Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:09 25.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: "цЕлещ" от цЕля. Но и "целЯщ" - пак, от "цЕля""нови [re: Fordesc]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.04.13 00:25



Наскоро беше написал, че не можеш да пускаш теми. Наистина ли не можеш?





Тема Re: "цЕлещ" от цЕля. Но и "целЯщ" - пак, от "цЕля""нови [re: Ежко]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.04.13 03:16



И въпреки това приемаме да казваме "десЯтък" (все още), а не "десЕтък" именно поради това, че ударението се измества. Затова и "десЯтка" е правилното, а не "десЕтка". Ако беше "дЕсетка", тогава - да.

Нямам представа как съм пропуснала това ти изявление, но не съм съгласна. Какво значи ударението се измества? Изобщо не се измества, за да говорим за изместване, значи ударението вместо на втората сричка да пада на първата, третата и т.н. А в конкретния случай - и в двата примера - "десетък-десятък", ударението е на втората сричка.

Що се отнася до "десятка" и "десетка", не знам къде я намираш тези информация, за да твърдиш, че едната дума е правилна, а другата - грешна. Ако на всяка цена държиш да има правилна и грешна дума, то грешна е "десятка", защото е много странна появата на Я в "десет". Ако беше "дЕсетка", тогава - да. Ако беше "дЕсетка", щеше да е "дЕсетка", а не "десЕтка". Нали не мислиш, че едно правило, валидно за една част на речта, на изречението и т.н., е валидно навсякъде.

Не се заяждам, но аргументите ти са безпочвени.





Тема Re: "цЕлещ" от цЕля. Но и "целЯщ" - пак, от "цЕля""нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.04.13 07:30



Ами какво да ги обсъждам, бисерите...журналистите ги излавяме (правилна ли е тази дума?) вече във всякакви безумия.

"един цяло и четири развода на 1000 души". ми звучи като Пенев - "Цар Борис три"...





... СПОРЕД МЕН!!


Тема Re: "цЕлещ" от цЕля. Но и "целЯщ" - пак, от "цЕля""нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.04.13 07:36



Разбрах, че не искаш да коментираш бисерите

А ти пък май не искаш да коментираш "говорЯщите" филми... Наистина ли не си чувала това още от най-ранното си детство? Стотици пъти? В главата ми още от "бебе" понятията са такива - неми и говорящи филми..."ГОВОРЕЩИ филми" дори, сега като си го казвам на себе си, ми се струва абсурдно, заради навика! И ако си го чувала - бунтувала ли си се? (Ама ти и "политикИ" не беше чувала, та...

)


Сега като се замисля - някак приемам "ГовОрещ филм", като филм, който ми говори, в преносен смисъл - който нещо ще ми каже, ще ми въздейства по някакъв начин. Докато "говорЯщ филм" си ми е клише, което приемам директно като "филм, В КОЙТО се говори" (като антипод на "ням филм")


... СПОРЕД МЕН!!

Редактирано от УниKaлнaтa на 25.04.13 08:39.



Тема Re: "цЕлещ" от цЕля. Но и "целЯщ" - пак, от "цЕля""нови [re: Fordesc]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.04.13 07:38



Много бРъзо моме! ИзпреварИ ме!

Е, нЕма що...изпреварИла съм те в 19 часа, пък ти пишеш в 22!





... СПОРЕД МЕН!!


Тема Re: "цЕлещ" от цЕля. Но и "целЯщ" - пак, от "цЕля""нови [re: здpaвeц]  
Автор Fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано25.04.13 07:57



Наистина... Както беше писано преди време, клубът е елитарен и достъп до него имат "избраните".



Тема Re: "цЕлещ" от цЕля. Но и "целЯщ" - пак, от "цЕля""нови [re: здpaвeц]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано25.04.13 08:23



Ударението от "дЕсет" се измества на второто "е", затова и то се променя в "я": "десЯтка". А не "дЕсетка". За това иде реч.

Така е и в случая с "говОрещ папагал" и "говорЯщ папагал".

. . .




Тема Според Правилото трябва да е "прежде_говОрещ"нови [re: здpaвeц]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано25.04.13 08:39



В отговор на:

Правилно е "говорещ", защото казваме "говОря", ако слагахме ударението на Я - "говорЯ", щеше да е "говорящ". Точно ударението е водещото




Съгласно това Правило трябва да е "прежде_говОрещ", а не "преждеговоривш".

Впрочем, ако напишеш в "Гугъл" думите ""преждеговОрещия" и "преждеговорЯщия", понай в коя полза ще бъде резултата, и то с пълна победа.

. . .




Тема Re: Според Правилото трябва да е "прежде_говОрещ"нови [re: Ежко]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.04.13 08:44



Впрочем, ако напишеш в "Гугъл" думите ""преждеговОрещия" и "преждеговорЯщия"....

За съжаление (мое също) гугъл не може да се приема като норматив. Той само отчита коя дума е употребена, кога и къде. Дали е правилно употребена - вече се гледат други показатели. Например - ЩО за човек е този, който я употребява, дали устно или в някаква печатана реч, и тя дали е достатъчно законна и авторитетна.

Точно по този начин се опитах да тълкувам употребата на "политикИ" - установявайки, че тя се ползва не в блогове и чатове, или в ТВ предавания, а в доста материали на БАН...



... СПОРЕД МЕН!!


Тема Имам го вътре, В себе СИ това пред_вижданенови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано25.04.13 09:04



Случаят е уникален "Имам (в)пред_вид"

Тук има два основни въпроса.

1. Кой има (в)предвид - тоест, кой е притежател на това пред_виждане ?
2. Къде го имам това "пред_вид", къде се случва това пред_виждане ?

Отговора на 1-я въпрос е: Аз го имам това пред_виждане, а аз не съм някакво животно, нито произлязъл от маймуната, а човек, създаден свисше по Божий образ и подобие.

На втория въпрос отговора е: вътре в себе си, в разума ми, за който се казва, че не е в мозъка, а в душата - тоест, в сърцето.

". . .И като се приближиха до Него учениците, рекоха Му: защо с притчи им говориш?
А Той им отговори и рече: защото вам е дадено да узнаете тайните на царството небесно, а тям не е дадено;
защото, който има, нему ще се даде и ще му се преумножи; а който няма, и това, що има, ще му се отнеме;
затова им говоря с притчи, понеже те гледат, а не виждат, и слушат, а не чуват, нито разбират;
и над тях се сбъдва пророчеството на Исаия, което казва: "с уши ще чуете, и няма да разберете; с очи ще гледате, и няма да видите;
защото сърцето на тия човеци е закоравяло, и с уши тежко слушат, и затворили са очите си, за да не би някога с очи да видят и с уши да чуят, и със сърце да разберат, та да се обърнат, и ги изцеря". (

)


П.П. Никой тук няма да се мъзмути, ако кажа: Имам (в)предвид, че нещата ще се оправят. Усещам го вътре, в себе си това пред_виждане.

Когато казваме "имам (в)предвид" изразяваме убеждение за истинност, а тя идва отвътре, от сърцето, от съвестта. . .

Същото е и с "нямам (в)предвид" - нямам го вътре, в себе си това пред_виждане.

. . .


Редактирано от Ежко на 25.04.13 09:18.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.