Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:55 16.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: "Експертиза"?нови [re: npubem]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано02.04.14 10:03



Не правя анкета, а наистина се запитах как става така, че с месеци никой не пише в този клуб, а когато се появи някакъв пост (в случая - моя) - веднага пък се появява и ник, който никога не е писал в "Правопис", и изневиделица отговаря...



Взех да си мисля, че клубът е обект на някакво специализирано наблюдение, може и със СРС-та да ни следят...флашки, туй-онуй... Току-виж ми подпалили колата!



Тема Re: "Експертиза"?нови [re: UnicaDonna]  
Автор npubem (:-)
Публикувано02.04.14 14:18



Абе, Уни, много филми гледаш! Или си прекалила с Яне Янев...



Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: "Експертиза"?нови [re: npubem]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано02.04.14 14:28



Или си прекалила с Яне Янев...

Или с Явор Дачков и Христина Патрашкова може би?





Тема Re: "Експертиза"?нови [re: UnicaDonna]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано02.04.14 17:30



Да не отварям нова тема...

Попаднах на интересен казус.
----------------------------------
Моля младежът (кой, той), който събира парите за чистачката, да се обади на домоуправителя.

ИЛИ

Моля младежа (кого), който събира парите за чистачката, да се обади на домоуправителя.
---------------------------------------
Как мислите?





Тема Re: "Експертиза"?нови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано02.04.14 21:50



Моля младежа (кого), който събира парите за чистачката, да се обади на домоуправителя. Така е правилно.

Молиш "него", не молиш "той".




И още веднъж ще спомена втория вариант за проверка на подлога...Променяш думата, в която се съмняваш, от ед. в мн. число и наблюдаваш дали това води до промяна на числото на сказуемото. Защото, както знаеш, сказуемото се съгласува с подлога. "Моля младежите..." Виждаш, че сказуемото не се променя, което значи, че "младежът" не е подлог. В това изречение подлогът се подразбира - "аз".

Ето един пример: "Синът ми е отличникът на класа" ("Той е отличникът..." - "отличникът" е сказуемно определение на подлога, тъй като се свързва смислово с него). И ако се съмняваш дали "отличникът" трябва да е с пълен член, правиш това, което споменах по-горе. "СИНОВЕТЕ ми СА ОТЛИЧНИЦИТЕ на класа".



Тема Re: "Експертиза"?нови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано02.04.14 21:52



веднага пък се появява и ник, който никога не е писал в "Правопис"...

Fordesc е писал тук, Уни. Дори от него научих много интересни неща. Просто човекът не е от най-пишещите, затова не си го спомняш.





Тема Re: "Експертиза"?нови [re: npubem]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано02.04.14 21:52



Венсеремос! Но пасаран!

Чул те Господ! Както изглежда, само на Неговите чудеса можем да се надяваме.





Тема Re: "Експертиза"?нови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано02.04.14 21:56



обаче когато в събота я употреби и човек с претенции като Люба Кулезич - ми дойде много!

А не можеш ли да напишеш коментар?... Спомням си, че преди няколко месеца Лиляна Павлова изтърси голяма глупост в "Лице в лице". Коментарите бяха убийствени. Влезе и в "Господарите", при това не само тя. Предполагам, че си гледала предаването, а ако не си -

.

Редактирано от zdravets21 на 02.04.14 22:00.



Тема Re: "Експертиза"?нови [re: zdravets21]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано02.04.14 22:24



Аааа, ще поспоря...



А ако има запетая?

Моля,
младежът който събира парите за чистачката,
да се обади на домоуправителя.


В случая въпросното "моля" непременно ли трябва да се приема като "АЗ моля"? В подобни съобщения то не играе ли ролята на "Внимание" или "Ако обичате"? И може да го няма изобщо?



Тема Re: "Експертиза"?нови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано02.04.14 22:37



И аз се замислих над варианта със запетаята. Ако има запетая, ще е с пълен член.



П.П. Ще взема да проверя.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.