Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:02 10.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Прави ми лошо впечатлениенови [re: MupaM]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано27.07.14 03:05



примерно третият ти пример звучи нормално

Това показва, че примерът не е добър.



"десет причини защо..." вместо "десет причини да..."

В зависимост от продължението и двата примера са приемливи, според мен. "Десет причини защо да ядем плодове" и "десет причини да ядем плодове". Има някакво нюансово различие, но мен не ме дразни...

Неотдавна четох някаква публикация за езиковата култура на един професор от СУ. В нея той обясняваше, че представите на хората за тази култура са различни и че няма еднозначно определение за това понятие. По темата било писано много, обаче всеки автор бил обърнал внимание на нещата, които него са го заинтригували. Според професора отделните хора се дразнят от различни неща в правописа и правоговора. Едни се вбесяват от "мекането" - ходиме, други от нечленуването - Пленарна зала, трети от неправилно поставените ударения - летищА, четвърти от "колегата Иванова", пети от "на 100 процента" и т.н. и т.н. Професорът стигна до 20 "дразнения" и спря да изброява.



Тема Re: Прави ми лошо впечатлениенови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано27.07.14 03:15



Разгеле, да задам един въпрос (за материя, която очевидно никога няма да ми се изясни - УЧТИВИТЕ ФОРМИ!

Тя ти се е изяснила, като гледам примерите, които даваш - "Господине, винаги сте казвалИ (писали, идвали, чели)", "Госпожо, вие сте отличенА за постижението си и сте получилИ медал"? или "Госпожо, вие сте спечелилИ конкурса и вече сте водещА в тази област"? или "Господине, вие сте билИ уведомЕН" ?


Има ли улеснена формула, че когато НЕЩО (каквото и да е) е свързано с учтива форма и завършва на "л" - ВИНАГИ се поставя в множествено число?


Сещам се за едно изключение, което наскоро разнищихме - "добре заварил" - "добре заварила", което не трябва да се използва механично, а да се преосмисли... Примерите, с които си си послужила, са причастия. Ако причастието има окончание Л - мн. число, ако е Н или Т единствено - "Вие сте посетиЛи" -" Вие сте биЛи посетеН"; "Вие сте се избръснаЛи" - "Вие сте избръснаТ"; "Вие сте се съблекЛи" -" Вие сте съблечеН".

При учтивата форма се грешат само тези случаи, в които влизат причастия. Прилагателните винаги са в ед. число, но при тях няма грешки - Вие сте красива, умна, добра, привлекателна, известна, уникална, неповторима, безпогрешна..."

Много си падам по улеснените формули, като тази с пълния член

Има още едно нещо, за което не съм сигурна, че си наясно. "Той е спортистът с най-много отличия", "Той е човекът от снимката", "Той е най-търсеният експерт", "Магазинът за обувки е най-големият магазин в безистена" - "той" е "той". Няма начин "той" да е "него" - значи пълен член.



П.П. Според мен "до живот".



Тема Re: Прави ми лошо впечатлениенови [re: zdravets21]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано03.08.14 20:00



А, евала на професора (говоря сериозно). Толкова очевидно нещо, а толкова рядко някой се сеща за него, още по-рядко някой признава, че обективно "няма еднозначно определение" за езикова култура.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.