара" e в противоречие и с европейската практика.
Няма никъде по света оперен или оперетен театър, който да «дава печалба»!
Печалбата от тях е духовна, стратегическа и политическа.

И ако днес, България няма 25 милиона лева, за да издържа театрите си, то тя е една наистина бедна страна. И ще става все по-бедна в духовен аспект. А оттам и успехът в създаването на материалните блага ще е под въпрос, защото животът и всичко, което е той, се прави от хората. Включително и кризите. И когато тези хора са изгубени духовно, без ясна визия за мащаба на истинските национални културни ценности, резултатите ще са пагубни.

Уважаеми Г-н Борисов,

Гъвкавата финансова политика, съвременните форми на смесено финансиране, умелото менажиране, изборът на можещи ръководители със сърце и създаването на условия за просперитет са вярната и градивна стратегия на Държавата за опазване на националните ценности и развитието на българската култура.

Пред Вас стои с неустоима сила проблемът за осъществяването на една модерна, перспективна и национално отговорна културна политика за духовното оцеляване на нацията. Оцеляването се осъществява чрез съграждане.

Ето защо, настоятелно Ви молим да проявите воля и задълбочено да анализирате действията на Министерството на културата. Може би, ще откриете поредната «схема» и там…

Обезпокоителна мълва тежи в пространството, че към централни сгради на оперни и драматични театри в различни градове са проявени частни апетити за придобиване на собственост, а продажбата на сградата на Музикалния театър е в процедура. Няма друг театър в Европа, който да се похвали с това, че през последните 15 години е осъществил 25 турнета в Германия, Швейцария, Австрия, Холандия, Белгия, Люксембург, Дания и 3 турнета в Япония , с общо над 620 спектакъла…. Държавният музикален театър "Стефан Македонски" е уникална и единствена по рода си институция на Балканския полуостров.
Перспективите за неговото бъдеще са скандално неприемливи.

Надяваме се, че няма да позволите сградата, в която се намира близо 100 години да бъде продадена, а театърът – унищожен!

Уважаеми Г-н Борисов,

Разбираме напълно изключителната сериозност на безбройните други проблеми онаследени от Ваши предшественици или породени от световната финансова криза, с чието спешно разрешаване сте се нагърбили, но искаме да Ви обърнем внимание на една друга криза, която е на път да се установи трайно у нас. Криза, която се нарича духовна и е много, много по-страшна от материалната. Защото култура и духовност се градят и възпитават в течение на генерации. Излизането от тази криза не се прогнозира с финансови параметри и срокове.

По време на духовна криза, умират души. Безвъзвратно!

В заключение, призоваваме своя Премиер

Да защити културата на България.
Да опази културните институции с национална значимост.
Да съхрани единствения по рода си Музикален театър “Стефан Македонски” .
Да подпомогне развитието на оперното изкуство и Оперните театри на България.
Да не допусне закриването на музикални и драматични театри в България и разпродажбата на техните сгради и имущество.
Да преосмисли националната културна политика и нейните приоритети.
Да спре посегателствата над висшите учебни институти за изкуство.
Да анализира задълбочено понятието «реформа в българската култура».
Да подкрепи българските национални културни интереси.
Да бъде гарант за духовността и културното оцеляване на българската нация.


Петър Райчев
Александрина Милчева – оперна прима
Проф.Благовеста Карнобатлова-Добрева – оперна прима, вокален педагог
Дарина Такова – оперна прима
Стефка Евстатиева – оперна прима
Юлия Винер-Ченишева – оперна прима
Калуди Калудов – оперен певец
Проф.Реса Колева – камерна певица, вокален педагог
Проф.Павел Герджиков – оперен певец, режисьор, педагог
Велислав Заимов – композитор, Председател на Съюза на българските композитори
Проф.Димитър Тъпков – композитор
Проф.Йовчо Крушев – пианист, композитор
Проф.Пламен Джуров – композитор, диригент
Д-р Виктор Майер - диригент
Веселин Байчев - диригент
Георги Димитров - диригент
Александър Бръзицов – композитор
Румен Бояджиев – композитор, музикант ФСБ
Хайгашод Агасян – композитор
Димитър Ченишев – оперен режисьор
Емил Бошнаков – оперен режисьор
Проф.Александър Джеров- юрист, Председател на Настоятелството на НМТ «Ст.Македонски»
Даниела Кузманова – музиковед




Тема Re: Малко коментари.....нови [re: фeн нa диpekтopи :)]  
Автор Пepлac (непознат )
Публикувано26.04.10 21:19



Аре и от мен малко цитати:

Във Ваше лице, ние виждаме единственият гарант за неговото оцеляване!





Само тези два цитата стигат да се разбере, че жалките именитости заслужават съдбата си.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: Пepлac]  
Автор фeн нa диpekтopи :) (новак)
Публикувано26.04.10 22:00



Всъщност, забележките ви са основателни. И не са само тези два примерите, които "ле-е-е-кинко" притесняват ... Предполагам, че обръщението е написано в този дух с едничката надежда да хване поне малко "дикиш"



Но все пак не може да се отрече, че основната идея - за т.н. "реформа" и чиновниците, които я акушират, е достатъчно точно и ясно изложена! И май-май същите тези чиновници от Министерството четат бързо ... Вярно, не толкова бързо, колкото забравят, но все пак ... стараят се! :)



Което пък за пореден път доказва, че трябва да им се пише БАВНО, с редакции и постоянство в редактирането на редакциите...



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор pravdata (непознат )
Публикувано27.04.10 22:48



Игличо Карфичев-пояснение - 27.04.2010 г. 03:00:02

Ако на някого се струва,че в двата си коментара си противореча,ще му кажа ,че греши!Просто във втория съм по-мек,и се извинявам за епитетите,които съм употребил в първия,но това не значи,че позицията ми се е променила!Мъча се някак си да намеря разумна обосновка за глупостите,които правят колегите ми,но ми е доста трудно!А на Веселин много ме е яд и затова казвам,че за 3 години не е дръпнал операта напред!Той като директор трябваше да постави нещата на професионална основа,да направи прослушване и атестации на целия състав,и да отдели"годните"от"негодните"!Ако тогава беше направил това,сега този цирк нямаше да го има!



камерна опера стара загора - 27.04.2010 г. 10:24:30

Вярно е, че Стойков трябваше да направи атестации за всички, но ако беше отделил "годните" от "негодните", както казваш Игличо, тогава от останалото можеше да стане в най-добрия случай Камерна Опера Стара Загора!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: фeн нa диpekтopи :)]  
Автор pleshivata_peviza (минаващ)
Публикувано28.04.10 07:19



Малко пояснения:
Реформа няма.
Има проект за реформа с варианти без конкретика. И тъй като решението изисква време и обсъждания, външната фирма, наета от МК да направи анализ с предложения, предлага и краткосрочни мерки за "излизане от кризата" за 2010 г. с намаления с 8 милиона бюджет на Министерството. Имчено в тези мерки се говори за "внимателно" обединение, сливане, редуциране и пр. на институциите. Това е също в сферата на предложенията, който, забележете, ТРЯБВА ДА БЪДАТ ПРИЕТИ С КОНСЕНСУС ОТ ГИЛДИЯТА. И понеже се знае, че няма да има консенсус, а ще се пръкне борба на тема: "защо да умирам аз, когато можеш да умреш ти" (или същото в мн. ч.) Министърът разпореди всички да умрат - по малко и временно, като оряза заплатите от април, и като излъга че нищо няма да се пипа. Въпросните съобщения от пресцентъра на МК са противоречиви и пълни с лъжи.
Театралите направиха пресконференция. Къде са музикантите, за да запитат г-на Министъра: Една скулптура е по-ценна когато тежи 2 тона или когато тежи 2 килограма (задача за ІІ клас). Вижте тонажа на 20-тината "скулптури", украсили парка "Заимов" в София, поради които Съюзът на художниците е получил шестцифрена сума от Общината, за да се разчистят от камънака ателиетата на скулптурите, и скройте шапката на Министъра - скулптор.
И още един въпрос, този път от сферата на "конкурсите": фирмата (на Диана Дамянова - Лукойл и др.) е получила поръчката за анализ и предложения по Закона за обществените поръчки ли, т.е. чрез конкурс, търг или друга сътоставка, или - четкайки пърхута от ревера на скулптора, както навремето правеше с нейния любим Председател проф. Кръстьо Петков (КНСБ) - виждал съм я лично.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pleshivata_peviza]  
Автор фeн нa диpekтopи :) (новак)
Публикувано28.04.10 11:52



Така е! Реформа няма и няма как да има! Но НЕ ЧЕ НЕ ТРЯБВА да има!

Обаче, за да се започне нещо, което да завърши добре, с достатъчно смислен и качествен резултат от който да не се срамуваме (или оплюваме) след време, са нужни преди всичко ЧИТАВИ, МОЖЕЩИ и ОТГОВОРНИ хора (специалисти), които да поемат отговорност това което правят да продължи да бъде читаво и след години, а не следващия още министерски екип да тръгне да го "преустройва" или "реформира". А в гласа, в мнението на такива ЧИТАВИ, МОЖЕЩИ и ОТГОВОРНИ хора (специалисти, доказали се не само на хартия, но и достатъчно дълго и трайно във времето) към момента Министерството някак не ще и не ще да вслушва. Пък ако ли случайно ги чуе, си прави оглушки.... Вместо да ползва опита и мнението на малкото останали все още имена и доказани авторитети у нас, "културната институция", наричана Министерство се опитва всячески да налага никому неизвестни (това определение ми се видя по-меко от СЪМНИТЕЛНО ИЗВЕСТНИ) субекти, изникнали сякаш в резултат на последния дъжд; чиито основни професионални достойнства в съответната област се свеждат до таланта да обединяват множество хора от гилдията срещу себе си :)

Чак ми е странно, но в интерес на истината аз продължавам да харесвам работите на склуптура Рашидов. Даже почти симпатичен ми е

Що му трябваше обаче да си играе и на министър !? Толкова ли е удобен на кукловодите в сянка?

P.S.
Уважаеми В. - нека не разводняваме прекалено хубавата, обилна тема на гласа народен




Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор mimo13 (непознат )
Публикувано28.04.10 22:54



Веско те те атестираха хубаво в Министерството ! Имаш ли парички за билет за Германиял Ако нямаш ще ти съберем



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор zakonat (непознат )
Публикувано28.04.10 22:57



Защо - евристичен въпрос - 28.04.2010 г. 22:48:51

Защо ....
Са изплатени десетки хиляди левове за хонорари на Стефано Пода?
Са си изплатили по хиляда лева премии Калайджиев, Стойков, Фратева, майката на Фратева и Марулев?
С какви пари Стойков си е купил апартамент за 80 000 лева, при заплата 657 лева за по малко от 20 месеца?
Как диригента Чобанов успя да спести 40 000 лева от диригентска заплата в Старозагорска опера за да си купи нова кола Тойота?
Знае ли някой какви хонорари си е платил Веселин Стойков за участието си в Дон Жуан?
Ето това са истинските ликвидатори на Старозагорската опера, хората, които с нокти и зъби драпат да бъде закрита, за да прикрият огромните кражби, вършени през последните 10 години.


#69

истината - 28.04.2010 г. 17:10:04

а защо на протеста след предаването Б.Борисов М.Клинчева и други от колектива твърдят че знаят всичко ?!?!?!
#68

до истината - 28.04.2010 г. 16:56:31

Нищо не е излъгал, но каза само част от нея. Защо не каза колко хора не работят, а получават заплати? Защо не каза каква е заплатата на зам.директора, който се разхожда из града уж болен вече два месеца? Защо не каза колко от протестиращите не работят в операта? Защо не каза, че беззаконието се толерира както от общината, така и от областния управител? Защо не каза колко от солистите са работили през цялата година по 7-8 дни, а са си получавали заплатите? И много други истини... Те си знаят...



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: zakonat]  
Автор mimo13 (непознат )
Публикувано29.04.10 09:12



Пак ли си ти бе Тодоре !!! Хайде вземи си хапчето и се успокой !!!! Пусни едно клипче на Офито и си гледай кефа !!!!



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: pravdata]  
Автор zakonat (непознат )
Публикувано30.04.10 22:05



#75

Той е шампион - 30.04.2010 г. 21:56:50

Така е, той (Стойков)успя да открадне заедно с Тенко Торбата и Чобанчето за 18 месеца над 150 000 лева,нещо което Марулев и Бонев направиха за 4 и 3 години .
#74

любител - 30.04.2010 г. 21:00:46

Според мен Стойков си беше добър директор, не можа да се сработи с много хора от колектива , но направи неща които до сега никой не е правил :)
#73

почитател - 29.04.2010 г. 16:52:45

относно предаването -гледах го и едно от нещата ,които не разбрах е защо Фратева ,която нямала образование е уволнена февруари месец а не още когато новото ръководство на операта дойде ?
#72

зрител - 29.04.2010 г. 15:31:14

Видяхме колко зрители гледаха ''уникалния Дон Жуан"и после нямало възвращаемост на парите!Ами как да има с такива постановки като Парадокси,Дон Жуан,Монтеки и капулети,Ивайло- концерт, Палячи-концерт и дуги простотии.А за това че Стойков и Чобанов не разчитат на Старозагораска опера е явно те ги няма с месеци и после и



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: zakonat]  
Автор БУM (трясссссс)
Публикувано04.05.10 13:19



До провеждането на нов конкурс Красимир Къшев е назначен за временно изпълняващ длъжността директор на Държавна опера Стара Загора.

Редактирано от БУM на 04.05.10 13:20.



Тема Re: Малко коментари.....нови [re: БУM]  
Автор kandide (любопитен)
Публикувано04.05.10 16:13



Ау!

Qui semina il vento racoglie....



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.