Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:14 25.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Тема Иновативна теманови  
Автор npubem (:-)
Публикувано10.11.14 10:21



Всяка втора реклама предлага иновативни стоки - то не бяха
кремове, гелове, прахове, дори пластмасовите опаковки
за бира или мляко станаха иновативни.
Онлайн речниците засега признават съществуването на такава
дума, само че не предлагат тълкувателно значение.
Ще съм благодарен ако някой предложи тълкуване или уместен
български синоним.

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: Иновативна теманови [re: npubem]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано10.11.14 21:36



Новаторски?


ГоворИ по темата!

Тема Re: Иновативна теманови [re: npubem]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано11.11.14 01:38



След като знаем, че иновация е нововъведение, то, както е казала Уни, иновативен би трябвало да е новаторски. Работата е в това, че дори и в най-новия речник такава дума няма. Думата е иновационен - който се отнася до иновация.

П.П. Хубаво е, че все още има неща, които те дразнят. И аз се ядосвам на много работи, дори поправям телевизора на глас, но почти съм се отказала. Ти обаче ме провокира и ще пусна една тема.





Тема Re: Иновативна тема [re: zdravets21]  
Автор skipadzhiyata-174030 (минаващ)
Публикувано27.11.14 14:21



Като преводач на конференция по въпросите на иновацията (а-хъм...) мога да дам "окончателен" отговор. Лично предпочитах "новаторство", но авторитетна дама влезе в кабината и ми каза, че това било остаряло и за още по-голям ужас, навявало на соца! С други думи, хептен не ставало.

По, по същност! На въпросната конференция тълкуваха "иновация" като "внедряване (уфф-ф... пак пусти соц!) на новаторството в ежедневието". С други думи, новаторството (освен, че е соц, което му стига; там ползваха конструкцията "иновативни идеи" или -- иска ли питане -- "концепции") било само на идейно равнище, а иновацията била новатоство плюс пари, плюс подкрепа, плюс постоянство, плюс умствена настройка (т. н.) -- до победния край.

Пак не виждам разликата, но образът на авторитетната лелка продължава да ме респектирВа (то и Вие да бяхте на мое място, и Вас щеше да Ви държи влага!), та от страх да не ме пратят в евентуално капиталистическо Белене вече ползвам "правилната" дума.

Редактирано от skipadzhiyata-174030 на 27.11.14 14:21.



Тема Re: Иновативна теманови [re: skipadzhiyata-174030]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано27.11.14 17:34



Ай, ай! Дори не предполагах колко сериозно сме загазили тези, които предпочитаме нововъведението, новаторството, новите технологии. Ама наистина, "иновативните концепции" придават много по-голяма тежест на говорещия от "новаторските идеи".





Тема Re: Иновативна теманови [re: skipadzhiyata-174030]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано27.11.14 17:35



Напълно ти съчувствам...




ГоворИ по темата!

Тема Re: Иновативна теманови [re: zdravets21]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано27.11.14 17:38



Относно "концепция" - онзи ден по телевизора една новинарка я употреби в някаква абсурдна комбинация, забравих я точно, но беше (по безсмисленост) от рода на "извърши концепция"... Дано да се сетя точния глагол...


ГоворИ по темата!

Тема Re: Иновативна теманови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано28.11.14 02:10



Дано да се сетя точния глагол.

Дано се сетиш!



Чувала съм много глупости, но много от тях не съм запомнила. Когато обаче те се повтарят непрекъснато и се превръщат в правило, ги научавам наизуст. На една такава глупост ще обърна внимание, в нарочно пуснатата от мен тема.



Тема Re: Иновативна теманови [re: npubem]  
Автор Kossoman ()
Публикувано08.12.14 13:58



Няма връзка с правописа, но пък когото го вълнуват иновативните процеси

сигурно ще му бъде интересно.

Редактирано от Kossoman на 08.12.14 13:59.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.