Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:03 28.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Тема за всичко, което ни дразни в езика нинови  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано11.11.14 01:46



Ето моите предложения, едното съвсем прясно - от тази вечер:

"Аз съм една от тези, която..."
"Той е един от спортистите, който..."

Извинявайте, но започнах да се обърквам. Има случаи, в които някой друг поправя телевизора, преди аз да осмисля казаното.



И втория пример (не толкова скорошен), за който се сещам: "Любослав Пенев остава на чело на националния отбор". Това изписваха от БНТ, докато журналистът съобщаваше новините около тима... Доста сме коментирали въпроса за слятото и разделно писане и примерът е един от тези, в които има ясно разграничение в значението при двата начина на изписване. В този контекст, когато думите не са написани слято, става дума за чиста неграмотност.



Тема Re: Тема за всичко, което ни дразни в езика нинови [re: zdravets21]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано11.11.14 08:13



Поздравления за темата. До момента съм показвала в други теми много подобни мои дразнителчета, но е чудесна идея всички да са на едно място.

Например "експертиза", вече обсъдена тук, чиято употреба само за няколко месеца лавинообразно ЗАЛЯ ефира и я употребяват и хора с най-високи претенции за грамотност и образованост, особено около политическите събития, влиза в този списък - на мои силни дразнители.

Относно посочените от теб дразнители ("Аз съм една от тези, която..." ) - те дразнят силно и мен, и понеже ги определям като някакъв вид граматически грешки - винаги, когато ги чуя, се питам - хората, които ги употребяват, какво училище са завършили и какви учители са ги учили! И отново и отново опирам до моето непоклатимо мнение, че българският език (като езикова и писмена грамотност) трябва да се изучава като отделен предмет, задължителната матура да е върху него, и да е безпощадна - само с "да" и "не", при изключително високи критерии.

ПП - Ето, веднага бях подразнена от един иначе много образован човек по тв, който, както много други хора, продължава да употребява формата "Една моя колега". Това не го ли оправиха най-после с последни "разпореждания"??


ГоворИ по темата!

Редактирано от UnicaDonna на 11.11.14 08:25.



Тема Re: Тема за всичко, което ни дразни в езика нинови [re: zdravets21]  
Автор npubem (:-)
Публикувано11.11.14 14:00



Много "обичам" да чувам изречения, започнати с:
"Другото, което е..."
С този израз изобилства речта на Цв.Цв. Примерно:
"Другото, което е, трябва незабавно да се пристъпи към..."

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: Тема за всичко, което ни дразни в езика нинови [re: npubem]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано11.11.14 17:05



Другото, което е...

А, тук водиш по точки!! Мен това също ме побърква! Обаче мноооого преди ЦЦ да го демонстрира - Миуен Цветков го употребяваше... сигурно десет години всеки ден в ефир. А и други хора.


ГоворИ по темата!

Тема Re: Тема за всичко, което ни дразни в езика нинови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано12.11.14 01:18



Например "експертиза", вече обсъдена тук, чиято употреба само за няколко месеца лавинообразно ЗАЛЯ ефира и я употребяват и хора с най-високи претенции за грамотност и образованост, особено около политическите събития, влиза в този списък - на мои силни дразнители.


Ужас! И аз преди два дни чух Цветанка Ризова да я използва по адрес на един министър.

"Една моя колега". Това не го ли оправиха най-после с последни "разпореждания"?

Оправиха го.

А аз продължавам да се ядосвам на нещо, което те беше подразнило преди доста време - "Той ме покани да излезем заедно"; "Иван я покани да танцуват заедно". Твоето оригинално дразнене беше от една реклама: "Жалко, днес няма да можем да четем заедно с мама!"

И още едно твое, от което изумях, когато го чух: "Следва спорт, веднага преди прогнозата за времето".





Тема Re: Тема за всичко, което ни дразни в езика нинови [re: npubem]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано12.11.14 01:22



Избягвам да слушам Цв. Цв., защото в устата му са само "политики"

Но иначе изречението си го бива

А новото ми предложение всъщност е доста старо: "Тя има голямо самочувствие за себе си"; "Той е много самокритичен към себе си". Пълен абсурд! За първи път чух Маги Желязкова да свързва "само..." със "себе си", а след нея и доста начетени хора съм чувала да ползват нейната комбинация.



Тема Re: Тема за всичко, което ни дразни в езика нинови [re: zdravets21]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано12.11.14 13:19



Цв. Цв. е като някаква машина за говорене със заложени шаблони вътре. Винаги казва "Политическа партия ГЕРБ" и НИКОГА само ГЕРБ. Във всяко второ изречение има "Трябва да ви кажа, че..."

Относно "Той е много самокритичен към себе си" ще си призная без бой, че не съм сигурна дали и аз не бих го употребила някак по инерция... а наистина е АБСУРД...

Ще внимавам в бъдеще. (това пък дали не се пишеше слято???)


ГоворИ по темата!

Тема Re: Тема за всичко, което ни дразни в езика нинови [re: zdravets21]  
Автор bzzn (Безсънна)
Публикувано12.11.14 15:58



Снощи се прибрах с рекламно листче, което ме ядоса. Три снимки на торти с надписи под всяка. "Декораторски торти, стандартни торти, кетъринг". Аха, наели са декоратор да работи за тях, хубаво. Ама като е декоратор, това не значи, че са му декорирани тортите, може да го мързи днес, да ми врътне плоска торта с проста глазура и пак да ми каже - мче тя е декораторска бе, демек на декоратора.





Тема Re: Тема за всичко, което ни дразни в езика нинови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано13.11.14 00:29



Винаги казва "Политическа партия ГЕРБ" и НИКОГА само ГЕРБ.

И Лютви Местан така - винаги казва Движението за права и свободи и никога ДПС. Но приликите свършват дотук.



Ще внимавам в бъдеще. (това пък дали не се пишеше слято?

Не, правилно си го написала, а за самовлюбен(в себе си) внимавай!



Тема Re: Тема за всичко, което ни дразни в езика нинови [re: bzzn]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано13.11.14 00:32



Вероятно само декораторските ще са украсени, а стандартните - не.

Ама като е декоратор, това не значи, че са му декорирани тортите, може да го мързи днес, да ми врътне плоска торта с проста глазура и пак да ми каже - мче тя е декораторска бе, демек на декоратора.

Не разбирам много от торти, но мисля, че няма начин да бъдеш подведена. По мое мнение ще разбереш, ако тортата не е декорирана (украсена)... И не вярвам да са наели декоратор. Мисля, че украсяването влиза в уменията на сладкарите.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.