Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:27 29.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: ОФФнови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано05.04.13 08:14



правопис за начинаещи:





Тема Re: ОФФнови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано06.04.13 19:18



Този факт според мен не може да бъде решаващ за спора ни.

Нали не спорим вече?

Това, което исках да кажа е, че тези 3568 "политики" са били недостатъчни на авторите на речника, за да включат думата в него.

В Българския корпус публикациите и материалите, съдържащи "политики", в по-голямата си част са свързани с ЕС. Въпрос на превод - на лош превод. Защото за да си добър преводач, е необходимо да знаеш перфектно и двата езика - и този, от който превеждаш, и този, на който превеждаш, и да си наясно с уловките, които всеки от езиците крие. В повечето случаи думите, които на български са само в ед. или само в мн. число, и на английски са само в ед. или само в мн. число. Но все пак има и изключения. Едно от изключенията, за които се сещам, е думата "пари", която на английски (а доколкото знам и на френски) е само в ед. число, но на български не е така - имаме си дума "пара", както и дума "пари". И едно изречение като: Имам много пара в банката, би звучало нелепо. (За да избегна спора с "англичаните", ще кажа, че дума "moneys" или "monies" съществува в английския, но тя не означава пари, а други неща). Това беше уточняващо отклонение.

Много пъти си казвала, че не се подчиняваш сляпо на правилата, а се опитваш да мислиш. Аз също не се подчинявам сляпо на правилата, особено ако са немотивирани. С две думи, да приключим спора, както предложи и ти, за да се концентрираме върху други наболели въпроси.



Тема Re: ОФФнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано07.04.13 11:45



магйосник





Тема Re: Най-често грешените думи - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано02.05.13 23:24



Да попитам - как е правилно да се казва - "стомАнени" или "стоманЕни"? Всякак го чувам, речници не ми се отварят...



... СПОРЕД МЕН!!


Тема Re: Най-често грешените думи - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано03.05.13 11:24



Казвай желЕзни, да нямаш проблеми!


Иначе правилно е стомАнени, въпреки че уважавани
мои преподаватели по стоманени конструкции
предпочитаха ударението на "Е".

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: Най-често грешените думи - 4нови [re: пpивeт]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано03.05.13 12:51



уважавани
мои преподаватели по стоманени конструкции
предпочитаха ударението на "Е".


Много ми е странно...уж специалисти...има някои думи, които активно са се употребявали преди 89 година и като че ли са наложени оттогава. Примерно - нАучен работник...или - всички фамилии са ДимитрОв, но казват "Георги ДимИтров"...като се спъна в други - ще ги споделя.



... СПОРЕД МЕН!!


Тема Re: Най-често грешените думи - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.05.13 08:44



Хора, бихте ли ми отговорили как е правилно да се казва - "По същияТ начин" или "По същия начин"?





... СПОРЕД МЕН!!


Тема Re: Най-често грешените думи - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.05.13 12:47



А как е правилно да се каже: "по пътят" или "по пътя"? По "него" или по "той"? Нали стана дума за това, че пред подлога не може да има предлог.

"По същияТ начин" или "По същия начин"? Как е правилно?



Тема Re: Най-често грешените думи - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.05.13 17:40



"По същияТ начин" или "По същия начин"? Как е правилно?


ПОДВЕЖДАЩ въпрос беше...



Сега ще обясня защо. Касае "непоклатимия" авторитет ПРОФЕСОР Владко Мурдаров...

Тази сутрин беше на гости в "Събуди се" на Нова тв, в качеството си на "Специалист по правоговор", да коментира и критикува ГОВОРА на депутатите...в гарнитура с още една дама, доцент Христова (перЕЕЕспективите), със същата задачка. Моля, изслушайте ги, защото хем се смея, хем ПЛАЧА с горчиви сълзи...ПЪРВОТО изречение на професора започна с: "По същиЯТ начин, по който..." И разговорът продължи с още и още грешки...



Хора, моля никога повече не ми сочете Мурдаров като авторитет за каквото и да било!!! Нито речниците, писани и контролирани от него.



... СПОРЕД МЕН!!


Тема Да ви датИрам един въпрос...нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано02.06.13 10:09



Все съм си мислела, че глаголът "датИра" е в някаква ...безлична форма (нали знаете, че не съм силна в теорията...

) - "Еди кое си събитие датИра от еди кога си"...

Обаче все по-често слушам, че някой си "датирал" нещо си...И си мисля - аз ли съм в грешка, или наистина това си е глагол, който си се спряга нормално - Аз датирам, ти датираш, той датира...като някакво действие?

Може да е инерционен неологизъм от рода на "входирам"??



... СПОРЕД МЕН!!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.