Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:47 25.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: "л`Юбещи". Но: "люб`Ящи".нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано24.04.13 01:38



Не знам защо, но аз правя някаква смислова разлика между "лЮбещ" и "любЯщ".

То и аз до днес правех разлика, но се оказа, че дума "любящ" няма - освен разговорно. Няма я в нито един речник. Сигурна съм, че и в твоите я няма.

а и май са различни части на речта?

Не са различни части на речта - става дума за сегашно деятелно причастие. Но тъй като в езика ни са се възприели форми на сегашното деятелно причастие от черковнославянски и руски, влиянието е налице. Странно е, че дори в руско-българския речник, който е от 1975-та, "любящий" е преведено като "любещ", "обичащ"... и макар че е минало доста време, думата не е побългарена, както е станало с много други руски думи - специално сегашни деятелни причастия.

"любящ съпруг" май е нещо като прилагателно.

Причастията съчетават граматическите особености и на глагол, и на прилагателно. Като отглаголни прилагателни се менят по род и число и се членуват. Та, на прав път си.





Тема "говОрещ папагал" но и "говорЯщ папагал"нови [re: здpaвeц]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано24.04.13 10:03



Благодаря Ви за отговора.

"Десет" все пак не е равнозначно на руското "десять". На мен лично тук ми се струва че важи правилото за ударението, за което стана въпрос.

Какво ще кажете за това, как може да си потърсите да закупите "говОрещ папагал", или пък "говорЯщ папагал", което е одно и тоже.



. . .




Тема Re: "говОрещ папагал" но и "говорЯщ папагал"нови [re: Ежко]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано24.04.13 12:52



Може ли да си говорим без учтивости? Все пак водим неофициален разговор и сме добри познати.



"Десет" все пак не е равнозначно на руското "десять"

А на какво е равнозначно? В моя речник пише: дЕсять числ. колич. дЕсет. Дори и ударението е на една и съща буква. Как е "десет" на руски?

"говОрещ папагал", или пък "говорЯщ папагал", което е одно и тоже.

Не е едно и също. Правилно е "говорещ", защото казваме "говОря", ако слагахме ударението на Я - "говорЯ", щеше да е "говорящ". Точно ударението е водещото: Когато в глагола ударението е на последната сричка, окончанието на сегашното деятелно причастие е ЯЩ, а ако последната сричка е неударена - ЕЩ: четА - четящ, мОля - молещ Правило!



Тема "цЕлещ" от цЕля. Но и "целЯщ" - пак, от "цЕля""нови [re: здpaвeц]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано24.04.13 18:51



Имам впредвид това, че в българското "десет" няма "Я" (нито "ер малък"="мягкий знак"). И въпреки това приемаме да казваме "десЯтък" (все още), а не "десЕтък" именно поради това, че ударението се измества. Затова и "десЯтка" е правилното, а не "десЕтка". Ако беше "дЕсетка", тогава - да.

В отговор на:

Не е едно и също. Правилно е "говорещ", защото казваме "говОря", ако слагахме ударението на Я - "говорЯ", щеше да е "говорящ". Точно ударението е водещото: Когато в глагола ударението е на последната сричка, окончанието на сегашното деятелно причастие е ЯЩ, а ако последната сричка е неударена - ЕЩ: четА - четящ, мОля - молещ Правило!




"цЕлещ" - сег. деят. прич. м. р, производна форма на "цЕля"

Но съществува и "целЯщ - също сег. деят. прич. м. р, производна на същия глагол.

Така би следвало и да е при "говОрещ" и "говорЯщ" - принципно и двете са в употреба в еднаква степен. И точно поради ударението "е"-то се променя в "я". Това е негласното Правило .


. . .




Редактирано от Ежко на 24.04.13 19:16.



Тема Re: "цЕлещ" от цЕля. Но и "целЯщ" - пак, от "цЕля""нови [re: Ежко]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано24.04.13 19:33



Да, но това са две абсолютно различни думи, с различно значение. Докато "говорещ" - "говорящ" е една и съща дума, но в единия случай грешно написана.

1. Той е човек, целящ ( стремящ се, имащ за цел) да ме злепостави.
2. Той е спортист, целещ (прицелил се) се в олимпийската титла.



Тема Re: "цЕлещ" от цЕля. Но и "целЯщ" - пак, от "цЕля""нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано24.04.13 19:46



Значи ще вземе да се окаже, че поне 40 години си говорим грешно...щото в детството ми мечтаната от мен кукла в никакъв случай не беше "говореща", а си беше "говорЯща" отвсякъде!



Да не говорим пък за говорящите филми...което може дори да го провериш в гуглето колко често се употребява!!

(Не го чувствай "дежа вю" с "политиките" - просто отбелязвам)



... СПОРЕД МЕН!!

Редактирано от УниKaлнaтa на 24.04.13 19:55.



Тема Re: "цЕлещ" от цЕля. Но и "целЯщ" - пак, от "цЕля""нови [re: Ежко]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано24.04.13 19:51



Ежко, другите може и да си премълчат, но аз, като "заядница" - няма. За което се извинявам.

Недопустимо е човек, който пише в клуб "правопис" и води граматични, езикови и други спорове, да употребява "Впредвид"...За правописа и правоговора това е все едно за майчинството да си грабнеш детето за косите и да го повлечеш по стълбите нагоре...Изобщо не е нещо подлежащо на разговори или отстъпки...Не се сърди.



Можех и по-деликатно да го кажа, ама нА, такава съм си - грубиянка!



... СПОРЕД МЕН!!


Тема Re: "цЕлещ" от цЕля. Но и "целЯщ" - пак, от "цЕля""нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано24.04.13 22:11



Много бРъзо моме! ИзпреварИ ме!
Поздрави!



Тема Re: "цЕлещ" от цЕля. Но и "целЯщ" - пак, от "цЕля""нови [re: Fordesc]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано24.04.13 22:54



+2!


Всички тука знаем, че най-правилно е "визподнаднавпредвид"!


Редактирано от Naki на 24.04.13 22:56.



Тема Re: "цЕлещ" от цЕля. Но и "целЯщ" - пак, от "цЕля""нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.04.13 00:23



... в никакъв случай не беше "говореща", а си беш"говорЯща"отвсякъде

Правилото, което споменах, е "безизключително", както пише в една граматика.

А ето какво пише в речника от 2002-ра (в най-новия няма такива екстри): говоря, - иш, говорим; говорих, говори; говорех, говореше; говорил; говорел; говорен; говорещ; говорейки; говори!; говорете!

Веднъж казах, че промени в граматиката настъпват много трудно и рядко. И в най-стария ми учебник, и в най-новия правилото е без изключения.

Не го чувствай "дежа вю" с "политиките" - просто отбелязвам

Още докато спорехме, исках да ти кажа нещо, но въздухът миришеше на барут и не посмях.... Тогава, докато се ровех в Корпуса, попаднах на линк за някакъв речник. Написах в него "политика" - ж. р. само ед. число, после написах "политики" - мн. число на "политика" - в един и същ речник.

П.П. Разбрах, че не искаш да коментираш бисерите, но кажи нещо поне за това: "един цяло и четири развода на 1000 души".

Извинявай, Ежко!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.