Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:38 25.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Според Правилото трябва да е "прежде_говОрещ"нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано26.04.13 23:09



Не ми е съвсем ясно защо когато "моите" речници потвърждават някаква моя теза - не ги приемаш за верни, пък сега ме караш да проверявам там други думи...Избирателност някаква!

Никаква избирателност. От всички речници, които имам, само в един са дадени и причастията - в този от 2002-ра. Ако потърсиш в някой интернетски речник, също се съмнявам, че ще ги има. Всъщност, в тези, в които аз проверих, не са дадени. А в "твоя" ги има.



Тема Re: Според Правилото трябва да е "прежде_говОрещ"нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано26.04.13 23:16



Всъщност, в тези, в които аз проверих, не са дадени. А в "твоя" ги има.

Отлично, значи това е много добър речник! Ама там има И "политикИ"!!





... СПОРЕД МЕН!!


Тема Re: Според Правилото трябва да е "прежде_говОрещ"нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано27.04.13 00:12



Отлично, значи това е много добър речник! Ама там има И "политикИ"!!

Да, но и моят речник от 2002-ра е много добър - при това е официален, но там няма "политики".

Я виж какво пише в линка, който ми даде тогава: С уговорката, че Новият правописен речник на БАН от 2002 г. (повече тук) е „официалният нормативен справочник за българския правопис“ и че само казаното в него може да се ползва за авторитетен аргумент при евентуален спор, ви представям единствения качествен правописен речник на българския език, който е свободно достъпен онлайн:

Всъщност по онова време водехме два паралелни спора. Ти твърдеше, че "политики" има, а аз твърдях, че според правописния речник няма. В момента никоя от нас не е отстъпила от мнението си, а и няма смисъл. "Политики" има, но това не е официално документирано. Съгласна?

П.П. А аз понеже не харесвам "политики" - знаеш причината, няма да приема думата за правилна, докато не я видя в официален правописен речник. И "радиа" не харесвам, но вече са я сложили.



Тема Re: Според Правилото трябва да е "прежде_говОрещ"нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано27.04.13 08:33



Въпросът беше съвсем друг. Ако признаваш този "мой" речник - трябва да признаеш и "политики-те". Ако не го признаваш - не би трябвало да го цитираш като доказателство за нищо друго.





... СПОРЕД МЕН!!


Тема Да, бъркам с "целя"нови [re: здpaвeц]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано27.04.13 13:23



Съзнавам, че бъркам с "целя", че са действително три глагола за което прося извинение

.

Все пак, не мога да си обясня защо не е "прежде_говОрещия", след като Правилото е
"говОряговОрещ".

И нали, "говОрещ/говОрещия" си ги има съвсем официално в дадения

. . .



Редактирано от Ежко на 27.04.13 13:28.



Тема Погледнах в сайта - има говорЯщ"нови [re: здpaвeц]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано27.04.13 16:46



"""Така е и в случая с "говОрещ папагал" и "говорЯщ папагал".

Защо мислиш, че имаш право да местиш ударението където ти дойде, и да претендираш, че говориш правилен български език?! Да си усвоил една дума, означава да я изговаряш с характерното и ударение. """


Не, нямам претенции нито за правилно говорене, нито за право_пис

. Просто ми стана интересна тази тематика покрай някои думи.

Впрочем, точно в сайта който даваш, са показани резултати както за "говОрещ папагал", така и за "говорЯщ папагал":


Написах и "десЕтнически" - няма резултат. Но има както за "десЕтък" така и за "десЯтък".

. . .



Редактирано от Ежко на 27.04.13 17:00.



Тема Re: Според Правилото трябва да е "прежде_говОрещ"нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано30.04.13 00:40



Цитирах го, защото ти го признаваш, а преди това цитирах това, което пише в речника от 2002-ра. По една случайност мнението на двата речника съвпада.



Весели празници, Уни!



Тема Re: Да, бъркам с "целя"нови [re: Ежко]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано30.04.13 00:43



Все пак, не мога да си обясня защо не е "прежде_говОрещия", след като Правилото е "говОряговОрещ".

Тези две думи "преждеговорещ-преждеговорящ" ги няма в нито един речник - дори и интернетски. Тогава реших да ги потърся в линка, който дадох.

Секцията по компютърна лингвистика е част от Българския национален корпус.

В него текстовете (най-общо казано) са дадени така, както ги е публикувал авторът, без редакторска намеса. В този смисъл не е задължително да са безгрешни. Гледай съотношението, макар че и то не е гаранция. Виж колко резултата ти излизат за "говорещ" и колко за "говорящ"! Можеш да видиш и за "десятък" и "десетък" - цифрите са в полза на "десятък". А иначе в Корпуса можеш да срещнеш и неподлежащи на никакво съмнение грешни думи.

Весели празници!



Тема А, прежде_говоривш ?нови [re: здpaвeц]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано30.04.13 16:43



Благодаря.

И прежде_говоривш ли е "незаконна" дума ? Ако да, то тогава няма съществително в българския език, равнозначно на "онзи, който преди това говор`и".

Ако пък употребата и е правилна, то на какво основание е това ?

Весели празници!



. . .




Тема Re: А, прежде_говоривш ?нови [re: Ежко]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано30.04.13 17:32



Аз лично бих приела "преждеговорившия" като.....градска легенда.

Тоест - ей така, този казал, онзи повторил...и - станало масово. На това ми прилича.

Весели празници!



... СПОРЕД МЕН!!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.