Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:11 25.09.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор Taй Фън (непознат)
Публикувано23.07.12 17:46



В моя вариант е членувана. Старо издание, синьо, не помня годината, защото не е вкъщи.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано23.07.12 17:53



Не трябва да е, възприето е грешно, а не трябва да е с пълен член, защото това е прякор, прозвище, а не като "Храбрият оловен войник", примерно. Това е едно от изключенията за членуване. Ако и да се води спор от години... Също така интересно изключение е пак при произведения, примерно, ако е в изречение трябва да е "В приказката "Храбрия оловен войник" Андерсен разказва ....."
Нещо ми е горещо и леко закачливо





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 18:18



един-два леко нестандартни случаи (случаяЯ???????????),

Питаш ли нещо?

За нестандартни изречения ли говориш, или за правила? Ако е за правила знам какво имаш предвид.





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 18:31



но пък смятам, че е огромна грешка да го слагаш там, където не трябва

Съгласна съм...А какво ще кажеш за "часовия пояс"? Лора Крумова покани Росен Петров да ходел в Би Ти Ви в еди-какъв си часови пояс. Това нормално ли е?





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: Taй Фън]  
Автор Fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано23.07.12 19:10



1. Le Petit Prince - Малкия(т) принц
2. А Petit Prince - Малък принц
На французите за пълния член им е през члена...



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: Fordesc]  
Автор Taй Фън (новак)
Публикувано23.07.12 19:44



На французите може и да им е през..., но ние тука отстояваме нуждата от член.
Защото не знам кой може да въведе нелепицата "Малкия принц", после да поиска да го редуцира и до " Малък принц" даже, но това ми идва чак извратено.

Една толкова популярна книга, наложена именно като "МалкияТ принц" в годините, сега да бъде обявена с грешно заглавие.. Преди малко пуснах на търсене и всички резултати излизат като" Малкият принц".
Било грешно, айде бе!
Ами тогава да караме наред и да редуцираме всички заглавия ( ще изброявам квото се сетя) - "Вечна** Амбър", "Скитник** евреин", " Син** аметист" и "Златни** човек" на Мор Йокаи...отщя ми се да си представям..





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: Taй Фън]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано23.07.12 20:18



Чукча не читатель???


Написах правилото по-горе...



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор Taй Фън (новак)
Публикувано23.07.12 20:30



Ами не приемам правилото, че това е прякор.
Това е прилагателно според мен( а и не само, защото малкият принц просто си е малък), което обрисува принца като някакъв.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 20:59



един-два леко нестандартни случаи (случаяЯ???????????),
Питаш ли нещо?

Ами да, питам...

Имам този навик, и даже щях да те питам защо, аджеба, като ми отговаряш на постовете - не ми отговаряш и на въпросите, които задавам вътре, пишейки текста на поста... като ми дОйде "в движение" И някой проблем - го отбелязвам на място, надявайки се някой да ме "осветли".

Въпрпосът ми по-горе беше - "Един-два нестандартни случаИ" или "Един-два нестандартни случаЯ"... Тази разлика нещо ми избяга.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 21:22



А ти защо, всъщност, реши, че това е прякор?



Толкова повече, че книгата е преводна и няма място за особени импровизации. А заглавието и на френски е членувано...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.