Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:05 24.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: Правоговорнови [re: chavdar4e]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано07.07.12 14:36



Глей ся.



Задължително ли е, ако нещо не е "Същият смисъл, много по-стегнато и по-лесно за възприемане. " - то да е непременно ГРЕШНО?

Това е принципен въпрос. Тоест - опитвам се да сравня фраза, в която нещо просто е ИЗЛИШНО, с друга, която е ОПРЕДЕЛЕНО ГРЕШНА - като всички други, които описахме с общи усилия до тук.

Помеждувпрочем - аз също приемам, че самото "такъв" във фразата "В смисъл ТАКЪВ, че" е излишно. Опитвам се да разбера дали непременно да му сложим и присъдата "грешно"...Както при "помеждувпрочем" това е очевидно.



Тема Re: Правоговорнови [re: пpивeт]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано07.07.12 14:39



А, ша ма прощаваш.


Последвах съвета ти: " (Прочети мнението ми без "в смисъл такъв" и ще видиш,
че нищо в смисъла не се губи.)



"Мнението ми да се приеме, че съм против употребата на тази фраза" - не се приема като умно изречение. Дори като тъпо не се приема.



Тема Re: Правоговорнови [re: пpивeт]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано07.07.12 14:39



Хихихи, заедно сме писали





Тема Re: Правоговорнови [re: УниKaлнaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано07.07.12 14:45



Не, просто е излишно.
Ти правиш същото, пишеш много, болтваш, разпиляваш се, хабиш емоции... Излишно, по мое мнение.



И не ми викай с главните букви, че ми се спи и чакам дъжд

Животът ме е научил, че колкото по-кратко, тихо и точно говори човек, хеле пък жена, толкова по-добре



Тема Re: Правоговорнови [re: chavdar4e]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано07.07.12 15:27



Всичко това, което описваш, е просто въпрос на темперамент... не можеш да очакваш всички да са с еднакъв "такъв", нали?

Би било ужасно еднообразно...Аз лично не "чувствам" хората, които говорят "кратко, тихо и точно". Доскучава ми...
.........................................
А за "викането" с главни букви... чавдарче, ти си свежа бройка, защо робуваш на измислени правила? С главни букви аз просто акцентирам.

Като имам повече време - ще ти напиша някои изречения, в които, ако не акцентираш по някакъв начин на някоя от думите - смисълът се променя. Или поне - не е така ясен и е дву-трисмислен.

В разговор това се прави чрез интонации.



Тема Re: Правоговорнови [re: УниKaлнaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано07.07.12 17:20



Хехе, аз съм 11 години в дирника и съм твърде наясно с нет-етикета, както и с тоя в реала..
И работя с думи всеки ден, с много думи.
Прави ми впечатление, че ти много се караш на хората с главни букви и много им натякваш с болтване.
Какво ли е да се спори с теб на живо, леле мале





Тема Re: Правоговорнови [re: chavdar4e]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано07.07.12 17:21



Твоето мнение "Животът ме е научил, че колкото по-кратко, тихо и точно говори човек, хеле пък жена, толкова по-добре" ми образува мисли.



Ще ги споделя, ама недей да мислиш, че споря с теб, плийз!! Просто споделям.

Да кажем - учител(ка). Мрън-мрън - "кротко, тихо и точно"...Какъв успех би имала, според теб? В моите училищни години - НИКАКЪВ. Имахме поредица от учителки по математика - точно такива. Дойде един мъж - ВИЕЛИЦА! Тичаше с блеснали очи из стаята, размахваше ръце...оттогава обичам математиката, а поне половината клас започна да разбира НЕЩО от тая наука.

Да кажем - политик. Задавам същия въпрос...(Например - Георги Пирински ) Или какъвто и да е човек, който се занимава с обществена работа. Журналист - кротко, тихо, точно... Виждала ли си успешен такъв?

Просто се замислих дали да се чувствам виновна, че съм емоционална. И не съм кротка.



Тема Re: Правоговорнови [re: chavdar4e]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано07.07.12 17:28



Ами - аз съм повече от 11 май. Въпросът не е дали съм "наясно". Въпросът е дали някой успя да ме ПРИНУДИ да пиша така, както той иска, с някакъв измислен нет-етикет.



На който не му харесва - просто не ме чете. Избор - голям!

Е, ако някой реши да ме наказва по такава причина - е вече друг въпрос...

ПП - ето ти един пример.

Е, ако НЯКОЙ реши да ме наказва по такава причина - е вече друг въпрос...

Е, ако някой реши да ме НАКАЗВА по такава причина - е вече друг въпрос...

Е, ако някой реши да ме наказва по ТАКАВА причина - е вече друг въпрос...

Е, ако някой реши да ме наказва по такава причина - е ВЕЧЕ друг въпрос...


В реалния живот тези изречения, със съответното интонационно ударение - няма ли да ти прозвучат съвсем различно?



Тема Re: Правоговорнови [re: chavdar4e]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано07.07.12 17:29



"Bold" се пише с Д.
"Bolt" е съвсем друго.




Редактирано от Naki на 07.07.12 17:29.



Тема Re: Правоговорнови [re: УниKaлнaтa]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано07.07.12 17:49



Ами - аз съм повече от 11 май.
---
Дали 10 юни е повече от 11 май?
Ако сложиш запетая пред май, може би няма да звучи като дата.
И наистина с главните букви не бива да се прекалява. Ако трябва
да се изразява интонацията по някакъв начин, пиши "пиано",
"модерато", "форте"... това трябва да си го учила?

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.