Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:21 25.09.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.07.12 23:31



познават до съвършенство чуждия език, но са небрежни и незнаещи в родния

Ами я да попитам...когато изучават "до съвършенство" чуждия език - ДАЛИ ги карат 8 години да пишат "литературно-интерпретативни съчинения" върху автори, които пишат на архаичен и неупотребяем език, или им скъсват задн---те с всякакви граматични упражнения и правилно писане на думи??



Кой не е гледал десетките филми, в които се разказва за прочутите американски национални състезания, където ученици от цяла Америка се състезават по правилно спелуване на сложни думи? Будалите, що не се състезават по ЛИС-ове? Да анализират какво е искал да каже Шекспир? Бас държа, че ние тук пишем повече "теми" за него, отколкото в Англия и в другите англоговорящи държави...



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано26.07.12 00:00



Смятам, че аз съм твърде "Мека Мария" и, същевременно, краен перфекционист

Двете везни се бият. Не на всеки мога да кажа, че прави елементарни грешки, защото е писал от нейде си и не си е направил труда да си включи спел чекър или поне да хвърли едно оЧо. От друга страна, има хора, на които им пращам поправените от мен неща и те са ми благодарни и се учат...Обяснявам за пълен член, за бройни, за главни букви ... за хиляди неща... А това дори не ми е работа!!! Правя го, защото вярвам, че всеки има право да греши и да се научи! Дълбоко в себе си съм една добра, дебела и усмихната учителка

Но пък като го видя, като го мога, като така задържам хора, доволни, и от едната страна и от другата.. не мога да не го направя.

А другото просто тъжно показва нивото на общото ни образование, както и едно друго нещо... Имам перфектни, съвършени колеги, хора, пред които чистосърдечно се прекланям, те не могат глава да дигнат от работа И понякога просто ... дим да ги няма С пълно право!!



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано26.07.12 00:03



Ами я да попитам...когато изучават "до съвършенство" чуждия език - ДАЛИ ги карат 8 години да пишат "литературно-интерпретативни съчинения" върху автори, които пишат на архаичен и неупотребяем език, или им скъсват задн---те с всякакви граматични упражнения и правилно писане на думи??

Не знам, Уни. Имах намерение да питам дъщеря ми, но тя си легна. А иначе на езика, който тя владее "до съвършенство"

, имаме поне двайсет книги на класици. Прочела ги е.

П.П. Дори аз, когато учех английски, трябваше да прочета "Брулени хълмове" и подобни тъпотии. Никак не е лесно книга като тази да се чете в оригинал.

П.П. правилно спелуване на сложни думи

Без да гледат думата, така ли? Съмнявам се, че се справят.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор Chernoka (непознат)
Публикувано26.07.12 00:08



мерси много, точно това имах предвид, но в паметта ми има изтрити редове





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Chernoka (непознат)
Публикувано26.07.12 00:20



ДАЛИ ги карат 8 години да пишат "литературно-интерпретативни съчинения" върху автори, които пишат на архаичен и неупотребяем език, или им скъсват задн---те с всякакви граматични упражнения и правилно писане на думи??

Доколкото си спомням, скъсваха ни и с двете, особено в гимназията, но тогава се наричаха теми или отговор на лит.въпрос.


А в СУ пак си учиш и четеш произведения (откъм 13-14 век до 20-ти), но писането е по-малко - трябваше устно да развиваш въпроса на изпит. А писмено основно в края на всяка година. Устен анализ на изпит на Гаргантюа и Пантагрюел ми е върха на гадостта. А пък да го прочетеш си е за медал.
Но сравнението не е коректно, защото часовете по езика в езикова гимназия са много повече от тези по литература, има и за теми, и за граматика, а и ученикът съзнателно е отишъл там да учи тези неща, докато за БЕЛ никой не те пита искаш ли, можеш ли.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано26.07.12 00:22



... и, същевременно, краен перфекционист

Това е задължително за твоята работа. Ужасно неприятно е да четеш книга с правописни грешки. Не ми се беше случвало до момента, в който четях "онази книга".

Правописът се учи и от книгите, добрият начин на изразяване също се учи от тях и т.н. и т.н. В противен случай ще казваме, "че някой продължава да изпитва проблеми".

П.П. Или си оставаш перфекционистка, или дим да те няма - трета възможност няма.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: Chernoka]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано26.07.12 06:33



ученикът съзнателно (да бе...предимно - със съзнанието на майка си) е отишъл там да учи тези неща, докато за БЕЛ никой не те пита искаш ли, можеш ли.


Там е работата, я....А трябва българският да се учи с толкова драконовски изисквания, колкото се поставят за чуждия език. Системата трябва да е тази, която НЕ ТЕ ПИТА искаш ли и можеш ли, ами те скъсва от учене и слага пред теб висока бариера на изхода. Не си ли го научил, езика - НЯМА завършване!

И това няма нищо общо с ПИСАНЕТО на "литературно-интерпретативни съчинения".

Наблюдавам вече у няколко пишещи в темата за матурата, че инерционно (както и предположих) се прави едно отъждествяване между ЧЕТЕНЕ на литература и ПИСАНЕ на литература. Във всеки момент, в който кажа, че не трябва да задължаваме всички на матурата да ПИШАТ литературни анализи - ми се отговаря, че трябва да се ЧЕТЕ.

Аз пък съм готова да се обзаложа (за жалост не мога да ви го докажа), че някой може да не е написал нито един литературен анализ през живота си, а да владее перфектно граматическите правила и да има прекрасни езикови и речеви умения. И това - дори без да е чел "Под игото".



И за да ви скандализирам още повече - ще подхвърля, че за това би било достатъчно всичко, което дечурлигите се ровят да четат из интернет (щото те там си живеят - в интернет), да е написано достатъчно грамотно във всяко отношение.

Редактирано от УниKaлнaтa на 26.07.12 06:40.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано26.07.12 06:39



правилно спелуване на сложни думи
Без да гледат думата, така ли? Съмнявам се, че се справят.


Не се съмнявай. Онзи ден, за пореден път, попаднах на подобен филм. Състезанието се провежда за деца на около 11-15 години, има си етапи, последният е на национално ниво и наистина се състезават ученици от всички щати на специални думи, подбрани по сложност. А преди това, разбира се, желаещите да участват, се подготвят години наред, като им помагат по-образовани техни близки, които ги изпитват върху десетки сложни думи...

Даже сега ми святка, че моята идея за речник със СЛОЖНИ думи донякъде се припокрива с тази система. Просто - подбират се думи, които, ако не знаеш как се пишат - няма как да преминеш в по-горен клас, или да завършиш... И тези думи не ги крият, не те чакат да ги прочетеш в класиците, нито ти поставят тайни уловки (което пък е типичен гаден стил на тестовете), а най-почтено са ти ги задали като задачка и са ти дали помагало, от което да ги изучаваш.



(Всъщност, като неговорящ английски - правилно ли употребявам термина "спелувам"? В състезанието просто децата застават на сцената, комисия им казва една дума, и те я произнасят буква по буква, така, както думата се изписва.)



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор jeweel ()
Публикувано26.07.12 15:17



Щото и учителите са толкова наясно...



Между другото от време на време чета руски форуми. Е, да ви кажа, там правописни грешки почти не се срещат. По-добро образование, повече уважение към езика ли - не знам, но е факт. А при нас обратното - почти не се среща грамотно писание, независимо дали по форуми, вестници, ТВ, реклами...



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано26.07.12 16:03



Пропуснала съм това, че става дума за национални състезания. Иначе американците са толкова неграмотни, че не могат да стъпят на малкия пръст на нашите деца.

Английският език не е от най-трудните. Нещо повече, граматиката му е много по-лесна от немската, френската... за руската да не говорим. Най-голямата им сложнотия са думите. И голямо чудо, че можели да спелуват думите от майчиния си език. Те и нашите деца могат да спелуват техните думи. Най-трудната дума, за която се сещам е "изтощение".

(Всъщност, като неговорящ английски - правилно ли употребявам термина "спелувам"

Не мисля, че е термин, дума е и означава това, което си написала.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.