Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:27 22.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Тази продавач обслужи една адвокат и една министърнови  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано22.10.12 21:03





Яко! Заглавието имам предвид.

Не засяга правописа, но тук е по-веселяшкият клуб от "Езикознание".
Като чуя "тази съдия" - често може да се чуе, или че в българския език било нямало дума "адвокатка", и ми иде да вия срещу луната.
С "една колега" посвикнахме вече.



Тема Re: Тази продавач обслужи една адвокат и една министърнови [re: MupaM]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано23.10.12 08:27



Е, със всичко се свиква : )
Сетих се за един виц, но е твърде вулгарен за такива фини дами като тук присъстващите : )))
За един, който седял на бордюра с две павета и така нататък.



СЕЛИАНИ ПРОСТИ СТИГА СТЕ ПЛИУЛИ ОСТАВЕТЕ БОИКО ДА РАБОТИ ЩЕ ДОИДЕ ОНИА ПЕДАЛ ИЩЕ ВИДИТЕ ТАПАЗИ

Тема Re: Тази продавач обслужи една адвокат и една министърнови [re: MupaM]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.10.12 16:28



Често се питам - има ли някъде някакъв учебник, или речник, в който е написано кои точно от всички професии имат женски род, и кои - не?

Доколкото разбрах - "колежката" са я узаконили?





Тема Re: Тази продавач обслужи една адвокат и една министър [re: УниKaлнaтa]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано23.10.12 17:27






Не е от вчера "колежката"...

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: Тази продавач обслужи една адвокат и една министърнови [re: пpивeт]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.10.12 17:40



Аз казах само, че са я УЗАКОНИЛИ, "колежката". Сефте в България се правят и използват неща, които са незаконни!



Лично на мен ми беше много смешно, когато ми се обади някоя колежка от друга агенция и ми каже - "Здравейте, колега"...при все, че тя го прави със напълно оправдано убеждение, че говори правилен български език!



Тема Re: Тази продавач обслужи една адвокат и една министърнови [re: MupaM]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.10.12 02:02



Като чуя "тази съдия" - често може да се чуе, или че в българския език било нямало дума "адвокатка", и ми иде да вия срещу луната

И на мен.



Използването на мъжки род при назоваването на жени по професия, длъжност и т.н. е сравнително нова мода. И колкото по-престижна е професията, толкова по-наложително е да е в мъжки род. Така мислеха доста хора, дори и доста специалисти. Преди две-три години четох някаква статия, в която ми обясняваха, че "колежки" били шивачките в цеха, а лекарките - примерно, били "колеги".



Тема Re: Тази продавач обслужи една адвокат и една министърнови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.10.12 02:09



Често се питам - има ли някъде някакъв учебник, или речник, в който е написано кои точно от всички професии имат женски род, и кои - не?

Няма речник.



Съществителните не се менят по род, но много често с помощта на наставка съществителните от мъжки род, назоваващи професия, могат да станат в женски: художник - художничка, учител - учителка и пр. Винаги, когато назоваваме жени по професията или длъжността им, трябва да използваме женски род, ако е възможно. Има случаи, в които езикът ни не разполага със съответните думи в женски род, тогава използваме мъжки. Има дума "секретарка", но тя се използва само за "техническата длъжност". Не можем да кажем, че госпожа Петрова е "главна секретарка" на дадено министерство... Създава се впечатление, че при висши длъжности, звания и титли се предпочитат съществителните от мъжки род и за жени. Съвсем нормално било да се каже "преподавателка", "асистентка", "доцентка", но трябвало да избягваме "професорка", "академичка" и "министърка" (но можело "председателка на Министерския съвет").



Тема Re: Тази продавач обслужи една адвокат и една министърнови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.10.12 07:14



Здравец, отговорите ти започват да ми приличат на мнения...честно казано - очаквам някакви официални норми от твоя страна...Нали знаеш, че си ми "символ-веруюто" по граматика...колкото и да не съм съгласна с теб понякога.



С други думи - има ли "законно" право някоя дама да ме гледа накриво, ако я нарека "нотариуска"?

Колкото повече пиша и чета в този клуб - толкова повече се убеждавам, че можем да съберем "Списък неудобни въпроси", с които да зашеметим професорите по българистика...



Тема Re: Тази продавач обслужи една адвокат и една министърнови [re: здpaвeц]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано25.10.12 09:22



В отговор на:

...че "колежки" били шивачките в цеха, а лекарките - примерно, били "колеги".



Гениално!



Тема Re: Тази продавач обслужи една адвокат и една министърнови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.10.12 23:04



С други думи - има ли "законно" право някоя дама да ме гледа накриво, ако я нарека "нотариуска"?

Не, няма. Нещо повече - така е правилно. Съвсем различно би било, ако говорим за жена заварчик, защото думата няма женски род.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.