Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:45 28.09.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Прегазените закони на българския език!  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано02.09.15 00:43



Можех да пиша и в съседната тема, но предпочетох да пусна нова - за прегледност. Предлагам тук да говорим за неоправданото нахлуване на чуждиците, за които си имаме думи, за неправилната им употреба, за натруфения език на повечето политици и журналисти, за непрекъснато нарушаваните модели и правила в българския език... Всеки може да пише за нещата, които по негово мнение са неправилни, защото ако нещо ни дразни, вероятно има причина.

Изобщо не се затрудних със заглавието на темата. Заимствах го от статия във в-к "Труд" - Проверка установила, че за него това не е първото прегазване на германския закон.

Статията е преведена от немски. Вероятно в немския думата за "престъпвам", "нарушавам" и т.н. е "прегазвам", да, но ние си имаме наши думи - не една и две. Така утре, първоначално на шега, някой ще употреби този израз, след него втори, трети... и в главата на обикновения човек ще настъпи хаос – правилно ли е, не е ли...

А българският език, наистина е прегазен от завземащите нови и нови територии всевъзможни глупости. Цяла дузина думи изчезват, погълнати от една единствена, заради превземките на някого, който увлича след себе си още и още. И така, както споменах в съседната тема, езикът ни обеднява, не се обогатява. Няма да говоря за "случването" и "проекта", но не мога да не спомена, че "визията" иззе още една дума - "картина" - вчера прочетох за "визия и звук".

Белинда Бенчич приключи участието... Ако ви накарам да продължите изречението, как би изглеждало? Да, но сте се объркали. То завършва така: на Сесил Каратанчева. Писна ми от оригиналничене! На какво ли е искал да наблегне авторът?! Вероятно на това, че е много остроумен. Всеки език има свои езикови модели и те трябва да се спазват. Всъщност всеки ги спазва без дори да се замисля. Затова някои хора казват, че плащат "в кеш", защото такъв е моделът - "плащане в брой". Други се снимат "в анфас", пак заради модела. С чуждиците трябва да се внимава, особено ако не знаеш езика, от който са навлезли.

А чуждици дал Бог. Отваряш някой вестник или списание и е пълно с тях. Трябва да четеш с речник, а си българин, живееш в България и четеш български вестник.

Преди няколко дни стана дума за "изпитването на проблеми". Ето още проблеми в комбинация на когото както му дойде.

той изпитва притеснения в откриващите мачове

Първо, как се изпитват притеснения?! Много по-кратко и напълно правилно е "има притеснения". Второ, какви са тия откриващи мачове?! Ами, ако беше използвано ед. число, какво щеше да си помисли уважаемият читател?! Щеше да реши, че става дума за мача, с който се открива някакво първенство. Да, но в случая се имат предвид първите един-два мача.

Чилич претърпя проблеми

Както се вижда, освен да се изпитват, проблемите могат и да се претърпяват. И тук едно простичко "имаше", щеше да е съвсем на място. Да, но това е прекалено обикновено за възвишената журналистическа мисъл.

Редактирано от zdravets21 на 02.09.15 01:09.



Тема Re: Прегазените закони на българския език!нови [re: zdravets21]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано02.09.15 09:16



Прекрасна тема като теоретична идея.

Едновременно с това - много хлъзгава...

Ние тук не можем да се разберем за "не съвсем грешна" една единствена дума, дори с помощта на професори и професионалисти, а ти говориш за ПОВСЕМЕСТНО НЕЗАЧИТАНЕ на закони, които в някои случаи са неписани, в други са писани, но вече са архаични и остарели... и няма как да се променят с оглед на рядкото им издаване в нормативни документи...



(Понякога нещата са сериозни и няма как да се подпишеш с намигане...)

Тема Re: Прегазените закони на българския език!нови [re: zdravets21]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано02.09.15 23:39



Прави ми впечатление, че цитираш предимно спортни коментари. Което ми изяснява защо си толкова заредена с отрицателни емоции на тази тема. Очевидно слушаш много спортни предавания, а спортните журналисти и коментатори са безапелационни първенци в езиковите абсурди!



Относно заместването на нормални думи с изчанчени от стремеж към оригиналничене ще спомена нещо, което много ме дразни, но май сме го обсъждали... нищо, нека го повторя - ЛЕНТА вместо филм!! Просто подскачам, когато го чуя, но кажи ми КАК човек да го посочи като ГРЕШКА?? Веднага ще се намерят хора, които ще заявят, че това е просто "начин на изразяване" и ще ти посочат някакви литературни похвати и способи... така и не можах да ги науча покрай матурите, но със сигурност има някой, който НАПЪЛНО покрива и оправдава тази подмяна на думата... Именно това имах предвид, когато ти написах по-горе, че е доста хлъзгаво.

Не е както да треснеш някоя "експертиза", доказуемо погрешна като употреба. Макар че е твърде възможно и за нея някой професор да каже, че не е СЪВСЕМ грешна!

(Понякога нещата са сериозни и няма как да се подпишеш с намигане...)

Тема Re: Прегазените закони на българския език!нови [re: zdravets21]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано04.09.15 19:35



Ето един ужас, пренесен от съседен клуб:

"След уикенда, брифингът на хардлайнерите завърши с хепънинг".



Това било казано в ефир по някоя от телевизията...

(Понякога нещата са сериозни и няма как да се подпишеш с намигане...)

Тема Re: Прегазените закони на българския език!нови [re: zdravets21]  
Автор bObbO (понякога bobo)
Публикувано05.09.15 16:24



Малко отклонение от конкретната тема, но тези много ме подразниха:

"От 1-ви септември, Rosselkhoznadzor е взела решение да забрани вноса на всички регулирани продукти..."

Даже не са се постарали да го напишат на кирилица. Ощо по-лошо - това ясно говори, че "журналистът" и представа си няма за какво пише, щото на всеки със средна обща култура ще му светне що е то Россеколхознадзор и че не е извънземна дума :(



Тема Re: Прегазените закони на българския език!нови [re: zdravets21]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано05.09.15 18:06



Един израз много ме дразни.. може и да сме го обсъждали в необозримо за паметтта ми минало...



"Дадох (ще дам) ВСИЧКО ОТ СЕБЕ СИ"!!!!!

Какво е това "всичко от себе си"??? Не може ли "Направих всичко възможно", "Положих всички усилия"? Всякакви хора от сутрин до вечер ДАВАТ ВСИЧКО ОТ СЕБЕ СИ - то спортисти, то певци, то бизнесмени, то политици...

Не знам за вас, мен ме ядосва много... Едно от онези клишета, заседнали непоклатимо в ежедневния език...

(Понякога нещата са сериозни и няма как да се подпишеш с намигане...)

Тема Re: Прегазените закони на българския език!нови [re: UnicaDonna]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано07.09.15 18:48



"Аз съм последния от хората, който ще кажа, че..." - българският министър на образованието преди няма и 2 часа по "телевизора".

(Понякога нещата са сериозни и няма как да се подпишеш с намигане...)


Тема Re: Прегазените закони на българския език!нови [re: zdravets21]  
Автор npubem (:-)
Публикувано09.09.15 17:28



Напоследък се нароиха едни нови, модерни изрази, които тайничко ме дразнят.
(Тайничко, щото те не знаят, но сега е моментът да разберат!)
Може би Здравец ще каже как се наричат тези производни думички, но
ползването им ми изглежда определено претенциозно:



А ето и от глагола "родителствам" се е пръкнало:


Точно тези думи нямат шанс да влязат в речника ми, ама хич!
На мен ми харесва примерно "отглеждане и възпитание на децата",
нищо че звучи някак си обикновено.

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Редактирано от npubem на 09.09.15 22:40.



Тема Re: Прегазените закони на българския език!нови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано10.09.15 02:29



ПОВСЕМЕСТНО НЕЗАЧИТАНЕ на закони, които в някои случаи са неписани, в други са писани, но вече са архаични и остарели

Веднъж споменах, че промени в граматиката настъпват много трудно и рядко. Затова няма как да става дума за архаични закони. Нищо архаично няма в "смея се, усмихвам се, гордея се, страхувам се и пр." На теб нормално ли ти звучи "това ме гордее, той ме страхува, нещо ме смее"? "Кой държи Бойко Борисов за шлифера и кой го СТРАХУВА?" и "Защо премиерът е СТРАХУВАН, включително и от компромати?" А това как е?

Няма архаични правила, има превземки и лиготии, които някои приемат за правилни. "Е ли възможно?, Се питам, Благодаря, за което" - пак оригиналничене и простотия.



Тема Re: Прегазените закони на българския език!нови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано10.09.15 02:32



Очевидно слушаш много спортни предавания, а спортните журналисти и коментатори са безапелационни първенци в езиковите абсурди!

Нито слушам, нито гледам много спорт. Гледам спорт само с българско участие, но не задължително. На Бербатов съм му гледала 2 мача, след като напусна Англия, в Гърция - нямам намерение. Останалите знайни и незнайни футболистчета не ме интересуват. Ако решат да "задобреят", може да променя мнението си. Не гледах състезанието за световната купа по художествена гимнастика, а нашите са добри и харесвам този спорт. Напоследък гледам мачовете на Григор, но той пък през последната година отпада рано-рано и за мен турнирът приключва - мога да гледам, мога и да не гледам. Националния отбор по волейбол за мъже го следя изкъсо, често и на живо. Тогава се лишавам от "удоволствието" да слушам коментатора.

"Изпитването на проблеми" не е приумица на спортните журналисти. Някои по-видни са го измислили. Виж примера на Привет:

Страната изпитва трудности в диверсифицирането на източниците си на приходи.

И един от мен:

Южна Америка изпитва сериозно затруднение в борбата с хулиганизма

ЛЕНТА вместо филм!

Обсъждали сме го -

При връчването на филмовите награди не се награждават филми, а ленти. Днес от Би Ти Ви радио научих, че актьорът Ейдриън Броуди ( къде изчезна артистът!!!),изиграл главна роля в култовата лента "Пианистът", е кацнал в София. Това не пречи непрекъснато да ни дразни. Някъде бях чела нещо, свързано с "лентата", но не си спомням къде. Ще потърся утре, но и в този случай целта е да се направим на интересни.

П.П. По останалите неща ще пиша утре. Заспивам. Лека нощ!

Редактирано от zdravets21 на 10.09.15 02:39.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.