Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:01 25.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема С извинение - журналистически бисери -3нови  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано21.05.12 08:35



Не знам дали само модераторът има право да отваря такива теми, но тъй като втората вече доста се задръсти - си разрешавам да отворя трета.

Нова тв, репортаж от матурите по Български език и литература, репортер на живо от двора на едно училище.

АБСОЛЮТНО всички съществителни и прилагателни бяха "уважени" с пълен член. Сигурно от страх да не пропусне някой верен - сложи на всички!!




И второ - според вас правилно ли е да се казва "Учениците РЕШАВАТ изпита по български език и литература"?? И то - не еднократно, а всеки път, когато трябваше да се употреби някакъв глагол, свързан с матурата, той беше "решавам"... "Не знам си колко хиляди дванадесетокласници РЕШАВАТ днес матурата по литература"..."Учениците започнаха да РЕШАВАТ точно в 8,15 часа"...Не се ли "решава" матура по математика?? (Ако изобщо някаква матура се "решава"...)

Редактирано от Униkaлнaтa на 21.05.12 08:36.



Тема Re: С извинение - журналистически бисери -3нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано21.05.12 11:30



Е, при говор не би трябвало да се съди строго. Другите пък употребяваме само кратък.


А може и да е от региона на Карлово журналистът, там говорят така.

****
Аз в "24 часа" прочетох, че някакво езеро било за Чингиз хан "любимо място за прекарване на лятната отпуска".



Тема Re: С извинение - журналистически бисери -3нови [re: MupaM]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано22.05.12 04:26



при говор не би трябвало да се съди строго
Защо? Ако говориш така - значи и пишеш така...Недопустимо е за "журналист"! Пък и това е репортер в ефир, грешките му ги чуват милиони, не сме аз и ти на пейката пред блока...



ПП - Какво й намери на лятната отпуска? Ако имащ предвид женския род - съществува и в двата рода.



Тема Re: С извинение - журналистически бисери -3нови [re: MupaM]  
Автор bipet (досаден)
Публикувано22.05.12 07:27



Аз в "24 часа" прочетох, че някакво езеро било за Чингиз хан "любимо място за прекарване на лятната отпуска".

Доколкото знам големият историческия спор е, дали е имал право на отпуск, тъй като е бил на ДУК.
Инак си права - пишело се „отпуск”, а можело да се казва и „отпуска”.



Тема Re: С извинение - журналистически бисери -3нови [re: bipet]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано22.05.12 08:34



Инак си права - пишело се „отпуск”, а можело да се казва и „отпуска”.

Според правописните речници се пише "отпуск" И "отпуска".

1965 година, Л. Андрейчин, плюс всички възможни онлайн правописни речници.





Тема Re: С извинение - журналистически бисери -3нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор Бзънн (бъгната)
Публикувано23.05.12 03:01



Хихи, примък-примък. Не думата като дума бре, употребата й в случая е нелепа, след малко може хан Аспарух на нагревки по клинична пътека да пратят.

Много ми хареса как ти го обясни Бипет, пък ти в граматиката си се вторачила.





Тема Re: С извинение - журналистически бисери -3нови [re: Бзънн]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.05.12 06:31



Оооооооооооооо, чак сега загрях...



Аз наистина дори и не помислих върху изречението - ми нали сме в клуб ПРАВОПИС...гледам правописа и правоговора на болдваните думи!



Тема Re: С извинение - журналистически бисери -3нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.05.12 12:03




И второ - според вас правилно ли е да се казва "Учениците РЕШАВАТ изпита по български език и литература"


Не, не е правилно! Решават се задачи, кръстословици... Решава се тест. Явяваме се на изпит, проваляме се на изпит, пропадаме на изпит.



Тема Re: С извинение - журналистически бисери -3нови [re: MupaM]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.05.12 12:11



Аз в "24 часа" прочетох, че някакво езеро било за Чингиз хан "любимо място за прекарване на лятната отпуска"





Тема Re: С извинение - журналистически бисери -3нови [re: Бзънн]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.05.12 19:07



Именно. Нямам абсолютно нищо против женския род на "отпуска", ама в едно изречение с Чингиз хан...
На ДУК е бил човекът, както казаха по-горе.



Редактирано от MupaM на 23.05.12 19:09.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.