Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:57 23.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано23.07.12 21:25



Това е становище на Института по български език към БАН, искаш ли телефона им да ги питаш що така мислят???





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 21:26



"Часови пояс" се използва много често. Нямам представа дали е правилно... По-скоро ми звучи като някакъв специализиран телевизионен термин, защото обикновено го употребяват те - например - имат си предпочитани "часови пояси", които са най-гледаеми... Светла Петрова, примерно, затова тръшна вратата на бТВ, заради предаването си "Сеизмограф", което години наред беше излъчвано в събота в 18 часа, а те пожелаха да го преместят от 17 часа, което попада в по-негледаемия "часови пояс"...





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 21:27



Да ги питам по телефон?? По-скоро ми кажи къде го прочете. Те често пишат всякакви глупости.





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 21:42



Въпрпосът ми по-горе беше - "Един-два нестандартни случаИ" или "Един-два нестандартни случаЯ"... Тази разлика нещо ми избяга.

Един случай, два случая, хиляда случая, много случаи. "Един-два нестандартни случаЯ" е правилно.





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 21:54



"Часови пояс" се използва много често. Нямам представа дали е правилно...

Според мен не е... Предпочитаните часове са наричат "прайм тайм" (prime time) и означават онези часове в денонощието, когато електронните медии имат най-голяма зрителска аудитория.





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 22:10



Това е становище на Института по български език към БАН, искаш ли телефона им да ги питаш що така мислят???

Извинявай, Чавдарке, но непрекъснато ни пращаш за зелен хайвер или за гинко билоба.



На телефона, който предлагаш да дадеш, не отговаря никой. Опитвала съм се да се свържа с тях няколко пъти - безрезултатно.

П.П. Не ми каза как е образувана оценката ти по български език. Както предположих ли, или?



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 22:13



Уни, можеш ли да попиташ учителката за "часовите пояси", а и за "Малкият принц"?





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 22:36



Ами може би, от любов към родния език

телевизионерите са решили да НЕ използват чуждицата и да си измислят техен си израз?

Апропо - "прайм тайм" какво значи в буквален превод? Надали е точно "онези часове в денонощието, когато електронните медии имат най-голяма зрителска аудитория". Не знам, не съм англоговоряща...

Всъщност - какво против имаш часовия пояс? Метафорично е, защо не... С новите технологии и новия начин на живот би трявало да влизат в употреба и нови словосъчетания или фрази. С какво би го заместила? Прайм тайм е СИЛНОТО време, а часови пояс може да е и слабо време, не е задължително да е "прайм", просто е отрязък от време, определен интервал, обаче ако е интервал - най-често касае конкретен ден, а "пояс" се използва групирано...В делнични дни, или в почивните дни...

Аз лично се съгласявам с този израз.. Щото не мога да приема, че може да бъде определен категорично като правилен или неправилен.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 22:49



Апропо - "прайм тайм" какво значи в буквален превод?

Най-гледаното време.



За мен този израз е неправилен. Миналата година една телевизионна водеща обясняваше, че щяла да има сутрешно предаване, "но мен този часови пояс ме устройва" - каза тя. Търсих из интернет, търсих в енциклопедии, но не можах да намеря израза освен в основното му значение.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 22:51



Един случай, два случая, хиляда случая, много случаи. "Един-два нестандартни случаЯ" е правилно

Искаш да кажеш, ако е употребено с цифра или число - е "случаЯ", а ако е "много" е "случаи"? А като правило как звучи?

Ако е "няколко"?

Аз бих казала "Няколко случая"...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.