Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:18 08.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано29.10.12 23:46



О, не е само "един синоптик". В сутрешния блок на Нова Десислава Банова прави същото. И други съм чувала...



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано02.11.12 07:42



Не знам дали Ники Кънчен спада към "журналистите", но ще го "повиша" с участието му в тази тема...
След като години наред го слушам да казва в ефир "освеМ", вместо "освеН", от няколко дни се проявява НЕЕДНОКРАТНО и с нов бисер - "анцуНг"....

Айде, човекО може и да не е достатъчно образован и грамотен, ама армия редактори и други длъжности, които се въртят около него и лапат парички, гледат/слушат му записите, от срам ли не му правят забележки, или и те са точно толкова грамотни??



Или им е неудобно да направят забележка на "звездата", дето по едно време и хладилника си да отвориш - изгряваше от там?

Е, на мен не ми беше неудобно, когато го срещнах на улицата - спрях го и го ПОМОЛИХ да спре да казва "освеМ". Той каза - "Ами - опитвам се"... Другия път ще го гризна за "анцуНга"...



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано06.11.12 23:19



Не знам дали Ники Кънчен спада към "журналистите", но ще го "повиша" с участието му в тази тема...

Журналист е, Уни. Завършил е в Москва. Това не му пречи да казва освен "освеМ" - така и "анцуНг".



Преди време ти питаше за "скъпите и евтини цени", а аз се натъкнах на "високите и ниски суми". Това правилно ли е? Сумите не са ли големи и малки?!



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано07.11.12 06:26



аз се натъкнах на "високите и ниски суми". Това правилно ли е? Сумите не са ли големи и малки?!

Да, права си, разбира се, обаче си давам сметка, че ухото ми е свикнало с тези изрази - за високите и ниските суми...във всеки случай - много повече, отколкото със скъпите и евтините цени...

Което за сетен път доказва, че всичко на този свят е относително!



Като се замисля набързо - май има някаква разлика в начина на употреба. Нямам време да си разчопля из главата, но никога не бих приела "Той похарчи ВИСОКА сума", но "Сумите за покриване на лихвите са високи" - да.

Някой може ли да обясни, или съм напълно в грешка? Или да даде по-убедителни примери?



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор o.kiss (новак)
Публикувано07.11.12 08:10



Сетих се за едно „правило” за физичните величини. Слагам кавички защото не съм сигурен, че това правило е правило, т.е сигурен съм, че не е правило, но пък се колебая, ако не е правило, трябва ли да се популяризира като … Ох обърках се. Ще почна отначало, но пък ще стане много дълго. Абе, я да карам направо, през просото.
Всички екстензивни величини, т.е. тези които не се събират, например 10 градуса плюс 15 градуса не правят 25 градуса, са „ниски” и „високи”.
Всички интензивни величини, т.е. тези които се събират, например 10 килограма плюс 15 килограма правят 25 килограма, са „малки” и „големи”.
Излиза, че сумата е интензивна величина и трябва да е голяма.
Така де, една голяма сума, да речем 176 345 258, 68 лв., може и евро, ще ми дойде по-добре от една висока, например банкноти от 2 лв. наредени на 1 м. височина.

А физичните величини не бяха ли физически ?



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: o.kiss]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано07.11.12 09:36



А физичните величини не бяха ли физически ?
Според мен - твърдо "нйе".

Мисля, че първото е свързано с науката физика, а второто - с физиката (общото състояние) на човешкото тяло. Второто може и да е производно на първото, но се е наложило като самостоятелно понятие. СПОРЕД МЕН.

Аз пък да задам друг въпрос.

Редно ли беше от прилагателното "фрапиращ" (разтърсващ), от глатола "фрапирам" (това ме фрапира) и от чуждицата "кафе фрапе", което според мен си значи "разтърсено" кафе - да си произведем възвратен глагол "ФРАПИРАМ СЕ", който пък доста често се употребява напоследък?

Относно високите суми...ами тогава - защо се казва "високи (ниски) лихви" и никой не рита срещу това? Според мен има някаква аналогия.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: o.kiss]  
Автор Kossoman ()
Публикувано07.11.12 10:05



Можеш ли да ми разясниш как така 10 градуса плюс 15 градуса не правят 25 градуса? И колко правят?



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: Kossoman]  
Автор Fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано07.11.12 10:27



Ако температурата в едната Ви стая е 10 градуса, а в другата 15, значи ли, че общата температура в жилището Ви е 25? А "сплавта" от бира - 6 градуса + ракия - 40 градуса, дали е 46 градуса?
Наздраве и успех!

Редактирано от Fordesc на 07.11.12 11:10.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано07.11.12 11:46



Някой може ли да обясни, или съм напълно в грешка? Или да даде по-убедителни примери?

Когато говорим за сума, имаме предвид количество. А количеството не може да бъде високо и ниско, а малко, средно, голямо и т.н. Числото, което получаваме при събиране, също е сума. Числата са малки и големи, но не могат да са ниски и високи, освен ако не говорим за графично изобразяване.





Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано07.11.12 12:01



Редно ли беше от прилагателното "фрапиращ" (разтърсващ), от глатола "фрапирам" (това ме фрапира) и от чуждицата "кафе фрапе", което според мен си значи "разтърсено" кафе - да си произведем възвратен глагол "ФРАПИРАМ СЕ", който пък доста често се употребява напоследък?

Не, не е редно. Има разлика между фрапирам и фрапиран. В първия случай, аз правя поразително впечатление на някого - фрапирам го, във втория случай, някой или нещо на мен ми правят поразително впечатление - фрапирана съм. Тази двойка думи прилича на впечатлителен и впечатляващ.



П.П. "Фрапирането" не го ползвам. Служа си с по-разбираеми думи - разбираеми за всички.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.