Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:44 02.07.24 
Компютри и Интернет
   >> Електронни таблици
*Кратък преглед

Тема чуденканови  
Автор zh_333 (от миналото)
Публикувано04.07.05 00:39



колко нули има произведението "100!" /сто факториел/?

не, не е това чуденката. вероятно лесно ще се справите със задачата /тя беше за подготовка на сина ми за състезание за 6 клас/. но аз честно казано проявих "приложна мисъл" и отворих ексела, за да проверя отговора му. и в първия момент казах на синчето "ГРЕШЕН ОТГОВОР". но не би!!!!! оказа се, че е грешен отговорът на .... компютъра! какво става с 22! ? не разбирам!

имате ли представа защо става така?? къде, кой/какво и защо греши?



Тема Re: чуденка [re: zh_333]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано04.07.05 08:56



хм, интересно.
а какво е решението на задачата и как смяташ факториела с Ексел.
и какви са тези задачи за шести клас с факториели? Баси какво учат децата в наши дни бе? сигурно след десет години синът ми ще изучава интеграли в първи клас. Идиотщина просто

Дудек маха, кляка, прави чудеса от храброст...


Тема Re: чуденканови [re: zh_333]  
Автор NDeu (динозавър)
Публикувано05.07.05 11:48



Не се чуди. Компютрите, работят с ограничена точност, което не е проблем, ако се познават ограниченията.
В случая се губят значещи цифри (закръгляват се) , когато междинния резултат (пресмятането на факториел става с многократно умножение) надхвърли 2^64 (18446744073709551615).
Ако държиш на значещите цифри се прилагат други алгоритми.



Тема Re: чуденканови [re: f(x)dx]  
Автор zh_333 (от миналото)
Публикувано05.07.05 19:49



трудно ще ми е да ти опиша цялото решение /защото не ми се мисли:))/ - в общи линии опира до броя на 5те като делители на числото, аналогично на множителите му. задачата се решава аналитично и не е много трудна /е, за моя износен мозък е:))/ а в ексела си я провлачих с елемнтарна формула

но такива задачи решават децата на състезания. тая май беше от международно и беше за подготовка за състезание по елементарна математика във Филипини. и не мога да не се похваля със страхотното представяне на децата - отборно златен медал и индивидуално 1 златен и 3 сребърни /моят син е със сребърен/

поздрав!



Тема Re: чуденканови [re: zh_333]  
Автор NDeu (динозавър)
Публикувано05.07.05 21:25



Поздравления



Тема Re: чуденканови [re: NDeu]  
Автор zh_333 (от миналото)
Публикувано05.07.05 21:58



благодаря за отговора и за поздравленията!
за съжаление нета ми се сгафи точно в момента, в който натиснах "продължи" на предишния ми постинг към мнението ти:((
та отново.. и аз си мислех за някакво подобна причина по отношение на грешката. но не ми се щеше да вярвам. работим с данни, доверили сме се на компютрите почти изцяло и самата мисъл, че нещо може да е грешно направо ме стресна! може неточностите и да не са големи за порядъка, но... ще имам едно наум:))
поздрав!




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.