Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:20 11.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Турцизмите!нови [re: Kossoman]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 11:41



Ще дам пример с използваното под път и над път сиктир!, което го приемаме като безобидното бягай от тук!, а всъщност е вулгарна псувня.

Ами то и в речника пише, че е вулгаризъм. Аз винаги така съм възприемала думата. А какво значи "yasaktir" от първия пост? Двете думи имат ли връзка помежду си?



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Kossoman]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 11:53



. Значението му е точно, правилно, вярно, но не и тъкмо

Някои хора не се доверяват на речници, но аз се доверявам.



Та ето какво пише: таман и тамън - тъкмо, точно, достатъчно

"Идваш тамън на време", "Обувките са ми тамън", "Парите са тамън". Последният пример е мой.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: walkman™]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 12:52



За всяко ново нещо, за което си нямаме дума - трябва да използваме някоя драснипалниклечица.

Така е! Няма нужда да изпадаме в прекален пуризъм. В езика ни има много думи, възприети от турския, макар че някои от тях са от арабски и персийски произход, но така или иначе ние нямаме равностойни синоними за тях. Например с какви думи можем да заменим "джоб", "ерген", "инат", "бакшиш", "чадър", "бостан", "чаршаф" и много други? А какво да кажем за ястията?

И да ти кажа - мен много повече ме дразни навлизането в последните години на куп безсмислени заемки от други езици (основно наглицки), и то за понятия, за които си имаме хубави и точни български думи.

Мен също. Защо трябва да се каже "креативен" вместо "съзидателен"? Първо, "съзидателен" звучи много по-добре, защото има повече звучни съгласни - второ, като чуя "креативен", за мен думата нищо не значи, докато не премине през "съзидателен" и трето, възрастните хора изобщо не разбират значението и...

...англичаните само са прелитали над нас да ни бомбардират...

И от тях сме взели доста думи, които нямат синоними на български като: волейбол, бойлер, трамвай, тролей, партия, спорт, бойкот, бюджет и др..



Тема Re: Турцизмите!нови [re: walkman™]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано15.06.12 13:28



Плийз, каквито и лекции по история да ми прочетеш СЕГА, аз много ясно казах - ОБУЧАВАНА съм в теорията за РОБСТВО и затова ми е тази неприязън. Не виждам причини да не си умра спокойна с нея. (с неприязънта)



А, като се замисля, ако пък приема твоите теории за благо османско присъствие - някак герои като Левски и Ботев, както и окървавеното Априлско въстание, както и убийствената "Епопея на ЗАБРАВЕНИТЕ" на Вазов (като че ли е знаел!!!) ми се опразват от съдържание, та - нещо не са ми точни твоите обяснения.. Не ми се ще да гледам на Левски като на безразсъден фанатизиран терорист!



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Kossoman]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано15.06.12 13:59



Мдаа, цялата тема ми напомня вече покойната ми баба. Родена в началото
на XX век, както казваш. Как съм се смял на разни думички, пък после съм я
карал да ми обяснява:
Окумуш, герчек, демек, ачигьоз, тепигьоз, бахча, будала, зевзек, джинс, хептен, яваш... ей тия си ги спомням на първо четене.
Спомням си, колко се впечатли малкият ми син, когато му казах, че е трето поколение зевзек...
И още нещо се сетих - Чудомир, по-конкретно



Весел уикенд!

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано15.06.12 14:40



YasaktIr (използва се И, но без точка, което е буквата на звука Ъ; думата се чете Ясактър) означава Забранен. Няма никаква връзка между двете думи. С различни корени са.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано15.06.12 14:51



Няма противоречие, речниците също узаконяват промененото значение на думите при преминаването им от турски в български.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: пpивeт]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 15:33



Привет, би ли казал какво значи "герчек"? Не мога да намеря думата... Току-що научих какво значи "бахча" - зеленчукова градина. Никога не бих се сетила.

По повод "яваш" си спомних една случка... Преди години бяхме на море в Турция, а когато човек е на почивака, няма много какво да прави, та ходехме и на подводна гимнастика. Момичето, което ни инструктираше, говореше на турски, макар че беше французойка. Аз почти нищо не разбирах, разпознавах само отделни думи, но "яваш, яваш баджак", което повтаряше често, ме разсмиваше. И сега, като си спомних израза, пак ми стана смешно.





Тема Re: Турцизмите!нови [re: Kossoman]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 15:39



Няма никаква връзка между двете думи. С различни корени са.


Разбирам! А аз мислех, че са близки по значение. А как се пише "сиктир", все пак?

Редактирано от здpaвeц на 15.06.12 15:45.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Kossoman]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 15:44



В такъв случай няма проблем да използваме "тамън" със значение на "тъкмо", или?

П.П. Може ли да направиш едно изречение с "азър"?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.