Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:26 23.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Грамотността е хигиена на ума и изказа  
Автор shshtt (късметлийка)
Публикувано22.07.12 15:49



Журналистка пита Любен Дилов- син:

- Смятате ли, че е необходимо условие за един пишещ човек да е грамотен, или може да му се прости при наличието на професиите „редактор“ и „коректор“?

- Грамотността е хигиена на ума и изказа. Все едно да ме попитате, необходимо ли е да се мием, при положение, че има химическо чистене…





Мда...., а аз съм доста неграмотна.


Има ли шанс да проумея кога се слага пълен и кога непълен член или пък запетая? Съмнявам се, след като милион пъти приятели са правили опити да ми обяснят.

Мислех си да се снабдя с учебниците по български език от 1-ви до 12-ти клас и да опитам веднъж за винаги и из основи да се ограмотя.
Как ви се струва тази идея?
А за други варианти сещате ли се?

:)

Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: shshtt]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано22.07.12 15:59



Оооо, Шитке, здрасти


Имаш шанс, разбира се, това са прости и елементарни правила, може би не са ти ги обяснили достатъчно разбираемо и атрактивно
Питай, давай изречения, които те съмнявам и малко по малко ще се научиш, сигурна съм!
Специална прегръдка от мен



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: shshtt]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано22.07.12 18:03



Според мен най-важното е да имаме желание. Човек, който не прави никакви грешки, просто няма...или поне - не се намира сред дращещите в подобни клубове...



Тук се питаме и си отговаряме, споделяме си съмнителни неща и ги нищим. Много е приятно.

Относно пълния член - много е просто. Не знам защо казваш, че не го разбираш...За това, за което се съмняваш дали да му Е пълен членЪТ - проверяваш дали можеш да зададеш въпроса КОЙ. Тоест - дали е подлог (извършващ действието в изречението). И веднага му шляпваш пълниЯ член (какво шляпваш? НЕ Е подлог). Това е първият белег.

Вторият е - да бъде свързан с глагола "съм" в трето лице единствено число, във всичките му времена.(той Е, той БЕШЕ, той ЩЕ БЪДЕ, той БИЛ) Така звучи сложно, ама е просто - значи - виж предишните ми две изречения.
"ВториЯТ Е" Или може да бъде "Това Е първиЯТ белег". Или: "ВториЯТ случай БЕШЕ". Или" ВториЯТ случай ЩЕ БЪДЕ"

Значи - пишеш си изречението, връщаш се назад, ако нещо те чопли, и проверяваш дали думата е подлог (кой), или дали е свързано с въпросното Е във всичките му форми.

Например - "Това поставя на преден план въпроса" (какво?), но "На преден план е поставен въпросът". Не, че въпросът извършва някакво действие, ама е свързан с въпросното "Е"...

Има още няколко случая, в които се употребява пълен член, сигурна съм, че ще ти ги обясни някой друг...

Относно запетайките - аз лично я карам интонационно. Където спирам, за да направя пауза - слагам запетайка. (Понякога - тире, ама ти питаш за запетаи) Разбира се, има и някои други истински правила, свързани с определени думи и части на изречението, пред които почти винаги се слага запетая, но те пък се учат още в началното училище, и също почти винаги са свързани с интонационна пауза.

Ако усвоиш този супер първобитен урок по граматика, мисля, че хигиената на ума и изказа ти е спазена поне наполовина!
----------------------------------------
(Здравец, запетаята след "мисля" трябва ли да я има??)



Като си мислех върху това, което написах, и ми дойде на ум друг въпрос. Въпросът за намиране на подлог е "кой" за лица и "какво" за предмети, нали? Тоест - "Столът падна.(какво падна?)" ОБАЧЕ, да му се невидяло, въпросът за допълнение СЪЩО е "какво"...."Той ми даде стола (какво ми даде той?)"...

И - кво прайм сега?

(И някои казват, че всичко това може да се изучи за един час седмично от четвърти до седми клас???)

Редактирано от УниKaлнaтa на 22.07.12 19:20.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано22.07.12 20:29



Много сложно и много шарено, нечетимо





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: shshtt]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано22.07.12 21:04



Здравей и добре дошла!



Ако искаш да усвоиш правописа (него), трябва да останеш тук или честичко да ни навестяваш. Правописът (той) не е труден. Не си отделила време или не ти е било обяснено добре.

Току-що ти преподадох първия (него) урок за пълен и кратък член... Навсякъде, където интересуващата те дума може да се замени с "той", използваш пълен член, ако я заменяш с "него", "го", използваш кратък.

1. Столът е близо до масата. (Той е близо до масата) - пълен член.
2. Погледнах вестника. (Погледнах го, погледнах него) - кратък член.

П.П. Не се притеснявай да питаш!



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано22.07.12 21:16



(Здравец, запетаята след "мисля" трябва ли да я има??

Трябва!



Като си мислех върху това, което написах, и ми дойде на ум друг въпрос. Въпросът за намиране на подлог е "кой" за лица и "какво" за предмети, нали? Тоест - "Столът падна.(какво падна?)" ОБАЧЕ, да му се невидяло, въпросът за допълнение СЪЩО е "какво"...."Той ми даде стола (какво ми даде той?)"

Твоят начин ми е труден. Аз не процедирам със задаване на въпроси.

Столът падна = Той падна - (не става с "него падна")

Той ми даде стола = Той ми даде него - (не става с "той ми даде той")



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано22.07.12 21:45



Навсякъде, където интересуващата те дума може да се замени с "той", използваш пълен член, ако я заменяш с "него", "го", използваш кратък.

НАПРАВО ГЕНИАЛНО! И сега ако можеш да ми обясниш ЗАЩО нито един учител не дава тази проста, почти математическа формула...

За пръв път я чувам.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано22.07.12 21:59



Не четете, не четете... Елементарно правило "кой" и "кого". Писано и говорено сто милиона пъти





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано22.07.12 22:07



Ти на децата си, като не им е ясно нещо, така ли им го обясняваш?



Почва да не ми е ясно защо те наричат ПИЧ!

Един "пич" на място ще обясни сто пъти.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано22.07.12 22:15



Чеки ся, ти не си ли чела големият как го научих къде се пише пълен и кратък член???

Че съм го писала сто пъти, вече ме е срам...
Кажи, ако не си, да се срамувам пак публично



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: shshtt]  
Автор shshtt (късметлийка)
Публикувано22.07.12 22:54



Здравейте, Отличнички!


Благодаря за топлото посрещане и безценните уроци!
Чета, попивам и скоро правописът /кой, той/ ще ми е детска игра.
Но дотогава, моля, поправяйте ми грешките!


П.П. Забравих за поздрав.

:)

Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано22.07.12 23:43



...ЗАЩО нито един учител не дава тази проста, почти математическа формула... За пръв път я чувам.

Мисля, че я дават... Преди няколко години се зачудих дали да използвам пълен, или кратък член. Попитах дъщерите ми и те ми казаха това просто правило... После съм го срещала и в няколко граматики.





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: shshtt]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 00:00



Благодаря за поздрава (него)!



Пълният и краткият член наистина са детска игра. Пунктуацията е малко по-сложна... Ако искаш, можеш да си купиш някакво помагало с тестове, в което преди самите задачи да има и кратка граматика.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 06:51



Пълният и краткият член наистина са детска игра.

Върви го кажи на половината телевизионни журналисти и на... 90% от българския народ в съзнателна възраст!



Относно това да си купи тестове - пази Боже! Когато синът ми беше пред осми клас (малките "матури") бях купила няколко такива книжлета (не го изпратих на никакви курсове или уроци, за разлика от 80% от съучениците му), и в тези книжлета открих толкова много грешки...

Аз мисля, че трябва да се забрани на сульо-пульо да издава тестове и всякакъв друг ученически материал по всякакви предмети!



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор Taй Фън (непознат)
Публикувано23.07.12 10:15



Чеки ся, ти не си ли чела големият как го научих къде се пише пълен и кратък член???

--------------------------------------------------------------------------------------------
Кого научих? - Него - големия..



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Taй Фън (непознат)
Публикувано23.07.12 10:22



НАПРАВО ГЕНИАЛНО! И сега ако можеш да ми обясниш ЗАЩО нито един учител не дава тази проста, почти математическа формула... За пръв път я чувам.


Далеч са ми останали училищните години и нямам спомен дали тази формула я знам оттам, но аз прилагам същия принцип при членуване. Това е наистина най- лесното правило.





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: Taй Фън]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 10:26



Аз не го бях чувала, правилото...и понеже не го ползвам (поне досега) - да попитам - то важи в 100% от случаите ли? Имаше някакви много завъртени изключения... ще се сетя, че нямам време сега, и чак тогава мога да проверя дали важи и за тях...

ПП - Ето ти сега, щЕ ми се да напиша (и кажа) "завъртЯни", а май е неправилно...





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Taй Фън (непознат)
Публикувано23.07.12 10:43



За мен важи. Досега перфектно си е вършело работата.

Ами сещам се за заслухтЯн на прима виста..Преминава в заслухтЕни.. Отъждествявам го със

.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 12:11



Върви го кажи на половината телевизионни журналисти и на... 90% от българския народ в съзнателна възраст!

Говорим за правописни правила, правоговорните вече сме ги обсъждали.



Аз мисля, че трябва да се забрани на сульо-пульо да издава тестове и всякакъв друг ученически материал по всякакви предмети!

Имам едно помагало на Весела Кръстева - "Българският език в правила и тестове". В него няма грешки. В никое нейно помагало не съм намирала грешки.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 12:43



"Получих сумата, представляваща ПЪЛНИЯТ размер на

Ето ти едно по-завъртяно изречение.



Получих сумата, представляваща него - пълния размер.

П.П. Има случаи, в които възможностите за проверка са по-затруднени, но и там се намира колай.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор Taй Фън (непознат)
Публикувано23.07.12 13:33



Ами не ми звучи като завъртяно изречение, а по-скоро като изключение...или даже като абсурд в административен формат.





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: Taй Фън]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 13:57



Този пример има предистория, която ти не знаеш.



Не е завъртян, изречението е на Уни, а тя питаше дали трябва да се използва пълен или кратък член. Аз тръгнах да търся под вола теле и сгреших. Това е причината да го използвам.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор Taй Фън (непознат)
Публикувано23.07.12 14:06



За да не връщам назад ( просто нямам необходимото време), може ли да ми копнеш цялата полемика по случая, ако знаеш къде се намира?..





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: Taй Фън]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 14:26



Не е имало полемика. Уни зададе въпроса, аз отговорих неправилно, демек казах, че думата е с пълен член. Никой друг не се е намесвал, а и ние не сме имали спор. Една нейна позната - учителка предотврати "спора" в зародиш, обявявайки правилния отговор.





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 14:50



Не, нямах предвид такова "завъртяно" изречение. В една друга тема пак се бяхме разговорили за пълния член, описахме разни правилца, а после влезе друга клубарка, не помня коя, и много уместно напомни още един-два леко нестандартни случаи (случаяЯ???????????), които бяхме пропуснали...Ама не помня нито темата, нито времето, за да потърся.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 16:37



Върви го кажи на половината телевизионни журналисти и на... 90% от българския народ в съзнателна възраст!

Говорим за правописни правила, правоговорните вече сме ги обсъждали.
-----------------------------------------------
Така де, ние ги обсъждахме, ама те продължават да си слагат пълни членове под път и над път - както им скимне! Щото - нали се разбрахме, че не е грешка, когато говориш - да НЕ сложиш пълен член, но пък смятам, че е огромна грешка да го слагаш там, където не трябва! А въпросното правило би могло да им помогне много.

Ако изобщо се замислят и почувстват отговорност за това, че ги гледат и слушат милиони хора...





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: Taй Фън]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано23.07.12 17:18



Хубу, извинявам се, така е като пиша по никое време и от лаптоп, дето му целя буквите, ще се поправя, вече ще пиша само в работно време



А ся да обясниш на Шътката що се казва "Малкия принц"??



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор Taй Фън (непознат)
Публикувано23.07.12 17:40



Кое се казва "Малкия принц" ? Освен да е някакво заведение или дявол знай що..


Защото ако е книгата, то тя и на френски е членувана - (Le Petit Prince.
Значи и на български следва да е така.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: Taй Фън]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано23.07.12 17:42



Книгата, да, но на български НЕ е членувана с пълен член, ха сега





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 17:45



Чакай и аз да попитам... Имам я книгата, и си е членувана. Какво наистина имаш предвид?





ТУК ще намериш изображенията на поне 5 различни издания, навсякъде е членувано.

Редактирано от УниKaлнaтa на 23.07.12 17:51.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор Taй Фън (непознат)
Публикувано23.07.12 17:46



В моя вариант е членувана. Старо издание, синьо, не помня годината, защото не е вкъщи.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано23.07.12 17:53



Не трябва да е, възприето е грешно, а не трябва да е с пълен член, защото това е прякор, прозвище, а не като "Храбрият оловен войник", примерно. Това е едно от изключенията за членуване. Ако и да се води спор от години... Също така интересно изключение е пак при произведения, примерно, ако е в изречение трябва да е "В приказката "Храбрия оловен войник" Андерсен разказва ....."
Нещо ми е горещо и леко закачливо





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 18:18



един-два леко нестандартни случаи (случаяЯ???????????),

Питаш ли нещо?

За нестандартни изречения ли говориш, или за правила? Ако е за правила знам какво имаш предвид.





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 18:31



но пък смятам, че е огромна грешка да го слагаш там, където не трябва

Съгласна съм...А какво ще кажеш за "часовия пояс"? Лора Крумова покани Росен Петров да ходел в Би Ти Ви в еди-какъв си часови пояс. Това нормално ли е?





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: Taй Фън]  
Автор Fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано23.07.12 19:10



1. Le Petit Prince - Малкия(т) принц
2. А Petit Prince - Малък принц
На французите за пълния член им е през члена...



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: Fordesc]  
Автор Taй Фън (новак)
Публикувано23.07.12 19:44



На французите може и да им е през..., но ние тука отстояваме нуждата от член.
Защото не знам кой може да въведе нелепицата "Малкия принц", после да поиска да го редуцира и до " Малък принц" даже, но това ми идва чак извратено.

Една толкова популярна книга, наложена именно като "МалкияТ принц" в годините, сега да бъде обявена с грешно заглавие.. Преди малко пуснах на търсене и всички резултати излизат като" Малкият принц".
Било грешно, айде бе!
Ами тогава да караме наред и да редуцираме всички заглавия ( ще изброявам квото се сетя) - "Вечна** Амбър", "Скитник** евреин", " Син** аметист" и "Златни** човек" на Мор Йокаи...отщя ми се да си представям..





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: Taй Фън]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано23.07.12 20:18



Чукча не читатель???


Написах правилото по-горе...



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор Taй Фън (новак)
Публикувано23.07.12 20:30



Ами не приемам правилото, че това е прякор.
Това е прилагателно според мен( а и не само, защото малкият принц просто си е малък), което обрисува принца като някакъв.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 20:59



един-два леко нестандартни случаи (случаяЯ???????????),
Питаш ли нещо?

Ами да, питам...

Имам този навик, и даже щях да те питам защо, аджеба, като ми отговаряш на постовете - не ми отговаряш и на въпросите, които задавам вътре, пишейки текста на поста... като ми дОйде "в движение" И някой проблем - го отбелязвам на място, надявайки се някой да ме "осветли".

Въпрпосът ми по-горе беше - "Един-два нестандартни случаИ" или "Един-два нестандартни случаЯ"... Тази разлика нещо ми избяга.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 21:22



А ти защо, всъщност, реши, че това е прякор?



Толкова повече, че книгата е преводна и няма място за особени импровизации. А заглавието и на френски е членувано...



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано23.07.12 21:25



Това е становище на Института по български език към БАН, искаш ли телефона им да ги питаш що така мислят???





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 21:26



"Часови пояс" се използва много често. Нямам представа дали е правилно... По-скоро ми звучи като някакъв специализиран телевизионен термин, защото обикновено го употребяват те - например - имат си предпочитани "часови пояси", които са най-гледаеми... Светла Петрова, примерно, затова тръшна вратата на бТВ, заради предаването си "Сеизмограф", което години наред беше излъчвано в събота в 18 часа, а те пожелаха да го преместят от 17 часа, което попада в по-негледаемия "часови пояс"...





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 21:27



Да ги питам по телефон?? По-скоро ми кажи къде го прочете. Те често пишат всякакви глупости.





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 21:42



Въпрпосът ми по-горе беше - "Един-два нестандартни случаИ" или "Един-два нестандартни случаЯ"... Тази разлика нещо ми избяга.

Един случай, два случая, хиляда случая, много случаи. "Един-два нестандартни случаЯ" е правилно.





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 21:54



"Часови пояс" се използва много често. Нямам представа дали е правилно...

Според мен не е... Предпочитаните часове са наричат "прайм тайм" (prime time) и означават онези часове в денонощието, когато електронните медии имат най-голяма зрителска аудитория.





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 22:10



Това е становище на Института по български език към БАН, искаш ли телефона им да ги питаш що така мислят???

Извинявай, Чавдарке, но непрекъснато ни пращаш за зелен хайвер или за гинко билоба.



На телефона, който предлагаш да дадеш, не отговаря никой. Опитвала съм се да се свържа с тях няколко пъти - безрезултатно.

П.П. Не ми каза как е образувана оценката ти по български език. Както предположих ли, или?



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 22:13



Уни, можеш ли да попиташ учителката за "часовите пояси", а и за "Малкият принц"?





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 22:36



Ами може би, от любов към родния език

телевизионерите са решили да НЕ използват чуждицата и да си измислят техен си израз?

Апропо - "прайм тайм" какво значи в буквален превод? Надали е точно "онези часове в денонощието, когато електронните медии имат най-голяма зрителска аудитория". Не знам, не съм англоговоряща...

Всъщност - какво против имаш часовия пояс? Метафорично е, защо не... С новите технологии и новия начин на живот би трявало да влизат в употреба и нови словосъчетания или фрази. С какво би го заместила? Прайм тайм е СИЛНОТО време, а часови пояс може да е и слабо време, не е задължително да е "прайм", просто е отрязък от време, определен интервал, обаче ако е интервал - най-често касае конкретен ден, а "пояс" се използва групирано...В делнични дни, или в почивните дни...

Аз лично се съгласявам с този израз.. Щото не мога да приема, че може да бъде определен категорично като правилен или неправилен.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 22:49



Апропо - "прайм тайм" какво значи в буквален превод?

Най-гледаното време.



За мен този израз е неправилен. Миналата година една телевизионна водеща обясняваше, че щяла да има сутрешно предаване, "но мен този часови пояс ме устройва" - каза тя. Търсих из интернет, търсих в енциклопедии, но не можах да намеря израза освен в основното му значение.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 22:51



Един случай, два случая, хиляда случая, много случаи. "Един-два нестандартни случаЯ" е правилно

Искаш да кажеш, ако е употребено с цифра или число - е "случаЯ", а ако е "много" е "случаи"? А като правило как звучи?

Ако е "няколко"?

Аз бих казала "Няколко случая"...



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 22:58



Търсих из интернет, търсих в енциклопедии, но не можах да намеря израза освен в основното му значение.

Както казват някои професори

(ако помниш) - не може да търсиш из речници всяка фраза, която ти дойде на ум. Това му беше обяснението за "законови мерки". Ми ето - писано го няма, ама все пак - ПРОФЕСОР ти е дал насока!

Без да защитавам непременно часовия пояс - наистина приемам за вярно това, че НЯМА КАК всяка фраза или словосъчетание да е написано в някакъв речник. Ако говорим за дума - категорично ДА, ама фрази всеки си измисля както си иска, и практически няма никакъв начин всички да бъдат обхванати в речници, нито пък по тази причина да бъдат обявени за неправилни.

Ще се сетя за други подобни и ще ти ги напиша.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 22:58



Даскалицата е нейде по странство и не мога да я питам нищо.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано23.07.12 23:11



Здравец, днес редактирах преводи от германски, съветски

, английски, немски, украински и казахстански... Плюс, че превеждах от чешки, руски и на словашки

вЕрвай ми, с вас тук си почивам и се усмихвам

Погледнах си дипломата, не пише как се образува оценката, но ако искаш, ще ти я пратя на лични сканирана, да се убедиш за зрелостния изпит



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано24.07.12 01:03



германски

Хм...
Първия път, когато в официален документ написах германски език веднага една умна глава дойде да ми обясни, че не е неправилно, но е прието да се нарича немски. Малък бях и не спорих. Прав ли съм бил?



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано24.07.12 01:12



"но мен този часови пояс ме устройва" - каза тя. Търсих из интернет, търсих в енциклопедии, но не можах да намеря израза освен в основното му значение.



Представи си едно кълбо.
7 меридиани - дните от седмицата.
24 паралела - часовете от денонощието.
Най-широкия паралел е с най-много зрители (прайм тайм).
Другите паралели ги приемаме за пояси. Часови.


Въпрос на разчупване е, не на енциклопедии.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: Ha живo]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано24.07.12 19:12



Пак че не написах австрийски


Шегувам се, бре, хора
Умирам като ми заобясняват за австрийски, съветски, чехски, американски езици



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано24.07.12 22:46



Шегувам се, бре, хора



Нима?



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.07.12 19:15



А като правило как звучи?

Това е така наречената "бройна форма" за множествено число. Нарича се така, защото назовава точното количество, точния брой. Отнася се само за съществителните от мъжки род, когато са след числителни имена или след наречията "колко", "няколко", "толкова". Ние казваме "Имате ли билети?", но "Дайте ми два билета!"; "Продавате ли банани?", но "Купи ми няколко банана!", "Една дузина моливи", но "12 молива"... Бройната форма не се отнася за лица. Там се използва множествено число, но това го знаеш.

Ако е "няколко"? Аз бих казала "Няколко случая.

И ще си права.





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.07.12 19:17



вЕрвай ми, с вас тук си почивам и се усмихвам

Радвам се!





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: Ha живo]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.07.12 19:25



Много добро и нагледно обяснение! Точно като за мен.



Възможно е да си прав, но не съм убедена. Ще потърся този израз в "Помагало", ако съществува като термин в журналистиката, ще го приема - макар и с неохота, но няма да го използвам.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.07.12 20:23



Мерси.

А щом след цифри, числа и наречията "колко", "няколко", "толкова"се казва "случаЯ", КОГА е "СлучаИ"?? (като правило)



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Chernoka (непознат)
Публикувано25.07.12 20:41



по училищните ми спомени, в миналото (не ме питай кое минало) в българския език е имало 2 множествени числа - едното, което познаваме, за всичко повече от едно и второ, което се е използвало за неща, които са две (това мн.число си имаше и име, ама пусто ЕГН... нещо като двойно число?!)
окончания като случая, коня... са остатъци от това двойно число
предполагам, че това число се е ползвало при "две, но и при няколко, не много"

по тази логика - случаи се ползва, когато са неопределени колко - много случаи
обаче се застраховам, че не съм чела какво казва граматиката по въпроса



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор bipet (досаден)
Публикувано25.07.12 21:18



Знаеш ли, че има още свободни места по програмата "Нов шанс за успех" ?

От друга страна си права за обръщане на повече внимание на грамотността в училище. Много права.

А словоред как се учи ?
Не е ли по добре "Знаеш ли, че още има свободни места по програмата "Нов шанс за успех" ? И има ли някакво значение ?



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано25.07.12 21:27



Днес направо ми се ревеше, ама с глас ....


Три изречения превод, три правописни грешки, това е човек, написал няколко речника. Друг, работещ от години, сбъркал специалността на човека, превел буквално и става голям гаф, трети също писал едно към гьотфере .... редактирам, редактирам.... до обед се занимавах само с изриване на чужди лайна, с извинение за лошия ми френски

Безумно ми става тъжно, но се и вбесявам от нивото на грамотност на хора, завършили елитни (уж) езикови гимназии и филологии, които познават до съвършенство чуждия език, но са небрежни и незнаещи в родния
Както и от немарливостта!!!



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: bipet]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.07.12 21:38



Според мен е приблизително с еднакъв смисъл, но ако е: "Знаеш ли, че още има свободни места" пишещият иска да наблегне на ОЩЕ-то.



ПП - Днес ще ме обиждаш ли? Да знам дали да те чета повече, или не.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.07.12 22:15



Във всички останали случаи.



Когато не е назован точният брой с изключение на "колко", "няколко", "толкова". Но и там разликата е ясна. Ако питаме за точния брой, ще използваме бройната форма - "Виж колко молива има в кутията!" - преброй ги! Но ако отбелязваме само голямото количество и изразяваме учудване, удивление и т.н., използваме обикновеното мн. число - "Виж колко моливи (подразбира се много) има в кутията!".



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.07.12 22:29





И искаш да кажеш, че ТОВА, заедно с всичко останало такова, което е купища, трябва да се научи от бедните дечурлиги до 7 клас, ама да се усвои така, че до задължителната матура да не се забрави???

(Не го адресирам до теб, естествено, а абстрактно - до всички тези, които пишат учебните програми)



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: Chernoka]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.07.12 22:45



Може да не те интересува, но защото се зачуди, ще внеса малко яснота.



В старобългарския език е имало единствено, множествено и двойствено число. Така че съществителните са имали по три форми за число: за един предмет (ед. ч.), за два предмета (дв. ч.) и за повече предмети (мн. ч.). Бройната форма за мн. ч. е наследник на старата двойствена форма, но постепенно е започнала да се употребява не само след два, а и след всички числителни, но само при същ. от м. род.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.07.12 22:52



Точно това не е най-трудното. Ако в главите им не се набива по неправилен начин (имам предвид от телевизия, радио и т. н.) децата интуитивно си различават бройната форма от множественото число... Затова се възмущавам, когато чуя някои водещи да бъркат двете форми.





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.07.12 23:02



Три изречения превод, три правописни грешки, това е човек, написал няколко речника.

Смяташ ли, че е немарлив, защото знае, че някой ще мине след него и ще поправи грешките му?!

Безумно ми става тъжно, но се и вбесявам от нивото на грамотност на хора, завършили елитни (уж) езикови гимназии и филологии, които познават до съвършенство чуждия език, но са небрежни и незнаещи в родния

Това е недопустимо!





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.07.12 23:31



познават до съвършенство чуждия език, но са небрежни и незнаещи в родния

Ами я да попитам...когато изучават "до съвършенство" чуждия език - ДАЛИ ги карат 8 години да пишат "литературно-интерпретативни съчинения" върху автори, които пишат на архаичен и неупотребяем език, или им скъсват задн---те с всякакви граматични упражнения и правилно писане на думи??



Кой не е гледал десетките филми, в които се разказва за прочутите американски национални състезания, където ученици от цяла Америка се състезават по правилно спелуване на сложни думи? Будалите, що не се състезават по ЛИС-ове? Да анализират какво е искал да каже Шекспир? Бас държа, че ние тук пишем повече "теми" за него, отколкото в Англия и в другите англоговорящи държави...



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано26.07.12 00:00



Смятам, че аз съм твърде "Мека Мария" и, същевременно, краен перфекционист

Двете везни се бият. Не на всеки мога да кажа, че прави елементарни грешки, защото е писал от нейде си и не си е направил труда да си включи спел чекър или поне да хвърли едно оЧо. От друга страна, има хора, на които им пращам поправените от мен неща и те са ми благодарни и се учат...Обяснявам за пълен член, за бройни, за главни букви ... за хиляди неща... А това дори не ми е работа!!! Правя го, защото вярвам, че всеки има право да греши и да се научи! Дълбоко в себе си съм една добра, дебела и усмихната учителка

Но пък като го видя, като го мога, като така задържам хора, доволни, и от едната страна и от другата.. не мога да не го направя.

А другото просто тъжно показва нивото на общото ни образование, както и едно друго нещо... Имам перфектни, съвършени колеги, хора, пред които чистосърдечно се прекланям, те не могат глава да дигнат от работа И понякога просто ... дим да ги няма С пълно право!!



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано26.07.12 00:03



Ами я да попитам...когато изучават "до съвършенство" чуждия език - ДАЛИ ги карат 8 години да пишат "литературно-интерпретативни съчинения" върху автори, които пишат на архаичен и неупотребяем език, или им скъсват задн---те с всякакви граматични упражнения и правилно писане на думи??

Не знам, Уни. Имах намерение да питам дъщеря ми, но тя си легна. А иначе на езика, който тя владее "до съвършенство"

, имаме поне двайсет книги на класици. Прочела ги е.

П.П. Дори аз, когато учех английски, трябваше да прочета "Брулени хълмове" и подобни тъпотии. Никак не е лесно книга като тази да се чете в оригинал.

П.П. правилно спелуване на сложни думи

Без да гледат думата, така ли? Съмнявам се, че се справят.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор Chernoka (непознат)
Публикувано26.07.12 00:08



мерси много, точно това имах предвид, но в паметта ми има изтрити редове





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Chernoka (непознат)
Публикувано26.07.12 00:20



ДАЛИ ги карат 8 години да пишат "литературно-интерпретативни съчинения" върху автори, които пишат на архаичен и неупотребяем език, или им скъсват задн---те с всякакви граматични упражнения и правилно писане на думи??

Доколкото си спомням, скъсваха ни и с двете, особено в гимназията, но тогава се наричаха теми или отговор на лит.въпрос.


А в СУ пак си учиш и четеш произведения (откъм 13-14 век до 20-ти), но писането е по-малко - трябваше устно да развиваш въпроса на изпит. А писмено основно в края на всяка година. Устен анализ на изпит на Гаргантюа и Пантагрюел ми е върха на гадостта. А пък да го прочетеш си е за медал.
Но сравнението не е коректно, защото часовете по езика в езикова гимназия са много повече от тези по литература, има и за теми, и за граматика, а и ученикът съзнателно е отишъл там да учи тези неща, докато за БЕЛ никой не те пита искаш ли, можеш ли.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано26.07.12 00:22



... и, същевременно, краен перфекционист

Това е задължително за твоята работа. Ужасно неприятно е да четеш книга с правописни грешки. Не ми се беше случвало до момента, в който четях "онази книга".

Правописът се учи и от книгите, добрият начин на изразяване също се учи от тях и т.н. и т.н. В противен случай ще казваме, "че някой продължава да изпитва проблеми".

П.П. Или си оставаш перфекционистка, или дим да те няма - трета възможност няма.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: Chernoka]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано26.07.12 06:33



ученикът съзнателно (да бе...предимно - със съзнанието на майка си) е отишъл там да учи тези неща, докато за БЕЛ никой не те пита искаш ли, можеш ли.


Там е работата, я....А трябва българският да се учи с толкова драконовски изисквания, колкото се поставят за чуждия език. Системата трябва да е тази, която НЕ ТЕ ПИТА искаш ли и можеш ли, ами те скъсва от учене и слага пред теб висока бариера на изхода. Не си ли го научил, езика - НЯМА завършване!

И това няма нищо общо с ПИСАНЕТО на "литературно-интерпретативни съчинения".

Наблюдавам вече у няколко пишещи в темата за матурата, че инерционно (както и предположих) се прави едно отъждествяване между ЧЕТЕНЕ на литература и ПИСАНЕ на литература. Във всеки момент, в който кажа, че не трябва да задължаваме всички на матурата да ПИШАТ литературни анализи - ми се отговаря, че трябва да се ЧЕТЕ.

Аз пък съм готова да се обзаложа (за жалост не мога да ви го докажа), че някой може да не е написал нито един литературен анализ през живота си, а да владее перфектно граматическите правила и да има прекрасни езикови и речеви умения. И това - дори без да е чел "Под игото".



И за да ви скандализирам още повече - ще подхвърля, че за това би било достатъчно всичко, което дечурлигите се ровят да четат из интернет (щото те там си живеят - в интернет), да е написано достатъчно грамотно във всяко отношение.

Редактирано от УниKaлнaтa на 26.07.12 06:40.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано26.07.12 06:39



правилно спелуване на сложни думи
Без да гледат думата, така ли? Съмнявам се, че се справят.


Не се съмнявай. Онзи ден, за пореден път, попаднах на подобен филм. Състезанието се провежда за деца на около 11-15 години, има си етапи, последният е на национално ниво и наистина се състезават ученици от всички щати на специални думи, подбрани по сложност. А преди това, разбира се, желаещите да участват, се подготвят години наред, като им помагат по-образовани техни близки, които ги изпитват върху десетки сложни думи...

Даже сега ми святка, че моята идея за речник със СЛОЖНИ думи донякъде се припокрива с тази система. Просто - подбират се думи, които, ако не знаеш как се пишат - няма как да преминеш в по-горен клас, или да завършиш... И тези думи не ги крият, не те чакат да ги прочетеш в класиците, нито ти поставят тайни уловки (което пък е типичен гаден стил на тестовете), а най-почтено са ти ги задали като задачка и са ти дали помагало, от което да ги изучаваш.



(Всъщност, като неговорящ английски - правилно ли употребявам термина "спелувам"? В състезанието просто децата застават на сцената, комисия им казва една дума, и те я произнасят буква по буква, така, както думата се изписва.)



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор jeweel ()
Публикувано26.07.12 15:17



Щото и учителите са толкова наясно...



Между другото от време на време чета руски форуми. Е, да ви кажа, там правописни грешки почти не се срещат. По-добро образование, повече уважение към езика ли - не знам, но е факт. А при нас обратното - почти не се среща грамотно писание, независимо дали по форуми, вестници, ТВ, реклами...



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано26.07.12 16:03



Пропуснала съм това, че става дума за национални състезания. Иначе американците са толкова неграмотни, че не могат да стъпят на малкия пръст на нашите деца.

Английският език не е от най-трудните. Нещо повече, граматиката му е много по-лесна от немската, френската... за руската да не говорим. Най-голямата им сложнотия са думите. И голямо чудо, че можели да спелуват думите от майчиния си език. Те и нашите деца могат да спелуват техните думи. Най-трудната дума, за която се сещам е "изтощение".

(Всъщност, като неговорящ английски - правилно ли употребявам термина "спелувам"

Не мисля, че е термин, дума е и означава това, което си написала.





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано26.07.12 17:34



Те и нашите деца могат да спелуват техните думи.

Това е най-големият проблем на нашите деца. Могат да спелуват АНГЛИЙСКИТЕ думи, но когато пишат БЪЛГАРСКИТЕ - грешка до грешка...Това не те ли ужасява?



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано27.07.12 13:28



...но когато пишат БЪЛГАРСКИТЕ - грешка до грешка...

Ще се научат да пишат правилно, когато поискат. Някои искат, докато са ученици, други - на по-късен етап. Не забравяй, че българският език е труден.





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано27.07.12 21:26



Ще се научат да пишат правилно (български, а не английски) , когато поискат

Здравец, ти се шегуваш. Учениците в днешно време все по-малко и по-малко ПОИСКВАТ да научат нещо, особено ако нямат морков пред носа си...като например: "УчИ английски, защото в тая скапана държава няма хляб за теб, а като научиш езика - ще отидеш в Щатите и в Лондон и ще станеш милионер(ка)" .
А още преди това отрочето ходи на английски откак може да ходи самО на краката си...



Грубо казано - така.

А морковът за учене на български език какъв е?? "Учи български, защото...ммммммм........."..... "Къф бългърски бе, май4е, я ви6 министъра колко го знае!"

Български може да се научи САМО насила. Тоест - "Ако искаш американската мечта - учИ английски, ама ако не изкараш матурата по БЪЛГАРСКИ - нЕма Америка, нЕма Лондон"...

Тогава може и да "поискат"...

И да кажа - не съдЕте за днешните деца само по своите собствени...



Тема ОФФнови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано28.07.12 03:59



"УчИ английски, защото в тая скапана държава няма хляб за теб, а като научиш езика - ще отидеш в Щатите и в Лондон и ще станеш милионер(ка)" .

Това от личен опит ли го казваш?

"Къф бългърски бе, май4е, я ви6 министъра колко го знае!"

Кой от всички министри? Има министри, които го знаят. Възможно е и "този" да го знае.

Не всички, които не говорят правилно, не го знаят.

Тогава може и да "поискат"

Е, значи все пак има начин.

И да кажа - не съдЕте за днешните деца само по своите собствени..

Тук само аз имам големи деца. Останалите сте млади майки. Приемам забележката ти лично и ще я имам предвид.



Тема Re: ОФФнови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано28.07.12 07:27



Това от личен опит ли го казваш?

Никак даже. Моят син още от малък (и досега - 15 години) категорично тропа с крака на всички опити дори да му се НАМЕКНЕ за живот и учене в чужбина. Никога нямало да го направи. В България си бил роден и тук щял да си живее. Разбира се - ще му гледам сеира когато започне ежедневно да се сблъсква с типично българските проблеми, защото засега наистина всичко тук му е осигурено отвсякъде и няма как да почувства разликите. Освен на битово ниво, но той от бебе прекарва всяка почти половин година от живота си в западна държава - поради стечение на обстоятелствата - и тези неща вече не му правят впечатление.

"Къф бългърски бе, май4е, я ви6 министъра колко го знае!"


Схематично използвах случката "Збогом"



Е, значи все пак има начин да ПОИСКАТ да учат български.

Да, както писах - има начин, но не доброволно, а чрез крути мерки и заплахи да не може да завърши ако не покрие даден "норматив" по български. На това аз не му викам "да поискам"

Тук само аз имам големи деца. Останалите сте млади майки. Приемам забележката ти лично и ще я имам предвид.

Не ме разбра. Нямам предвид възрастта на децата (и на майките), а нивото им. Много "обичам" родителите на децата от елитните училища ( дори не всички от там) да ми говорят за прекрасните ученолюбиви, умни и надеждни български ученици. Хора, това са не повече от 10% от българските деца... а като се гледат резултатите от матурите, приемните и държавните изпити напоследък - започвам СИЛНО да се съмнявам и в качествата на въпросните "елитни" деца... Склонна съм да сведа процента до 2-3...



Тема Re: ОФФнови [re: здpaвeц]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано28.07.12 11:58



Тук само аз имам големи деца. Останалите сте млади майки
Кво пиеш???





Тема Re: ОФФнови [re: здpaвeц]  
Автор Taй Фън (новак)
Публикувано28.07.12 14:43



Тук само аз имам големи деца.

Брех!


Аз пък мислех, че тук всинца сме се събрали от поколението на хората, за които българският език е .



Тема Re: ОФФнови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано28.07.12 15:53



Да, както писах - има начин, но не доброволно, а чрез крути мерки и заплахи да не може да завърши ако не покрие даден "норматив" по български.

Целта оправдава средствата... Целта е "да отидем в Щатите", но пътят за там минава през овладяването на българския.



Елитните училища някога наистина бяха елитни. Доскоро "каймакът" на българското общество беше от възпитаници на такива училища.



Тема Re: ОФФнови [re: chavdar4e]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано28.07.12 15:55



Кво пиеш???

Ммм, трябва да помисля!



Ще пия нещо, което да ти излезе през носа, и повече да не питаш.



Тема Re: ОФФнови [re: Taй Фън]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано28.07.12 16:00



Аз пък мислех, че тук всинца сме се събрали от поколението на хората, за които българският език е свещен.

А, българският език е свещен и за много млади "колеги".





Тема Re: ОФФнови [re: chavdar4e]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано28.07.12 16:53



Кво пиеш???
Ммм, трябва да помисля!
Ще пия нещо, което да ти излезе през носа, и повече да не питаш.


Внимавай да не би Здравец да пие водка, щото ще ти щипе, като ти излиза през носа!!





Тема Re: ОФФнови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано30.07.12 22:10



Здравец, би ли ми обяснила научно

следния пълен член:

Беше угасен големият горски пожар.

Каква част на изречението е въпросният пожар и в каква форма? (Наклонение ли е, склонение ли е, някакво специално време ли е.....какво е?)



Тема Re: ОФФнови [re: УниKaлнaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано30.07.12 22:17



Не съм Здравец, ама...



Просто обърни изречението и задай въпрос "кой-кого"

Големият горски пожар беше угасен, така по-добре и лесно ли е?



Тема Re: ОФФнови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано30.07.12 23:00



Каква част на изречението е въпросният пожар и в каква форма.

"Въпросният пожар" е подлог. Именно той беше угасен. В случая сказуемото е в страдателен залог и затова подлогът не е вършител на действието... Използвай простия пример с "той" и "него"! "Беше угасен той" - подлог.





Тема Re: ОФФнови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано31.07.12 07:15



Използвай простия пример с "той" и "него"!

Да, пълният член го използвам вече точно по тази схем. Въпросът ми беше за граматическото правило в дадения случай. Защото е лесно да научиш детето на тази схема с "той" и "него", но е по-добре да можеш да му обясниш и нещо различно от някакво си почти математическо правило, което не довежда до знания в някои случаи, а дава готови схеми и готови верни решения...

В случая обяснението за страдателния залог беше това, което ми трябва.



А също ще ми е полезно и ако ми обясниш, след като "сказуемото е в страдателен залог и затова подлогът не е вършител на действието" - КОЙ се приема за извършител? Неизвестно лице ли?



Тема Re: ОФФнови [re: УниKaлнaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано31.07.12 07:37



Горкото ти дете!! Не стига, че майка му виси денонощно в дирника и генерира трафик, все едно е на заплата, ами и вместо да му опростява живота, го прави нарочно по сложен...



Я му направи едни пържени филийки със сладко и сирене (примерно) и не го травмирай със залози и постна теория!

"Теорията, драги мой, е суха. Зелено е дървото на живота." ("Фауст", Гьоте)



Тема Re: ОФФнови [re: chavdar4e]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано31.07.12 07:51



Чавдарче, детето ми се разхожда в момента из швейцарските Алпи. От 27 юни до 16 септември. Не го мисли, не е "горко", то. Също не виждам причина да ме критикуваш заради някакво мое желание да съм по-компетентна, за да мога, когато ми се наложи, да му обясня нещо както трябва.

(Емотиконът

го приемам сериозно, затова ти отговарям сериозно)



Тема Re: ОФФнови [re: УниKaлнaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано31.07.12 08:30



Тебе те мисля...



Както и да е, хубав ден, аз се се гмурвам в реалната граматика и правопис



Тема Послепис (или както някои му викат - "ПС" )))))нови [re: chavdar4e]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано31.07.12 09:48




Я му направи едни пържени филийки със сладко и сирене (примерно)


Определено лош съвет! От подобни глезотийки доста се е закръглил...което е ужасно.



Виждам, че ти имаш същите проблеми с някои от "твойте"...ако, разбира се, го приемаш за "проблем".



Тема Re: ОФФнови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано31.07.12 13:21



А също ще ми е полезно и ако ми обясниш, след като "сказуемото е в страдателен залог и затова подлогът не е вършител на действието" - КОЙ се приема за извършител? Неизвестно лице ли?

В дадения от теб пример е неизвестно лице, но понякога този, който върши действието е известен.


Беше угасен големият горски пожар.

В случая същественото е, че пожарът е бил угасен, а не кой го е направил. На това е наблегнал писалият материала, но... "Големият горски пожар беше угасен от пожарникарите (пожарникаря)". Пожарникарите са угасили пожара, те вършат действиято, но не са подлог, а непряко допълнение. "Големият горски пожар беше угасен от пожарникаря" - от кого? - от него - непряко допълнение.





Тема Re: ОФФнови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано31.07.12 14:10



Благодаря. Значи това е един ЯРЪК пример за факта, че моят начин за установяване на необходимост от пълен член (да се прецени кой върши действието) е бил НЕправилен..

Е, една явна полза от участието ми в този клуб!





Тема Re: ОФФнови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано31.07.12 16:27



Исках да ти кажа още нещо, но започваше волейболът. Бихмеее!



Става дума за подлога и как да го различаваш от допълнението и т.н. Аз, ти, той, тя, то, ние, вие, те са местоимения подлози. Мене, тебе, него, нея, нас, вас, тях са местоимения допълнения. "Пожарът беше загасен от пожарникарите". От кого? От тях - непряко допълнение. "Пожарникарите загасиха пожара". Кой загаси пожара? Те - подлог.

Редактирано от здpaвeц на 31.07.12 21:13.



Тема Re: ОФФнови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано31.07.12 17:16



Да, честито - за волейбола!!! Голям кеф, натрихме носовете на надутите поляци!!



Да, това обяснение не ми казва нищо ново, аз намерих пропуск си в бившото си твърдение, че този, който ИЗВЪРШВА ДЕЙСТВИЕТО - е подлог. Което няма общо с въпросите. А ето, че не е така.

Нещастните пожарникари - трепали се, гасили, извършвали действия - а накрая не ги удостоили с мястото на подлога!!

(Бях написала "бившЕто", но компът ми го подчерта... наистина ли е "бившОто"???)



Тема Re: ОФФнови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано31.07.12 17:49



(Бях написала "бившЕто", но компът ми го подчерта... наистина ли е "бившОто"???

Не мога да повярвам! И ти ли прибягна до автоматичното коригиране на правописа?!



А иначе отговорът е "не".



Тема Re: ОФФнови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано31.07.12 18:34



До нищо не съм "прибягвала", компът ми сам си го решава. На Мозила съм, и там ми подчертава абсолютно всичко, без да съм го търсила нарочно. ...Обаче съм спокойна - познавам тук хора, на които им се подчертава, но въпреки това на третото изречение улавяш неграмотността им.

Някои неща не се подчертават, пълен член също, запетайки...



Тема Re: ОФФнови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано31.07.12 22:10



моят начин за установяване на необходимост от пълен член

Някои неща не се подчертават, пълен член също, запетайки...



НамерИ го най-после тоя пълен член, де!
С формули и схеми няма да стане, трябва да ти дойде отвътре членуването





Тема Re: ОФФнови [re: Ha живo]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано31.07.12 23:09



НамерИ го най-после тоя пълен член, де!

Звучи ми като самопредлагане...Тц. Нямаш шанс с мен. Не си ми тип, нямаш качества и т.н. Осъзнай го най-после!





Тема Ма си тъпа...нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано01.08.12 00:41



Постоянно си го въртиш в устата тоя "пълен член". Виртуално, уви.
Даже и на вкус го пробваш - мляс... пълен член... мляс... членуване... мляс...
Де късмет...



А хората членуват ли, членуват, докато ти лапаш мухи в дира.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: shshtt]  
Автор funy77 (антифашист)
Публикувано07.01.21 03:34



а пък това е новата ми страница в профила.



[suggestopedia movie / сугестопедия филм:

подпис:




Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: shshtt]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано13.07.21 13:05



Имах една учителка по литература в 10-11 клас и нейното обяснение:
Когато извършителят на деянието е от мъжки пол, то членът винаги е пълен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.