Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:52 26.09.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Въпрос за словореднови  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано03.05.17 07:15



Открай време ме дразни един маниер за подреждане на определен тип изречения, но както обикновено не мога да обясня защо ме дразни и дали съм права. Става дума за изречения от рода на:

-Президентът се очаква да посети града.
-Групата ученици се предполага, че ще пристигне късно вечерта


Да не давам повече примери - сигурно вече ви е ясно. Действието ще се извърши в бъдеще време, обикновено е свързано с предположение или очакване, а изречението се започва задължително с подлога. Което ми е токова нелогично и куцо, че ме кара да подскачам всеки път, когато го чуя или прочета (много по-често първото, по телевизора

)

За мен категорично правилната подредба е:

ОЧАКВА СЕ президентът да посети града

Нямам никаква представа какви са правилата на словореда в българския език, има ли изобщо такива и доколко това, което ме дразни, е неправилно по някакво правило.

Помагайте!

ПП - (Трябваше ли задължително в първото изречение "както обикновено" да бъде заградено със запетаи??

БВП млн лв:
1980 = 25 791
2015 = 88 571
)

Редактирано от UnicaDonna на 03.05.17 09:27.



Тема Re: Въпрос за словореднови [re: UnicaDonna]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано03.05.17 08:08



Опреди малко - "Основната тема на разговора се очаква да бъде..."

БВП млн лв:
1980 = 25 791
2015 = 88 571


Тема Re: Въпрос за словореднови [re: UnicaDonna]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано06.05.17 16:09



Става дума за изречения от рода на:

-Президентът се очаква да посети града.
-Групата ученици се предполага, че ще пристигне късно вечерта

Да не давам повече примери - сигурно вече ви е ясно. Действието ще се извърши в бъдеще време, обикновено е свързано с предположение или очакване, а изречението се започва задължително с подлога. Което ми е токова нелогично и куцо, че ме кара да подскачам всеки път, когато го чуя или прочета (много по-често първото, по телевизора)

За мен категорично правилната подредба е:

ОЧАКВА СЕ президентът да посети града



За мен също правилният словоред е този.

Обяснявам си го със следната логика: подлогът ,,президентът" е свързан пряко със сказуемото, което посочва действието, което ще бъде извършено в бъдеще време. От подлога. А именно ,,да посети". Значи, веднага след думата ,,президентът" трябва да следва ,,да посети".
После е допълнението - ,,града".
И за ,,очаква се" остава началото на изречението. Защото очакването се прави от друг - от хората на града, от медиите, от министрите и т.н. Самият президент нищо не очаква, той ще посети нещо си (града).

Така си разсъждавам и за втория ти пример. С учениците.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Въпрос за словореднови [re: saksun]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано06.05.17 19:53



Не знам дали точно това е логиката, но има известен смисъл.

По силата на тази логика как би обяснил(а) такъв словоред, който вече е правилен според мен:

Президентът се очаква в града рано сутринта.

БВП млн лв:
1980 = 25 791
2015 = 88 571


Тема Re: Въпрос за словореднови [re: UnicaDonna]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано07.05.17 01:31



По силата на тази логика как би обяснил(а) такъв словоред, който вече е правилен според мен:

Президентът се очаква в града рано сутринта.


Може би логичното е, че подлогът ,,президентът" не извършва действие както прави в предишния пример, в който се казваше, че ще посети града.
Сега ми хрумна, че сигурно е свързано със страдателния залог какъвто е използван в случая. Президентът е очакван от тях, другите хора. И затова е правилно да се напише/изговори така, защото действието се извършва спрямо подлога, но не от него.



Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Тема Re: Въпрос за словоред [re: UnicaDonna]  
Автор npubem (:-)
Публикувано08.05.17 16:21



Ето моето мнение в примери:

Очаква се президентът да посети града.
Очаква се депутатите да посетят ресторанта.

"Президентът" и "депутатите" не са подлог в главното изречение,
виждаме че "очаква се" не се съгласува с тях по число.
Имаме подчинено изречение, което отговаря на въпроса:
"Какво се очаква?" И то не е добре да бъде разкъсвано.

Президентът се очаква в града рано сутринта.
Депутатите се очакват в ресторанта по обед.

Тук вече "президентът" и "депутатите" са подлог в
главното изречение, съгласуват се по число и отговарят
на въпроса: "Кой се очаква?" Затова заслужено са отпред!

Основната тема на разговора се очаква да бъде...
Според мен е от втория вид.

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: Въпрос за словореднови [re: npubem]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано08.05.17 16:50



Очевидно мнението ти за верния словоред съвпада с моето. Надявах се обаче някой да посочи точно правило и как то се нарушава...

БВП млн лв:
1980 = 25 791
2015 = 88 571


Тема Re: Въпрос за словореднови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано16.06.17 02:06



Надявах се обаче някой да посочи точно правило и как то се нарушава.

Няма точно правило. Българският словоред е доста свободен.

Когато изречението започва с групата на подлога, защото той е известен, за него ще става дума, а после следва групата на сказуемото, защото чрез него се съобщава това, което се приписва на подлога, говорим за прав словоред.

Когато изречението започва с групата на сказуемото, словоредът е обратен.

Групата на сказуемото обаче може да бъде разкъсана от подлога, защото то има много пояснения - допълнения, обстоятелствени пояснения, сказуемни определения. В този случай словоредът е смесен, понеже изречението започва с част от групата на сказуемото, после е групата на подлога и завършва с останалата част от групата на сказуемото.

И двете изречения са правилни - и оригиналното, и твоето. Зависи върху какво акцентираме. Изречението има и трети вариант, и четвърти...

1) Президентът се очаква да посети града - прав словоред.
2) Града се очаква да посети президентът - обратен словоред.
3) Очаква се президентът да посети града - смесен тип словоред.



Тема Re: Въпрос за словореднови [re: zdravets21]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано16.06.17 15:06



Когато изречението започва с групата на подлога, защото той е известен, за него ще става дума, а после следва групата на сказуемото, защото чрез него се съобщава това, което се приписва на подлога, говорим за прав словоред.
Това е съвсем ясно, когато сказуемото е свързано с подлога. "Президентът ще посети града". Ама "се очаква" не е свързано пряко с него, а с тези, които очакват... ох, не знам, не смея и да споря, но АБСОЛЮТНО не ми звучи добра проклетото Президентът се очаква да посети града



Тема Re: Въпрос за словореднови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано18.06.17 18:48



Ама "се очаква" не е свързано пряко с него, а с тези, които очакват.

И с тях не е свързано по мое мнение. Иначе би било "Градът очаква посещението на президента" или "В града очакват посещението на президента". Мисля, че "очаква се" е някакъв безличен глагол (със значение на "смята се", "предполага се" и др.), затова не се съгласува с подлога.

Що се отнася до Президентът се очаква да посети града и аз не бих го написала по този начин, но смятам, че и така не е грешно.

Журналистите често прибягват до подобни трикове, за да привлекат вниманието на аудиторията. Ако използват твоето изречение, е възможно зрителят да е превключил на друг канал, докато стане дума за президента.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.