Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:01 09.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Най-често грешените думи - 4нови  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.01.13 14:51



Моля да ме поправите, ако греша, че интелектуалци много често употребяват глагола "зачитам", в смисъл на "прочитам", което аз намирам за грешка.

И днес го чух от един мастит учен, който "зачете" по ТВ откъс от научен труд...



(Казах "интелектуалци", защото поп-фолк певци или моделки рядко "зачитат" нещо, с изключение на Паулу Коелю, разбира се, и учебниците си по право, та не мога да ги уловя дали употребяват този израз, или не...)



..... СПОРЕД МЕН!!

Редактирано от УниKaлнaтa на 25.01.13 14:53.



Тема Re: Най-често грешените думи - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.01.13 19:31



И аз не харесвам думата "зачитам" в значението и "започвам да чета". Предпочитам по-дългия вариант, но принципно е правилно използвана.



А ето примера, който дават в речника:

"Няколко пъти зачитам тази книга и все не мога да я дочета"



Тема Re: Най-често грешените думи - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.01.13 20:35



Примерът в изречението "Няколко пъти зачитам тази книга и все не мога да я дочета" според мен има съвсем друг смисъл - "започвам за чета" или "начевам". И ми е напълно приемлив.

А това, срещу което аз протестирам, е "зачитам" в смисъла на "прочитам". Например - "Сега ще ви зачета част от този разказ". Допуска се, че лицето ще ЗАПОЧНЕ и ще ДОВЪРШИ да чете тази част от разказа, който си е предвидил. Тоест - ще я прочете, тази част. Защо да я "зачита"??



Мога да предложа и друг смисъл на думата, приемлив за мен - "Зачетох се в тази книга и забравих ти се обадя". Също - "Този отговор не се зачита, защото беше по-дълъг от определеното време".

Та - говоря за една точно определена употреба на думата, вярвам, че всички разбирате.



..... СПОРЕД МЕН!!


Тема Re: Най-често грешените думи - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.01.13 20:56



"Сега ще ви зачета част от този разказ"

"Сега ще започна да чета част от този разказ"

И на мен не ми харесва. Не бих се изразила така. Бих казала, че ще прочета част от разказа, но съм забелязала, че бая народ "зачита". Преди доста години съм чувала Слави "да зачита" нещо и много се дразнех.



Аз използвам "зачитам" в другото значение на думата - почитам, вземам под внимание и пр.



Тема Re: Най-често грешените думи - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано01.02.13 22:01



Уни, какво мислиш относно "му"? Правилно ли е?

Ето какво каза Георги Братоев за трансфера МУ от Левски Волей в Русия, за националния отбор на България и за волейбола.





Тема Re: Най-често грешените думи - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано02.02.13 01:33



Ако самият Георги Братоев е обект на трансфера - естествено, че МУ-то е грешно...Вярно е само ако говори за нечий друг трансфер.

Ти какво - изпитваш ли ме?



А не писахме ли в миналото нещо по въпроса за безкрайно честите грешки на "МУ" и "СИ"?

Като например - "Той каза на майка МУ да се обади по телефона"...Иди и гадай за ЧИЯ майка става дума...а то било за самата негова майка.



..... СПОРЕД МЕН!!


Тема Re: Най-често грешените думи - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано02.02.13 09:13



Думата "самосиндикално".

Винаги съм я приемала като нещо съвсем разговорно, по-скоро иронична "взятка" от историческия смисъл на думата, нещо, което непременно трябва да се разбира "в кавички" и няма място в сериозен разговор...Какво чувам напоследък - започнала е да се употребява наляво и надясно като напълно равностоен синоним на "самостоятелно"... Докато я чувах, казана от случайно интервюирани хора в разни репортажи - изведнъж "цъфна" и в устите на журналисти, и то - съвсем "безкавичкно" употребена!!

Правилно ли е?





..... СПОРЕД МЕН!!


Тема Re: Най-често грешените думи - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано02.02.13 12:41



Ти какво - изпитваш ли ме?

Не те изпитвам. Изпитвам себе си.





Тема Re: Най-често грешените думи - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано02.02.13 12:44



Тази дума е жаргон и се използва разговорно, но в последно време всичко може да се чуе.



Тема Пак съм ОФ!нови [re: здpaвeц]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано04.02.13 11:08



Къде минава границата между разговорната и писмената реч?

Едно е да гледаш или слушаш интервю, изявление на живо, друго
е да прочетеш писмен материал за същото това интервю.

Допустимо ли е в писмената форма да бъдат отстранени грешките
от речта? Да бъде оправен словоредът, да се пропуснат
паразитните думички, да се поправи съгласуването по род и число
и други подобни... А трябва ли и някои типични за разговорната
реч думи и изрази да се заменят? Няма ли това да се отрази на
смисъла или подтекста на самото изказване?

Ей така като се замисля в тази посока, жал ми става
за някои изказвания на Димитър Пенев.



Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.