Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:25 23.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.07.12 20:23



Мерси.

А щом след цифри, числа и наречията "колко", "няколко", "толкова"се казва "случаЯ", КОГА е "СлучаИ"?? (като правило)



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Chernoka (непознат)
Публикувано25.07.12 20:41



по училищните ми спомени, в миналото (не ме питай кое минало) в българския език е имало 2 множествени числа - едното, което познаваме, за всичко повече от едно и второ, което се е използвало за неща, които са две (това мн.число си имаше и име, ама пусто ЕГН... нещо като двойно число?!)
окончания като случая, коня... са остатъци от това двойно число
предполагам, че това число се е ползвало при "две, но и при няколко, не много"

по тази логика - случаи се ползва, когато са неопределени колко - много случаи
обаче се застраховам, че не съм чела какво казва граматиката по въпроса



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор bipet (досаден)
Публикувано25.07.12 21:18



Знаеш ли, че има още свободни места по програмата "Нов шанс за успех" ?

От друга страна си права за обръщане на повече внимание на грамотността в училище. Много права.

А словоред как се учи ?
Не е ли по добре "Знаеш ли, че още има свободни места по програмата "Нов шанс за успех" ? И има ли някакво значение ?



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано25.07.12 21:27



Днес направо ми се ревеше, ама с глас ....


Три изречения превод, три правописни грешки, това е човек, написал няколко речника. Друг, работещ от години, сбъркал специалността на човека, превел буквално и става голям гаф, трети също писал едно към гьотфере .... редактирам, редактирам.... до обед се занимавах само с изриване на чужди лайна, с извинение за лошия ми френски

Безумно ми става тъжно, но се и вбесявам от нивото на грамотност на хора, завършили елитни (уж) езикови гимназии и филологии, които познават до съвършенство чуждия език, но са небрежни и незнаещи в родния
Както и от немарливостта!!!



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: bipet]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.07.12 21:38



Според мен е приблизително с еднакъв смисъл, но ако е: "Знаеш ли, че още има свободни места" пишещият иска да наблегне на ОЩЕ-то.



ПП - Днес ще ме обиждаш ли? Да знам дали да те чета повече, или не.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.07.12 22:15



Във всички останали случаи.



Когато не е назован точният брой с изключение на "колко", "няколко", "толкова". Но и там разликата е ясна. Ако питаме за точния брой, ще използваме бройната форма - "Виж колко молива има в кутията!" - преброй ги! Но ако отбелязваме само голямото количество и изразяваме учудване, удивление и т.н., използваме обикновеното мн. число - "Виж колко моливи (подразбира се много) има в кутията!".



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.07.12 22:29





И искаш да кажеш, че ТОВА, заедно с всичко останало такова, което е купища, трябва да се научи от бедните дечурлиги до 7 клас, ама да се усвои така, че до задължителната матура да не се забрави???

(Не го адресирам до теб, естествено, а абстрактно - до всички тези, които пишат учебните програми)



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: Chernoka]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.07.12 22:45



Може да не те интересува, но защото се зачуди, ще внеса малко яснота.



В старобългарския език е имало единствено, множествено и двойствено число. Така че съществителните са имали по три форми за число: за един предмет (ед. ч.), за два предмета (дв. ч.) и за повече предмети (мн. ч.). Бройната форма за мн. ч. е наследник на старата двойствена форма, но постепенно е започнала да се употребява не само след два, а и след всички числителни, но само при същ. от м. род.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.07.12 22:52



Точно това не е най-трудното. Ако в главите им не се набива по неправилен начин (имам предвид от телевизия, радио и т. н.) децата интуитивно си различават бройната форма от множественото число... Затова се възмущавам, когато чуя някои водещи да бъркат двете форми.





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.07.12 23:02



Три изречения превод, три правописни грешки, това е човек, написал няколко речника.

Смяташ ли, че е немарлив, защото знае, че някой ще мине след него и ще поправи грешките му?!

Безумно ми става тъжно, но се и вбесявам от нивото на грамотност на хора, завършили елитни (уж) езикови гимназии и филологии, които познават до съвършенство чуждия език, но са небрежни и незнаещи в родния

Това е недопустимо!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.