Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:37 19.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Какво ви страхува?  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано14.04.14 01:15



За първи път попаднах на подобен феномен преди четири-пет години. От тогава та и до днес водещите ни питат "какво ни усмихна", а ми се е случвало да прочета и "това бои ли те, страхува ли те" и т.н.



Да, има възвратни глаголи, които могат да се употребят и без възвратно-местоименната частица "се", но тогава става дума за два различни глагола (мия, мия се; намирам, намирам се). Има такива възвратни глаголи обаче, които имат само възвратен вид - смея се, усмихвам се, гордея се и др.

Можем да кажем както "радвам се на слънцето", така и "какво ви радва"; "моля се пред иконата" и "за какво те моли", но не можем да кажем "какво ви смее", "какво ви гордее", "какво ви усмихна".

Натъквали ли сте се на подобни примери?

Редактирано от zdravets21 на 14.04.14 01:28.



Тема Re: Какво ви страхува?нови [re: zdravets21]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано14.04.14 01:43



Лично мен ме страхува речникът на Лютви Местан, защото май той употребява този израз редовно...

И други бисери, като "ваканцувам", например.



Тема Re: Какво ви страхува?нови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано14.04.14 03:05



Е, те там основно "ваканцуват" и чат-пат "входират".

Не съм предполагала обаче, че точно Лютви Местан има трудности с българския език. Но тя, простотията, е заразителна.





Тема Re: Какво ви страхува?нови [re: zdravets21]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано14.04.14 06:47



Не съм предполагала обаче, че точно Лютви Местан има трудности с българския език.

Оооо, не! В никакъв случай не го намирам за проява на "трудности с езика"!! Този човек е толкова самовлюбен и толкова целият изтъкан от стремеж да е уникален, че и тези думи, според мен, ги говори ЕДИНСТВЕНО от стремеж към оригиналност!

Докато беше само зам. - все още се сдържаше, ама сега съвсем се е "разпищолил"!!





Тема Re: Какво ви страхува?нови [re: zdravets21]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.04.14 08:43



Че той Лютвито трудности няма, да оригиналничиш не е трудно.


А аз съм чувала, че преди няколко десетки години думата "впечатлявам (се)" е била като сегашните "усмихвам" и "страхувам". Не в смисъл, че от възвратен глаголът е станал преходен, а в смисъл, че е бил въобще новоизпечен. Вероятно и тези думи ще станат толкова обичайни.
Горе-долу същото бих казала за "експертиза" от предната тема. Вече видимо са започнали да се утвърждават.
Засега са си оригиналничене и модерничене, но само засега. ;)

Колкото до входирането, заслугжата не е на депутатите, чувала съм я из канцеларии още в първите 1-2 години на 21 век, а вероятно се е срещала и преди това, просто аз оттогава работя.



Тема Re: Какво ви страхува?нови [re: MupaM]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано16.04.14 01:12



Не в смисъл, че от възвратен глаголът е станал преходен, а в смисъл, че е бил въобще новоизпечен. Вероятно и тези думи ще станат толкова обичайни.

Вероятно ще станат. Значи съвсем точно съм уцелила момента да поставя въпроса, защото след няколко десетки години - я камилата, я камиларя.



Колкото до входирането, заслугата не е на депутатите

Не е, разбира се. Заслугата е на юристите депутати.



Тема Re: Какво ви страхува?нови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано16.04.14 01:13



ама сега съвсем се е "разпищолил"!

Вярно е!





Тема Re: Какво ви страхува?нови [re: zdravets21]  
Автор Mrany (Мръни)
Публикувано28.05.14 21:04



Не съм съгласна за Местан. Той е много по-образован от сума ти неграмотни, но образовани българи. Той не използва подобни измислени думи. Бъркате политика.
Освен това думата входящ съществува от много години и не е измислена. Това е дума, която определя статуса на номера на деловодната кореспонденция - входящ и изходящ номер, входяща и изходяща поща.
Относно страхувам и ваканцувам, аз лично очаквам тези и други подобни на тях думи да се наложат с течение на времето.

Това е моето виждане. Не го налагам на никого. Просто го споделям.


Тема Re: Какво ви страхува?нови [re: Mrany]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано28.05.14 22:00



Нещо не си разбрала май...Говорехме не за думата "входящ" а за ГЛАГОЛА "входирам". За който пък допълнително май се разбрахме, че не е нещо ново.

А фактът, че страхувам и ваканцувам, и други подобни на тях думи ще се наложат с течение на времето - не оправдава този, който засега ги импровизира от стремеж към оригиналност. Айде нЕма нужда претенциозни турци да ни обогатяват българския език, а? Колкото и грамотни да са!



Иначе - да, интелигентен и грамотен е, никой не му го отрича. И сладкодумен.

ПП - Това изречение не го разбирам: "Той е много по-образован от сума ти неграмотни, но образовани българи."????



Тема Re: Какво ви страхува?нови [re: UnicaDonna]  
Автор fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано29.05.14 09:47



"Образование е това, което остава, след като всичко научено бъде забравено!"
Оскар Уайлд
Действително човек може да е образован, т.е. да има диплома, и едновременно да е неграмотен! За съжаление, все по-често се среща...
Поздрави!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.