Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:53 28.09.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема иРРационалнонови  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано31.01.13 15:04



Нищо не питам, просто ми прави впечатление, че много хора, грамотни при това, пишат тази дума с две Р-та.
Има и много други заемки, които в изходния език се пишат с двойни съгласни, без при тях да се наблюдава това явление.
Дали е защото две Р се произнасят по-лесно като две, и някак си ти иде отвътре на всеки език да ги произнесеш и напишеш, или... ;)

Редактирано от MupaM на 31.01.13 15:08.



Тема Re: иРРационалнонови [re: MupaM]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано31.01.13 17:34



Странно, аз не съм го срещала.



..... СПОРЕД МЕН!!


Тема Re: иРРационалнонови [re: MupaM]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано01.02.13 02:25



Нищо не питам, просто ми прави впечатление, че много хора, грамотни при това, пишат тази дума с две Р-та

На мен пък ми прави впечатление, че доста хора, грамотни при това, пишат "нейн баща, нейн брат, нейн дядо" и т.н. При това не става дума за заемка. Ти какво мислиш за това?... Говоря за грамотни хора - личи си, че са грамотни.



П.П. Дори преди време имаше пусната тема по този въпрос. Сигурна съм, че поне авторката вече няма колебания по него.

Редактирано от здpaвeц на 01.02.13 03:11.



Тема Re: иРРационалнонови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано01.02.13 07:42



доста хора, грамотни при това, пишат "нейн баща, нейн брат, нейн дядо" и т.н

Не бих нарекла такива хора "грамотни". И темата не помня...



..... СПОРЕД МЕН!!


Тема Re: иРРационалнонови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано01.02.13 13:42



Не бих нарекла такива хора "грамотни"

Наричам ги грамотни, защото не правят други грешки, макар че тази смятам за недупостима. Вероятно местоименията се учат в четвърти-пети клас.

П.П. Извинения за Мира, защото не съм по темата, в която тя нищо не пита. Просто споделя впечатление.





Тема Re: иРРационално [re: здpaвeц]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано01.02.13 14:15



"Наричам ги грамотни, защото не правят други грешки"
Да, и аз това имам предвид под грамотен.
Вероятно - кой знае - причината е, че хем им звучи така, хем често се греши от останалите и това е утвърдило впечатлението, че така е правилно, дотам, че чак да не забележат, че не е - една опашка над И-то е разликата.


Вариант - поради честата употреба може да го смятат за дублет.



Тема Re: иРРационалнонови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано01.02.13 17:03



Наричам ги грамотни, защото не правят други грешки

Имаш ли чак толкова дълбок поглед върху всичките им граматически практики? Защото на мен изобщо не ми се струва възможно някой да прави тази грешка, а да не прави други.



..... СПОРЕД МЕН!!


Тема Re: иРРационалнонови [re: MupaM]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано01.02.13 21:43



Мира, най-напред по "твоя" въпрос.



Предполагам, че хората, които пишат "иррационално", не четат на български, не са виждали как се пише думата на нашия език. Друга причина според мен няма.

А за "нейн" аз имам друго обяснение. Вероятно защото е "нейна, нейно, нейни". На всичкото отгоре - неин баща, но нейнит(я) баща. Навсякъде е с Й - без неин.



Тема Re: иРРационалнонови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано01.02.13 21:54



Ако съм чела мненията на някого, със сигурност знам дали е грамотен, или не. Не издребнявам прекалено, защото не всеки е филолог, но това "нейн" не е случайна грешка - един и същи ник я повтаря многократно... И не само той.



Тема Re: иРРационалнонови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано02.02.13 01:44



Като се замисля за казуса "нейн" и за всички римски герои от съседната тема - си правя извода, че много от хората очевидно имат абсолютно нечувствително ухо...Дали трябва да имаш тънко музикално ухо, за да правиш огромната разлика в звученето на "неин" и "нейн"? Ако човек усеща тази разлика - НЯМА НАЧИН да напише нито "нейн", нито всички римски бисери... ВСЕКИ път се чудя как изобщо е възможно някой да напише примерно "операциЙ", след като разликата в неговото звучене и това на ""операцИИ" е просто гръмогласна!!! И изобщо не е въпрос на граматика, според мен, а точно на "задръстено" ухо...

(Като написах горното - се сетих, че може да ми направиш забележка за употребата на "ухо" вместо "слух"...и не съм сигурна, че би била права....както и "на пръв поглед" не би трябвало да се употребява, когато се ГОВОРИ, защото думите не се "поглеждат", а се пишат... ама то си се употребява!!

...а и "правя разлика" е ново недоразумение...гледай как в пет реда само се откриват куп необясними фрази!!))



..... СПОРЕД МЕН!!

Редактирано от УниKaлнaтa на 02.02.13 06:49.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.