Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:58 18.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Турцизмите!нови  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.06.12 15:42



Какво мислите за турцизмите в българския език? Харесвате ли ги, или смятате, че езикът ни трябва да се освободи от тях?

Знаете ли, че ежедневни думи като: тенджера, капак, гювеч, сандък, кофа и доста други нямат синоними на български?

Случвало ли ви се е да искате да употребите някакъв турцизъм, но да не знаете как се пише? На мен - да.

, а понякога имам мерак да сиктирдосам някого.

П.П. Кажете някаква турска дума, но по възможност в изречение!... Много ми се иска да ви пожелая нещо хубаво, използвайки турцизъм, но не се сещам.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Chernoka-208062 (непознат)
Публикувано14.06.12 16:25



Пожелание - не знам дали е подходящо за момента, но се сещам за баба ми - на село когато минеш покрай човек, който работи, етикетът изисква да го поздравиш не с "Добър ден", а с "Колай геле". Той ти отговаря с "Колай йолсун". Правописът е мое творчество.


Мои любими турцизми са "аслъ", "анджаклама" и "анджък".



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано14.06.12 17:20



Не ги харесвам, но то е само защото не харесвам идеята да имаме турски думи в езика си. СПЕЦИАЛНО турски. Аз съм от поколението, което все още учеше, че 5 века сме били под ТУРСКО РОБСТВО а не в османско присъствие...



Но иначе са изключително точни и силни, експресивни и емоционални, и много често не ми се иска да ги замествам с български!
Например "Дойде ми БАЙГЪН от теб!!" как да го заместиш с българска фраза, която да е толкова изразителна? Може би "Писна ми"...

"Евала" не е ли турско?

АМАН с какво би го заместила? АКЪЛ е съвсем друго от УМ, нали? БЕЛЯ, ДЕРТ, ДУШМАНИН, ДИВАН, ЗАНАЯТ, ЗЕВЗЕК...безброй са. Цял речник има в интернет...
Аз лично ги използвам много, особено в ежедневния си разговорен език

Разбира се, когато пиша ЛИС - не ми и идва на ум за тях!



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано14.06.12 18:57



Аферим, бабо, машаллах
Иван Вазов



Ето ти изречение с няколко: Гони ме коджа махмурлук, но ще ида в една механа до бакалница на калдаръма под салкъмите за една шкембе чорба




Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.06.12 22:58



Не ги харесвам, но то е само защото не харесвам идеята да имаме турски думи в езика си. СПЕЦИАЛНО турски. Аз съм от поколението, което все още учеше, че 5 века сме били под ТУРСКО РОБСТВО а не в османско присъствие...

Аз съм от същото поколение, но това не ми пречи да ги харесвам. Връщат ме в детството ми, спомням си бабите ми, а майка също използва доста турцизми и това ми харесва. Наскоро каза за някаква жена, че била окумуш, и аз умрях от смях. Не че не знаех думата - приятно ми стана да си я припомня. Винаги, когато някой употреби забравен от мен турцизам, ми става забавно. Дори правя връзка с отделни хора...

Нещо като да чуя песен отпреди трийсетина години, която свързвам с хубави преживявания...Връщам се там. Спомням си съвсем ясно всичко: сезона, с какво съм била облечена, с кого съм танцувала, заведението, обстановката, мога да почувствам и атмосферата. Но аз съм много асоциативна...



Но иначе са изключително точни и силни, експресивни и емоционални

Не можех да го кажа по- добре.

Разбира се, когато пиша ЛИС - не ми и идва на ум за тях!

Ти пишеш ЛИС?

П.П. Исках да напиша нещо, но не знам как се пише думата.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Chernoka-208062]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.06.12 23:01



..."Колай геле". Той ти отговаря с "Колай йолсун"

Не бях чувала този израз, но трябваше да го преведеш.



Това "гале" да не е "гайле"?

Аз и "йолсун" не знам какво значи. Знам само "колай". От три думи - една.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: chavdar4e]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.06.12 23:03



Да, в произведенията на старите автори има много турцизми. Аз ги харесвам и с удоволствие бих си служила с тях, но не знам правописа.



Ето, сещам се за азър (тъкмо), но така ли се пише?

Ашколсун, Чавдарче, за изречението!



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано14.06.12 23:23



"тъкмо" не е ли "тамън"?





Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано14.06.12 23:32



Обожавам говора на бургазлии и варненци, които използват много турцизми, харесва ми езикът ни да е шарен, против съм езиковия пуризъм.
Красотата е в цветовете и многообразието.
И не обичам речниците



П.П. Преди години си бях наумила да уча турска филология, защото ми харесва езика и защото имам представа за диакритичните знаци. Оказа се, че не мога в СУ, защото вече съм завършила някаква филология там. История, право, медицина мога, но друг език - йок. Записах маркетинг и мениджмънт в УНСС. Тъпо



Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.06.12 23:42



"тъкмо" не е ли "тамън"?

Е!

Но мисля, че и азър е тъкмо.

Азър сме се събрали, поне да направим нещо си.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.