Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:38 05.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Елате при нас (мен?), при нас е весело!нови  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано10.05.14 15:37



Моля дайте рамо тука:



Чувствам, че сам не се справям съвсем добре - повече хора значи повече следени форуми, четени повече коментари на новини и т.н. Аз следя само едва 2-3 български форума, а новини не чета, а знам, че те също така са благодатен източник на всякакви грешки!




Тема Re: Елате при нас (мен?), при нас е весело!нови [re: Naki]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано11.05.14 20:41



Леле с каква мащабна задача си се заел...ами то не е възможно да се обхванат всички грешки, които се правят, какви са ти критериите? Ако си уловил някаква грешка, примерно, 3 пъти - значи направо не си е грешка...По форумите пишат толкова неграмотни хора, че и "уфсъ" вместо ОВЦА да напише някой - няма да се изненадам, но не бих го и вписала в речника ти...

Както и да е. За момента нямам време да ти помогна, но ще се възползвам от списъка ти, защото отдавна съм се питала откъде да взема нещо подобно, за да го използвам в упражнения на сина ми в правопис!



Тема Re: Елате при нас (мен?), при нас е весело!нови [re: Naki]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано18.05.14 21:33



Наки, преди малко се зачетох в клуба, и установих, че съм направила една супер досадна грешка...кой знай защо съм запратила един пост, свързан с твоята страница с правописните грешки в Уикипедия - в другата тема с попаденията от виртуала...

Седя и си се питам - как съм могла да го направя?? Никаква логика няма...

Извини ме, надявам се, че си го прочел и там!

И още веднъж те поздравявам за начинанието - страхотно е!



Тема Re: Елате при нас (мен?), при нас е весело!нови [re: Naki]  
Автор Mrany (Мръни)
Публикувано28.05.14 20:58



Отвори си Блиц и ще напишеш роман.

Това е моето виждане. Не го налагам на никого. Просто го споделям.


Тема Re: Елате при нас (мен?), при нас е весело! [re: Naki]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано07.06.14 23:58



В момента се сещам за "фафла" вместо вафла. Видях, че нямаш тази грешка.

Ако ми позволиш, ще изкажа мнение, че може би е по-добре все пак да се даде първо правилната форма, и след нея грешните изписвания.
Вярно е, че темата е за грешките, но например това с вафлата на коя буква ще го сложиш? В или ф, при твоята подредба?
Ако я сложиш на ф, как човек ще открие думата? А ако има и други грешни форми същата дума, как ще прецениш точно коя грешка е определяща за заглавната буква?

И още един аргумент: Когато активно учех английски, в един учебник за TOEFL, а именно Barron's имаше грешни словосъчетания, и пишеше, че са грешни, да не се използват. Хубаво, но ми се набиваха в главата грешните, и след време като се опитвах да се сетя как е правилното, се оказа, че си спомням и грешните, понеже съм ги видял написани, но не мога да си спомня кое е вярно, и кое грешно. Про това грешните неща бяха такива, че никога не биха ми хрумнали. Т.е. този учебник всъщност ме научи на грешки, които аз сам не бих направил никога.

Затова, винаги първо вярното.

Редактирано от Chasing Rabbits на 08.06.14 00:22.



Тема Re: Елате при нас (мен?), при нас е весело!нови [re: Chasing Rabbits]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано08.06.14 12:34



Май не мога да се съглася...все пак - това е списък на ГРЕШКИТЕ. Обратното се нарича "правописен речник"...Ако искаш да търсиш как се пише правилно дадена дума - ще я потърсиш там.

"Фафла" със сигурност трябва да отиде на Ф.

Аз мисля, че този списък е предназначен не за изучаване на езика, а за хора, които ще се възползват от списъка, за да създадат текстове за диктовка, или друг вид упражнения, целящи вярно затвърждаване на трудни и често грешени думи.

А това, че би било полезно да се изготви правописен речник, в който след всяка правилно написана дума в скоба да се маркира как най-често тя бива сбъркана - не е лоша идея.

При масовата неграмотност, която залива народа...



Тема Re: Елате при нас (мен?), при нас е весело!нови [re: UnicaDonna]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано08.06.14 13:43



То такива речници има. В интернет съм намирал речник, в който за всяка дума има и погрешни изписвания, само че погрешните изписвания дадени там са изсмукани от пръстите на съставителите, а не са реални и често срещани грешки. И това именно го обезсмисля. Просто са хванали думата, и са започнали да сменят някоя буква с друга по начин, който никога не съм срещал написан в текст.
В списъка с грешки на Наки грешките са реални.

За подредбата няма да споря, аз изказах мое мнение и препоръка, и аргументите си ги дадох. Не налагам мнението си на никого, нито ще повтарям аргументи. Ако иска Наки може да приеме мнението ми или да го отхвърли.



Тема Re: Елате при нас (мен?), при нас е весело!нови [re: Chasing Rabbits]  
Автор fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано08.06.14 16:40



Две Фафли, три бисквиДи и една лимонаТа!



Тема Re: Елате при нас (мен?), при нас е весело!нови [re: fordesc]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано08.06.14 17:03







Тема Re: Елате при нас (мен?), при нас е весело!нови [re: fordesc]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано08.06.14 21:41



Това за лимонаТата не съм го чувал.
Но съм чувал да се казва купвам, вместо купувам.
Също и бисквиДи, да.

Можеш да добавиш и полОкръг, или полОкръК, вместо полукръг. Виждал съм го написано на етикет в Практикер. Там имаше и друг хит - някакви контакти бяха написани със страна на произход Полша. Позагледах оригиналния етикет, пишеше BUDAPEST. Попитах "продавач-консултанта" за това несъответствие - младо момче, на не повече от 20. Погледна ме особено, и каза - "Извинявам се за глупавия въпрос, но Будапеща не е ли в Полша?"

Още пУмияр, вместо помияр, много често употребявана дума във форумите. Питал съм такива дали думата идва от животното пума. Явно не знаят, че думата идва от помия.

Също полУвин кило.
Изобщо това о и у често се бъркат.

Още мЕрише, мЕризма, вместо миризма

Фелия вместо филия.

гардИроб, гардИроП, гардероП вместо гардероб.

Сигурно мога и още да се сетя, но засега толкоз.

P.S. Извинявам се за грешката. Мислех, че отговарям на Наки.

Редактирано от Chasing Rabbits на 08.06.14 22:55.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.