Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:26 01.07.24 
Култура и изкуство
   >> Театър, Опера, Балет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Алгаранови  
Авторлюбoпитeн (Нерегистриран)
Публикувано25.11.06 12:53



Някой бил ли е на премиерата на Алгара от.....Бойко Богданов в Русе? Е как беше? Чух че ще участват Никола Гюзелев и Бойко Цветанов?... А музиката на какво приличаше?....



Тема Re: Алгаранови [re: любoпитeн]  
Авторfen (Нерегистриран)
Публикувано25.11.06 14:15



Доста хора се вдигнаха от София за да видят тази постановка.
Всъщност беше концертно изпълнение!
Гюзелев не участваше.
Бойко Цветанов и Цветелина Малджанска се справиха доста добре, както също и оркестъра и диригента. Хорът бе фантастичен. Имаше доста добри попадения и от местните солисти!
Музиката - боза!!! Няма ли кой да го спре този? И луд ли е Найден Тодоров да се съгласява да му изпълнява музиката? Не останаха ли композитори в България?



Тема Re: Алгаранови [re: fen]  
АвторPresto (Нерегистриран)
Публикувано25.11.06 17:51



Според композитора "Алгара"ще има и сценична версия през пролетта,може би тогава ще е по-различно.Изпълнителите наистина се справиха възможно най-добре.Мисля си ,че едва ли в БГ има друг оперен хор ,който би се наел и съответно справил с подобна творческа задача-адмирации за диригента на хора Христо Стоев!Според мен хоровите номера са попадение на Б.Богданов-не случайно публиката ги аплодира спонтанно.А що се отнася до въпроса "Няма ли композитори в БГ?"-ами щом 18 год. не е писана българска опера...,значи няма.



Тема Re: Алгаранови [re: Presto]  
АвторБoйko Бorдaнoв (Нерегистриран)
Публикувано25.11.06 18:53



Я, пък да няма! Само Ал. Йосифов колко написа за 18 год. (със същата муз. стойност). А иначе, имаше и други опити - спомням си "Каин" на Л. Денев концертно преди 2 или 3 години и т.н. Ама българска нова опера.... тук и сега....



Тема Re: Алгаранови [re: Presto]  
Авторax, пyблиko (Нерегистриран)
Публикувано25.11.06 21:03



и като аплодира спонтанно сама си предсказва бъдещето, а навремето скочихте вкупом, когато получи точна квалификация тази публика баш



Тема Re: Алгаранови [re: ax, пyблиko]  
АвторPresto (Нерегистриран)
Публикувано25.11.06 21:33



Добре де ,публиката не ти харесва и какво общо има това с темата ?Кажи нещо за операта,ако си я слушал естествено..



Тема Re: Алгаранови [re: Presto]  
Авторcтapиkът (Нерегистриран)
Публикувано26.11.06 22:56



Бях. Чух. Специално се тантурках до Русе две нощи. Не бях единствен. Имаше около 15-тина души, от които най-важната беше проф. Илка Попова. Която по свидетелство на очевидци не е стъпвала в Русе откакто бившият й мъж пееше в "Янините девет братя". За мен нейното присъствие беше по-очудващо, отколкото появата на тази претенциозна неразбория, наречена "Алгара", на сцената на Русенското ОФД. Това ли заслужаваше великолепният състав /хор, оркестър, че и солисти/ на русенските музиканти, начело с Найден Тодоров.
Преди 30 години на премиерата на "Еленово царство" от К. Илиев /дали Бойковците знаят, че е имало такава наистина опера?/ дойдоха 141 /сто четиридесет и един/ гости - от любопитство, от уважение, за сеир, по политически причини /двама бяха изпратени от ЦК на БКП/.
Пи-ар-ската канонада на Бойко Богданов беше отлична. Наглостта му съответстваше на нея. Преди Бойко Богданов друго няма, не е имало, и не може да има.
Дасе разберем: никой не може да оспорва ЧОВЕШКОТО ПРАВО НА КОГОТО И ДА БИЛО ДА НОТОПИСВА. Той, нотописецът даже има право и на помощ. Но тези, които са му я оказали: Минко Ценкин, Данко Йорданов, проф. Бояна Арнаудова и други неназовани в програмата, съзнават ли какво всъщност са сторили... И тези, които го целуваха в поздравителните си адреси - него и жена му - Герджиков, Донев, та даже изпълнителният....Здравко Попов, след като са "прощудирали партитурата" /чия партитура, каква партитура? - там пишеше: "...и оркестрация Бойко Богданов", а на всички е ясно, че той, Бойко, не може да оркестрира/.
В интерес на истината,певците личеше, че се справят с нотния текст, само че не се чуваха. Оркестърът ГЪРМЕШЕ през всичкото време. и не беше ВИНОВЕН Найден Тодоров, че не ги усмирява. Tutti in forte possibile през всичкото време.
Кои бяха тези "оркестратори" - то май че се знае - дали не бяха "консултантите"? И дали си получиха парите за това изделие?
Естествено музиката би трябвало да бъде основния прицел на вниманието. Тя напомняше на времето, когато Иван Маринов и Сашо Йосифов "обираха" големите награди на "Златния Орфей" Но имаше и Петко Стайнов, и "В степите на Средна Азия", и Марин Големинов и следждановския соц. реализъм на симфонизма на Филип Кутев и Боян Икономов и другите корифеи на Второто поколение.
Относно гаврата с приказната драматична поема на Георги Райчев, превъплътена в оперно либрето от многоръкия Шива Бойко Богданов, бих могъл да споря само професионално, но не с него. Странното е, че той, който не е лош режисьор /даже и на опери - гледал съм "Бохеми" и съм я харесал/, в творческия си напън показва, че няма никакъв, ама никакъв усет за сценично време и разполагане на музикалната материя във времето, - не като режисьор на литературен текст, а като автор на опера, където, - всички знаят, времето е определено от автора и не е подвластно на режисьора.
Най-наглото е самочувствието - "европейската българска опера" - като че ли никога Маестро Атанасов, Панчо Владигеров, Любомир Пипков, Марин Големинов, Веселин Стоянов, Константин Илиев и колко още не са живяли. Той се чувства като Аспарух в Онгъла - първи и неповторим...
И това се приветства от Президент, Министър, заместник -министър, че даже и от НАТО... и от дипломирани музикант /вж. по-горе!/
И в същото време друг /той вече "дипломиран" некадърник/, - и той повел българската опера - този път на изток...
Някога бях формулирал понятието "инвазия на дилетантизма", даже Мания Попова искаше да й отстъпя авторските права.
Днес е дошло времето на "Владичеството на дилетантизма".
Да живее Бойко Богданов!!!



Тема Re: Алгаранови [re: cтapиkът]  
Автордoпълнeниe (Нерегистриран)
Публикувано27.11.06 00:58



Ако ми позволиш, преуважаеми "Старик", към твоето "...като че ли никога Маестро Атанасов, Панчо Владигеров, Любомир Пипков, Марин Големинов, Веселин Стоянов, Константин Илиев и колко още не са живяли..." ще допълня името на Лазар Николов не само с Прометея, но и с "Чичовци", която така си остана непоставена, а също и на Божидар Спасов ("Омагьосаният"), за когото тук май вече не щат да знаят. Не мисля, че можем да пренебрегваме и П.Хаджиев, и Кр.Кюркчийски, и Ал.Райчев, колкото и да не изпитвам привъзраност към естетиката им. Както и да е! На това вече никой не обръща внимание. Учудването ти спрямо професионалистите, които залагат името си в подобна афера, е напълно разбираемо и болката ти силно се усеща. Споделям я искрено, защото навсякъде вече се вихри описаният от теб дилетантизъм. А навремето - казвали са ми! - диригентът Димитър Манолов е отказвал да дирижира някоя партитура и в очите на автора-"нотописец" е обяснявал, че е непрофесионална (за да му спести определението "неграмотна"). Де ги сега тия диригенти? Не че после не се намирал някой и при това не кой-да-е, който се съгласявал да изпълни съответния "опус", но позицията е важна, независимо от крайния резултат. Докато истинските музиканти не започнат да отстояват правото си на вето върху подобни "претенциозни неразбории", никакви вопли тук и там няма да имат ефект. Извини ме за дългото писание. Отдавна ме мъчи същото, което предполагам и теб. Операта - подвластна на мръснички амбиции, сметки, връзки, комбинации, далавери, морални убийства. Да беше на сцената поне, а то - в задкулисието.



Тема Re: Алгаранови [re: cтapиkът]  
Автор мaлинka (калинка съм,бре)
Публикувано27.11.06 09:10



Четох и препрочитах. И този, и следващия постинг. Заедно с впечатленията на русенските ми приятели. Всичко съвпада.
Единственото, което ме обзема, е чувство на безсилие.
И убеждението, че всеки в тази държава може да прави каквото си поиска. Стига да намери пари. Че дори талантливи в професията си хора - аз също харесвам "Бохеми" на Б.Богданов, а и "Лучия" с пловдивското ОФД - гледах преди 2-3г. един(ствен) спектакъл в София - се самозабравят в любителските си занимания и губят мярка! Но още по-тревожното е, че има кой "да им даде зелника"!!! Че и да им ръкопляска докато го ядат!..
И че мнението на наистина разбиращите хора няма "управленска тежест", защото от тях наистина нищо не зависи...те са независими...
Лошо, много лошо....



Само за да разведря малко:
Кажи, "Старик", с какъв точно транспорт се "тантурка до Русе две нощи", че в тъжния ти постинг това беше най-веселата част! С колело? С волска кола? И защо нощем, бе човек?!
Бъди жив и здрав!



Тема Re: Алгаранови [re: мaлинka]  
Авторrusenka (Нерегистриран)
Публикувано27.11.06 15:48



Че той "STAR"-икът си е нашенец, не знаеш ли? За "операта" на ББ съм почти съгласна с него. В смисъл, че ОФДто ни само си го изкара, няма що да го жалим. Живи-здрави всички!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.