Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:20 28.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Залутах се с двойното Ннови  
Автор npubem (:-)
Публикувано19.11.14 17:21



Имам молба към знаещите в клуба да ми светнат отново
правилата за двойното "Н", обаче в сложните думи:

страНоприемница - страННоприемница
воеНопленник - воеННопленник
киселиНоустойчив - киселиННоустойчив

Като погледнах в онлайн-речниците (знам, че не трябва да им се вярва особено!),
почти всичките ги намерих и в двата им варианта. На всичкото отгоре вътрешното
ми "Аз" ми говори, че зелените са верни, пък са от различни страни на
барикадата... Помогнете!

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: Залутах се с двойното Ннови [re: npubem]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано20.11.14 12:56



Сложните думи следват правописа на простите... Прилагателните, които в мъжки род завършват на НЕН, в женски, в среден и в мн. число се пишат с двойно Н. Както казах, наречията и съществителните следват правописа на прилагателните, от които са образувани:

страНЕН, странна, странно, странни, странник, странноприемница (място, в което отсядат странници)

киселиНЕН, киселинна... киселинноустойчив.

почти всичките ги намерих и в двата им варианта.

Само киселинноустойчив може да се пише по двата начина, според последния правописен речник, което за мен е странно, защото се пренебрегва правилото.



Тема Re: Залутах се с двойното Ннови [re: zdravets21]  
Автор npubem (:-)
Публикувано20.11.14 16:12



Сега, ето ти още малко храна за разсъждение:

вино - винен - винопроизводство
храна - хранен - хранопровод
камък - каменен - каменоделец
кон - конен - конекрадец
киселина - киселинен - киселиноустойчив
цена - ценен - ценообразуване
корен - коренен - кореноплод
закон - законен - законосъобразен

За тези нямам притеснение, че са верни
Съмнява ме може би само твоето изключение - киселиННоустойчив...

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: Залутах се с двойното Ннови [re: npubem]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано20.11.14 16:25



Уверявам те, че вътрешното ми АЗ е същото като твоето. БЕЗ НИКАКВО КОЛЕБАНИЕ бих написала всичките зелени.

Здравец сега сигурно иска да ми каже, че правилното е също "военноначалник"...



Знам, знам, Здравец, така пише в речника. Нека си пише. Аз ще си ги пиша с едно Н!

Човек трябва и да се бунтува от време навреме! (Както и с последната дума от предишното изречение)


ГоворИ по темата!

Тема Re: Залутах се с двойното Ннови [re: npubem]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано20.11.14 19:48



Съмнява ме може би само твоето изключение - киселиННоустойчив...

Не става дума за изключение. Съвсем по правилата си е. Изключение по мое мнение е "киселиноустойчив". Но след като от речника ни позволяват да пишем думата и по двата начина, надявам се да имат и добро обяснение за това.

По примерите ти може да се разсъждава, но трябва да ги разглеждаме по-различно. Например: законен, законна, законник; коренен, коренна...; ценен, ценна, ценност; конен, конна, конник; каменен, каменна.. При първите два примера няма двойно Н, макар че завършват на НЕН, защото Е-то не изпада... Ще го обясня по-просто - племеНЕН, племенна, племенник... Е-то от прилагателното в мъжки род изпада в останалите форми, така имаме едно Н от основата и едно от наставката - двойно Н.

П.П. Днес се замислих за пленник. Ако не знаем как да напишем думата, не можем да проверим, а може би можем, но аз не знам.



Тема Re: Залутах се с двойното Ннови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано20.11.14 19:50



Здравец сега сигурно иска да ми каже, че правилното е също "военноначалник".

Не, военачалник е правилно, но думата е по-скоро изключение, защото военноморски, военновъздушен и т.н. са с двойно Н.

Знам, знам, Здравец, така пише в речника. Нека си пише. Аз ще си ги пиша с едно Н!

Преди да разбера какво пише в речника, бях научила доста от правилата. Речниците си ги купих много по-късно. Правилата не са създадени заради черните ти очи.

Има ги, защото ако срещнеш дума, която никога не си писал, можеш да си припомниш правилото и да я напишеш вярно.

Човек трябва и да се бунтува от време навреме!

Не мога да се бунтувам срещу примерите с двойното Н, защото съм съгласна с тях. Мен ме улесняват. Бунтувай се ти!



Тема Re: Залутах се с двойното Ннови [re: zdravets21]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано20.11.14 20:10



Военноморски, военновъздушен - ДА. Не бих ги написала с 1 н. Защо ли тях не, а другите да?

Не знам.




ГоворИ по темата!

Тема Re: Залутах се с двойното Ннови [re: zdravets21]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано20.11.14 20:13



А, сега виждам привет какви ти ги е надробил:

вино - винен - винопроизводство
храна - хранен - хранопровод
камък - каменен - каменоделец
кон - конен - конекрадец
киселина - киселинен - киселиноустойчив
цена - ценен - ценообразуване
корен - коренен - кореноплод
закон - законен - законосъобразен

Ха защитавай се де!

Да ти видя правилата!


ГоворИ по темата!

Тема Re: Залутах се с двойното Ннови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано20.11.14 22:27



Ха защитавай се де! Да ти видя правилата!

Първоначалният въпрос на Привет беше за двойното Н. Правилото се отнася до него.

... В тези примери няма удвояване на Н-то. Единствената дума, която може да се пише както с две, така и с едно Н е киселин(н)оустойчив. Която завършва на НЕН (киселиНЕН) в м. род, но в останалите форми Е изпада - киселинна.., киселинност, киселинността. Какви са тези примери като законосъобразен, каменоделец и всички останали?! Къде в тези примери се съмняваш дали да напишеш двойно Н?



Тема Re: Залутах се с двойното Ннови [re: zdravets21]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано20.11.14 23:00



Какви са тези примери като законосъобразен, каменоделец и всички останали?! Къде в тези примери се съмняваш дали да напишеш двойно Н?


Ето.

Сложните думи следват правописа на простите... Прилагателните, които в мъжки род завършват на НЕН, в женски, в среден и в мн. число се пишат с двойно Н. Както казах, наречията и съществителните следват правописа на прилагателните, от които са образувани:

страНЕН, странна, странно, странни, странник, странноприемница (място, в което отсядат странници)


коНЕН, конна, конно, конни, конник, коННекрадец.

камеНЕН, каменна, каменно, каменни, камеННоделец.

цеНЕН, ценна, ценно, ценни, цеННообразуване.


Къде е разликата?


ГоворИ по темата!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.